Unitra G8010 - prośba o pomoc

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 834
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Unitra G8010 - prośba o pomoc

#31

Post autor: BRob »

A czy Wam też ta cała winda lata tył/przód?

Opisz to jakoś dokładniej, nie bardzo mogę sobie to wyobrazić.
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 834
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Unitra G8010 - prośba o pomoc

#32

Post autor: BRob »

Winda ma taki bolec , który uniemożliwia jej obrót wg własnej osi, może nie trafia w otwór w obudowie? Jeżeli tak to nie ma prawa się opuszczać.
Awatar użytkownika
snufkin
Posty: 6
Rejestracja: 31 maja 2017, 22:45

Re: Unitra G8010 - prośba o pomoc

#33

Post autor: snufkin »

Awatar użytkownika
BRob
Posty: 834
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Unitra G8010 - prośba o pomoc

#34

Post autor: BRob »

Z lewej strony na dole jest śruba, którą blokujesz windę.
Bez tytułu.jpg
Awatar użytkownika
snufkin
Posty: 6
Rejestracja: 31 maja 2017, 22:45

Re: Unitra G8010 - prośba o pomoc

#35

Post autor: snufkin »

BRob pisze:Z lewej strony na dole jest śruba, którą blokujesz windę.
Jasne, ale jak tę śrubę dokręcę, to winda się nie rusza góra/dół również, a tego nie chcemy przecie.

1) To jak? Ma być dokręcona tak akurat, że winda nie lata na wszystkie strony, ale jednak nadal się opuszcza?
2) Jeśli działała dobrze przed moją niepotrzebną ingerencją, to czy jest szansa na powrót do pierwotnego stanu bez zabawy w kupowanie smaru CX-80 itd...?
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 834
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Unitra G8010 - prośba o pomoc

#36

Post autor: BRob »

Jedną ręką chwytasz za tuleję windy, drugą za podpórkę ramienia i trzymając podpórkę opuszczasz w dół tuleję, a następnie ją blokujesz śrubą. Metodą prób i błędów ustawiasz tuleję, tak aby ruchoma podpórka mogła zjechać w dół.
Bez tytułu.jpg
Awatar użytkownika
snufkin
Posty: 6
Rejestracja: 31 maja 2017, 22:45

Re: Unitra G8010 - prośba o pomoc

#37

Post autor: snufkin »

OK, ta porada była sztos, bo winda, kiedy ją zamontowałem, trzyma się stabilnie. Niestety igła nie dochodzi do powierzchni płyty:

Obrazek

a sam przełącznik działa tak:
(trzeba go palcem podnieść, aby odskoczył w 100% do góry)



Co wpływa na wysokość ramienia nad pow. płyty? Czy może ta śrubka (bo innych elementów gramofonu nie regulowałem, a BYŁO dobrze):

Obrazek
Załączniki
IMG_5421.jpg
IMG_5423.JPG
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 834
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Unitra G8010 - prośba o pomoc

#38

Post autor: BRob »

A bez windy przełącznik działa?
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 834
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Unitra G8010 - prośba o pomoc

#39

Post autor: BRob »

Żeby winda działała to tuleja musi się znaleźć pomiędzy dolną nakrętką a podpórką , sprężyna cały czas ciągnie w dół podpórkę. Jak wstawisz windę w gniazdo (na podniesionym przycisku od windy ) to tuleję lekko wciśnij w dół i zakręć śrubę blokującą. Powinno działać. Może nie od razu będzie super ale metodą prób i błędów ogarniesz temat.
Awatar użytkownika
snufkin
Posty: 6
Rejestracja: 31 maja 2017, 22:45

Re: Unitra G8010 - prośba o pomoc

#40

Post autor: snufkin »

Bez windy działa w pełnym zakresie swojej ruchomości bez tego zacinania się, jakie widać na filmie.
Co do windy: przykręcałem tę śrubkę z boku na obudowie trzymając tuleję lekko wciskając ją w dół i jednocześnie miałem przycisk windy w górze. Jak inaczej mam zadziałać, żeby ramię schodziło wystarczająco nisko? I co powoduje te skoki przycisku opuszczania ramienia, kiedy winda jest w gnieździe :(

Dzięki za poświecenie energii na tłumaczenie laikowi, co ma robić :)
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 834
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Unitra G8010 - prośba o pomoc

#41

Post autor: BRob »

Spoko. Najgorsze jest to , że nie wiem jak w prosty sposób całość opisać. :D

Od góry podpórki, na osi siłownika windy jest malutki otworek, w którym można regulować wysokość podpórki. Spróbuj podkręcić w jedną i drugą stronę, bedziesz widział kiedy jest lepiej.
Awatar użytkownika
snufkin
Posty: 6
Rejestracja: 31 maja 2017, 22:45

Re: Unitra G8010 - prośba o pomoc

#42

Post autor: snufkin »

Super, działa kręcenie tą śrubką. Igła dotyka płyty!

1. No dobra, ale: przycisk dalej klika, kiedy używam go do podniesienia windy (ostatnie video, które wrzuciłem) — jakiś pomysł?

2. Ponadto jak mam podejść do instrukcji kalibracji dołączonej do wkładki AT95-E?
- co to jest antyskating i gdzie się go włącza / wyłącza w G8010?
- co to jest "gramfon z uchwytem t4p i czy G8010 jest takowym?
- ramię rzeczywiście ma być równoległe do powierzchni płyty? to osiągalne :) w G8010?
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 834
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Unitra G8010 - prośba o pomoc

#43

Post autor: BRob »

snufkin pisze:Super, działa kręcenie tą śrubką. Igła dotyka płyty!

1. No dobra, ale: przycisk dalej klika, kiedy używam go do podniesienia windy (ostatnie video, które wrzuciłem) — jakiś pomysł?
Jeżeli klawisz tak samo działa bez windy, to znaczy , że w środku coś jest nie tak.
2. Ponadto jak mam podejść do instrukcji kalibracji dołączonej do wkładki AT95-E?
- co to jest antyskating i gdzie się go włącza / wyłącza w G8010?
Patrząc od strony wkładki , po prawej stronie łożyska, jest takie ustrojstwo w kształcie litery "V", które jednym ramieniem opiera się na bolcu wystającym z łożyska ramienia, a na drugim ma okrągły ciężarek, którym ustalasz siłę antyskatingu. Na podstawie ramienia pod tym ustrojstwem jest coś w rodzaju podziałki, wg której ustalasz gdzie ma się znaleźć ciężarek.
- co to jest "gramfon z uchwytem t4p i czy G8010 jest takowym?
Nie, Twój gramofon nie ma mocowania T4P, masz najbardziej powszechny uchwyt, tzw 1/2 cala.
- ramię rzeczywiście ma być równoległe do powierzchni płyty? to osiągalne :) w G8010?
W przypadku gramofonów Foniki równoległy musi być headshel, nie ramię. Ramię w moim GS 438 jest minimalnie za nisko osadzone i inżynierowie w tamtych czasach wymyślili sobie, że będą montowali headshell lekko opadający w dół, co pozwoli ustawić wkładkę równolegle do powierzchni płyty. Przy lekko zadartym w gorę ramieniu, opadający headshell jest równoległy w stosunku do powierzchni płyty.
Oczywiście jeżeli zastosujesz wkładkę inną niż MF 10X, możesz nigdy nie osiągnąć tej równoległości. Na razie nie zawracaj sobie tym głowy,
ODPOWIEDZ