Unitra Adam GS 424 - kilka pytań

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jufo
Posty: 5
Rejestracja: 13 lip 2013, 11:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Unitra Adam GS 424 - kilka pytań

#1

Post autor: Jufo »

Witam,

Na początku witam wszystkich jestem świeżakiem, zostałem szczęśliwym posiadaczem (nabyłem drogą kupna, przypadkiem, ale sama idea chodziło już za mną jakiś czas) adaptera Adam GS 424, w b.dobrym stanie (tak mi się wydaję, nie zniszczony wizualnie). Co zrobiłem już:
1. Modyfikacja wyjścia DIN na gniazda RCA (zamontowane w budowie)
2. Czyszczenie z kurzu (adapter sobie przeleżał dobre 15-20 lat bez użytkowania)
3. Odrobinę smarowania zawiasów otwierania pokrywy (bardzo duży opór i wydawanie ciężkiego dźwięku)
4. Posiadam ściereczkę oraz grzebień do czyszczenia płyt
5. Wykonana kalibracja nacisku ramienia, anty-skating
6. Regulacja obrotów zgodnie z światłem stroboskopowym

Forum jest świetną kopalnią wiedzy co też dużo sobie poczytałem (jestem nowym w temacie) i mam kilka pytań:
1. Czytałem że dużo wysokich tonów jest spowodowane wkładką MF, przymierzam się do zakupu ortofona OM5E, warto?, będę w większości przypadków słuchał rock'a, metal'u (mówimy tu o Metallica, Iron Mainden, Slayer) ?
2. Bicie nakładki gumowej, możną ją jakoś pod szlifować?, talerz jest w porządku, czy kupić nową (jaką ?)
3. Przeciąganie dźwięku (zniekształcanie) np przy fortepianie, albo cienkiej gitarze czym może być spowodowane, obroty są trzymane prawidłowo (tak mi się wydaje)
4. Czasami przy wysokich tonach szczególnie wokalu (przy słowach szumiących, trzeszczących, szeleszczących) są zniekształcenia lub są dodatkowo potęgowane (wina starych płyt ?)
5. Czyszczenie płyt winylowych temat dobrze ogarniany na forum ale brakuje mi informacji jakie ruchy należy wykonywać przy czyszczeniu, zgodne z ruchem wskazówek zegara, a może inaczej?, po okręgu?)
6. Jak oceniać stan płyt winylowych, szczególnie przy zakupie używanych, tylko patrzeć na ryski czy jeszcze na coś?
7. Myślę o wymianie starych elektrolitów w elektronice gramofona, warto?, na coś zwrócić uwagę?
Ostatnio zmieniony 13 lip 2013, 13:44 przez Jufo, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Robert

Wzmacniacz: Diora WS-704
Kolumny: Eltax Liberty 5+ (Vifa)
Okablowanie: Procable LS25
Adapter: Adam GS-424 (wkładka MF-105)
Interconecty: Prolink Exclusive
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Kilka pytan (nie bijcie)

#2

Post autor: Winters »

ad. 1. Jaka to Mfka? Ortofon to najpewniej lepsza wkładka, ale jaka jest reszta Twojego zestawu? edit, przeczytalem w podpisie, można doinwestować i kupić Shure'a M44G
2. Można, drobną wełną żelazną, ale to raczej w celu usunięcia zadrapań. Lepiej kup nową, albo po prostu od innego gramofonu.
3. Płyta może być krzywa, albo ekscentryczna.
4. Źle ustawiona igła, bądź zużyta igła, bądź zjechane płyty.
5. Najlepiej zainwestować w knosti. Jak ja jeszcze myłem wszystko ręcznie to sposób mycia nie robił żadnej różnicy.
6. Na generalne zużycie, na ślady wokół dziury na szpindel. Jakbyś tego nie robił, to ocena wizualna nigdy nie będzie dokładna. Zniekształceń, czy też innych śladów zużycia w ten sposób nie wykryjesz.
7. W Adamie? Nie warto.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41620
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Unitra Adam GS 424 - kilka pytań

#3

Post autor: Wojtek »

Pozwoliłem sobie zmodyfikować nieco tytuł, bo samo "kilka pytań" było trochę mało opisowe :)

Ad.1.
Lepiej byłoby zostawić kabel, ale OK.

Ad.1.
Jeśli ma być tanio to lepiej kup AT-95E.

Ad.2.
Chodzi Ci o matę? Kup sobie nową, może być też gumowa.

Ad.3.
Najprawdopodobniej falowanie obrotów, czyli niestabilność.

Ad.4.
Jw,, ale to zależy też jakie zniekształcenia. Stan igły czy płyt też ma znaczenie.

Ad.5.
To zależy jak czyścisz :) Tu masz sporo przykładów: https://www.youtube.com/results?search_ ... h+cleaning

Ad.6.
Ło panie, temat rzeka. Patrz na wszystko, rysy, brud, kurz, stan okładki, stan koperty, zapach, itd. :)
Nie zdziw się też jeśli kiedyś kupisz płytę czystą jak lustro, a będzie trzeszczała.
Trochę płyt kupisz to sam będziesz wiedział na czym to polega.
Ocena stanu płyty na oko to coś jak liczenie "pi razy oko". Ciężko o precyzję.

Ad.7.
Wg mnie nie warto, nie w tym gramofonie, chyba że dla sportu albo planujesz go mieć jeszcze na lata.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Jufo
Posty: 5
Rejestracja: 13 lip 2013, 11:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Unitra Adam GS 424 - kilka pytań

#4

Post autor: Jufo »

Lepiej byłoby zostawić kabel, ale OK.
Jestem trochę dłubakiem, i jak zobaczyłem jak to może wyglądać (na forach widziałem zdjęcia) że nie mogłem tego tak pozostawić ;)

Jeśli ma być tanio to lepiej kup AT-95E.
Jak to się ma do wkładki Ortofona OM5E ? (można gdzieś sobie rzetelnie na ten temat poczytać?)

Najprawdopodobniej falowanie obrotów, czyli niestabilność.
Da się nad tym popracować, co należy zmodyfikować, poprawić?

Wg mnie nie warto, nie w tym gramofonie, chyba że dla sportu albo planujesz go mieć jeszcze na lata.
Wiesz to tak samo jak w Diorze WS 704, najpierw pozłacane gniazda bananowe, potem nie działający dobrze jeden kanał, bo kondensator wysiadł (to wymieniłem wszystkie we wzmaku). Co by tu dużo nie mówić zapraszam na strone: http://icebox.pl/2012/03/06/pozostale-projekty/
Pozdrawiam Robert

Wzmacniacz: Diora WS-704
Kolumny: Eltax Liberty 5+ (Vifa)
Okablowanie: Procable LS25
Adapter: Adam GS-424 (wkładka MF-105)
Interconecty: Prolink Exclusive
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41620
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Unitra Adam GS 424 - kilka pytań

#5

Post autor: Wojtek »

Jufo pisze:Jestem trochę dłubakiem, i jak zobaczyłem jak to może wyglądać (na forach widziałem zdjęcia) że nie mogłem tego tak pozostawić ;)
Sorki, wyraziłem się mało precyzyjnie. Chodziło mi bardziej o to, że zamiast wyjść RCA na obudowie gramofonu mógłbyś zostawić wystający przewód z końcówkami RCA, a nie o to żebyś zostawiał kabel z DIN5.

Zdjęcia sobie można oglądać, ale nie każdy pomysł jest dobry.
Jufo pisze:Jak to się ma do wkładki Ortofona OM5E ? (można gdzieś sobie rzetelnie na ten temat poczytać?)
Pewnie, ale musiałbyś trochę pogrzebać w dziale wkładkowym :)
Pułap jakościowy tych wkładek jest mniej więcej ten sam. Jest jakiś konkretny powód dla którego zdecydowałeś się już na Ortofona?
Shure M44G też jest OK, ale jest droższy.
Jufo pisze:Wiesz to tak samo jak w Diorze WS 704, najpierw pozłacane gniazda bananowe, potem nie działający dobrze jeden kanał, bo kondensator wysiadł (to wymieniłem wszystkie we wzmaku).
Nie zawsze jest sens montować złote felgi na Syrence. To nie jest tak samo, bo gramofon ma jednak o wiele mniej elektroniki, więc kondensatorów też jest tyle co kot napłakał :)

Patrzę sobie na zdjęcia Adama i ... co zrobiłeś z masą/uziemieniem? Nic? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Unitra Adam GS 424 - kilka pytań

#6

Post autor: eenneell »

Dobrze jest przezsmarować oś talerza.
Ramienia też...
Awatar użytkownika
Jufo
Posty: 5
Rejestracja: 13 lip 2013, 11:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Unitra Adam GS 424 - kilka pytań

#7

Post autor: Jufo »

Wojtek pisze:Jest jakiś konkretny powód dla którego zdecydowałeś się już na Ortofona?
Bardziej popularna wkładka?, ceny są podobne, nie uparłem się na nią, widziałem że używana jest w Adamach :)
Wojtek pisze:Patrzę sobie na zdjęcia Adama i ... co zrobiłeś z masą/uziemieniem? Nic? :)
Hmm, masa RCA jest połączona z masą wkładki, analogicznie tak jak kabel DIN, proponujesz dodatkowo z mostkować metalową obudowę gramofonu z masą RCA ? Bo nie do końca rozumiem problemu (nie ma brumienia, przewody są ekranowane).
Pozdrawiam Robert

Wzmacniacz: Diora WS-704
Kolumny: Eltax Liberty 5+ (Vifa)
Okablowanie: Procable LS25
Adapter: Adam GS-424 (wkładka MF-105)
Interconecty: Prolink Exclusive
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41620
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Unitra Adam GS 424 - kilka pytań

#8

Post autor: Wojtek »

Jufo pisze:Bardziej popularna wkładka?, ceny są podobne, nie uparłem się na nią, widziałem że używana jest w Adamach :)
Może już nie patrz tyle na zdjęcia z Adamami i poczytaj trochę o tym co chcesz kupić :)
Jufo pisze:Hmm, masa RCA jest połączona z masą wkładki, analogicznie tak jak kabel DIN, proponujesz dodatkowo z mostkować metalową obudowę gramofonu z masą RCA ? Bo nie do końca rozumiem problemu (nie ma brumienia, przewody są ekranowane).
Jak nie ma brumienia to może i nie warto kombinować, ale generalnie najlepiej jest wyprowadzać uziemienie gramofonu oddzielnym przewodem, a nie w ekranie przewodu sygnałowego czy też razem z masą sygnału.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Jufo
Posty: 5
Rejestracja: 13 lip 2013, 11:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Unitra Adam GS 424 - kilka pytań

#9

Post autor: Jufo »

Dobrze, poczytam sobie o wkladkach ;)
Pozdrawiam Robert

Wzmacniacz: Diora WS-704
Kolumny: Eltax Liberty 5+ (Vifa)
Okablowanie: Procable LS25
Adapter: Adam GS-424 (wkładka MF-105)
Interconecty: Prolink Exclusive
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Unitra Adam GS 424 - kilka pytań

#10

Post autor: Winters »

Wojtek pisze:Jak nie ma brumienia to może i nie warto kombinować, ale generalnie najlepiej jest wyprowadzać uziemienie gramofonu oddzielnym przewodem, a nie w ekranie przewodu sygnałowego czy też razem z masą sygnału.
W tych polskich wynalazkach to lepiej nie kombinować, bo to najczęściej nic nie daje, albo efekt odwrotny do zamierzonego.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41620
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Unitra Adam GS 424 - kilka pytań

#11

Post autor: Wojtek »

Właśnie dlatego nawet nie namawiam do zmiany :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Jufo
Posty: 5
Rejestracja: 13 lip 2013, 11:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Unitra Adam GS 424 - kilka pytań

#12

Post autor: Jufo »

Dobra padło na AT-95E, oraz nowy headshell (od WAMATa za 30 zł), w oryginalnym wszystko jest utlenione (kabelki konektory) a oring mi się rozsypał w reku :/
Pozdrawiam Robert

Wzmacniacz: Diora WS-704
Kolumny: Eltax Liberty 5+ (Vifa)
Okablowanie: Procable LS25
Adapter: Adam GS-424 (wkładka MF-105)
Interconecty: Prolink Exclusive
ODPOWIEDZ