Altus P100

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
KajetanMK
Posty: 22
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:33

Altus P100

#1

Post autor: KajetanMK »

Cześć wszystkim, jestem nowym użytkownikiem, mam na imię Kajetan i chciałbym rozpocząć swoją przygodę z gramofonem :).

Udało mi się ostatnio wyciągnąć z piwnicy gramofon Altus P100. Nikt nie potrafi mi z nim pomóc dlatego chciałbym zapytać na forum: jak doprowadzić taki gramofon do porządku aby nie rysował płyt i ładnie pracował? Znalazłem do niego jakąś wkładkę z igłą (chyba nowe), czyścidełko (chyba) i coś czego funkcji nie potrafię wytłumaczyć (fot.); gumkę napędzającą zdjąłem i obejrzałem - moim fachowym (:D) okiem stwierdzam że raczej jest OK; z gramofonu wychodzi kabelek rozchodzący się na dwa pojedyncze - to chyba chinche (zielenizna ze mnie :P).
Pojawił się równiej następujący problem - chciałem sprawdzić czy to cudo działa więc podłączyłem do listwy - na chwilę zgasła mi lampka i światełko na listwie czy to oznacza że coś się uszkodziło ?

Dodaję pare zdjęć mojej maszyny, może pomogą w oględzinach.
Pozdrawiam, Kajetan.

Ps. Na razie jeżeli chodzi o odtworzenie mojego pierwszego winyla to jestem na razie na etapie "sam gramofon" i zastanawiam się nad resztą sprzętu do niego. Wiem że ten Altus to nie rakieta ale myślę że do końca roku mi wystarczy uda mi się z jego pomocą obyć z tematem. Na razie jednak zastanawiam się nad resztą sprzętu tj. wzmacniacz/amplituner + głośniki.

zdjęcia:
Załączniki
P1010483.jpg
P1010481.jpg
P1010477.jpg
P1010475.jpg
P1010474.jpg
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Altus P100

#2

Post autor: Robert007Lenert »

Oooo unikatowa wkladka. Nie jest to jakas hiper rewelacja, ale nie jest tez zla. Natomiast ciekawe znalezisko. Igla pewnie do wymiany, ale sa zamienniki na allegro.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Altus P100

#3

Post autor: Winters »

Gramofon na początek da radę. Wszystko dokładnie wyczyść, bo brudne to jak czort. Przedmuchaj środek sprężonym powietrzem z puszki. Pasek i inne gumowe elementy możesz potraktować specyfikiem do konserwacji opon.

Wkładka była założona na gramofon, czy znalazłeś w pudełku?
DIOMEDES KATO
KajetanMK
Posty: 22
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:33

Altus P100

#4

Post autor: KajetanMK »

Wkładka była w pudełku, w gąbce, na pudelku napisane jest "UNITRA Fonica, MF 102 wkładka magnetyczna STEREO"
Kiedy podłączam gramofon do prądu to nic się nie dzieje.... czy myślicie że mogłem coś spalić tak jak podejrzewam?
Jeżeli chodzi o czyszczenie to czy samo "przedmuchanie" wystarczy czy wypadałoby coś jeszcze zrobić żeby było "na glanc" :)? - lubię coś zrobić raz a porządnie :)
Jak poznać czy ta gumka napędzająca nie jest zniszczona?
Czy ta wkładka nadaje się do tego gramofonu?
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Altus P100

#5

Post autor: Winters »

A po załączeniu daje w ogóle jakiekolwiek znaki życia?
DIOMEDES KATO
KajetanMK
Posty: 22
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:33

Altus P100

#6

Post autor: KajetanMK »

Podłączam do gniazdka i NIC, nie widzę żadnego włącznika więc chyba jednak coś zepsułem
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Altus P100

#7

Post autor: Winters »

...pierwszy przycisk po lewej ;)
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41620
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Altus P100

#8

Post autor: Wojtek »

To jest chyba to samo co Unitra G8010, tyle że wersja eksportowa na Niemcy, stąd napisy po niemiecku, tj. "netz" zamiast "sieć".
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
KajetanMK
Posty: 22
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:33

Altus P100

#9

Post autor: KajetanMK »

Nie no panowie żenua hahaha. Nie wiem jak to zrobiłem że nie działał wcześniej, chyba po prostu nie zdjąłem ramienia z siodełka jak przycisk był włączony :D. No cóż mam nadzieję że mi wybaczycie potknięcie i postaracie się pomóc z resztą moich wątpliwości.
Ponawiam pytania:
Czy zmienić wkładkę z igłą na tą którą znalazłem?/czy takowa pasuje?
Czy zmienić koniecznie gumkę?
Czy można wykonać jakieś inne dopieszczające zabiegi czyszczące oprócz doprowdzenia do porządku plastików i gum ( coś co by mogło mieć wpływ na brzmienie i jakość pracy gramofonu)
No i pozostaje jeszcze temat reszty sprzętu :) - koniecznie otwierać kolejny wątek ?7
Ps. Co to za dziwna rzecz obok czyścidła na trzecim zdjęciu?
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Altus P100

#10

Post autor: Winters »

Będzie pasowała, ale nie wiadomo w jakim stanie jest igła. Może być nowa, może być zużyta - została wymieniona na MF102, Tenorel trafił do pudełka. Trudno powiedzieć.

Pasek nowy nie zaszkodzi. Zużycie objawia się rozciągnięciem, więc tak na oko trudno ocenić dopóki nie uruchomisz całkowicie gramofonu.

Gramofon możesz szorować jak chcesz. Żeby popsuć gramofon podczas czyszczenia to trzeba być niezłym magikiem.

Nie musisz otwierać nowego wątku, możesz się dopisać do innego tj. "Wzmacniacz za x PLN"
DIOMEDES KATO
KajetanMK
Posty: 22
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:33

Altus P100

#11

Post autor: KajetanMK »

Jak dotąd jasne, dzięki.
Jeżeli chce kupić nową wkładkę to jakiej szukać? A jeżeli chodzi o gumkę to chyba wszystko jedno prawda ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41620
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Altus P100

#12

Post autor: Wojtek »

KajetanMK pisze:No i pozostaje jeszcze temat reszty sprzętu :) - koniecznie otwierać kolejny wątek ?7
Tak. Bo to jednak inny temat dyskusji.
Winters pisze:Żeby popsuć gramofon podczas czyszczenia to trzeba być niezłym magikiem.
Kiedyś przyszedł do mnie znajomy mojego ojca z gramofonem, pytając się czy coś da się z nim zrobić, bo chciał go wyczyścić wódą i przez przypadek butelka się przewróciła i zalała cały gramofon (jakiś plastikowy JVC, ale z DD i kwarcem).

Także... da się :D
KajetanMK pisze:Jeżeli chce kupić nową wkładkę to jakiej szukać?
Też inny temat. Zależy od kasy, a my nie wiemy ile możesz wydać :)
Najtaniej wyjdzie Audio Technica AT-3600.
KajetanMK pisze:A jeżeli chodzi o gumkę to chyba wszystko jedno prawda ?
Tak, tak, sznurowadło wystarczy... albo taka długa gumka recepturka.
Ewentualnie prawdziwa "gumka". Zużyta lub nie... :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Altus P100

#13

Post autor: eenneell »

Co nazywasz gumką? :D
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41620
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Altus P100

#14

Post autor: Wojtek »

Chyba pasek napędowy.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
KajetanMK
Posty: 22
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:33

Altus P100

#15

Post autor: KajetanMK »

Jeżeli już mnie skociliście i było fajnie to się cieszę, Wojtek - brawo zgadłeś!
Jeżeli chodzi o kasę nie musi być najtańsza, na allegro widziałem ceny m-dzy 30 -120 zł, trafiają się też droższe ale szczerze to nie wiem nawet czym się różnią od innych.
ODPOWIEDZ