Stara Unitra GWS-122 Cyryl

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
Łuki
Posty: 1
Rejestracja: 17 mar 2012, 19:29

Stara Unitra GWS-122 Cyryl

#1

Post autor: Łuki »

Witam,
Jestem nowym członkiem tego forum i chciałbym uzyskać pomoc w przywróceniu do życia pewnego satrego gramofonu.
Niedawno odkryłem na strychu gramofon Unitra GWS-122 Cyryl. Oczyściłem go i na próbę podłączyłem go do gniazdka by sprawdzić czy wogle coś działa.
Talerz(podstawka?) obraca się, a ramię się powoli opuszcza. Brakuje igły.
To wszystko co na razie jetem w stanie o nim powiedzieć. Jestem całkowicie nowy w temacie i to jest w zasadzie moje pierwsze spotkanie z gramofonem, ale chciałbym o ile to możliwe przywrócić go do funkcjonalności. I tu pojawia się moja prośba do doświadczonych użytkowników forum o pomoc. Od czego zacząć ? jaką igłę potrzeba ? itd. Byłbym wdzięczny za każdą poradę

Pozdrawiam, Łuki :)
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Stara Unitra GWS-122 Cyryl

#2

Post autor: kielek »

Witaj.Sądzę,że jesteś młodym człowiekiem nazywając Cyryla starą Unitrą.Osobiście pamiętam te urządzenie z połowy lat osiemdziesiątych,kiedy mając kilkanaście lat mój kolega zakupił te plastikowe pudełko wraz z głośnikami i próbował słuchać na nim płyt.Piszę celowo próbował,gdyż ciężko to nazwać gramofonem,gdyż oprócz wyglądu nie ma z przeciętnym gramofonem nic wspólnego.Posiada on wkładkę piezo oraz słabiutki wzmacniacz a więc nawet w latach swej świetności wydobywał kiepski dźwięk,a dodatkowo niszczył płyty.Nie wiem czy dopasował byś jakąś igłę(nie wiem czy była możliwość jej wymiany).Nie chcę Cię zrażać do winyli,ale to urządzenie nawet jakby było sprawne to nie jest dobra rzecz na początek przygody z płytami analogowymi.Naprawa czy przywracanie do świetności moim zdaniem jest pozbawiona sensu,lepiej zainwestować 150~200 zł w całkiem znośny używany sprzęt z zachodu i móc ewoluować w przyszłości a przy okazji poczuć magię czarnego krążka.Mimo,że nie mam takiego doświadczenia w temacie jak wielu tu kolegów,to myślę że wielu z nich podziela moje zdanie.
Awatar użytkownika
paulus60
Posty: 56
Rejestracja: 07 gru 2011, 14:10
Lokalizacja: Ustroń

Stara Unitra GWS-122 Cyryl

#3

Post autor: paulus60 »

Witaj.
Są na tym Forum prawdziwi eksperci gramofonowi, do których ja się raczej nie zaliczam, ale na pewno każdy z nich, w tym i ja, odradzi ci jakąkolwiek próbę przywrócenia do życia Cyryla, czyli mówiąc krótko urządzenia, które jest odpowiednikiem niszczarki do dokumentów, tylko niszcząco działa na płyty winylowe. Nie naprawiaj tego gramofonu, którym ze względu na rodzaj wkładki (piezoelektryczna, krystaliczna) i duży nacisk nietrwałej szafirowej igły zniszczysz płyty, a poszukaj na serwisach aukcyjnych czegoś w rozsądnej cenie. Na Allegro można kupić pasujące do Cyryla wkładki Uf-50, Uf 70, ale nie polecam tego rozwiązania z powyższych względów. Może na początek coś z oldschoolowych konstrukcji Unitra Fonica typu jakiś Bernard GS 431, GS 438, GS 434, GS 460 itp. a później, gdy już wgryziesz się lepiej w świat winylowej magii pomyślisz o lepszym sprzęcie zachodnim. Gramofon, by nie niszczył płyt musi być wyposażony we wkładkę elektromagnetyczną lub magnetoelektryczną o znacznie mniejszym niż piezoelektryczne nacisku igły na płytę (najlepiej o szlifie eliptycznym, choć na początek sferyczny wystarczy), posiadających ponadto tzw. antyscating (niekoniecznie, ale to inna bajka), możliwość kalibracji ramienia i inne funkcję o których sporo możesz poczytać na tym Forum i w sieci. Poza tym jakość dźwięku reprodukowanego przez Cyryla będzie naprawdę bardzo słaba. To tyle wstępu. Myślę, że fachowcy dadzą ci tu jeszcze wiele cennych rad. Pozdrawiam :-)

P.S. To dziwne, kiedy zacząłem pisać tego posta, a pisałem go ok. 5 minut,odpowiedzi Kielka jeszcze nie było. Ja jestem kontynuatorem jego opinii i nasze posty są merytorycznie prawie takie same (nie ściągałem).
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Stara Unitra GWS-122 Cyryl

#4

Post autor: kielek »

Paulus może Twój post z Ustronia dłużej szedł z Ustronia niż mój z Gdyni :D choć w sumie chyba miał z górki :lol:
Awatar użytkownika
paulus60
Posty: 56
Rejestracja: 07 gru 2011, 14:10
Lokalizacja: Ustroń

Re: Stara Unitra GWS-122 Cyryl

#5

Post autor: paulus60 »

kielek pisze:Paulus może Twój post z Ustronia dłużej szedł z Ustronia niż mój z Gdyni :D choć w sumie chyba miał z górki :lol:
Nie chcę zaśmiecać wątku, ale ubawiłem się nieźle :lol: :lol: :lol:
ODPOWIEDZ