Bernard 465

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
Balistarius
Posty: 5
Rejestracja: 18 lut 2021, 14:37

Bernard 465

#1

Post autor: Balistarius »

Cześć panowie,
Mój pierwszy post więc z góry sorry za potknięcia. Zabrałem się właśnie za przywrócenie do życia mojego Bernarda 465. Piszę mojego bo nabyłem go w latach 80 tych w sklepie dla górników (nie jestem górnikiem :-) ) i mam go do dziś na eksponowanym stanowisku :-). Niestety przez te lata trochę historii z CD itp nie będę się rozpisywał. Naszło mnie i chcę mu dać nowe życie. Póki co kupiłem nowy pasek, headshell, wkładka audio technica nowe żarówki, nowy neon, fotorezystory, kondzie i zaczynam rozkręcać. Dodam że jeszcze w czasach świetności tuż po kupnie wyciągnąłem trafo na zewnątrz i przerobiłem na chinch + uziemnienie - nie brumił. Zastanawiam się na zamontowaniu gniazd chinch oraz ground w obudowie (dotychczas wlutowane bezpośrednio). Z jednej strony trochę żal wiercić itp. z drugiej jednak strony gniazda dają więcej możliwości zmiany okablowania itp. Obecne mają pewnie ze 20 lat. Przerabiał ktoś temat? Nie chcę pogorszyć to raz. Nie wiem jak to jest w "zajebistych" gramofonach to dwa. watro nie warto? Gniazda mam jak by co. Temat nr 2. Przedwzmacniacz lampowy z Ali jak ten https://pl.aliexpress.com/item/32764246 ... hweb201603_ ma ktoś jakieś doświadczenia?
Balistarius
Posty: 5
Rejestracja: 18 lut 2021, 14:37

Re: Bernard 465

#2

Post autor: Balistarius »

i może żeby się nie rozpisywać stosował ktoś to ? https://pl.aliexpress.com/item/40012916 ... hweb201603_
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1876
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Bernard 465

#3

Post autor: Jaculek »

Balistarius pisze:
18 lut 2021, 23:30
Zastanawiam się na zamontowaniu gniazd chinch oraz ground w obudowie (dotychczas wlutowane bezpośrednio).
To jest najlepsze rozwiązanie. Zamiast żonglerki kablami lepiej zastosować raz jakieś dobre, o niskiej pojemności (polecam Proel, tu masz opis rozwiązania zaproponowanego przez ahaję: https://www.audiostereo.pl/topic/62575- ... l-hpc-305/ ).
Balistarius pisze:
18 lut 2021, 23:39
i może żeby się nie rozpisywać stosował ktoś to ? https://pl.aliexpress.com/item/40012916 ... hweb201603_
No jeżeli chcesz podnieść wartość gramofonu ponad 2x ;)
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Balistarius
Posty: 5
Rejestracja: 18 lut 2021, 14:37

Re: Bernard 465

#4

Post autor: Balistarius »

Czyli o ile dobrze zrozumiałem sugerujesz pozostawienie wlutowanych bezpośrednio kabli tylko zastosowanie sprawdzonego Proela? Nie miałem tego akurat kabla w ręku ale ze schematu wnioskuję że składa się on z dwóch żył i ekranu który wykorzystany został jako GND(?). I jak rozumiem montaż gniazd czyli dodatkowego elementu w torze jest błędem.

Co do drugiej sugestii jak wiesz urządzenia są sprzedawane osobno ;-) natomiast bardziej chodziło o brzmienie bez wnikania w wartość Bernarda.
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Bernard 465

#5

Post autor: Merrick »

Jaculek pisze:
19 lut 2021, 10:47
polecam Proel
Bardzo dobre. Też polecam. Używam 10 metrowych do mikrofonów
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1876
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Bernard 465

#6

Post autor: Jaculek »

Balistarius pisze:
19 lut 2021, 13:46
Nie miałem tego akurat kabla w ręku ale ze schematu wnioskuję że składa się on z dwóch żył i ekranu który wykorzystany został jako GND(?)
Jest dokładnie tak jak piszesz. Chodzi o rozdzielenie masy sygnałowej od GND. Pozwala to uniknąć pętli masy, która bywa przyczyną "brumu"
Balistarius pisze:
19 lut 2021, 13:46
Co do drugiej sugestii jak wiesz urządzenia są sprzedawane osobno ;-) natomiast bardziej chodziło o brzmienie bez wnikania w wartość Bernarda.
Oczywiście nikt nie zabrania, jednak wątpię czy znajdziesz kogoś, kto próbował tego używać...
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Balistarius
Posty: 5
Rejestracja: 18 lut 2021, 14:37

Re: Bernard 465

#7

Post autor: Balistarius »

Masy sygnałowe mam rozdzielone od GND już od dawna, GND poprowadzony osobno. Największy wpływ na brak brumienia jednak miało usunięcie trafo na zewnątrz. Sam transformator jest jakby w osobnej obudowie więc aż się prosił. Dodam że Bernard jest w stałym acz rzadkim użyciu, teraz mnie po prostu naszło żeby go nieco ożywić :-)
Balistarius
Posty: 5
Rejestracja: 18 lut 2021, 14:37

Re: Bernard 465

#8

Post autor: Balistarius »

Taka sytuacja...jestem w trakcie, wymieniłem neon, fotorezystory, żarówki i kręci równo i stabilnie, potencjometr obrotów minimalnie odchylony od pionu więc zastanawiam się czy wymienić kondensatory w zasilaczu czy tylko podregulować obroty montażowymi i dać spokój?
Druga rzecz która mnie zastanawia to czy produkowano gramofony bez kulki pod osią, mój nie ma (lub posiałem kiedyś) w załączniku foto ośki oraz odległości talerza od obudowy. Pytanie do posiadaczy też tak macie czy talerz wyżej czyli powinna być kulka. Dodam że kręci bez problemów.
Jeśli kulka konieczna to poproszę o średnicę.
Załączniki
IMG_4500.JPG
IMG_4495.JPG
ODPOWIEDZ