ADAM GS 424 wyłącza się

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
jakobus_2
Posty: 2
Rejestracja: 21 sty 2014, 11:36

ADAM GS 424 wyłącza się

#1

Post autor: jakobus_2 »

Ostatnio dostałem Adama GS 424, który od dłuższego czasu nie był używany. Problem polega na tym, że gramofon wyłącza się w momencie gdy ramię znajduje się na początku płyty. Nie ma możliwości jego opuszczenia na płytę. Procedury wyłączania nie da się przerwać. Czy jest to sprawa tylko ustawienia ramienia czy coś innego np. elektronika, sprzęgło itp. ? Nie znam się na tym na tyle.
Byłbym wdzięczny za sugestie dotyczące ewentualnej naprawy.
Awatar użytkownika
paulus60
Posty: 56
Rejestracja: 07 gru 2011, 14:10
Lokalizacja: Ustroń

ADAM GS 424 wyłącza się

#2

Post autor: paulus60 »

Adam ze względu na swoją mechanikę to kapryśny gramofon. Po transporcie lubi "wydziwiać" Być może Twój gramofon jest uszkodzony, ale spróbuj zrobić coś takiego: włącz gramofon, ramię przesuń powoli nad zewnętrzny brzeg talerza (tak, jakbyś miał odtwarzać płytę od początku, możesz też położyć płytę na talerzu, ale ramienia nie próbuj opuszczać). Jeśli talerz się kręci, przesuń ramię w kierunku środka talerza jak najbliżej jego osi, ale delikatnie, do wyczuwalnego oporu. Jeśli zacznie mielić, trzeszczeć, to poczekaj przez chwilę i jeśli wszystko ze sprzętem jest OK, ramię powinno powoli powrócić w położenie spoczynkowe. Jeśli tak się stanie, powtórz procedurę. Potem wszystko powinno działać właściwie. Jeżeli to nie zadziała, to spróbuj poszukać (może za pośrednictwem forum) kogoś, kto zna Adamy od podszewki i na pewno uda się go wyregulować, bądź naprawić uszkodzony element tej dziwnej "adamowej" mechaniki. Może też być uszkodzony mikrowłącznik uruchamiany ramieniem. Piszę dlatego, że sam miałem podobny problem z moim GS424 i zrobiłem tak jak powyżej, co przyniosło dobry skutek. Gramofon działa.
jakobus_2
Posty: 2
Rejestracja: 21 sty 2014, 11:36

Re: ADAM GS 424 wyłącza się

#3

Post autor: jakobus_2 »

Dziękuję za odpowiedź. Próba się nie przyniosła żadnego rezultatu
1. ramią wraca natychmiast na uchwyt w momencie jak znajdzie sią na początku płyty/talerza
2. pomimo tego spróbowałem, używając "łagodnej siły" przesunąć ramię w kierunku osi talerza. Gdzieś w połowie poczułem sprężynujący opór, który wręcz odrzucił ramię na pozycją wyjściową
3. talerz kręci się normalnie
Awatar użytkownika
paulus60
Posty: 56
Rejestracja: 07 gru 2011, 14:10
Lokalizacja: Ustroń

ADAM GS 424 wyłącza się

#4

Post autor: paulus60 »

Czyli problem leży po stronie mechaniki. Silnik liniowy działa, to już dużo (talerz się obraca). Problem raczej w dokładnym wyregulowaniu lub naprawie części mechanicznych, co polecam do wykonania osobom znającym się na rzeczy, a Ty jakobus_2 raczej nie próbuj grzebać we wnętrznościach gramofonu. Myślę, że na forum znajdzie się właściwa osoba, która podejmie się tej regulacji, a jeśli nie, spróbuj znaleźć w swoich okolicach "starej daty" technika RTV, który podejmie się tej regulacji. Wcześniej proponuję dotrzeć do instrukcji serwisowej gramofonu, aby technik miał ją do wglądu. W razie czego spróbuję pomóc w kwestii instrukcji serwisowej.
Wini
Posty: 42
Rejestracja: 16 lut 2020, 14:51
Gramofon: QL-A7 AP-100 GS-424

Re: ADAM GS 424 wyłącza się

#5

Post autor: Wini »

Witam. Panowie mam problem z Adamem 424. Po włączeniu gramofonu i przestawieniu ramienia nad płytę, talerz rusza i rozkręca się do nakazanej prędkości. Po opuszczeniu ramienia gramofon oddtwarza poprawnie utwór przez około 15-20 sekund po czym zwalnia i się zatrzymuje. Ramię zostaje w pozycji opuszczonej. Po podniesieniu go i ustawieniu na podpórce gaśnie wskaźnik obrotów. Po przestawieniu ramienia nad talerz zapala się wskaźnik obrotów ale silnik nie rusza. Startuje dopiero kiedy zostanie wyłączony z sieci i odczekaniu kilku-kilkunastu minut. Niestety dzieje się dokładnie to samo co opisałem wyżej. Automatyka ramienia działa, sprawdzałem zanim zdążył się wyłączyć. Proszę pomóżcie.
bbobii
Posty: 6
Rejestracja: 06 mar 2020, 09:06
Gramofon: Yamaha YP-D3
Lokalizacja: Warszawa

Re: ADAM GS 424 wyłącza się

#6

Post autor: bbobii »

Witam
A kiedy kolega robił przegląd gramofonu. Smarowania itd.
bbobii
Posty: 6
Rejestracja: 06 mar 2020, 09:06
Gramofon: Yamaha YP-D3
Lokalizacja: Warszawa

Re: ADAM GS 424 wyłącza się

#7

Post autor: bbobii »

Chciałem odpisać jakobus_2 ale jako że temat 2014 to może dla innych napiszę jakiekolwiek naprawy gramofonu ADAM zaczynamy od sprawdzenia bezpieczników, a szczególnie tego pod talerzem.
Wini
Posty: 42
Rejestracja: 16 lut 2020, 14:51
Gramofon: QL-A7 AP-100 GS-424

Re: ADAM GS 424 wyłącza się

#8

Post autor: Wini »

To świeży zakup. Sprzedawca twierdzi, że u niego wszystko działało :lol: No cóż czeka mnie trochę zabawy.
syko
Posty: 2354
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: ADAM GS 424 wyłącza się

#9

Post autor: syko »

Wini pisze:
06 mar 2020, 22:19
To świeży zakup. Sprzedawca twierdzi, że u niego wszystko działało :lol: No cóż czeka mnie trochę zabawy.
Jeżeli kupiłeś w sieci u handlarza to może zrób mu reklamę?
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2030
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: ADAM GS 424 wyłącza się

#10

Post autor: MaciejT »

syko pisze:
07 mar 2020, 09:52
Jeżeli kupiłeś w sieci u handlarza to może zrób mu reklamę?
jakobus_2 pisze:
21 sty 2014, 19:52
Ostatnio dostałem Adama GS 424
To chyba była darowizna a nie zakup....
syko
Posty: 2354
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: ADAM GS 424 wyłącza się

#11

Post autor: syko »

;)
Wini pisze:
06 mar 2020, 22:19
To świeży zakup. Sprzedawca twierdzi, że u niego wszystko działało :lol: No cóż czeka mnie trochę zabawy.
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2030
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: ADAM GS 424 wyłącza się

#12

Post autor: MaciejT »

syko masz zupełną rację, to kontynuacja starego wątku a ja odniosłem się do postu autora. :doh:
Mea culpa.
Wini
Posty: 42
Rejestracja: 16 lut 2020, 14:51
Gramofon: QL-A7 AP-100 GS-424

Re: ADAM GS 424 wyłącza się

#13

Post autor: Wini »

Zobaczę jak się zachowa sprzedający po wycenie naprawy. Mam nadzieję, że pójdzie na współpracę i zejdzie z ceny. Ogólnie to bardzo fajny mebel z tego Adama.
ODPOWIEDZ