Technics SL-231 - problem z antiskatingiem

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Technics SL-231 - problem z antiskatingiem

#1

Post autor: Obywatel »

Mam problem z ustawieniem antiskatingu. Mianowicie, jeśli ustawiam go proporcjonalnie do nacisku - tj. na 1.7, to kompensacja siły dośrodkowej jest niewystarczająca. W momencie gdy ramię opada na płytę przy starcie i łapie kontakt z płytą, następuje szarpnięcie ku środkowi płyty i igła ślizga się do momentu gdy wpadnie w rowek. To samo jest gdy opuszczę ramię na 'dojazdówce' do labela: igła szusuje po płycie ku środkowi aż do momentu wpadnięcia w rowek.

Czytałem gdzieś, że tak być nie powinno i igła opuszczona na pustą przestrzeń (bez muzyki) powinna stać w miejscu i 'czekać' na rowek. Wówczas antiskating należy uznać za idealny. Próbowałem zwiększać kompensację aż dojechałem do maksymalnego nastawu - czyli 3.0 i problem nadal występował. Dodam, że kompensacja na pewno działa bo po ustawieniu na 0 igła zaczyna mieć problemy z trackingiem i skreczuje :P nawet po przestrzeni z muzyką.

Co to może oznaczać? Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-231 - problem z antiskatingiem

#2

Post autor: Wojtek »

Już śpieszę z wskazówkami Obywatelu. Z opisanych objawów na razie nie jestem w stanie z całkowitą pewnością wskazać problem :)
Nie jestem nawet pewien czy to faktycznie chodzi o antyskating ;)
Obywatel pisze:W momencie gdy ramię opada na płytę przy starcie i łapie kontakt z płytą, następuje szarpnięcie ku środkowi płyty i igła ślizga się do momentu gdy wpadnie w rowek.
Normalne, aczkolwiek nie powinno "szarpać".
Obywatel pisze:Czytałem gdzieś, że tak być nie powinno i igła opuszczona na pustą przestrzeń (bez muzyki) powinna stać w miejscu i 'czekać' na rowek.
Pamiętaj że zarówno na rozbiegówce jak i na dojazdówce rowek jednak występuje. Takie testy na antyskating faktycznie wykonuje się, ale to przy pomocy płyt testowych z bezrowkowym fragmentem. Na dojazdówce czy rozbiegówce zwykłej płyty taki test nie ma sensu i o niczym nie świadczy.
Obywatel pisze:Próbowałem zwiększać kompensację aż dojechałem do maksymalnego nastawu - czyli 3.0 i problem nadal występował.
Właśnie dlatego nie mam zupełnej pewności :) Ale zaraz to wyjaśnimy.
Obywatel pisze:Dodam, że kompensacja na pewno działa bo po ustawieniu na 0 igła zaczyna mieć problemy z trackingiem i skreczuje :P nawet po przestrzeni z muzyką.
A dlatego właśnie myślę, że to może nie być wina antyskatingu.

Zakładam, że jesteś pewny, że dobrze zbalansowałeś ramię i że gramofon trzyma poziom.

Sprawdź coś takiego: jak przy kalibracji, nastaw antyskating na 0 i nacisk także na 0, doprowadzając ramię do stanu równowagi.
Co się wtedy dzieje? Ramię lewituje w miejscu nawet jeśli lekko przesuniesz je nad talerz czy też może gibie się na boki?

Tutaj przy okazji możesz także porządniej zbadać antyskating, gdyż przy stanie równowagi jak zwiększysz antyskating to ramię powinno lewitując polecieć w stronę przeciwną do środka (im wyższy antyskating tym szybciej leci).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Technics SL-231 - problem z antiskatingiem

#3

Post autor: Sindsoron »

Wojtek pisze:Pamiętaj że zarówno na rozbiegówce jak i na dojazdówce rowek jednak występuje. Takie testy na antyskating faktycznie wykonuje się, ale to przy pomocy płyt testowych z bezrowkowym fragmentem. Na dojazdówce czy rozbiegówce zwykłej płyty taki test nie ma sensu i o niczym nie świadczy.
ja na szczęście mam w swojej kolekcji jednostronny winyl ;)
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Technics SL-231 - problem z antiskatingiem

#4

Post autor: JacK »

Wojtek pisze:
Obywatel pisze:Czytałem gdzieś, że tak być nie powinno i igła opuszczona na pustą przestrzeń (bez muzyki) powinna stać w miejscu i 'czekać' na rowek.
Pamiętaj że zarówno na rozbiegówce jak i na dojazdówce rowek jednak występuje. Takie testy na antyskating faktycznie wykonuje się, ale to przy pomocy płyt testowych z bezrowkowym fragmentem. Na dojazdówce czy rozbiegówce zwykłej płyty taki test nie ma sensu i o niczym nie świadczy.
Jak to nie ma sensu ? Jeżeli tak jak Obywatel napisał na płycie jest mało muzyki (np.dwa krótkie utwory) to dojazdówka jest bardzo długa i bez problemu znajdziesz na niej gładkie miejsce gdzie opuścisz igłe i zanim rowek zabierający dotrze do tego miejsca zaobserwujesz zachowanie igły, więc test będzie miarodajny.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Technics SL-231 - problem z antiskatingiem

#5

Post autor: Obywatel »

Nie jest to szarpnięcie - raczej 'pyknięcie'. Postaram się wrzucić film. Gramofon jest wypoziomowany a ramię było wyważone przed ustawieniem nacisku. Zrobię jeszcze test antiskatingu przy zerowym nacisku i napiszę co wyszło.

Do tej pory testując antiskating robiłem dokładnie tak jak pisze JacK. Opuszczałem igłę na długą dojazdówkę z szerokimi pustymi przestrzeniami pomiędzy spiralami rowka.

Dzkięki za dotychczasowe wskazówki.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-231 - problem z antiskatingiem

#6

Post autor: Wojtek »

JacK pisze:Jak to nie ma sensu ? Jeżeli tak jak Obywatel napisał na płycie jest mało muzyki (np.dwa krótkie utwory) to dojazdówka jest bardzo długa i bez problemu znajdziesz na niej gładkie miejsce gdzie opuścisz igłe i zanim rowek zabierający dotrze do tego miejsca zaobserwujesz zachowanie igły, więc test będzie miarodajny.
Jeśli potraficie zaobserwować zachowanie igły (czy stoi w miejscu czy też jedzie sobie) w czasie sekundy lub mniej to wam gratuluję, bo mniej więcej tyle czasu upływa zanim rowek na dojazdówce złapie igłę :) Licząc oczywiście na to, że bardzo dobrze ucelujecie igłą i w dobrym momencie opuścicie ramię.
Jest to możliwe, nie przeczę, ale czy miarodajne? Średnio, szczególnie jeśli igła przesuwa się powoli.

Największe przerwy między rowkiem w dojazdówce zaobserwowałem na maxi-singlach. Tu może udałoby się trochę więcej czasu na pseudo-test wyciągnąć :)
Obywatel pisze:Nie jest to szarpnięcie - raczej 'pyknięcie'.
Zdarza się, nie jest to raczej nic nietypowego.

A jak było na Unitrach? Zupełnie inaczej?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Technics SL-231 - problem z antiskatingiem

#7

Post autor: JacK »

Wojtek pisze: Jeśli potraficie zaobserwować zachowanie igły (czy stoi w miejscu czy też jedzie sobie) w czasie sekundy lub mniej to wam gratuluję, bo mniej więcej tyle czasu upływa zanim rowek na dojazdówce złapie igłę :) Licząc oczywiście na to, że bardzo dobrze ucelujecie igłą i w dobrym momencie opuścicie ramię.
Bo my sprytne chłopaki jesteśmy, u nas oko szybkie, a ręka pewna jest :)
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Technics SL-231 - problem z antiskatingiem

#8

Post autor: Obywatel »

Obywatel pisze:A jak było na Unitrach? Zupełnie inaczej?
We Fryderyku był odwrotny problem. Tam w zasadzie mogłem zdjąć ciężarek i gramofon grał. Antiskating miałem na minimum i nie było odczuwalnego ciągnięcia igły ku środkowi. Korzystałem jeszcze kiedyś z Daniela i tam było idealnie - igła łapała kontakt z płytą bez żadnych perturbacji.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Technics SL-231 - problem z antiskatingiem

#9

Post autor: Obywatel »

Oto filmik ilustrujący ten efekt. Kamera i światło trochę kiepskie a płyta krzywa :P ale film powinien dawać wyobrażenie o skali efektu:

Obrazek
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-231 - problem z antiskatingiem

#10

Post autor: Wojtek »

Obejrzałem i zauważyłem.
Jednakże, czy tylko ja mam wrażenie, że moment opuszczenia igły jest trochę za bardzo po zewnętrznej?
Pewnie patrząc z góry byłoby to bardziej widoczne.

Sprawdziłeś jak się zachowuje ramię przy stanie równowagi?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Technics SL-231 - problem z antiskatingiem

#11

Post autor: Obywatel »

Wojtek pisze:Sprawdź coś takiego: jak przy kalibracji, nastaw antyskating na 0 i nacisk także na 0, doprowadzając ramię do stanu równowagi.
Co się wtedy dzieje? Ramię lewituje w miejscu nawet jeśli lekko przesuniesz je nad talerz czy też może gibie się na boki?

Tutaj przy okazji możesz także porządniej zbadać antyskating, gdyż przy stanie równowagi jak zwiększysz antyskating to ramię powinno lewitując polecieć w stronę przeciwną do środka (im wyższy antyskating tym szybciej leci).
Zrobiłem test. Przy stanie równowagi i antiskatingu na 0 ramię nie lewituje w miejscu po przesunięciu nad talerz lecz ucieka na zewnątrz. W miarę zwiększania kompensacji to 'uciekanie' staje się szybsze. Czy takie zachowanie ramienia daje powody do niepokoju?

Co do punktu, w jakim igła opada na płytę, to chyba jest w normie bo na oko będzie to około 2,5 - 3 mm od krawędzi płyty.

EDIT: Przyszło mi do głowy, że ten efekt szarpnięcia przy łapaniu kontaktu z płytą może być częściowo spowodowany zgrubieniem, które występuje na krawędzi większości płyt. No i chyba się nie myliłem. Mam jedną 12-calową płytę pozbawioną tego zgrubienia, no i eureka: przy antiskatingu proporcjonalnym do nacisku - tj. 1,7 - szarpnięcie ku środkowi nadal występuje. Przy antiskatingu na maxa - tj. 3,0 - następuje efekt odwrotny i szarpnięcie jest na zewnątrz. Przy antiskatingu na 2,0 szarpnięcie nie występuje. Czyli to chyba będzie optymalne ustawienie. Czy mam rację?
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-231 - problem z antiskatingiem

#12

Post autor: Wojtek »

Obywatel pisze:Zrobiłem test. Przy stanie równowagi i antiskatingu na 0 ramię nie lewituje w miejscu po przesunięciu nad talerz lecz ucieka na zewnątrz. W miarę zwiększania kompensacji to 'uciekanie' staje się szybsze. Czy takie zachowanie ramienia daje powody do niepokoju?
Trochę tak. Śmierdzi brakiem wypoziomowania, bo to tak jakby na 0 jednak występował antyskating.
Obywatel pisze:Co do punktu, w jakim igła opada na płytę, to chyba jest w normie bo na oko będzie to około 2,5 - 3 mm od krawędzi płyty.
W takim razie faktycznie jest OK. Jak wspomniałem, na klipie ciężko rozeznać :)
Obywatel pisze:Przyszło mi do głowy, że ten efekt szarpnięcia przy łapaniu kontaktu z płytą może być częściowo spowodowany zgrubieniem, które występuje na krawędzi większości płyt.
A to akurat jest normalne, aczkolwiek igła nie powinna za każdym razem spadać na zgrubienie.
Zresztą, zgrubienia te są różne, raz większe raz mniejsze.
Może w takim razie jednak wyregulujesz sobie moment auto-startu by igła nie wpadała na zgrubienia?
Obywatel pisze:Przy antiskatingu na 2,0 szarpnięcie nie występuje. Czyli to chyba będzie optymalne ustawienie. Czy mam rację?
Raczej tak, aczkolwiek nie jest to właściwe :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Technics SL-231 - problem z antiskatingiem

#13

Post autor: Obywatel »

Powrócę do tematu sprzed lat. Problemu, o którym pisałem, nie udało mi się rozwiązać. Ale zauważyłem jedną prawidłowość: na rozbiegówce na początku płyty ewidentnie ciągnie igłę w kierunku środka płyty, natomiast na dojazdówce do labela występuje dokładnie odwrotny problem - tzn. igłę ciągnie na zewnątrz zanim wpadnie w rowek. Co to może oznaczać?

Dodatkowo zauważyłem następujące zjawisko: jeżeli podczas słuchania podniosę ramię i po chwili znowu je opuszczę, to igła cofa się i słyszę fragment nagrania wcześniejszy o dobrych kilka sekund. Cofnięcie jest tym większe, im bliżej końca płyty. Na ostatnich ścieżkach sięga 10 sekund. Czy to jest normalne?
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-231 - problem z antiskatingiem

#14

Post autor: Wojtek »

Obywatel pisze:Czy to jest normalne?
Nie.

Generalnie wygląda to na to, że sprężynę AS masz do wymiany :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Technics SL-231 - problem z antiskatingiem

#15

Post autor: Obywatel »

O cholera, to dupa blada bo mieszkam na prowincji, gdzie raczej speca od gramofonu nie znajdę :(

A czy jeśli ta sprężyna kwalifikuje się do wymiany, to AS w ogóle nie bedzie działał? Bo ramię reaguje na kręcenie pokrętłem AS, o czym wspominałem 3 wpisy wyżej.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
ODPOWIEDZ