Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#31

Post autor: Reymont »

Tak wlasnie dziala antyskating...
Rozumiem, ze nacisk igly ustawiles poprawnie i masz oryginalna przeciwwage.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#32

Post autor: Bacek »

Moja kreska nic nie symbolizuje, to po prostu wygięta/przekrzywiona igła. A ztego co teraz mówisz wychodzi że raczej cała wkładka CI ucieka na zewnątrz. A jeżeli po ustawieniu antyskatingu cała wkładka ucieka Ci na zewnątrz płyty to tak ma to działać to własnie ta siła antyskatingu. Trzeba ją tylko tak ustawić żeby równoważyła się z siłą kręcącej płyty. Są tysiące sposobów na to żeby to ustawić ale żadan nie jest dobry. Na początek możesz ustawić taką wartość na pokrętle jaka jest ustawiona na nacisku igły. Potem patrząc od czoła wkładki przyglądaj się igle. Jeżeli łapie taki kąt jak na moim rysunku to scating za mały, natomiast jak przeciwny to za duży. W ideale igła powinna być po środku tego wcięcia które jest we wkładce (patrząc od czoła). NIe gwarantuje to jeszcze idealnego ustawienia ale to jakiś poczatek. Ale to wszystko sprawdzasz na działającym gramofonie i kręcącej się płycie.

Jeżeli na nieruchomej płycie wkładka ściąga Ci na zewnątrz to o niczym nie świadczy, tylko o tym że antyskating w ogóle jakoś działa.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Re: Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#33

Post autor: Sl-2000 »

Reymont pisze:Tak wlasnie dziala antyskating...
Rozumiem, ze nacisk igly ustawileś poprawnie i masz oryginalna przeciwwage.
Ale nawet gdy ten antyskating jest wyłączony tzn. ustawiony na 0 to ramie gramofonu znosi na zewnątrz? Z tego co widze w internecie to przeciwwaga jest chyba orginalna.


Okey widzę że chyba rozmawiamy o innych metodach ustawienia antyskatingu. Ja ustawiałem tak ja tamten pan ale tutaj lepiej to obrazuje:
http://youtu.be/W0da4HZ0P-Q
Jak widać przy ustawieniach 0 antyskatingu ramie ciągnie do środka płyty. Następnie pan ustawia antyskating tak aby ramie stało w miejscu...u mnie jest odwrotnie bo przy ustawieniu 0 ramie ciągnie na zewnątrz płyty.
Ja ustawiam antyskat podobnie tyle że mam płytę która ma dużo miejsca niezapisanego na stronie i kładę igłe tam gdzie nie ma rowka i widze , że dopóki nie napotka na rowek ramię ucieka na zewnątrz płyty a więc całkiem odwrotnie jak widać na tym filmie. Przy starych ustawieniach wkładki która była mniej więcej w połowie headshella przy antyskatingu ustawionym na 0 ramie leciało do środka płyty tak jak na tym filmie i gdy przekręciłem pokrętło na trochę mniej niż 0,5 idealnie stało.
Chyba że ten sposób jest zły...to już inna sprawa ale wydaje mi się że dźwięk gra równo w obu kanałach.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#34

Post autor: Bacek »

No i ok tylko że na na płaskiej powierzchni na igłę działa mniejsza siła skatingu niż faktycznie w rowku płyty więc warto ustawić tak żeby jednak zjeżdżało na zewnątrz. ogólnie takimi metodami mechanicznymi ciężko jest to ustawić idealnie. Ale nawet innymi też sie nie da bo siła skatingu (przeciwna do antyskatingu) zależy też od sposobu zrobienia płyty, jej materiału oraz tego co na niej jest nagrane więc na jednej może być idealnie a na innej do bani więc to i tak tylko przybliżone ustawienie.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2015, 22:15 przez Bacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#35

Post autor: Reymont »

Czy gramofon jest wypoziomowany?
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#36

Post autor: Sl-2000 »

No to tak delikatnie zjeżdża na zewnątrz...tyle że antyskating jest ustawiony na 0 - może jest coś uszkodzone?Bo wygląda to tak jakby ten skating już działał..czyli rozumiem że mam się tym nie przejmować skoro zjeżdża na zewnątrz płyty tak delikatnie?

Swoją droga sprawdzę jescze czy na pewno jest równo - poziomowałem go ale on jest na sprężynach więc teorytycznie mogłem go trochę przycisnąć i się mógł przechylić...zaraz sprawdzę.
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#37

Post autor: Sl-2000 »

Tak jest trochę krzywo...bardzo minimalnie ale jednak się skrzywiło. Idę ustawić jeszcze raz.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#38

Post autor: Bacek »

Twój efekt to raczej nie skutek zmiany ustawienia wkładki. Po wysunięciu jej dalej antyskating powinien być nawet słabszy a skating mocniejszy niż poprzednio bo zmieniła się długość dźwigni. Więc albo faktycznie masz problem z poziomem albo np dokłada się do tego skręt kabelków wychodzących z ramienia (gdzieś w okolicach osi obrotu), może przy okacji tam coś pokombinowałeś/naciągnąłeś.

Ale z trzeciej strony tak sobie myślę że coś przekombinowałeś z ustawieniem albo te szablony coś nie tak wydrukowałeś. Geometria Stewensona ma tylko o 0.5mm większa długość efektywną niż fabryczne ustaweinie. Jeżeli założyć że poprzednie ustawienie było poprawne (a tu nie mamy pewności) to raczej nie powinieneś dojść do końca otworów montarzowych. fakt że tam wkładka jest pod kątem lekko ale to tylko stopień z kawałkiem w stosunku do headshella.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#39

Post autor: Sl-2000 »

Uzywam nieorginalnego Headshela o takiego tyle że kupiony u innego sprzedawcy chyba...waży 9,5g:
http://allegro.pl/uniwersalny-headshell ... 07078.html
Orginalny headshell ma wyrobiony gwint i wkładka lata na boki jednakże sprawdzałem na niej overhang i przy maksymalnym wysunięciu przy Lofgren A pod koniec igła zjeżdża z łuku a przy stevensonie przy maksymalnym wysunięciu wkładki na styk udało mi się ustawić tak by igła chodziła idealnie po łuku a czoło wkładki było równoległe do tych lini w punkcie A i B. Identycznie sytuacja wygląda na nieorginalnym headshelu.
Overhang wynosi 14 mm na szablonie który wydrukowałem.
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#40

Post autor: Sl-2000 »

Teraz kompletnie się coś zrąbało...niezależnie czy wkładkę przesunę maksymalnie do tyłu czy maksymalnie od przodku ramie gramofonu leci na zewnątrz płyty ? Kiedy dam antyskating na 0,5 to ramie leci do środka płyty-nawet olewa rowki
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#41

Post autor: Reymont »

A jesli zwiekszysz AS do 1,5 ?
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#42

Post autor: Sl-2000 »

Jak dawałem 1,5 to bardzo szybko ciągnęło igłę na zewnątrz.

Doszedłem o co chodzi...igła się skrzywiła i dlatego...teraz już jest jak dawniej jednak wydaje mi się że się uszkodziła...wolę nie ryzykować więc będę wymieniał igłę i w związku z tym mam pytanie jaką wziąć? Słyszałem że eliptyczne są lepsze dla płyt ale gdzie to kupić? Teorytycznie są igły do tego modelu na alledrogo ale po pierwsze są to igły sferyczne (zresztą taka jest zamontowana obecnie) a po drugie widziałem u jakiegoś gościa że ma igły eliptyczne. Czy jakościowo igły dostępne na alledrogo są znośne? tzn. czy będzie się dało słuchać muzyki (również tej z wyższymi tonami bez jakiś dziwnych przesterów?)
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#43

Post autor: Reymont »

Zaloz temat w dziale wkladkowo-iglowym.
Tam zadaj te pytania.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#44

Post autor: Bacek »

Oryginalnie do tego modelu to była Shibata ale tego raczej na allegro nie będzie z JILCO raczej nie tanio.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#45

Post autor: Sl-2000 »

Okey więc dzięki za pomoc. Z obrotami będę musiał jeszcze powalczyć ale dziękuję za pomoc przy ustawianiu wkładki.
Temat do zamknięcia.
ODPOWIEDZ