Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#16

Post autor: Bacek »

Punkty zerowe są dla konkretnej wybranej geometrii a nie dla gramofonu, natomiast dla kombinacji gramofonu i geometrii jest overhang. Wydrukuj z tego programiku zgodnie z instrukcją w wątku i wszystko bedzie ok. Na vinylengine nie ma gotowców dla Twojego.
Jak zrobiłeś to jakimś przypadkowym szablonem i dokładając do tego jeszcze niedokładność ustawienia to efekt może być taki jaki masz. Zawsze też testowo możesz ustawić jak zaleca Technics czyli 52mm od mocowanie i wkładka równolegle do headshella .

A symulacja dla IEC wygląda tak jak poniżej (pomarańczowe fabryka). Na moje oko Lofgren A wypada najlepiej no chyba że masz płyty które mają rowki poniżej 60 mm od środka płyty.
Załączniki
sl-2000.png
sl-2000.png (10.78 KiB) Przejrzano 655 razy
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#17

Post autor: Sl-2000 »

Przeszedłem szybki kurs doszkalający i wygląda na to że mój szablon jest dobry. Mam pytanie odnoście overhangu. Czy ustawiamy to koło środka płyty? Bo na szablonie jest overhang zaznaczony jako 18mm od środka płyty. Czy ustawienie overhangu polega na tym że ustawiamy ramie maksymalnie do środka płyty i regulując położeniem wkładki ustawiamy tak aby igła leżała w odległości podanej jako overhang ( według kalkulatora 14 mm) ?
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#18

Post autor: Sl-2000 »

Okey chyba załapałem. Zabieram się za kalibracje według wygenerowanego szablonu.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#19

Post autor: Bacek »

Sprawdziłeś jakąś linijką czy szablon dobrze się wydrukował? Czasami są problemy.
Przy dobrze ustawionym overhangu gdy położysz igłę na szablonie w miejscu gdzie jest łuk to po przesunięciu ramienia w dowolne inne miejsce (przy nieruchomym szablonie) igła zawsze opadnie dokładnie na łuk.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#20

Post autor: Sl-2000 »

Ale jakiego łuku? Na moim szablonie nie ma w ogóle łuku...jak sprawdzić że idzie równo po łuku? Użyłem szablonu wydrukowanego z vinylengin ale zaznaczyłem sobie te punkty zerowe tam gdzie mi wykazał ten kalkulator.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#21

Post autor: Wojtek »

SL-2000... Bacek Tobie radzi byś wygenerował sobie szablon zgodnie z parametrami swojego gramofonu, a Ty uparcie trzymasz się szablonu przeznaczonego do Linnów. Jaki widzisz w tym sens?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#22

Post autor: Sl-2000 »

Nie doczytałem...mam wydrukowany teraz ustawiam. Dzięki za pomoc. Napiszę czy dźwięk się poprawił.
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#23

Post autor: Sl-2000 »

Hmmm...wygląda na to że mam za krótki headshell...jest prawie idealnie po łuku ale bliżej środka zaczyna ściągać igłę do środka. Headshell nie jest orginalny jest to zamiennik gdyż orginalny ma wyrobioną srubę mocującą wkładkę. Ale spróbuje ustawić na niej. Może ten Headshell jest jakiś nieodpowiedni. Faktem jest że waży 9,5 g a orginał 10g.


Na orginalnym Headshelu maksymalnie wysuniętym też przy końcu ściąga do środka. Czy tak ma być?

Okey udało się skalibrować wkładkę na szablon stevensona ,choć wkładka maksymalnie wysunięta do przodu ale jest idealnie. Teraz tylko antyskating i nacisk.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2015, 21:05 przez Sl-2000, łącznie zmieniany 1 raz.
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#24

Post autor: Sl-2000 »

No i wyszedł następny kwiatek....wcześniej ustawiałem antyskating tak ja ten pan:
http://youtu.be/bmk0kGgZPZ0?t=5m12s
Jednakże już wtedy dziwne było dla mnie że aby igła stała w miejscu (nie leciała na boki dopóki w rowek nie wpadnie) antyskating musiałem ustawić tuż przed 0,5, a więc tam...gdzie nie ma skali :shock: .
Teraz gdy dokładnie skalibrowałem wkładkę przez wygenerowanie dedykowanego szablonu dla mojego ramienia gramofonu (dziękuję Bacek za podesłanie linka) wkładka jest wysunięta maksymalnie do przodu. Nawet gdy antyskating ustawię na 0 to igła ucieka na zewnątrz płyty tak jakby ten antyskating już na nią działał ale za bardzo.
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#25

Post autor: misienka2008 »

Może prościej...

Twój gram ma efektywną długość ramienia 220 mm. Odstep 52 mm od kołnierza headshella do czubka igły jest niewłaściwy bo dotyczy ramienia 230 mm.

Wytnij pasek kartonu o wym. 220 x 10 mm. Kładziesz go na ramieniu. Jeden koniec przyklejasz taśmą na środku osi ramienia a drugi koniec leżący na headshellu pokazuje pozycję gdzie pod spodem powinien znależć sie czubek igły. Pozostaje tylko ustawienie boków lub czoła wkładki względem rastera szablonu zaczynajac od punktu B. Jeśli teraz zmierzysz odległość czubka igły do kołnierza headshella możesz zachować tę wartość na przyszłość. Odpadną manewry z paskiem kartonu przy zmianie wkładki lub headshella.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#26

Post autor: Bacek »

Jak jest tak jak na moim artystycznym rysunku to antyskating jest za słaby a nie za silny czyli potrzebujesz dać większą cyferkę.

W każdym razie to może być kolejny powód Twoich problemów jeżeli antyskating jest tak przestrzelony że igła widocznie jest skręcona to i od razu leci kąt styczności i wchodza znacznie większe zniekształcenia. Ale tego nie można sprawdzać na nieryuchomej płycie tylko na kręcącej siebo żeby zweryfikować jak działa antyskating trzeba w to włączyć oczywiście i skating.
Załączniki
anti.png
anti.png (3.99 KiB) Przejrzano 613 razy
Ostatnio zmieniony 05 lut 2015, 21:37 przez Bacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#27

Post autor: Bacek »

misienka2008 pisze:Może prościej...
Odstep 52 mm od kołnierza headshella do czubka igły jest niewłaściwy bo dotyczy ramienia 230 mm.
Mogłem coś pomieszać ale to 52 Technics chyba stosował też i w innych ramionach w każdym razie i tak to nie ma znaczenia bo w teorii kolega wydrukował sobie customowy
szablon dla Stewensona. W jego wypadku Efektywna długość jest 222.53. No i oczywiście w tym wypadku wkładka nie jest równolegle do headshella.

Z trzeciej strony to ta wkładka za bardzo kwadratowa chyba nie jest? W takim wypadku może lepiej ustawiać na igłę, ale takiego "hardkoru" na sam początek nie chciałem polecać.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Re: Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#28

Post autor: Sl-2000 »

Kiedy zwiększam antyskating igła jeszcze mocniej schodzi na zewnątrz płyty. Kiedy daje na 0 to igła nadal trochę schodzi na zewnątrz płyty. Na starych (złych) ustawieniach wkładki kiedy przedziałke ustawiałem na trochę poniżej 0,5 ramie stało w miejscu.Otworzyłem gramofon i okazało się że kiedy jest 0 to igła nie działa na ramię...kiedy daje 0,5 to pod koniec płyty delikatnie się napręża..więc chyba wszystko jest okey. Czy ja coś źle ustawiam? Jeszcze sprawdzę czy może krzywo gramofonu nie ustawiłem.

Szablon wygenerowałem za pomocą programu przesłanego przez Backa i pivot/spindle wpisałem tak jak polecił "206" tyle że wybrałem szablon Stevensona bo tylko na nim mogę na tyle wysunąć wkładkę by ramie chodziło idealnie po łuku. Ale warto zaznaczyć że już bardziej wysunąć wkładki się nie da więc Lofgren A troszeczkę pod koniec ucieka z łuku.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2015, 21:47 przez Sl-2000, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#29

Post autor: Bacek »

Ale jest tak jak na moim rysunku czy odwrotnie?
Testujesz to na kręcącej się płycie? Bo jak w miescu to tylko testujesz czy cokolwiek działa a nie czy dobrze działa..
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Technics sl-2000 niestabilne obroty, trzeszczenie płyt

#30

Post autor: Sl-2000 »

Szczerze trochę nie ogarniam Twojego rysunku ale jeżeli ta kreska symbolizuje kierunek ,w którym ramie ucieka gdy nie ma rowka to tak właśnie jest nawet przy wyzerowanym antyskatingu. Kiedy zwiększę wartość np. do 0,5 do igła ucieka jeszcze mocniej w prawo. Testuję to na kręcącej się płycie.
ODPOWIEDZ