National Panasonic SL-19 nie chce kręcić

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rocketman
Posty: 16
Rejestracja: 03 lis 2012, 21:32

National Panasonic SL-19 nie chce kręcić

#1

Post autor: rocketman »

Cześć,

Jakiś czas temu nabyłem gramofon jak w temacie. Od początku miałem wrażenie, że coś nie do końca działa, tzn. obroty były nieco zbyt wolne (na tyle, że nie znając nagrania z innych nośników, być może bym nawet nie zauważył, ale na osłuchanych płytach było to słyszalne wyraźnie), do tego zdarzało mu się chwilami zupełnie gubić tempo (wyraźny, 1-2 sekundowy "zjazd" w trakcie odtwarzania płyt).

Przez wakacje gramofonu prawie nie używałem i odkładałem rozwiązanie problemu na później. Ostatnio chciałem sprawdzić temat (akurat przyszedł do mnie nowy pasek) i okazało się, że gramofon w ogóle nie chce ruszyć. Aby ułatwić jakoś ewentualne zidentyfikowanie problemu, zamieszczam na końcu postu link do nagrania. Jak widać, po przesunięciu ramienia tam gdzie powinien być talerz, ten dzyndzel napędzający nie rusza, choć powinien. Rusza, gdy pomóc mu palcem - jednak gdy przekręcę potencjometr obrotów, zatrzymuje się i po ponownym wybraniu prędkości nie chce już ruszyć. Podobnież nie chce ruszyć, gdy założę talerz i pasek (generalnie wystarczy dotknąć kręcący się dzyndzel i od razu się on zatrzymuje). Wygląda to tak, jakby "nie miał siły" :think:

Nie znam się na tym w ogóle, prawdopodobnie i tak będę musiał zawieźć sprzęt do serwisu, ale czułbym się lepiej, gdyby chociaż wiedział co może być zepsute...

film: https://www.youtube.com/watch?v=MQmS1vA7Fnk

Z góry dzięki za zainteresowanie tematem.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

National Panasonic SL-19 nie chce kręcić

#2

Post autor: chudy_b »

Obstawiam silnik. Jeśli to silnik szczotkowy (pewnie tak), to można by spróbować je wyczyścić. Układy zasilające silnik raczej są sprawne.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41639
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

National Panasonic SL-19 nie chce kręcić

#3

Post autor: Wojtek »

Silnikowi pewnie przydałoby się smarowanie. Jak masz samochód to kapnij trochę 10W40 lub lepszego oleju do ośki napędowej gramofonu.

Jednak przede wszystkim przeczyść ten potencjometr włączający napęd Kontaktem PR. Będziesz musiał obrócić gramofon i zdjąć spód by się dostać do odpowiedniego miejsca.

W środku na płytce drukowanej powinieneś także znaleźć parę potencjometrów od regulacji prędkości obrotowej. Przy okazji pewnie też warto je przeczyścić. Możliwe też że przydadzą się później do ustabilizowania prędkości obrotowej, jak już poradzisz sobie z temperamentnym silnikiem.
To takie newralgiczne punkty paskowych Technicsów serii SL-xx.

Przy okazji, jak już otworzysz spód to cyknij foty. Ciężko znaleźć zdjęcia przedstawiające ten gramofon, a tym bardziej to co ma w środku :)
Najlepiej jako załączniki do postu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
rocketman
Posty: 16
Rejestracja: 03 lis 2012, 21:32

National Panasonic SL-19 nie chce kręcić

#4

Post autor: rocketman »

Dzięki za odpowiedzi. Jak będę miał chwilę żeby się tym na spokojnie zająć, wrzucę też foty z środka ;)
ODPOWIEDZ