Technics SL-BL3 nie gra

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
kwestionariusz
Posty: 7
Rejestracja: 06 sie 2014, 17:29

Technics SL-BL3 nie gra

#1

Post autor: kwestionariusz »

Witam

Niedawno prosiłem o pomoc w wybraniu wzmacniacza do gramofonu. Ostatecznie zmontowałem sprzęt gramofon Technics SL-BL3 oraz wzmacniacz Technics SU-V303 do tego proste 30 watowe głośniczki Sharpa. Wzmak z gramkiem połączyłem kablami 2xRCA-2xRCA oczywiście do wejścia PHONO we wzmaku. Głośniki jak trzeba odpowiednio podpięte na zatrzaski. Na wzmaku odpowiednio ustawione wyjście na phono, wybór głośników również na main (zresztą na remote też już próbowałem). Wszystko odpowiednio podłączone, ale niestety w momencie włączenia gramofonu słychać tylko buczenie głośników, talerz się kręci, igła pracuje, wszystko ok (no zresztą dostałem zapewnienie, że gramofon był należycie ustawiony, gotowy do użytku) ale muzyki brak. Czy macie jakieś pomysły co może być nie tak? Czy czegoś mi brakuje, czy coś może być jednak zepsute? Za wszelakie porady będę wdzięczny.

pozdrawiam
Damian
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Sprzęt nie gra

#2

Post autor: zbyszek1982 »

Nie spiąłeś masy gramofonu i wzmacniacza. Gramofon powinien mieć kabelek z widełkami, który wpinasz pod zacisk GND we wzmacniaczu.
kwestionariusz
Posty: 7
Rejestracja: 06 sie 2014, 17:29

Sprzęt nie gra

#3

Post autor: kwestionariusz »

Oooo a jeśli jednak nie mam takiego kabelka do gramofonu? Da się go jakoś nabyć i podpiąć pod zacisk GND? Czy to jakiś wbudowany kabelek do gramofonu i jak go nie mam to kaplica?
Awatar użytkownika
feelgoodhit
Posty: 118
Rejestracja: 26 sty 2012, 12:22
Gramofon: Technics SL-D202

Re: Sprzęt nie gra

#4

Post autor: feelgoodhit »

zbyszek1982 pisze:Nie spiąłeś masy gramofonu i wzmacniacza. Gramofon powinien mieć kabelek z widełkami, który wpinasz pod zacisk GND we wzmacniaczu.
Pozwolę sobie na mały offtop, czy to muszą być widełki koniecznie? W moim technicskie SLD202 jest zwykłe pojedzyńcze zakończenie; czy może to prowadzić do nieprawidłowego uziemienia grramofonu a w konsekwencji brumienia (które nota bene u mnie występuje przy bardzo dużej głośności)?
Technics SL-D202 + Ortofon 2M RED
CD Technics SL-PG470A
Quadral Odin Phonologue E
NAD 3020i
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Sprzęt nie gra

#5

Post autor: zbyszek1982 »

kwestionariusz pisze:Oooo a jeśli jednak nie mam takiego kabelka do gramofonu? Da się go jakoś nabyć i podpiąć pod zacisk GND? Czy to jakiś wbudowany kabelek do gramofonu i jak go nie mam to kaplica?
Powinien być "wbudowany". Jest jeszcze możliwość, że masa gramofonu jest puszczona razem z którąś masą sygnałową. Weź kawałek kabelka i sprawdź czy przydźwięk zniknie jak zewrzesz tym kabelkiem zacisk GND we wzmacniaczu z masami wpiętych wtyków RCA.
feelgoodhit pisze: czy to muszą być widełki koniecznie?
Nie, to w sumie bez znaczenia. Widełki łatwiej podpiąć po prostu.
Ostatnio zmieniony 14 sie 2014, 20:40 przez zbyszek1982, łącznie zmieniany 2 razy.
kwestionariusz
Posty: 7
Rejestracja: 06 sie 2014, 17:29

Sprzęt nie gra

#6

Post autor: kwestionariusz »

No to wbudowanego nie ma na bank w moim modelu gramofonu, a i zeby była jasność, u mnie muzyki nie ma w ogóle. Jest samo buczenie głośników nic więcej :/
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Sprzęt nie gra

#7

Post autor: zbyszek1982 »

Z tego co widzę w instrukcji, to po prawej stronie od gniazd RCA w gramofonie masz gniazdo GND. Trzeba tam podpiąć kabel i połączyć go z GND we wzmacniaczu.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Sprzęt nie gra

#8

Post autor: chudy_b »

Pozwolę sobie delikatnie zauważyć, że brak dodatkowej masy nie ma nic wspólnego z graniem, albo nie graniem. Ma związek z brumieniem. U Ciebie występuje brumienie, czyli nie masz masy, nie występuje muzyka, czyli sygnał wkładki nie dochodzi do końcówki mocy. Pisze o koncówce mocy, bo do samego wzmacniacza może dochodzic, ale gdzieś wewnątrz wzmacniacza coś nie działa. Na początek podłącz gramofon pod wejście uniwersalne. Jak mocno podkręcisz głośność, to będzie słychać muzykę. Wykluczysz w ten sposób wady gramofonu czy połączeń przed wzmacniaczem.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Sprzęt nie gra

#9

Post autor: zbyszek1982 »

Najpierw niech zlikwiduje brumienie. Potem się zastanowimy nad resztą. Jak mu będzie wyło, to podłączanie pod AUX nic nie da.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Sprzęt nie gra

#10

Post autor: chudy_b »

Sugerowałbym jednak odwrotną kolejność:-)

Na wzmacniaczu jest jeszcze przycisk PHONO SELECTOR o którym nie wspomniałeś. Ustaw na MM.
kwestionariusz
Posty: 7
Rejestracja: 06 sie 2014, 17:29

Re: Sprzęt nie gra

#11

Post autor: kwestionariusz »

zbyszek1982 pisze:Z tego co widzę w instrukcji, to po prawej stronie od gniazd RCA w gramofonie masz gniazdo GND. Trzeba tam podpiąć kabel i połączyć go z GND we wzmacniaczu.
faktycznie teraz zerknąłem to jest mały otwór na kabelek, a więc z tym nie byłoby jednak problemu, wystarczy dokupić kabelek z widełkami
chudy_b pisze:Pozwolę sobie delikatnie zauważyć, że brak dodatkowej masy nie ma nic wspólnego z graniem, albo nie graniem. Ma związek z brumieniem. U Ciebie występuje brumienie, czyli nie masz masy, nie występuje muzyka, czyli sygnał wkładki nie dochodzi do końcówki mocy. Pisze o koncówce mocy, bo do samego wzmacniacza może dochodzic, ale gdzieś wewnątrz wzmacniacza coś nie działa. Na początek podłącz gramofon pod wejście uniwersalne. Jak mocno podkręcisz głośność, to będzie słychać muzykę. Wykluczysz w ten sposób wady gramofonu czy połączeń przed wzmacniaczem.
przepraszam bo totalny laik ze mnie, wejście uniwersalne to AUX/CD/VIDEO?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Sprzęt nie gra

#12

Post autor: chudy_b »

kwestionariusz pisze:wejście uniwersalne to AUX/CD/VIDEO
Tak

Co do masy, to weź kawałek drutu. Z jednej strony podłącz na wykałaczkę, z drugiej po prostu włóż odizolowany koniec pod nakrętkę.
kwestionariusz
Posty: 7
Rejestracja: 06 sie 2014, 17:29

Re: Sprzęt nie gra

#13

Post autor: kwestionariusz »

chudy_b pisze:Sugerowałbym jednak odwrotną kolejność:-)

Na wzmacniaczu jest jeszcze przycisk PHONO SELECTOR o którym nie wspomniałeś. Ustaw na MM.
w sumie właśnie czytam o tej opcji, ale naprawdę nie widzę takiego przycisku na moim wzmaku :/ popatrzcie na zdjecia wzmaka, sugerujecie, który moze za to odpowiadać? http://allegro.pl/wzmacniacz-technics-s ... 07031.html Niestety na 22 wychodzę do pracy, a więc dalsze próby musze odłożyć na jutro, ale strasznie Wam dziękuję panowie za rady. Jutro z rana będę próbował.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Sprzęt nie gra

#14

Post autor: chudy_b »

kwestionariusz pisze:Niestety na 22 wychodzę do pracy
Współczuję. Kiedyś też pracowałem na trzy zmiany.

Co do przycisku to sorry, jakieś złe zdjęcie mi się otworzyło. U Ciebie nie ma możliwości wyboru typu wkładki.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41639
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-BL3 nie gra

#15

Post autor: Wojtek »

feelgoodhit pisze:Pozwolę sobie na mały offtop, czy to muszą być widełki koniecznie?
Nie, nie muszą. Wystarczy drut.
zbyszek1982 pisze:Powinien być "wbudowany".
Nie, w tej serii gramofonów nie powinien. Jest gniazdo na przewód uziemienia z tyłu, obok gniazd 2x RCA.

Jak ktoś przychodzi z konkretnymi modelami sprzętów to warto chociaż spojrzeć co to jest zanim się zacznie doradzać ogólnikowo, co by uniknąć niedopowiedzeń.

Miejmy nadzieję, że jest to tylko kwestia buczenia. Radziłbym pierw to zlikwidować zanim dojdzie do dalszego diagnozowania ew. braku sygnału, gdyż będzie to chyba najtańsza opcja do zrobienia na ten moment.

Zwijasz jeden koniec kabelka/drucika w kuleczkę i wkładasz do gniazda, a drugi koniec zaczepiasz o bolec GND po stronie wzmacniacza i powinieneś mieć sprawne połączenie uziemienia gramofonu.

Kwestia braku przewodu uziemienia do tej serii gramofonów Technicsa była już parę razy omawiana na forum, ale względnie dawno temu (ostatnio chyba ponad rok temu) i w wątkach poświęconych danemu modelowi, tak więc jest to trochę ukryta wiedza :)
Wyciągnę sensowne dyskusje poruszające ten problem do FAQ gramofonowego.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ