Technics SL-BL3 - problem z napędem.

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maciek1705
Posty: 24
Rejestracja: 15 cze 2014, 22:11

Technics SL-BL3 - problem z napędem.

#1

Post autor: maciek1705 »

Witam. Ostatnio udało mi się upolować mój pierwszy gramofon. Jako, że cena nie była zbyt wysoka okupiłem to brakiem okablowania oraz jak się później okazało paska. W związku z tym mam pytania. Czy do tego modelu pasuje "standardowy" pasek technics do kupienia na allegro? Czy to normalne, że przy obrocie talerza na sucho coś przeskakuje co obrót? Oraz najważniejsze: jak ten pasek wymienić? Po zdjęciu gumy starałem się zdjąć talerz. Jednak on lekko się unosi, ale nie wychodzi. Wnioskuję, że to wina czegoś zwanego tam automatycznym wykrywaniem płyty. Przed zdjęciem talerza mam to odkręcić? Dodam, że śrubka ta trzyma się naprawdę mocno i nie wiem czy uda mi się to zrobić bez uszkodzenia czegoś. Poniżej zamieszczam zdjęcie jak to wygląda:
Załączniki
WP_20140618_18_36_12_Pro.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41639
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-BL3 - problem z napędem.

#2

Post autor: Wojtek »

maciek1705 pisze:Czy do tego modelu pasuje "standardowy" pasek technics do kupienia na allegro?
Tak, standardowy pasek Technicsa z obwodem 60cm.
maciek1705 pisze:Czy to normalne, że przy obrocie talerza na sucho coś przeskakuje co obrót?
Nie wiem.
maciek1705 pisze:Oraz najważniejsze: jak ten pasek wymienić?
Myślę, że ten klip Tobie pomoże:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=DpEYmtjYDKA[/youtube]
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
maciek1705
Posty: 24
Rejestracja: 15 cze 2014, 22:11

Technics SL-BL3 - problem z napędem.

#3

Post autor: maciek1705 »

Dzięki wielkie, udało się!
A co do pykania, to właśnie to o co podejrzewałem, że ma wpływ na odkręcenie talerza, miało wpływ na to przeskakiwanie. Po prostu gdy nie ma płyty talerz się dzięki temu szybciej zatrzymuje(tak myślę). Kupię pasek i mam nadzieję, że na tym moje problemy techniczne się skończą.
Awatar użytkownika
maciek1705
Posty: 24
Rejestracja: 15 cze 2014, 22:11

Re: Technics SL-BL3 - problem z napędem.

#4

Post autor: maciek1705 »

Pasek kupiony, wszystko(chyba) gra poprawnie. (piszę chyba, gdyż miałem możliwość odsłuchu na lekko zdezelowanych kolumnach jak na razie, więc o jakości dźwięku nie mogę powiedzieć za wiele)

Problem jest inny. Zauważyłem brak dwóch śrubek
Jedna przy pokrywie to nie problem. Uda mi się jakoś dobrać.

Przeglądając z kolei instrukcję serwisową natknąłem się na obrazek dodany poniżej.
I właśnie tej śrubki nie mam.
Wkładka siedzi mocno i pewnie, ale co jeśli będę chciał ją wymienić i nowa będzie luźna?
Czy ktoś kto posiada ten lub podobny model może mi powiedzieć jak dokładnie wygląda ta śrubka i jakie ma parametry bym mógł ją ewentualnie dobrać?
Oraz najważniejsze, czy brak tej śrubki nie powoduje zmiany nacisku igły na płytę? W końcu ona też coś waży.
Załączniki
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg (13.92 KiB) Przejrzano 564 razy
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41639
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-BL3 - problem z napędem.

#5

Post autor: Wojtek »

Nie tak dawno była o tym mowa tutaj: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=12&t=5257
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
maciek1705
Posty: 24
Rejestracja: 15 cze 2014, 22:11

Technics SL-BL3 - problem z napędem.

#6

Post autor: maciek1705 »

Widzę, że to forum jest prawdziwą skarbnicą wiedzy.

Jednak czy to możliwe, że w tangencjalnych modelach technicsa ta śrubka się różni?
Przykładając plastikowy szablon zdecydowanie bliżej temu otworowi do średnicy 1mm niż 2mm jak zostało stwierdzone w temacie zalinkowanym powyżej.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Technics SL-BL3 - problem z napędem.

#7

Post autor: chudy_b »

Możliwe, że się różni. Początkowo wydawało mi się, że będzie pasować standardowa długa śrubka z mocowania 1/2. Nie pasuje. Zdobyłem oryginalną śrubkę od wkładki T4P. Nie pasuje. U mnie w SL15 wygląda jakby otwór był nagwintowany z obu stron, a jego średnica jest nieco mniejsza niż tych śrubek. Na siłę bym trochę wkręcił, ale to nie o to chodzi. Na dziś nie mam bladego pojęcia jaka to powinna być śrubka
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41639
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-BL3 - problem z napędem.

#8

Post autor: Wojtek »

Przy tych gramofonach tangencjalnych czy innych T4P mających regulację siły nacisku można by w sumie zastosować jakąkolwiek śrubkę sensowną co przytrzymuje wkładkę i zbadać wagą jubilerską czy nacisk się zgadza z ustawieniem czy też jest jakieś odstępstwo.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
maciek1705
Posty: 24
Rejestracja: 15 cze 2014, 22:11

Technics SL-BL3 - problem z napędem.

#9

Post autor: maciek1705 »

Gdzie można dorwać oryginalną śrubkę od wkładki T4P? Obiło mi się o uszy, że takowe dodawane są do wkładek, które maja przejściówkę na 1/2". W takim razie do nowej wkładki t4p bez tego adaptera nie dostanę żadnej śrubki?
Wiem, że odbiegłem bardzo od początkowego tematu, ale czy zamontowana wkładka P30S jest dobra, czy raczej już zbierać na coś lepszego?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41639
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-BL3 - problem z napędem.

#10

Post autor: Wojtek »

maciek1705 pisze:ale czy zamontowana wkładka P30S jest dobra, czy raczej już zbierać na coś lepszego?
To dość podstawowy model. Na dłuższą metę lepiej zmienić na coś lepszego.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
maciek1705
Posty: 24
Rejestracja: 15 cze 2014, 22:11

Technics SL-BL3 - problem z napędem.

#11

Post autor: maciek1705 »

W takim razie pora zacząć odkładać na Shure M92E

Na chwilę obecną wymienię więc igłę gdyż nie mam pojęcia w jakim jest stanie. Słyszałem, że zamienniki od Wamatu są raczej marne, ale skoro to rozwiązanie i tak krótkodystansowe to wezmę tańszą.
Rozumiem, że EPS 30 CS jest wyżej w hierarchii niż EPS 24 CS, czy się mylę?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41639
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-BL3 - problem z napędem.

#12

Post autor: Wojtek »

maciek1705 pisze:Rozumiem, że EPS 30 CS jest wyżej w hierarchii niż EPS 24 CS, czy się mylę?
Nie, wnętrze miały jednakowe. Różniły się nieco igłami. W dobie zamienników, gdzie ostra są praktycznie też jednakowe, nie robi to już takiego znaczenia.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
maciek1705
Posty: 24
Rejestracja: 15 cze 2014, 22:11

Re: Technics SL-BL3 - problem z napędem.

#13

Post autor: maciek1705 »

W prawym kanale słychać trzaski nawet na nowych płytach. Zgaduję, że to wina igły, lecz ciągle czekam na nową żeby to zweryfikować.
A może jednak to kwestia regulacji?
I tu pojawia się kolejne pytanie. Co mogę ustawić w tym tangencjonalnym gramofonie? Nacisk? Antyskating? Coś jeszcze innego? Jeśli tak to w jaki sposób się to przeprowadza? Analogicznie do "zwykłych" ramion? Czy może T4P tej regulacji nie wymaga?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Technics SL-BL3 - problem z napędem.

#14

Post autor: chudy_b »

T4P z zasady nie miały żadnej regulacji, po to ten patent wymyślono. Niektóre modele umożliwiały ewentualnie niewielką zmianę nacisku.
ODPOWIEDZ