Technics SL 1210 - ramię zatrzymuje się w polowie plyty

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
bojaco
Posty: 20
Rejestracja: 10 cze 2014, 12:37

Technics SL 1210 - ramię zatrzymuje się w polowie plyty

#1

Post autor: bojaco »

Witajcie! Proszę o pomoc. Nie mogę skalibrować gramofonu Technics SL 1210. Założyłem wkładkę, ustawiłem wg. szablonu, reszta wg. instrukcji gramofonu. Rzecz w tym, że na płycie testowej HI-FI Sound ramię z wkładką dochodzi do mniej więcej połowy płyty. Na początku jest dobrze. Potem sygnał zanika. Gdy patrzę na igłę wkładki widać, że w momencie przerwania nie styka się z powierzchnią płyty. Kombinowałem z VTA, mierzyłem wysokość wkładki, sprawdzałem nacisk igły na wadze, wygląda OK. Co jest nie tak? Żle ustawiona wkładką, niewłaściwy szablon? Antyskating na 1.5, dałem na 1 i też nie pomaga. Dodam, że mam założony ciężarek pomiędzy headshell a wkładkę.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Ramie zatrzymuje sie w polowie plyty

#2

Post autor: chudy_b »

W połowie płyty igła podnosi się nad płytę? Wydaje mi się, że jedyną przyczyną może być za wysoko ustawiona winda. Ale to wskazywałoby też, że ta winda jest krzywa, lub co gorsza ramię. Windę reguluje się śrubką na jej trzpieniu, w pozycji podniesionej. Windę trzeba dość mocno nacisnąć, tak by śrubka regulacyjna wyszła z otworu i dała się przekręcić.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41642
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL 1210 - ramię zatrzymuje się w polowie plyty

#3

Post autor: Wojtek »

Ja zakładam że kolega nie próbował odtwarzać płyty z podniesioną, ale bardzo nisko ustawioną windą :)

Szkoda, że nie ma żadnego zdjęcia.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to weź jeszcze poziomicę do ręki.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
bojaco
Posty: 20
Rejestracja: 10 cze 2014, 12:37

Technics SL 1210 - ramię zatrzymuje się w polowie plyty

#4

Post autor: bojaco »

Gramofon został wypoziomowany podczas czynności, o których mowa na wstępie. Poziomicą do gramofonu i na wszelki wypadek zwykłą poziomicą ;) Windę sprawdzę wieczorem. Wysokość mocowania ramienia dobrałem wg. instrukcji dołączonej do gramofonu, tj. stosownie do wysokości wkładki.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41642
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL 1210 - ramię zatrzymuje się w polowie plyty

#5

Post autor: Wojtek »

Nawet jakbyś ustawił maksymalne możliwe VTA to takie zjawisko nie powinno się zdarzyć, więc to nie tutaj.
Gdyby było źle wyważone i za mały nacisk to tez byś raczej zauważył, przez inne objawy.

Bardziej wygląda to na jakieś skrzywienie. Azymut jest OK?

Jak podniesiesz windę (cueing) i przesuwasz ramię nad płytą to czy ramię zmienia wysokość w zależności od pozycji nad płytą czy płaszczyzna jest równa?

Możesz to samo zbadać z opuszczoną windą, ale musisz zdjąć talerz i chyba odłączyć gramofon od prądu (nie pamiętam czy SL-1200 mk2 ma włącznik sieci czy nie).

Może jednak załatwisz nam jakieś zdjęcia przedstawiające problem?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
bojaco
Posty: 20
Rejestracja: 10 cze 2014, 12:37

Re: Technics SL 1210 - ramię zatrzymuje się w polowie plyty

#6

Post autor: bojaco »

Frycowe trzeba zapłacić. I czytać instrukcję użytkowania płyty testowej. Otóż pomiędzy dalszymi testami są czyste odcinki płyty bez ścieżki prowadzącej. Trzeba unieść ramię i opuścić na kolejną ścieżkę. Wstyd... Dziękuję za pomoc.
Teraz realny problem - płyta testowa wykazuje przewagę kanału lewego nad prawym. Co jest powodem? Antyskating, azymut igły, nierówno dociśnięte kable wkładki do ramienia, czy jeszcze coś innego?
I ostania rzecz - mam założony ciężarek do wkładki, tę blaszkę, która znajduje się pomiędzy headshellem a wkładką. Ma ona grubość 1 - 2 mm. Czy mam ją uwzględnić do wysokości wkładki aby prawidłowo nastawić VTA?
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Technics SL 1210 - ramię zatrzymuje się w polowie plyty

#7

Post autor: Reymont »

bojaco pisze: Gdy patrzę na igłę wkładki widać, że w momencie przerwania nie styka się z powierzchnią płyty.

O co tutaj Ci chodziło?
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Technics SL 1210 - ramię zatrzymuje się w polowie plyty

#8

Post autor: tollo »

Reymont pisze:O co tutaj Ci chodziło?
Że jak dźwięk "przerywa" to igła nie ma kontaktu z płytą. Chyba o to autorowi chodziło. :)
bojaco pisze:Teraz realny problem - płyta testowa wykazuje przewagę kanału lewego nad prawym. Co jest powodem?
Antyskating, azymut - sprawdź to. Są to główne problemy z różnicami w odtwarzania kanałów.
bojaco pisze:I ostania rzecz - mam założony ciężarek do wkładki, tę blaszkę, która znajduje się pomiędzy headshellem a wkładką. Ma ona grubość 1 - 2 mm. Czy mam ją uwzględnić do wysokości wkładki aby prawidłowo nastawić VTA?
Tak, zwiększa ona realną wysokość zespołu: wkładka, headshel. Wkładasz dodatkowy element w zespół. Zwróć też uwagę czy jest ona prawidłowo zamocowana - mam na myśli sprawę azymutu.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Technics SL 1210 - ramię zatrzymuje się w polowie plyty

#9

Post autor: chudy_b »

bojaco pisze: Antyskating, azymut igły, nierówno dociśnięte kable wkładki do ramienia, czy jeszcze coś innego?
Najprawdopodobniej antyskating. Jak masz płytę testową, to możesz swobodnie poeksperymentować.
bojaco pisze:I ostania rzecz - mam założony ciężarek do wkładki, tę blaszkę, która znajduje się pomiędzy headshellem a wkładką. Ma ona grubość 1 - 2 mm. Czy mam ją uwzględnić do wysokości wkładki aby prawidłowo nastawić VTA?
Jeśli masz poziomicę gramofonową, to VTA i azymut najłatwiej ustawić poziomując najpierw sam gramofon (talerz) a potem headshell.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41642
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL 1210 - ramię zatrzymuje się w polowie plyty

#10

Post autor: Wojtek »

Eh, od początku myślałem że ten problem występuje na każdej płycie, a teraz wychodzi że tylko na jednej, testowej, w dodatku opis problemu nawet nie pasuje do właściwego zjawiska (bo jednak igła nie unosi się magicznie nad połową płyty).
bojaco pisze:I ostania rzecz - mam założony ciężarek do wkładki, tę blaszkę, która znajduje się pomiędzy headshellem a wkładką. Ma ona grubość 1 - 2 mm. Czy mam ją uwzględnić do wysokości wkładki aby prawidłowo nastawić VTA?
Tak.

Co to za wkładka i czy jesteś pewien że potrzebujesz blaszki w celu poprawnego ustawienia VTA?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
bojaco
Posty: 20
Rejestracja: 10 cze 2014, 12:37

Re: Technics SL 1210 - ramię zatrzymuje się w polowie plyty

#11

Post autor: bojaco »

Wkładka to Ortofon 510 MK II. Nowa. Założyłem blaszkę ponieważ waży 5 gr, a w instrukcji gramofonu jest napisane, aby do wkładek o wadze poniżej 6 gr montować tę blaszkę.
Awatar użytkownika
Waluch
Posty: 421
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:27
Lokalizacja: Białystok

Technics SL 1210 - ramię zatrzymuje się w polowie plyty

#12

Post autor: Waluch »

bojaco, skąd jesteś, może ktoś z forum pomoże Ci osobiście rozwiązać zagadkę

z tyłu ramienia masz dokręcony ciężarek do przeciwwagi ?
Obrazek
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Technics SL 1210 - ramię zatrzymuje się w polowie plyty

#13

Post autor: chudy_b »

Waluch pisze:bojaco, pomoże Ci osobiście rozwiązać zagadkę

z tyłu ramienia masz dokręcony ciężarek do przeciwwagi ?
A w czym tu pomagać? Moim zdaniem bojaco wszystko robi prawidłowo, poza małą wpadką z płytą testową. Pewnie już mu wszystko hula. Ciężarek z tyłu przeciwwagi potrzebny jest raczej do ciężkich wkładek, nie do lekkich.
Awatar użytkownika
Waluch
Posty: 421
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:27
Lokalizacja: Białystok

Technics SL 1210 - ramię zatrzymuje się w polowie plyty

#14

Post autor: Waluch »

dziwię się ,że musiał dociążać blaszką headshell, dlatego pomyślałem ,że ma zamontowaną dodatkowe dociążenie przeciwwagi
bojaco
Posty: 20
Rejestracja: 10 cze 2014, 12:37

Re: Technics SL 1210 - ramię zatrzymuje się w polowie plyty

#15

Post autor: bojaco »

Dodatkową przeciwwagę wykręciłem na wstępie przed kalibracją. wkładkę dociążyłem, bo tak sugerowała instrukcja gramofonu. Uznałem, że skoro tak jest napisane to nie będę robił po swojemu. Powalczę z antyskatingiem i dam znać. Dopiero wróciłem do domu. Ale był upał!
ODPOWIEDZ