Technics SL-B3 problemy

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
ozujsko
Posty: 5
Rejestracja: 05 paź 2012, 17:36

Technics SL-B3 problemy

#1

Post autor: ozujsko »

Witam,

od jakiegoś czasu jestem posiadaczem gramofonu Technics SL-B3, w bardzo ładnym stanie(zasilacz sony taf-500es- już z wyjściem phono). Gra naprawdę fajnie ale.. mam parę niejasności:

1) porównanie płyty z tego samego wydania CD-WINYL, CD dźwięk bardzo wyraźny, głośny, na Winylu też wyraźny no ale bardziej pastelowy i cichszy zdecydowanie. Nie to że jakość gorsza, ale jest różnica.
Przypuszczam że tak musi być, wkładkę mam 270C(stan wydaje się naprawdę ok) igła natomiast powinna chyba być już powoli wymieniana(jak sam sprzedający potwierdził). Na allegro znajduję 3 rodzaje igieł w cenie, jaka jest dla mnie ok (do 60zł) ale która jest lepsza?EPS270ED, TECTRON N 712 E, EPS 440, (muzyka Rock i rap)?
2) gramofon ma wagę i antyskating, nic z tego nie ustawiałem- na wadze 1,75 , na antyskatinug 2, czy to są prawidłowe wartości?
3)zauważyłem że czasami gramofon sam przyśpieszy albo zwolni utwór. Gra wtedy przez jakiś czas np za szybko. Co może być nie tak?Psuje się?
Obserwując gramofon to pokrętło od przyśpieszania i zwalniania nie jest do końca prostopadłe do podłoża, tylko pochylone do osoby oglądającej, nie wiem czy ma tak być? Chodzi delikatnie i działa.


Pisząc temat najbardziej zależało mi na punkcie 3, nie potrafiłem nic poszukać podobnego w starych postach..

Z góry dziękuję za odp.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Technics SL-B3 problemy

#2

Post autor: Winters »

1. Nie rozumiem. Nie gra tak jak CD? Nie będzie.
2. Jeżeli nic nie ustawiałeś to to nie ma prawa być poprawne. Ustawienie nacisku i antyskatingu to PODSTAWA. Poczytaj jak to zrobić, obowiązkowo.
3. Zacząłbym od wymiany paska napędowego.

Potencjometr może być trochę krzywo zamontowany, ale jeżeli działa to działa. Jeżeli po wymianie paska nadal będzie problem to następnym krokiem jest czyszczenie potencjometru.
DIOMEDES KATO
ozujsko
Posty: 5
Rejestracja: 05 paź 2012, 17:36

Re: Technics SL-B3 problemy

#3

Post autor: ozujsko »

Winters pisze:1. Nie rozumiem. Nie gra tak jak CD? Nie będzie.
2. Jeżeli nic nie ustawiałeś to to nie ma prawa być poprawne. Ustawienie nacisku i antyskatingu to PODSTAWA. Poczytaj jak to zrobić, obowiązkowo.
3. Zacząłbym od wymiany paska napędowego.

Potencjometr może być trochę krzywo zamontowany, ale jeżeli działa to działa. Jeżeli po wymianie paska nadal będzie problem to następnym krokiem jest czyszczenie potencjometru.
Dzięki za odp. Ale:
1. Rozumiem że nie będzie grało tak samo, polecisz może jakąś igłe w nie najwyższej cenie?
2. Tematy na ten temat widziałem, jutro będzie to moje zadanie,
3. Pasek zakupię na allegro, również wymienię.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Technics SL-B3 problemy

#4

Post autor: Winters »

Wszystkie zamienniki z allegro trzymają ten sam, raczej slaby poziom. Zachowaj wkładkę, bo to nienajgorszy przetwornik, a kup nową AT-95E (100 PLN), powinieneś być zadowolony.
DIOMEDES KATO
ozujsko
Posty: 5
Rejestracja: 05 paź 2012, 17:36

Re: Technics SL-B3 problemy

#5

Post autor: ozujsko »

Wkładka wkładką, myślę że mogę się skusić ale jaka do niej igła?
Znaczy do niej albo do starej wkładki?
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Technics SL-B3 problemy

#6

Post autor: Winters »

A masz pojęcie co to jest wkładka, a co igła? ;)

Wszystkie nowe wkładki są sprzedawane z zamontowanymi igłami.
DIOMEDES KATO
ODPOWIEDZ