Technics SL-Q2 - płyty zacinają się w połowie

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Płyty zacinają się w połowie

#16

Post autor: Wojtek »

slide pisze:bo z ramieniem "w powietrzu" nie ustawisz tego dobrze.
W ogóle tego nie ustawisz tą metodą :) W ten sposób można co najwyżej właśnie sprawdzić czy system AS w ogóle działa/oddziałuje na ramię.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
33RPM
Posty: 74
Rejestracja: 05 paź 2012, 16:41

Płyty zacinają się w połowie

#17

Post autor: 33RPM »

SL-Q2 to półautomat - a czy automatyka jest na pewno w pełni sprawna i nie wadzi tu w niczym?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Płyty zacinają się w połowie

#18

Post autor: Wojtek »

33RPM pisze:a czy automatyka jest na pewno w pełni sprawna i nie wadzi tu w niczym?
To nie ma takiego wpływu. Automatyka w półautomacie załącza się jedynie na końcu strony.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
19misiek88
Posty: 12
Rejestracja: 20 mar 2012, 22:41

Płyty zacinają się w połowie

#19

Post autor: 19misiek88 »

Mam rozumieć że efekt powinien być podobny jak na tym filmiku

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Qrymk-t3KuU[/youtube]


A co jeżeli u mnie ramie nie reaguje na zmianę wartości na pokrętle anti-skating :cry:

Można to jakoś naprawić
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Re: Płyty zacinają się w połowie

#20

Post autor: Robert007Lenert »

Wyglada na to, ze masz problem z lozyskiem ramienia...moze wystarczy przesmarowac, wyregulowac /moze zbyt scisniete, badz zle osadzone/ ale moze byc tez zjechane.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Płyty zacinają się w połowie

#21

Post autor: Wojtek »

19misiek88 pisze:A co jeżeli u mnie ramie nie reaguje na zmianę wartości na pokrętle anti-skating :cry:
Skoro tak jest to możliwe, że jest coś nie tak ze sprężynką od AS (a może jej po prostu nie ma). Byś musiał sprawdzić od spodu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
19misiek88
Posty: 12
Rejestracja: 20 mar 2012, 22:41

Płyty zacinają się w połowie

#22

Post autor: 19misiek88 »

Tak to u mnie wygląda

http://imageshack.us/photo/my-images/60 ... 138fc.jpg/

Niebieska strzałka pokazuje w którą stronę sprężyna się naciąga gdy obracam pokrętłem AS
Zielona strzałka pokazuje jak się porusza mechanizm gdy przesuwam ramię do środka płyty

Czy czasem sprężyna nie powinna "obejmować" tego bolca zaznaczonego na czerwono ??
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Płyty zacinają się w połowie

#23

Post autor: Robert007Lenert »

Moim zdaniem problem nie jest w AS. Plyty sie zapetlaja, czyli ramie nie ma sily, by isc dalej do centrum, napotyka jakis opor. Gdy sila wytwarzana przez AS jest zbyt mala to tendencja jest odwrotna (ramie jest ciagniete do srodka).
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Płyty zacinają się w połowie

#24

Post autor: krolix »

Stawiam na ramię albo autostop. Co prawda jeśli chodzi o autostop to nie spodziewałbym się problemów już w połowie płyty, ale też nie jest tak, że problemy z nim objawiają się tylko przy samym końcu krążka.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Płyty zacinają się w połowie

#25

Post autor: Wojtek »

19misiek88 pisze:Niebieska strzałka pokazuje w którą stronę sprężyna się naciąga gdy obracam pokrętłem AS
A jak nastawisz pokrętło i puścisz je to rozumiem, że sprężyna trzyma się swojego miejsca?
19misiek88 pisze:Czy czasem sprężyna nie powinna "obejmować" tego bolca zaznaczonego na czerwono ??
Nie.
19misiek88 pisze:A co jeżeli u mnie ramie nie reaguje na zmianę wartości na pokrętle anti-skating :cry:
Dla zupełnej pewności, zakładam że:
- nie masz podniesionej windy ramienia
- nacisk ustawiony na 0, ramię jest wtedy w stanie równowagi (ty musisz o to zadbać)
- gramofon trzyma poziom

Na zdjęciu mechanizm AS wygląda na sprawny.

Jeśli w takich warunkach zmiana ustawiania AS w żaden sposób nie powoduje zmiany w zachowaniu się ramienia (w powietrzu, bo to łatwiej zaobserwować) to dziwię się bardzo.

Trzeba zwrócić uwagę też na to, że kolega wcześniej napisał, że nie wyczuwa żadnych oporów w pracy ramienia jak przesuwa je nad talerzem.
Robert007Lenert pisze:Wyglada na to, ze masz problem z lozyskiem ramienia...moze wystarczy przesmarowac, wyregulowac /moze zbyt scisniete, badz zle osadzone/ ale moze byc tez zjechane.
Gdyby tak było to przypuszczam, że objawiałyby się jeszcze inne rzeczy.

Nadal mam w głowie oryginalny opis problemu, że igła normalnie odtwarza płytę, ale w ok. połowy każdej płyty zaczyna się zapętlać rowek. Pytanie teraz powstaje czy przy większym nacisku nadal to następuje. Wcześniej kolega nie miał skalibrowanego ramienia, teraz ponoć ma, więc można to badać.

Inna sprawa, co się dzieje jak ramię przeniesiemy nieco za połowę i wtedy opuścimy igłę na płytę, czy wtedy też jest ten sam kłopot albo może nawet ramię zacznie się cofać?
krolix pisze:Co prawda jeśli chodzi o autostop to nie spodziewałbym się problemów już w połowie płyty, ale też nie jest tak, że problemy z nim objawiają się tylko przy samym końcu krążka.
A gdzie, jeśli nie przy końcu? I to na tym gramofonie? Układ automatyki nie ma żadnego styku z ramieniem aż do momentu przekroczenia pewnej granicy przez ramię. W związku z tym, jak ktoś chce to może w ogóle wyłączyć auto-stop poprzez przekręcenie śruby regulacyjnej tak, że igła w żaden sposób nie osiągnie punktu załączania auto-stopu.

A to mnie sprowadza też do takiego pytania: czy auto-stop w ogóle działa? :)
Powinien się sam załączyć nawet jak ramię ma podniesioną windę i będzie blisko szpindla.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Płyty zacinają się w połowie

#26

Post autor: krolix »

Wojtek, nie znam się na tym modelu gramofonu. Natomiast czytałem opis dokładnie takiego samego problemu dotyczącego półautomatu Thorensa - "zacinanie się" płyty w połowie jej trwania spowodowane miało być właśnie rozregulowaniem mechanizmu autostopu.
Jeśli jest tak jak piszesz, czyli autostop można w tym gramofonie wyłączyć, to próbnym wyłączeniem go można wykluczyć lub potwierdzić rolę autostopu w występowaniu opisywanego problemu.
ODPOWIEDZ