Problem z windą Technics 1210 mkIi

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
Twistman
Posty: 41
Rejestracja: 20 lip 2021, 20:27

Problem z windą Technics 1210 mkIi

#1

Post autor: Twistman »

Prosiłbym o pomoc bardziej doświadczonych.
Mianowicie tak jak w temacie mam problem z windą podnoszenia ramienia w Technics SL-1200mkII.
Mianowicie przy podnoszeniu ramienia winda podnosi go imho za nisko. W praktyce wyglada to tak że przy skalibrowanym ramieniu i wkładce , VTA na skali pierścienia regulacyjnego wynosi 0 - dla maty korkowej 6 mm. Po położeniu płyty i uniesieniu ramienia mechanizmem windy brakuje juz skoku aby bezkolizyjnie umieścić igłe nad płytą... (Z pół milimetra)
Zauważyłem że da sie podciągnąć windę manualnie wyżej i zostaje w tym górnym polożeniu co bez problemu zalatwilo by sprawę odpowiedniego skoku. Niestety po opuszczeniu i ponownym podniesieniu mechanizmem wraca do poprzedniej (za niskiej ) pozycji. Coś walnięte? Da się ten problem w latwy sposób rozwiązać?
tor analog1: Technics SL 1210 mkII - Goldring 1042 - pre phono WAXWING Parks Audio - preamp GAMUT - monoblocks DYNACO MkIII na KT88 - Harbeth HL1 mk4
tor analog2: MicroSeiki DD-1 - OM10- Marantz 7 clone - Yamaha 803d - B&W602 s3
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2606
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Problem z windą Technics 1210 mkIi

#2

Post autor: Bacek »

Potencjalnie można wyczyścić i na nowo przesmarować olejem silikonowym 300k. Możne tez regulować

https://www.youtube.com/watch?v=TJzrOTh ... l=DeckTech
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Twistman
Posty: 41
Rejestracja: 20 lip 2021, 20:27

Re: Problem z windą Technics 1210 mkIi

#3

Post autor: Twistman »

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Wystarczył 1 czy tam 1.5 obrotu śrubki regulacyjnej (ktorej wczesniej nawet nie zauważyłem) i po problemie :-)
tor analog1: Technics SL 1210 mkII - Goldring 1042 - pre phono WAXWING Parks Audio - preamp GAMUT - monoblocks DYNACO MkIII na KT88 - Harbeth HL1 mk4
tor analog2: MicroSeiki DD-1 - OM10- Marantz 7 clone - Yamaha 803d - B&W602 s3
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41664
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Problem z windą Technics 1210 mkIi

#4

Post autor: Wojtek »

Mata 2x grubsza od oryginalnej, więc niedziwota że coś przestaje pasować.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Twistman
Posty: 41
Rejestracja: 20 lip 2021, 20:27

Re: Problem z windą Technics 1210 mkIi

#5

Post autor: Twistman »

Wojtek pisze:
07 sty 2024, 13:26
Mata 2x grubsza od oryginalnej, więc niedziwota że coś przestaje pasować.
Mialem tez 3 mm ale nie moglem ustawić vta ramienia. Brakowało regulacji w dól. Jak pisalem, przy macie 6 mm vta jest na 0. Ale masz racje przy cienszej problem z winda nie wystepował :-)
Swoja drogą ile w końcu grubości ma ori do tego modelu. Jedne źródła podaja 6 inne 3mm.
tor analog1: Technics SL 1210 mkII - Goldring 1042 - pre phono WAXWING Parks Audio - preamp GAMUT - monoblocks DYNACO MkIII na KT88 - Harbeth HL1 mk4
tor analog2: MicroSeiki DD-1 - OM10- Marantz 7 clone - Yamaha 803d - B&W602 s3
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41664
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Problem z windą Technics 1210 mkIi

#6

Post autor: Wojtek »

Twistman pisze:
07 sty 2024, 19:15
Mialem tez 3 mm ale nie moglem ustawić vta ramienia. Brakowało regulacji w dól. Jak pisalem, przy macie 6 mm vta jest na 0.
Przy jakiej wkładce i koszyku takie kosmiczne problemy?
Przy macie 6mm na którym ustawieniu wysokości ramienia "VTA jest na 0" ?
Twistman pisze:
07 sty 2024, 19:15
Swoja drogą ile w końcu grubości ma ori do tego modelu. Jedne źródła podaja 6 inne 3mm.
Nie wiem na jakie źródła patrzysz, ale oryginalna mata ma 3mm.
Dlatego też praktycznie wszystkie maty dedykowane do SL1200 mają podobną grubość, żeby nie było problemów z windą czy VTA.
Nie miałeś ori gumowej maty?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Twistman
Posty: 41
Rejestracja: 20 lip 2021, 20:27

Re: Problem z windą Technics 1210 mkIi

#7

Post autor: Twistman »

Tak to wygląda
Załączniki
Mata korek 6mm
Mata korek 6mm
Np. ortofon om5 headshell chyba podroba ale nie odbiega geometria od ori,  na goldringu 1042 vta juz bedzie na 0
Np. ortofon om5 headshell chyba podroba ale nie odbiega geometria od ori, na goldringu 1042 vta juz bedzie na 0
podzialka z vta na 1
podzialka z vta na 1
Poziom ramienia ok
Poziom ramienia ok
tor analog1: Technics SL 1210 mkII - Goldring 1042 - pre phono WAXWING Parks Audio - preamp GAMUT - monoblocks DYNACO MkIII na KT88 - Harbeth HL1 mk4
tor analog2: MicroSeiki DD-1 - OM10- Marantz 7 clone - Yamaha 803d - B&W602 s3
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41664
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Problem z windą Technics 1210 mkIi

#8

Post autor: Wojtek »

Czy dobrze widzę że to są tak na prawdę dwie maty korkowe, jedna na drugiej? :D

Headshell na pewno podróba.
Ciekawy grawer z nazwą wkładki i naciskiem. Sam robiłeś?
Igła tez nieoryginalna.

Książkowo patrząc, OM ma 18mm wysokości, co odpowiada ustawieniu 3 na pierścieniu VTA.
Podniosłeś matę o 3mm, więc na logikę poprawne ustawienie powinno spaść do 0.
Oczywiście w zależności od użytego koszyka, sposobu montażu, stanu zawieszenia igły itd. można sobie to nieco podkręcić.

Natomiast tak co do zasady to nie płaszczyzna ramienia powinna być Twoją referencją przy bloczku, a sama wkładka/igła :)

Zapytałem w poprzednim poście:
Wojtek pisze:
07 sty 2024, 20:01
Przy jakiej wkładce i koszyku takie kosmiczne problemy?
Fajnie by było poznać odpowiedź. Ortofon OM raczej problemów nie powodował.
Precyzyjniej się wyrażając: która wkładka powoduje u Ciebie konieczność zastosowania 6mm maty?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Twistman
Posty: 41
Rejestracja: 20 lip 2021, 20:27

Re: Problem z windą Technics 1210 mkIi

#9

Post autor: Twistman »

@Wojtek Na wstępie dziękuję za chęć pomocy.
Ja wiem że dla starych wyjadaczy są to sprawy oczywiste - dla mnie te wszystkie ustawienia nie są do końca jasne.
Czy dobrze widzę że to są tak na prawdę dwie maty korkowe, jedna na drugiej?
jest to korkowa mata zespolona z 2 warstw po 3 mm.
Headshell na pewno podróba.
Ciekawy grawer z nazwą wkładki i naciskiem. Sam robiłeś?
Igła tez nieoryginalna.
tak. podróba. różni się wagą. Natomiast pomierzyłem i wygląda solidnie.
Grawery wykonuje sam - wkładki trzymam na headshell'ach i mam dzięki temu podstawowe info o nich przy wymianie - lubię porządek...
Igła tez nieoryginalna.
być może. tego zestawu używam przy grzebaniu w ustawieniach i kombinowaniu przy gramofonie. Najtańszy więc mało mi go szkoda. Chociaż też na nim słucham bo ma fajne brzmienie z dociążonym dołem imho.
Książkowo patrząc, OM ma 18mm wysokości, co odpowiada ustawieniu 3 na pierścieniu VTA.
Podniosłeś matę o 3mm, więc na logikę poprawne ustawienie powinno spaść do 0.
Oczywiście w zależności od użytego koszyka, sposobu montażu, stanu zawieszenia igły itd. można sobie to nieco podkręcić.
Książkowo mi się tu wszystko się zgadza przynajmniej w pierwszym zdaniu.

Na szybko zrobiłem taki rysuneczek:
20240108_091926.jpg


jeżeli dla maty 6 mm (M1) VTA na regulacji = 0 to dla maty 3 mm (M2) powinno wynosic -3 na regulacji (a tego zrobić się nie da)
wynika to z tego że aby skompensować regulacją kąt wkładki musimy opuścić cały zestaw ramienia (chyba że coś źle rozumiem)
Co do samego kąta:
Refenencyjnie ma być: H1=H2? i w tym miejscu należy dokonywać pomiaru?
R1 nie musi być równe R2? Więc w większości materiałów które oglądałem dot regulacji powielany jest ten błąd np. Redaktor Reduktor...
https://youtu.be/RqbyeTymPiI?si=5mdzxf0qt0KV6z5c

Wojtek, gdzie można znależć info o wys. wkładki wraz z igłą pod właściwym obciążeniem. Pomiar z natury jest co najmniej utrudniony (ramię się przesuwa a zawieszenie igły też nie pomaga) - chyba że kombinować takim bloczkiem akrylowym z podziałką w mm?

Fajnie by było poznać odpowiedź. Ortofon OM raczej problemów nie powodował.
Precyzyjniej się wyrażając: która wkładka powoduje u Ciebie konieczność zastosowania 6mm maty?
patrząc na powyższy rys wszystkie 5 posiadanych przeze mnie wkładek..

Nie wiem może coś źle kombinuje. Gramofon kupiłem bez oryginalnej maty. Miałem natomiast matę od klona Jima Carsona też 3 mm ale sprzedałem ją wraz z fono.
Dzisiaj wytnę matę z akrylu 3 mm i sprawdze wszystko na spokojnie jeszcze raz...
Wojtek, wiesz może jaką średnicę zewnętrzną (dokładnie) ma mata oryginalna od 1210?
tor analog1: Technics SL 1210 mkII - Goldring 1042 - pre phono WAXWING Parks Audio - preamp GAMUT - monoblocks DYNACO MkIII na KT88 - Harbeth HL1 mk4
tor analog2: MicroSeiki DD-1 - OM10- Marantz 7 clone - Yamaha 803d - B&W602 s3
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41664
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Problem z windą Technics 1210 mkIi

#10

Post autor: Wojtek »

Twistman pisze:
08 sty 2024, 09:32
Książkowo mi się tu wszystko się zgadza przynajmniej w pierwszym zdaniu.
Nie wiem czemu wczoraj napisałem że jak zwiększasz wysokość po stronie talerza to możesz obniżyć ramię :D
Oczywiście wtedy (mata 6mm zamiast 3mm) dla Ortofona książkowo przypada 6, a nie 0, żeby skompensować sobie nową wysokość maty.

Natomiast mówisz że w Twoim przypadku przy tak wysokiej macie poprawne ustawienie VTA dla Ortka to 0?
No to mamy dość dziwną rozbieżność.
Twistman pisze:
08 sty 2024, 09:32
Wojtek, gdzie można znależć info o wys. wkładki wraz z igłą
Dane producenta.
Twistman pisze:
08 sty 2024, 09:32
pod właściwym obciążeniem
Z tym już gorzej. Raczej nikt czegoś takiego nie podaje.
Tym bardziej jest to nierealne przy nieoryginalnych igłach, które mogą przecież odstawać od oryginałów na różny sposób.
Twistman pisze:
08 sty 2024, 09:32
patrząc na powyższy rys wszystkie 5 posiadanych przeze mnie wkładek
Mega dziwne.

Ale tak właściwie to po co celujesz w 6mm zamiast 3mm skoro sprawia to problemy?

Czy może 3mm sprawiało tobie problemy i dołożona mata to sposób radzenia sobie z nimi?

Raczej nie powinieneś musieć tak robić, jeśli wszystko jest OK z gramofonem/nie był modyfikowany jakoś.
Twistman pisze:
08 sty 2024, 09:32
Wojtek, wiesz może jaką średnicę zewnętrzną (dokładnie) ma mata oryginalna od 1210?
293mm.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Twistman
Posty: 41
Rejestracja: 20 lip 2021, 20:27

Re: Problem z windą Technics 1210 mkIi

#11

Post autor: Twistman »

Czy może 3mm sprawiało tobie problemy i dołożona mata to sposób radzenia sobie z nimi?
dokładnie tak było...
No nic. Wytnę dzisiaj slipmatę akrylową 3mm i posprawdzam jeszcze raz wszystko dokładnie.
tor analog1: Technics SL 1210 mkII - Goldring 1042 - pre phono WAXWING Parks Audio - preamp GAMUT - monoblocks DYNACO MkIII na KT88 - Harbeth HL1 mk4
tor analog2: MicroSeiki DD-1 - OM10- Marantz 7 clone - Yamaha 803d - B&W602 s3
Twistman
Posty: 41
Rejestracja: 20 lip 2021, 20:27

Re: Problem z windą Technics 1210 mkIi

#12

Post autor: Twistman »

Przy okazji pyknę sobie taki bloczek akrylowy do stawiania na plycie i pomiaru z natury. Gadżeciarstwo.
20240108_132400.jpg
20240108_152354.jpg
tor analog1: Technics SL 1210 mkII - Goldring 1042 - pre phono WAXWING Parks Audio - preamp GAMUT - monoblocks DYNACO MkIII na KT88 - Harbeth HL1 mk4
tor analog2: MicroSeiki DD-1 - OM10- Marantz 7 clone - Yamaha 803d - B&W602 s3
Twistman
Posty: 41
Rejestracja: 20 lip 2021, 20:27

Re: Problem z windą Technics 1210 mkIi

#13

Post autor: Twistman »

Jestem po testach i hmm... chyba juz wiem o co chodzi.
Wyglada na to że tak jak napisal Wojtek - za bardzo koncentrowalem się na poziomie ramienia (na rys. R1, R2) a rzeczywiscie teraz dokladnie ustawilem się pod górną plaszczyznę wkładki (H1=H2) i na slipmacie 3 mm wszystko miesci się w normie wg. tabeli z manuala gramofonu. Zaznaczę jednak że rurka ramienia nie jest idealnie poziomo. Czlowiek ciagle się czegoś uczy...
tor analog1: Technics SL 1210 mkII - Goldring 1042 - pre phono WAXWING Parks Audio - preamp GAMUT - monoblocks DYNACO MkIII na KT88 - Harbeth HL1 mk4
tor analog2: MicroSeiki DD-1 - OM10- Marantz 7 clone - Yamaha 803d - B&W602 s3
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1710
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Problem z windą Technics 1210 mkIi

#14

Post autor: winylowy_luke »

Twistman pisze:
08 sty 2024, 21:39
teraz dokladnie ustawilem się pod górną plaszczyznę wkładki (H1=H2)
i właśnie tak się powinno ustawiać! Fajnie, że się udało.
Bloczek też bardzo spoko :)
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2606
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Problem z windą Technics 1210 mkIi

#15

Post autor: Bacek »

Przy tej wkłądce i tak nie ma co doktoratu robić, czy to będzie stopień w tą czy w tamtą wielkiej różnicy nie będzie.
Natomiast w wypadku Goldringa 1042 to już trzeba się skupić ale też w zasadzie nad SRA, a nie nad rónoległościami aż tak bardzo, bo to strasznie ostra igła.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
ODPOWIEDZ