Technics SL-1500C - granica upgradu?

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
32lysy
Posty: 472
Rejestracja: 02 sty 2017, 02:21
Gramofon: Technics D202, Q202
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gdzie wyznaczyć sobie granicę

#16

Post autor: 32lysy »

ummagumma pisze:
13 mar 2021, 12:11
Wiadomo, że granica nigdy nie powinna być sztywna. Arcam ma phono MC w razie czego :) w takim razie jeśli nie Blue, to jaka wkładka będzie fajnym przeskokiem, z dobrym stosunkiem ceny do jakości?
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/1z ... =645295422
Osobiście polecam. Jest na forum i wiele osób z forum ma od niego wkładki. W cenie blue naprawdę można lepszą wkładkę dostać. Pozostaje sprawa preferencji i gustu, Kazda zabrzmi nieco inaczej więc musisz mniej więcej wiedzieć czego oczekujesz :)
ummagumma
Posty: 36
Rejestracja: 20 lut 2021, 15:40

Re: Gdzie wyznaczyć sobie granicę

#17

Post autor: ummagumma »

Jak przyjdzie czas zmiany wkładki to na pewno się zainteresuje 8-)
32lysy
Posty: 472
Rejestracja: 02 sty 2017, 02:21
Gramofon: Technics D202, Q202
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gdzie wyznaczyć sobie granicę

#18

Post autor: 32lysy »

Skoro masz pre MC to wbijaj w MC nie pożałujesz ;)
ummagumma
Posty: 36
Rejestracja: 20 lut 2021, 15:40

Re: Gdzie wyznaczyć sobie granicę

#19

Post autor: ummagumma »

Jestem trochę zielony w temacie. Czy zmiana wkładki na MC wiąże się z jakimiś innymi zmianami? Np headshell czy cuś?
32lysy
Posty: 472
Rejestracja: 02 sty 2017, 02:21
Gramofon: Technics D202, Q202
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gdzie wyznaczyć sobie granicę

#20

Post autor: 32lysy »

Nie. To tylko różnica w konstrukcji wkładki i jej napiecia wyjsciowego. Dlatego do MC musi być inny preamp bo sygnał wyjsciowy z niskopoziomowej wkładki MC jest dużo niższy niż w przypadku wkładki MM. Różnica w brzmieniu jest taka, że wkładki MC grają badziej subtelnie i detalicznie w porównaniu z MM. Dlatego sugerowałem zainteresowanie sie wkładka MC zamiast pchać sie w 2mblue która nie jest złą wkładką, ale tak jak napisałem wyzej, w cenie 2Mblue kupisz bardzo fajną MC. Panuje obiegowa opinia że kto zasmakuje MC nie wróci już do MM :)
ummagumma
Posty: 36
Rejestracja: 20 lut 2021, 15:40

Re: Gdzie wyznaczyć sobie granicę

#21

Post autor: ummagumma »

Dzięki za oświecenie :) W takim razie poczytam sobie trochę o wkładkach MC.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL-1500C - granica upgradu?

#22

Post autor: Wojtek »

ummagumma pisze:
13 mar 2021, 12:11
w takim razie jeśli nie Blue, to jaka wkładka będzie fajnym przeskokiem, z dobrym stosunkiem ceny do jakości?
To już nie ten dział, a skoro i tak nie zamierzasz póki co nic zmieniać - nie ta pora.
32lysy pisze:
13 mar 2021, 12:17
Kazda zabrzmi nieco inaczej więc musisz mniej więcej wiedzieć czego oczekujesz
Ot główny problem tej porady - każda robiona wkładka MC zabrzmi nieco inaczej.
Dosłownie, nawet względem oryginału, co utrudnia doradzanie, bo każda jest swoistym unikatem.

Pisaliśmy już o tym kiedyś i pamiętam że Twoje osobiste podejście sprowadzało się mniej więcej do "ale jest taniej więc nie ma co narzekać", niemniej jak ktoś świeży pyta to fajnie jakby miał pełen obraz sytuacji, nieprawdaż? Popraw mnie jeśli się mylę.
ummagumma pisze:
13 mar 2021, 15:09
Czy zmiana wkładki na MC wiąże się z jakimiś innymi zmianami? Np headshell czy cuś?
To zależy od wkładki/igły.
Czasami trzeba użyć lżejszego lub cięższego koszyka by zmienić masę efektywną całości pod podatność/zawieszenie igły.
Rodzaj generatora nie ma tutaj znaczenia.

Niemniej główny problem, jak już wspomniano, to kwestia dopasowania preampa czy transformatora step-up do danej wkładki.
32lysy pisze:
13 mar 2021, 15:25
Różnica w brzmieniu jest taka, że wkładki MC grają badziej subtelnie i detalicznie w porównaniu z MM.
Nie można tak generalizować.
32lysy pisze:
13 mar 2021, 15:25
w cenie 2Mblue kupisz bardzo fajną MC.
Tylko robioną albo używaną, nic nowego w tej cenie nie kupi.
32lysy pisze:
13 mar 2021, 15:25
Panuje obiegowa opinia że kto zasmakuje MC nie wróci już do MM
Głównie wśród tych którzy mało MM w życiu słyszeli.

Ja rozumiem propagandę 32lysy, ale bez przesady ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
32lysy
Posty: 472
Rejestracja: 02 sty 2017, 02:21
Gramofon: Technics D202, Q202
Lokalizacja: Szczecin

Re: Technics SL-1500C - granica upgradu?

#23

Post autor: 32lysy »

Za 800 zł kupiłem denka 303 w oryginale :) więc można, a u Tomka trafiają się nie tylko retipowane. Nawet treraz wisi AT150Ti (MM co prawda) a ostatnio miał DL301 w oryginale chyba za 700 :) moim zdaniem obie sporo lepsze od blue które teraz kosztuje około 900 najmniej. Link do olx cantelivera miał być przykładowym . Co do tego że taniej wiec dobrze to też nie do końca właściwie podsumowałeś moją opinię i raczej jest to generalizowanie w tym przypadku bo akurat w tamtym wątku wypowiedż dotyczyła jednej konkretnej wkładki więc nie jest to moje motto życiowe:) Co do retipów to ujmę to w ten sposób. Nie zagra jak oryginał ale nikt nie powiedział że nie zagra dobrze, bardzo dobrze albo świetnie. Ja mam akurat jedną jedyną po retipie u Tomka yamahę MC9 i jest na tyle dobra że kompletnie mi nie przeszkadza że nie jest na oryginalnej igle :) Świeżak czy nie, kazdy kiedyś zaczynał. Naswietliłem mu bardzo ogólnikowo temat więc ma pracę domową . Nikt nie miał chyba podanej wiedzy na tacy :) Ja też nie powiedziałem że wkładka MM jest gprsza bo się z tym nie zgadzam , a napisałem ze panuje obiegowa opinia o t i tyle :) Dlaczego od razu propaganda :) ?
Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Technics SL-1500C - granica upgradu?

#24

Post autor: gravediggie »

Hmmm a czego na dziś dzień brakuje autorowi tego wątku w brzmieniu? Może tutaj warto byłoby zdefiniować kierunek podróży.
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
ummagumma
Posty: 36
Rejestracja: 20 lut 2021, 15:40

Re: Technics SL-1500C - granica upgradu?

#25

Post autor: ummagumma »

Dziękuje za porady ;) lubię wiedzieć jakie istnieją opcje.
gravediggie pisze:
13 mar 2021, 17:40
Hmmm a czego na dziś dzień brakuje autorowi tego wątku w brzmieniu? Może tutaj warto byłoby zdefiniować kierunek podróży.
Sęk w tym, że nie wiem :roll: Sprzęt mam od tygodnia raptem, wiec się wygrzewa właściwie. Dyskusja ma mieć charakter bardzo ogólny, teoretyczny, związany z ograniczeniami Technicsa SL-1500C, i tym kiedy przestać w niego inwestować, jeśli ciagle chce się więcej i lepiej. To proces, który na pewno potrwa kilka, kilkanaście miesięcy, ale nawet już teraz, na początku, ciekawi mnie jakie roztaczają się przede mną możliwości.
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Technics SL-1500C - granica upgradu?

#26

Post autor: Quarter »

Nie piszcie proszę o jakichś wyimaginowanych 900 złotych za 2M Blue - Kolega ma w 1500C "fabrycznie" założone 2M Red. W tej sytuacji wystarczy, że kupi tylko IGŁĘ Blue, bo wkładka jest taka sama. A to oznacza koszt 650 zł za nuffkę-sztukę, np. tu (pierwszy lepszy sklep z Ceneo):
https://www.muziker.pl/ortofon-stylus-2 ... m=referral
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
32lysy
Posty: 472
Rejestracja: 02 sty 2017, 02:21
Gramofon: Technics D202, Q202
Lokalizacja: Szczecin

Re: Technics SL-1500C - granica upgradu?

#27

Post autor: 32lysy »

Quarter pisze:
13 mar 2021, 18:24
Nie piszcie proszę o jakichś wyimaginowanych 900 złotych za 2M Blue - Kolega ma w 1500C "fabrycznie" założone 2M Red. W tej sytuacji wystarczy, że kupi tylko IGŁĘ Blue, bo wkładka jest taka sama. A to oznacza koszt 650 zł na nuffkę-sztukę, np. tu (pierwszy lepszy sklep z Ceneo):
https://www.muziker.pl/ortofon-stylus-2 ... m=referral
Wyimaginowanych 900 zł :) ?
większość sklepów 899zł Faktycznie przesadziłem :)
Pewnie ze można, jak sie poszuka, to i za 800 moze się dostanie, a to już srednio opłacalne dawać za sama igłę 650 skoro reda mozna sprzedać :)
Ja osobiscie majac do wydania taką kwotę i tak celował bym w używkę z pewnego żródła, albo retipowaną MC. Ale to moje subiektywne zdanie i oczywiscie nikogo nie próbuję przekonać że to najlepsza droga :)
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Technics SL-1500C - granica upgradu?

#28

Post autor: Quarter »

Nie czepiaj się, please. Najniższa inwestycja w przypadku Kolegi to 650 zł minus to co dostanie za prawie nową igłę 2M Red - i to był cel mojego postu. Nie musi z miejsca wydawać 900 zł, wystarczy 650. W obu wypadkach musi czekać potem na odsprzedanie igły red lub wkładki z igłą red. Oczywiście może kupić wkładkę z igłą blue i wtedy zapłaci, tak jak napisałeś. Tyle o finansach. Co do retipowanych MC nie wypowiadam się, bo w życiu nie miałem jeszcze MC :) Pamiętam tylko, że przeskok z Red na Blue był mile zauważalny. Pewnie, za 650 zł otwiera się generalnie spore pole MM/MC, nowe/używane. Ale tu już zostawiam pole Kolegom, którzy przerzucili tony wkładek i igieł.
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
ODPOWIEDZ