Brumienie w głośnikach

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Brumienie w głośnikach

#46

Post autor: Wojtek »

Niektóre rady nawet mnie zadziwiają, choć rozumiem że koledzy chcą dobrze.

Według mnie, z opisywanych dotąd symptomów i wykonanych testów NIC nie wskazuje by przyczyna leżała po stronie wzmacniacza, wkładki czy kabli sygnałowych ani tym bardziej kolumn czy sposobu podłączenia tychże.

ahaja proponuje dobre rzeczy do zbadania.
Taihenwarui pisze:
08 kwie 2019, 22:00
Okazalo sie , ze kabel uziemienia mialem pekniety.
ozii pisze:
08 kwie 2019, 23:09
Z tego co autor postu pisze może także wynikać, że kabel uziemiający jest uszkodzony.
Też się ku temu skłaniam.

Często już poruszane były na forum podobne problemy z uziemieniem przy tej serii gramofonów Technicsa w standardzie T4P.

Na szczęście przewód uziemiający idzie łatwo zrobić. Wystarczy drut lub jakikolwiek przewód jednożyłowy.

Rozumiem że idzie u Ciebie odłączyć przewód uziemiający po stronie gramofonu?
Tam jest gniazdo, nie ma nic na sztywno (a przynajmniej w oryginale/bez modyfikacji nie ma).

Jeszcze jedna rzecz - masz słuchawki?
Na nich lepiej i bezpieczniej będzie Tobie monitorować kiedy przydźwięk jest, kiedy nie ma, kiedy słabnie/wzmacnia się itd. niż przez kolumny.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wyder
Posty: 26
Rejestracja: 07 kwie 2019, 18:41

Re: Brumienie w głośnikach

#47

Post autor: wyder »

Jak widać na zdjęciu które wcześniej wysłałem, widać że coś z uziemieniem było kombinowane i chyba niezbyt poradnie klejone. Ja wolę się za to nie zabierać żeby nie narobić większego problemu, skontaktowałem się z serwisem i mi powiedzieli że z tych objawów właśnie wynika że może być coś z masą. Nie wiem czy w tym tygodniu coś z tym zrobią, ale jak coś to będę informował.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Brumienie w głośnikach

#48

Post autor: Wojtek »

No to niech zadziałają ;) Ale więcej jak stówkę nie powinni za to brać (tak uważam).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wyder
Posty: 26
Rejestracja: 07 kwie 2019, 18:41

Re: Brumienie w głośnikach

#49

Post autor: wyder »

Odebrałem dzisiaj, pan wymienił kabel uziemiający który ponoć nie był podłączony należycie, niestety buczenie nie ustaje. Czyli pewnie coś ze wzmacniaczem, zwłaszcza że przecież gramofon nawet nie będąc podłączony do prądu powoduje to buczenie. Myślicie że warto samemu rozkręcić i rzucić okiem czy coś nie tak z gniazdem phono? Czy od razu do serwisu znów?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Brumienie w głośnikach

#50

Post autor: Wojtek »

wyder pisze:
19 kwie 2019, 23:09
pan wymienił kabel uziemiający który ponoć nie był podłączony należycie
Tak podejrzewałem i pisałem o tym wcześniej w wątku - by spróbować z kawałkiem drutu/innym przewodem uziemiającym :)
wyder pisze:
19 kwie 2019, 23:09
zwłaszcza że przecież gramofon nawet nie będąc podłączony do prądu powoduje to buczenie
To jest normalne zjawisko jeśli jest problem z masą. "Zwłaszcza" możemy wykreślić.
Prąd w gramofonie jest potrzebny głównie do obracania talerza, a nie generowania sygnału dźwiękowego :)
wyder pisze:
19 kwie 2019, 23:09
Myślicie że warto samemu rozkręcić i rzucić okiem czy coś nie tak z gniazdem phono? Czy od razu do serwisu znów?
Jeśli nie chcesz już sam eksperymentować to zabierz i gramofon i wzmacniacz do tego samego serwisu i niech to serwisant obada.

Z drugiej strony - na jakiej podstawie serwisant stwierdził że poprawił kabel? Podpinał gramofon do jakiegoś własnego sprzętu?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wyder
Posty: 26
Rejestracja: 07 kwie 2019, 18:41

Re: Brumienie w głośnikach

#51

Post autor: wyder »

Wojtek pisze:
20 kwie 2019, 13:11
Z drugiej strony - na jakiej podstawie serwisant stwierdził że poprawił kabel? Podpinał gramofon do jakiegoś własnego sprzętu?
Widział że ma do czynienia z totalnym laikiem, więc nie zgłębiał się w to co było nie w porządku, ale mówił że było widać że ktoś coś z tym robił i niby nie tak jak potrzeba. Kasy na razie nie brał, bo mówił żebym sprawdził to u siebie i dał znać po świętach. Więc nie wiem za bardzo co robić. Brzęczenie trochę się zmniejsza w zależności od układu kabli RCA, możliwe że to ich wina? A co z izolatorem masy który niektórzy podają jako rozwiązanie swoich problemów?
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Brumienie w głośnikach

#52

Post autor: zbyszek1982 »

Jezeli gramofon nie ma wtyczki z bolcem uziemiającym to żaden izolator nic nie da.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Brumienie w głośnikach

#53

Post autor: Wojtek »

wyder pisze:
20 kwie 2019, 20:07
Widział że ma do czynienia z totalnym laikiem, więc nie zgłębiał się w to co było nie w porządku, ale mówił że było widać że ktoś coś z tym robił i niby nie tak jak potrzeba.
To kompletnie nie odpowiada na moje pytanie albo ja nie rozumiem odpowiedzi w kontekście mojego pytania.

Sam chyba rozumiesz że jeśli nie sprawdzał działania gramofonu to można przyjąć że coś tam zrobił na czuja i sam nie jest pewien że zrobił dobrze :)
W sumie to że nie wziął kasy za robotę dopóki się nie upewnisz że jest OK może dokładnie o tym świadczyć.

Tak czy siak, skoro to taki uczciwy gość to serio rozważyłbym zabranie gramofonu i wzmaka do niego, bo problem się utrzymuje.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ