Technics SL1200 mk2 Nie gra jeden kanał

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
Aloo0
Posty: 11
Rejestracja: 26 kwie 2018, 21:15

Technics SL1200 mk2 Nie gra jeden kanał

#1

Post autor: Aloo0 »

Witam wszystkich serdecznie
Piszę do was z "drobnym" problemem, z którym nie mogę sobie poradzić że brak mi już pomysłów.
Kilka tygodni temu, dostałem od znajomego w prezencie, gramofon Technics SL1200 mk2, (wiem, brzmi hojnie, ale znajomy otwierał restauracje po jakimś pubie i znalazł go w piwnicy i znając moją faze na winyle, okazał się być bardzo miłym kolegą. Ale do brzegu).
Do tej pory grałem na starym gramofonie Unitry Bernard GS434, więc przeskok ogromny. gramofon podłączony do przedwzmacniacza Cambrige Audio Azur 551p, dalej to juz zestaw Onkyo + głośniki Quadrall, ale to juz mniej istotne.
Po wyczyszczeniu i wstepnym przeglądzie odpaliłem, kręci, wszystko działa, porusza się itd. Przeprwadziłem całą kalibracje związaną z udtawieniem wkładki, wrzucam płytę i tu ZONK.
Gra tylko jeden (Lewy) kanał. Wkładka jest ok bo sciągnąłem ją z Bernarda, przedwzmacniacz sprawny, jest stosunkowo nowy bo nie ma jeszcze roku (przekładałem kable RCA na drugi kanał i "niespodzianka" - gra tylko prawy). Sprawdziłem konektory wkładki, przeczysciłem i zamieniałem stronami, żeby mimo wszystko wykluczyć wkładkę. dalej gra tylko jeden Lewy kanał. Rozebrałem drania i dobrałem się do kabli RCA. Po sprawdzeniu miernikiem, połączenie od wtyczek do lutów jest, dalej z płytki też, ba, nawet po wyjsciach do mocowania headshella - połączenie jest.
I tu kluczowe pytanie. Dlaczego jeszcze może nie grać prawy kanał ? Szukałem na forum, googlowałem itd, sprawdziłem wiele, ale chyba o czymś nie wiem. Mądrzy Ludzie pomocy ;)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15222
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Technics SL1200 mk2 Nie gra jeden kanał

#2

Post autor: darkman »

Jeśli na pewno dobrze połączyłeś wkładkę:
1- zostaw jak jest, a zamień interkonekty miejscami L na P i P na L. Jeśli kanał się zmienia to:
(możliwe jest uszkodzenie interkonektu na złączu - daj inny).
2- wróć do Bernarda z wkładką i sprawdź czy gra jak poprzednio bez zmian i oba kanały. jeśli tak to problem może leżeć po stronie okablowania ramienia lub kanałów wzmacniacza.

3- na wszelki wypadek na początku sprawdź na spokojnie jeszcze raz podłączenie pinów (konektory) generatora wkładki.
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 845
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Technics SL1200 mk2 Nie gra jeden kanał

#3

Post autor: BRob »

Hej.

Musisz porządnie sprawdzić połączenie wkładki w headshellu. Ja po przełożeniu hedshella z wkładką z Bernarda do Technicsa miałem odwrócone kanały. Jeżeli kable po kolei sprawdziłeś to myślę, że problem leży w połączeniu wkładki z hedshellem (wystarczy , że ktoś kiedyś plotował coś inaczej i już będzie problem).
Aloo0
Posty: 11
Rejestracja: 26 kwie 2018, 21:15

Re: Technics SL1200 mk2 Nie gra jeden kanał

#4

Post autor: Aloo0 »

darkman pisze:
26 kwie 2018, 22:11
Jeśli na pewno dobrze połączyłeś wkładkę:
1- zostaw jak jest, a zamień interkonekty miejscami L na P i P na L. Jeśli kanał się zmienia to:
(możliwe jest uszkodzenie interkonektu na złączu - daj inny).
2- wróć do Bernarda z wkładką i sprawdź czy gra jak poprzednio bez zmian i oba kanały. jeśli tak to problem może leżeć po stronie okablowania ramienia lub kanałów wzmacniacza.

3- na wszelki wypadek na początku sprawdź na spokojnie jeszcze raz podłączenie pinów (konektory) generatora wkładki.
1 zmieniałem już na wkładce strony i cały czas (pomimo zmiany) grał Lewy kanał
2 jutro sprawdze to na spokojnie, choc nie sądze żeby wkładka była uszkodzona. Mimo wszystko sprawdzę.
3 podłączenie wkładki sprawdzałem już 3 razy
Aloo0
Posty: 11
Rejestracja: 26 kwie 2018, 21:15

Re: Technics SL1200 mk2 Nie gra jeden kanał

#5

Post autor: Aloo0 »

BRob pisze:
26 kwie 2018, 22:28
Hej.

Musisz porządnie sprawdzić połączenie wkładki w headshellu. Ja po przełożeniu hedshella z wkładką z Bernarda do Technicsa miałem odwrócone kanały. Jeżeli kable po kolei sprawdziłeś to myślę, że problem leży w połączeniu wkładki z hedshellem (wystarczy , że ktoś kiedyś plotował coś inaczej i już będzie problem).
Oryginalna wkładka w spacyfikacji ma rozpisane kanały i faktycznie nie idą w lini prostej tak jak w headshellu tylko na krzyż, ale to drobiazg, który wychwyciłem już wcześniej.

Ah, to czego nie napisałem to że head jest nowy, kabelki przy nim też.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10486
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Technics SL1200 mk2 Nie gra jeden kanał

#6

Post autor: Myszor »

Najłatwiej jest podotykać śrubokrętem pinów we wkładce. Jak bzyczy to jest przejście. Jak nie bzyczy to nie ma.
Płyty na sprzedaż: viewtopic.php?t=21701
Aloo0
Posty: 11
Rejestracja: 26 kwie 2018, 21:15

Re: Technics SL1200 mk2 Nie gra jeden kanał

#7

Post autor: Aloo0 »

Myszor pisze:
26 kwie 2018, 22:50
Najłatwiej jest podotykać śrubokrętem pinów we wkładce. Jak bzyczy to jest przejście. Jak nie bzyczy to nie ma.
Użyłem do tego mirnika, i tak jest połączenie między pinami a headshellem (jego wyjsciem). Tak samo jak między gniazdem w którym mocujemy Head'a a płytką z kablami RCA, jak i początkiem kabli a samymi wtyczkami... miernik pokazuje, że jest przejscie na każdym z czterech "torów" (lewy sygnał, lewy masa, prawy sygnał i prawy masa). Gramofon również został uziemiony do pre-ampa.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15222
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Technics SL1200 mk2 Nie gra jeden kanał

#8

Post autor: darkman »

Aloo0 pisze:
26 kwie 2018, 22:36
a zamień interkonekty miejscami L na P i P na L.
Interkonekty to kable łączące Pphono ze wzmacniaczem. (wyjście Azor`a/wejście AUX amplifier) sprawdź inne kable.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10486
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Technics SL1200 mk2 Nie gra jeden kanał

#9

Post autor: Myszor »

Aloo0 pisze:
26 kwie 2018, 23:09
Myszor pisze:
26 kwie 2018, 22:50
Najłatwiej jest podotykać śrubokrętem pinów we wkładce. Jak bzyczy to jest przejście. Jak nie bzyczy to nie ma.
Użyłem do tego mirnika, i tak jest połączenie między pinami a headshellem (jego wyjsciem). Tak samo jak między gniazdem w którym mocujemy Head'a a płytką z kablami RCA, jak i początkiem kabli a samymi wtyczkami... miernik pokazuje, że jest przejscie na każdym z czterech "torów" (lewy sygnał, lewy masa, prawy sygnał i prawy masa). Gramofon również został uziemiony do pre-ampa.
Mi chodzi czy bzyczy w głośnikach. Proste i jasne wtedy to jest.
Płyty na sprzedaż: viewtopic.php?t=21701
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 845
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Technics SL1200 mk2 Nie gra jeden kanał

#10

Post autor: BRob »

Jeszcze może być problem na styku headshella z ramieniem, może jeden z pinów jest zaśniedziały lub się przyblokował.
Awatar użytkownika
pawlos
Posty: 1162
Rejestracja: 11 paź 2013, 15:28
Gramofon: l-75 l-78 s-500
Lokalizacja: Stargard

Re: Technics SL1200 mk2 Nie gra jeden kanał

#11

Post autor: pawlos »

Jak zamienił kable i ciągle problem z tym samym kanałem to znaczy gramofon jest ok .
Trzeba poszukać dalej od preampa do kolumn .
Lenco B-55 L-75,L-78
Dual 1218 ,1219 ,1249 ,621
Thorens TD 146 II , TD-166 I
Telefunken S-500 , S-600
Yamaha ca-810,B&O CD-3300,JBL -L-80 t Gi,Braun L-810,Dual CL-720
Aloo0
Posty: 11
Rejestracja: 26 kwie 2018, 21:15

Re: Technics SL1200 mk2 Nie gra jeden kanał

#12

Post autor: Aloo0 »

darkman pisze:
26 kwie 2018, 23:20
Aloo0 pisze:
26 kwie 2018, 22:36
a zamień interkonekty miejscami L na P i P na L.
Interkonekty to kable łączące Pphono ze wzmacniaczem. (wyjście Azor`a/wejście AUX amplifier) sprawdź inne kable.
przerabialem to, strony sie zmieniaja ale gra dalej tylko jedna
Aloo0
Posty: 11
Rejestracja: 26 kwie 2018, 21:15

Re: Technics SL1200 mk2 Nie gra jeden kanał

#13

Post autor: Aloo0 »

BRob pisze:
26 kwie 2018, 23:38
Jeszcze może być problem na styku headshella z ramieniem, może jeden z pinów jest zaśniedziały lub się przyblokował.
I to jest to ! :clap: Dzieki :D
Do tej pory sprawdzałem połączeniaod ramienia aż po kable RCA, wkładkę też sprawdzałem w połączeniu z Head'em i wszystko było drożne, a dopiero teraz sprawdziłem połączenie wkładka a płytka przy której są kable RCA i nie ma przejscia. To musi być to konkretne połączenie, czyli Head z ramieniem. Wkładka z wyjsciem Headshell'a też ma połączenie
to standardowe połączenie i to dość sztywne, nie sądziłem że tam może powstać problem. Pomysly jak usunąć taką usterkę ? Headshell jest nowy, a sprężynki przy stykach w ramieniu pracują.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41695
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL1200 mk2 Nie gra jeden kanał

#14

Post autor: Wojtek »

Jeśli przewody wewnątrz ramienia nie przewodzą to nie zazdroszczę, bo pewnie trzeba tam zajrzeć i co nieco wymienić :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Aloo0
Posty: 11
Rejestracja: 26 kwie 2018, 21:15

Re: Technics SL1200 mk2 Nie gra jeden kanał

#15

Post autor: Aloo0 »

Wojtek pisze:
27 kwie 2018, 10:10
Jeśli przewody wewnątrz ramienia nie przewodzą to nie zazdroszczę, bo pewnie trzeba tam zajrzeć i co nieco wymienić :)
Przewody ramienie przewodzą. Problem jest na stykach Ramie-Headshell
ODPOWIEDZ