Jak poprawnie założyć regulator Stylus Pressure na ramie SL-1100

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak poprawnie założyć regulator Stylus Pressure na ramie SL-1100

#16

Post autor: Wojtek »

_Kuben_ pisze:
01 wrz 2017, 21:48
Kupiłem sobie wagę jubilerską - okazało się, że ustawienie nacisku na skali przy ramieniu na 1,5g wynioslo po sprawdzeniu na wadze - 2,66 g - więc z wiekiem troszkę się dokładność skali ciężarka rozeszła :P Zmniejszenie nacisku do 1,4 już poprawiło brzmienie.
A żeś Pan w ogóle wyważył ramię czy olałeś i uznałeś że nie musisz tego robić? :morda:
A może po prostu kiepsko to zrobiłeś.

Inna rzecz: jesteś pewien że dobrze ważyłeś? :)
Powierzchnia wagi musi być na równi z powierzchnią maty gramofonu, a nie że kładziesz wagę na matę i jest super ;)

Tak pytam bo przekłamanie na poziomie przeszło 1g to bardzo poważna sprawa.
Nie ma szans żebyś miał lewitujące ramię przy 0g na skali przeciwwagi w takich warunkach.
_Kuben_ pisze:
01 wrz 2017, 21:48
poluzowałem z jednej strony wkładki śrubę i podłożylem między nią, a headshell drobny wycinek/paseczek z plastikowej okładki(jeśli ktoś sobie nie wyobraża co mam na myśli dorzuce fotke) - obniżyło to jedną strone wkladki, dokręcilem, opuściłem igłę i pojawiło się pinkne pełne stereo
Brawo.
_Kuben_ pisze:
01 wrz 2017, 21:48
W związku z powyższym można domniemać, że ramię lub aktualnie posiadany headshell jest jakiś krzywawy, że muszę stosować aż taki zabieg?
Albo igła.
_Kuben_ pisze:
01 wrz 2017, 21:48
wiec pewnie jeszcze muszę poprawić kalibracje wkładki
Albo zmienić igłę lub w ogóle wkładkę ;) Nie każda igła radzi sobie super na całej szerokości płyty, niezależnie od ustawienia.

Kupowanie większości fizycznych szablonów jest bez sensu skoro można sobie za friko wydrukować jakikolwiek, łącznie z takimi co są teoretycznie "szyte na miarę" pod dane ramię.

O sprawdzaniu azymutu lusterkiem już napisałem.
Jak jesteś frajer to mogę Tobie opylić za 7 dych lusterko kosmetyczne warte 5 złotych, nie ma problemu :morda:

Ale wracając do tematu... jeśli ustawiłeś overhang 52mm to masz ustawienie fabryczne Technicsa.
Przy pomocy innych szablonów możesz kombinować z innymi geometriami. Może będzie lepiej, a może będzie gorzej, kwestia eksperymentów ;)

Dodam tylko że nie ma czegoś takiego jak jeden jedyny sposób na ustalenie dobrego overhang.

Overhang ustala się w odniesieniu do gramofonu/ramienia, a nie do wkładki.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
_Kuben_
Posty: 71
Rejestracja: 13 kwie 2017, 10:41

Re: Jak poprawnie założyć regulator Stylus Pressure na ramie SL-1100

#17

Post autor: _Kuben_ »

Wojtek pisze:
01 wrz 2017, 23:52
A żeś Pan w ogóle wyważył ramię czy olałeś i uznałeś że nie musisz tego robić? :morda:
A może po prostu kiepsko to zrobiłeś.
Moje czynnosci zgadzaly się z filmikami instruktazowymi na internecie - z resztą jak pisałem:
ten kręcony regulator który jest przy moim palcu na zdjęciu można oprócz kręcenia w lewo i prawo jeszcze pociągnąć do siebie - i wtedy się ustawia na pozycji "0", więc bez różnicy ile pokazuje kiedy zacznie się go nakładać na suwnicę, bo można wyzerować na wybranym odcinku
- czyli pociągnąłem kręcidełko (wyzerowałem) jak ramię samo bez żadnego podparcia leżało stabilnie w poziomie, a następnie przekręciłem do prawie 1,5 gdyż czyta się, że wkładka Technics 270c pracuje na nacisku między 1 a 1,5.
Problem polega na tym, ze momentami przekręcając pokrętło jakieś luzy powodowały, ze nie przesuwał się znacznik nacisku, a obciążnik na suwnicy ramienia sie przesuwał(zbliżal do igły) - stąd ta dysproporcja.
Mechanizm się musiał wyrobić - zrobiłem jeszcze pare prób z wagą - czyli od momentu lewitacji ramienia zerowałem skalę, przesuwałem do 1,5g na skali i sprawdzałem za pomocą wagi wynik - czasem bylo 1,9 czasem 2,3 więc nie współpracuje do końca ze sobą wskaźnik i przesuwający się ciężarek.
Wojtek pisze:
01 wrz 2017, 23:52
Inna rzecz: jesteś pewien że dobrze ważyłeś? :)
Powierzchnia wagi musi być na równi z powierzchnią maty gramofonu, a nie że kładziesz wagę na matę i jest super ;)
Tak pytam bo przekłamanie na poziomie przeszło 1g to bardzo poważna sprawa.
To też znalazłem na filmikach youtube i tak robiłem, powierzchnia wagi pokrywała się z poziomem talerza, a ramię nie było blokowane niczym - swobodnie opadło na wagę - fotki wrzuciłem.

Co do tej igły i wkładki chętnie kupie nową. Taka igła to pewnie jak z rozrządem po zakupie auta - trzaby wymienić, bo przecież nie zna się dotychczasowych przygód i przebiegu ;)

A ta wkladka technics 270c to totalna budżetówka w swoich latach produkcji?
Załączniki
DSC_2465.JPG
DSC_2466.JPG
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak poprawnie założyć regulator Stylus Pressure na ramie SL-1100

#18

Post autor: Wojtek »

OK :)
_Kuben_ pisze:
03 wrz 2017, 16:59
A ta wkladka technics 270c to totalna budżetówka w swoich latach produkcji?
Można tak powiedzieć, tak. Dobry podstawczak :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ