SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mich.G
Posty: 144
Rejestracja: 09 gru 2022, 19:41
Gramofon: Brinkmann

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#226

Post autor: Mich.G »

Zeroqll pisze:
24 lut 2023, 12:08
Mich.G pisze:
23 lut 2023, 07:08
Sprawa najważniejsza, to czy te różnice są subtelne, czy oczywiste i czy w związku z tym, wydanie blisko 20 tyś nie jest tylko frajerstwem.
Bazując tylko na specyfikacjach technicznych, nie słyszałem ani jednego z tych gramofonów na żywo, pierwsze co mi rzuca się w oczy to różnica w wadze obu modeli, 11,5kg vs 18kg (to bardzo dużo) oraz różnica w wadze talerzy, 2,5kg vs 3,6kg (dużo). Z doświadczenia, im gramofon/talerz cięższy, tym lepszej jakości dźwięk jesteśmy w stanie uzyskach. Głównie słychać to na skrajach pasma (bas/góra) oraz w rozdzielczości. Sama różnica w budowie korpusu, 2 warstwy kontra 4, wyważenie talerza w modelu G (w GR zdarzały się przypadki bicia), to wszystko przemawia za droższym egzemplarzem. Natomiast, czy jest sens dopłacać taką różnicę- to zależy od reszty toru. Aby jak najwięcej wycisnąć z gramofonu, przedwzmacniacz i wkładka muszą być na odpowiednim poziomie, inaczej to sztuka dla sztuki, różnice mogą być nieuzasadniające wydanie takich pieniędzy. Poziom cenowy sklepowego preampu- powyżej 10k zl. Słyszałem Gold Nota którego masz i do niego nie brałbym modelu G. Natomiast nie słyszałem tego pre z zewnętrznym zasilaczem, nie wiem na ile on podnosi poziom grania. Jest jeszcze kwestia posiadanego przez Ciebie gramofonu, Rega RP6, i czy uzasadniona jest wymiana na coś z podobnej półki cenowej. Moim zdaniem nie. Dlatego z tych dwóch (GR/G), jeżeli już, to celowałbym w wyższy model.
Bardzo Ci dziękuję za ten wpis- jest bardzo pomocny. Zmiana werku związana jest oczywiście z zakupem wkładki MC. Rega zostanie jako kolejne źródło, lubię jej dźwięk- cóż poradzić 8-) Co do PH-10 to...też go lubię i jestem w stanie pewne jego niedociągnięcia, poświęcić na ołtarzu ergonomii, którą mz ma po prostu zawodową, tym bardziej, że Rega zostaje z MM. Dodałem zasilacz, bo oczywiście zmiana jest na plus, ale nie ośmielę się wypisywać tu poetyckich elaboratów, jak wielka. Jest odczuwalna, bez audiofilskiego zadęcia :)
Brinkmann Bardo/Brinkmann 10.5/Dynavector Karat17 DX/Brinkmann Fein/Benchmark LA4/Benchmark AHB2/Benchmark DAC3B/432 EVO/Harbeth C7ES-3 XD/Ton Trager.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#227

Post autor: darkman »

Mich.G pisze:
24 lut 2023, 13:39
poświęcić na ołtarzu ergonomii, którą mz ma po prostu zawodową
Całkiem tak. Dla mnie to cecha priorytetowa. No i namacalna :)
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#228

Post autor: Zeroqll »

Mich.G pisze:
24 lut 2023, 13:39
Zmiana werku związana jest oczywiście z zakupem wkładki MC.
Wkładki MC są wkładkami niskopoziomowymi, czyli mają niski sygnał wyjściowy, co za tym idzie trzeba go mocno wzmocnić, a razem z nim wzmacniasz cały syf który nie jest tłumiony przez ramię i gramofon- np pracę napędu. Jak pisałem wcześniej, większa masa tym bardziej pożądana. Z tym że jeżeli chcesz wymienić ramię w ogóle nie brałbym G pod uwagę (szkoda kasy), a skupił się na szukaniu samego napędu, najlepiej pod ramię 12".
Awatar użytkownika
Mich.G
Posty: 144
Rejestracja: 09 gru 2022, 19:41
Gramofon: Brinkmann

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#229

Post autor: Mich.G »

Zeroqll pisze:
24 lut 2023, 14:24
Mich.G pisze:
24 lut 2023, 13:39
Zmiana werku związana jest oczywiście z zakupem wkładki MC.
Wkładki MC są wkładkami niskopoziomowymi, czyli mają niski sygnał wyjściowy, co za tym idzie trzeba go mocno wzmocnić, a razem z nim wzmacniasz cały syf który nie jest tłumiony przez ramię i gramofon- np pracę napędu. Jak pisałem wcześniej, większa masa tym bardziej pożądana. Z tym że jeżeli chcesz wymienić ramię w ogóle nie brałbym G pod uwagę (szkoda kasy), a skupił się na szukaniu samego napędu, najlepiej pod ramię 12".
No tego właśnie chciałbym już uniknąć. Przerobiłem w swoim życiu już kilka frankensteinów jak i pożądnych źródeł analogowych TD 125/160/Lenco 75/SME/SME/klika Reg, do tego tuzin wkładek-benz/Dynavector 10x/17D/XX2,multum pre, nawet ahajowe, jak również drogie metkowce coś tam jeszcze jakieś ortofony, Stanton. Szczerze? już trochę nie pamiętam :D Chce na starość(ostani gramiak) kupić coś, co ma odpowiednią ergonomię, rzecz jasna gra i ma inżynierskie papiery, które uzasadniają cenę i długowieczność. Stąd ta cała karuzela z Technics 8-)
Brinkmann Bardo/Brinkmann 10.5/Dynavector Karat17 DX/Brinkmann Fein/Benchmark LA4/Benchmark AHB2/Benchmark DAC3B/432 EVO/Harbeth C7ES-3 XD/Ton Trager.
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#230

Post autor: Zeroqll »

Mich.G pisze:
24 lut 2023, 14:45
Chce na starość(ostani gramiak)
Jeżeli Cię stać to kup droższego, potem jak coś nie pasi to zawsze jest zastanawianie się a co by było gdyby.
Awatar użytkownika
Mich.G
Posty: 144
Rejestracja: 09 gru 2022, 19:41
Gramofon: Brinkmann

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#231

Post autor: Mich.G »

Zeroqll pisze:
24 lut 2023, 14:54
Mich.G pisze:
24 lut 2023, 14:45
Chce na starość(ostani gramiak)
Jeżeli Cię stać to kup droższego, potem jak coś nie pasi to zawsze jest zastanawianie się a co by było gdyby.
Jeszcze raz bardzo dziękuję Ci za pomoc :)
Brinkmann Bardo/Brinkmann 10.5/Dynavector Karat17 DX/Brinkmann Fein/Benchmark LA4/Benchmark AHB2/Benchmark DAC3B/432 EVO/Harbeth C7ES-3 XD/Ton Trager.
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#232

Post autor: Zeroqll »

To tylko moja opinia. Przemyśl sobie wszystko na spokojnie.
Awatar użytkownika
Mich.G
Posty: 144
Rejestracja: 09 gru 2022, 19:41
Gramofon: Brinkmann

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#233

Post autor: Mich.G »

Zeroqll pisze:
24 lut 2023, 16:35
To tylko moja opinia. Przemyśl sobie wszystko na spokojnie.
+1
Brinkmann Bardo/Brinkmann 10.5/Dynavector Karat17 DX/Brinkmann Fein/Benchmark LA4/Benchmark AHB2/Benchmark DAC3B/432 EVO/Harbeth C7ES-3 XD/Ton Trager.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#234

Post autor: Wojtek »

Generalnie zgadzam się z Zeroqll.
GR to dobry gramofon, ale do jakiegoś highendu to daleko jednak.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Marcinus
Posty: 333
Rejestracja: 05 sty 2021, 13:08
Lokalizacja: Jarocin

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#235

Post autor: Marcinus »

Mich.G pisze:
24 lut 2023, 14:45
Zeroqll pisze:
24 lut 2023, 14:24
Mich.G pisze:
24 lut 2023, 13:39
Zmiana werku związana jest oczywiście z zakupem wkładki MC.
Wkładki MC są wkładkami niskopoziomowymi, czyli mają niski sygnał wyjściowy, co za tym idzie trzeba go mocno wzmocnić, a razem z nim wzmacniasz cały syf który nie jest tłumiony przez ramię i gramofon- np pracę napędu. Jak pisałem wcześniej, większa masa tym bardziej pożądana. Z tym że jeżeli chcesz wymienić ramię w ogóle nie brałbym G pod uwagę (szkoda kasy), a skupił się na szukaniu samego napędu, najlepiej pod ramię 12".
No tego właśnie chciałbym już uniknąć. Przerobiłem w swoim życiu już kilka frankensteinów jak i pożądnych źródeł analogowych TD 125/160/Lenco 75/SME/SME/klika Reg, do tego tuzin wkładek-benz/Dynavector 10x/17D/XX2,multum pre, nawet ahajowe, jak również drogie metkowce coś tam jeszcze jakieś ortofony, Stanton. Szczerze? już trochę nie pamiętam :D Chce na starość(ostani gramiak) kupić coś, co ma odpowiednią ergonomię, rzecz jasna gra i ma inżynierskie papiery, które uzasadniają cenę i długowieczność. Stąd ta cała karuzela z Technics 8-)
Jeśli bierzesz pod uwagę wymianę ramienia, to może zakupić sam napęd i zamontować odpowiednie ramię: https://www.subito.it/audio-video/techn ... 337549.htm

Sam się nad zakupem z tej oferty zastanawiałem, ale za leniwy jestem.
ODPOWIEDZ