SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mich.G
Posty: 144
Rejestracja: 09 gru 2022, 19:41
Gramofon: Brinkmann

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#211

Post autor: Mich.G »

winylowy_luke pisze:
23 lut 2023, 07:40
Był czas, że model G można było mieć nowy za mniej niż 10k a GR za ok 6k. Wtedy ta zmiana miała sens, dziś przy obecnych cenach ja nie widzę sensu przesiadki na model wyżej. Lepiej GR'a doinwestować imo.
No ale doinwestować jak? talerz w G inny i silnik, oraz plinta diametralnie inna. Do GR można wsadzić lepsze ramię i zdystansować tą magnezową wędkę w G, ale reszty chyba nie da się nadrobić. Poza tym, żeby zrobić taki myk, czyli kupić GR i doinwestować go w mniejszym budżecie niż koszt G, a uzyskać taki sam efekt jaki(i jeśli) daje nam zakup G, to miałoby to sens, ale czy to jest w ogóle możliwe? Mz nie, skoro już na poziomie silnika mamy inną zabawę.
Brinkmann Bardo/Brinkmann 10.5/Dynavector Karat17 DX/Brinkmann Fein/Benchmark LA4/Benchmark AHB2/Benchmark DAC3B/432 EVO/Harbeth C7ES-3 XD/Ton Trager.
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1691
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#212

Post autor: winylowy_luke »

Mich.G pisze:
23 lut 2023, 07:52
No ale doinwestować jak? talerz w G inny i silnik, oraz plinta diametralnie inna. Do GR można wsadzić lepsze ramię i zdystansować tą magnezową wędkę w G, ale reszty chyba nie da się nadrobić. Poza tym, żeby zrobić taki myk, czyli kupić GR i doinwestować go w mniejszym budżecie niż koszt G, a uzyskać taki sam efekt jaki(i jeśli) daje nam zakup G, to miałoby to sens, ale czy to jest w ogóle możliwe? Mz nie, skoro już na poziomie silnika mamy inną zabawę.
Modyfikacja ramienia - np KAB fluid damper albo inne ramię. Lepsza mata. Izolacja od drgań - np zmiana nóżek albo jakaś podstawka. Możliwości są ;)
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#213

Post autor: Wojtek »

No fajnie Luke, ale Mich.G zakłada że upgrade'ami dojdzie do poziomu stockowego G.
Moim zdaniem nie.

Myślę że musi być jakiś kłopot z dostępnością modelu G i stąd to windowanie cen. Trzeba przeczekać.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1691
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#214

Post autor: winylowy_luke »

Wojtek pisze:
23 lut 2023, 09:39
No fajnie Luke, ale Mich.G zakłada że upgrade'ami dojdzie do poziomu stockowego G.
Moim zdaniem nie.

Myślę że musi być jakiś kłopot z dostępnością modelu G i stąd to windowanie cen. Trzeba przeczekać.
Różnica między tymi modelami nie jest moim zdaniem aż taka wielka (jak sugeruje cena) - dźwiękowo są bardzo zbliżone.
No ale finalnie tak: G zawsze będzie lepszy od stockowego GR.
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
Mich.G
Posty: 144
Rejestracja: 09 gru 2022, 19:41
Gramofon: Brinkmann

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#215

Post autor: Mich.G »

Wojtek pisze:
23 lut 2023, 09:39
No fajnie Luke, ale Mich.G zakłada że upgrade'ami dojdzie do poziomu stockowego G.
Moim zdaniem nie.

Myślę że musi być jakiś kłopot z dostępnością modelu G i stąd to windowanie cen. Trzeba przeczekać.
No ja zakładam dokładnie tak samo jak Ty. Moim zdaniem nie da się z GR zrobić G. To jednak inna baza. Pytanie czy to słychać? a jeśli tak, to czy to jest diametralna różnica, czy poruszamy się w didaskaliach :)
Brinkmann Bardo/Brinkmann 10.5/Dynavector Karat17 DX/Brinkmann Fein/Benchmark LA4/Benchmark AHB2/Benchmark DAC3B/432 EVO/Harbeth C7ES-3 XD/Ton Trager.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#216

Post autor: Wojtek »

Gra lepiej o różnicę w cenie :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Mich.G
Posty: 144
Rejestracja: 09 gru 2022, 19:41
Gramofon: Brinkmann

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#217

Post autor: Mich.G »

Wojtek pisze:
23 lut 2023, 17:43
Gra lepiej o różnicę w cenie :morda:
No to już jakiś konkret :)
Brinkmann Bardo/Brinkmann 10.5/Dynavector Karat17 DX/Brinkmann Fein/Benchmark LA4/Benchmark AHB2/Benchmark DAC3B/432 EVO/Harbeth C7ES-3 XD/Ton Trager.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15140
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#218

Post autor: darkman »

Mich.G pisze:
23 lut 2023, 18:27
Wojtek pisze:
23 lut 2023, 17:43
Gra lepiej o różnicę w cenie :morda:
No to już jakiś konkret :)
O, to to! Z tym, że słychać to samo. :morda:
BTW też stoję na stanowisku, że nie da się zrobić z GR G, bo to nadal będzie GR.. coś jak auto z lepszym radiem i zmieniarką CD - kogo to obchodzi? :)
Natomiast GR całkiem dobra półka. Czy jest sens chcieć więcej?
Awatar użytkownika
Mich.G
Posty: 144
Rejestracja: 09 gru 2022, 19:41
Gramofon: Brinkmann

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#219

Post autor: Mich.G »

darkman pisze:
23 lut 2023, 19:19
Mich.G pisze:
23 lut 2023, 18:27
Wojtek pisze:
23 lut 2023, 17:43
Gra lepiej o różnicę w cenie :morda:
No to już jakiś konkret :)
Czy jest sens chcieć więcej?
No to drogi darkmanie staram się właśnie ustalić. Swoją drogą fajnych czasów dożyliśmy, skro gramiak w budżecie 20kzł stał się towarem deficytowym :D
Brinkmann Bardo/Brinkmann 10.5/Dynavector Karat17 DX/Brinkmann Fein/Benchmark LA4/Benchmark AHB2/Benchmark DAC3B/432 EVO/Harbeth C7ES-3 XD/Ton Trager.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#220

Post autor: Wojtek »

Serio, trzeba przeczekać aż fabryka rzuci więcej sztuk na rynek to cena się znormalizuje.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15140
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#221

Post autor: darkman »

Właśnie dziwnie nagle zdrożały, to fakt.
Wiesz, GR na forum jest już paru użytkowników ze stażem jak choćby Ojciec czy Luke, więc opinie sprawdzone, goście mieli już prę innych gramofonów życiu i też nie za 'pińcet złoty'. Z tego bym czerpał garściami.
Tu prosi się porównanie czy raczej odniesienie nie tyle do G co do niższego modelu 1500C, BTW ma go np Amiku, a też przerzucił tego mięsa już z tonę w życiu.

G chyba nikt tu nie ma. A może ma i uznał, że nie ma się czym podniecać? Wydaje się być przewartościowany nieco, a obecnie to już na pewno.
W sumie nie wiem, ale wolałbym jakiś full wypas z epoki z obrzydliwie dobrym ramieniem ale nie lubię manuali jakoś specjalnie.
W tym kontekście to wolałbym coś w typie zestawu Blisa, bo tam jest przedłużone ramię, co prawda nie dwunastka ale takie pełne 10" (o ile dobrze pamiętam), to już coś i konkret. Do tego dobra wkładka i hajda na koń.
Awatar użytkownika
Mich.G
Posty: 144
Rejestracja: 09 gru 2022, 19:41
Gramofon: Brinkmann

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#222

Post autor: Mich.G »

Wojtek pisze:
23 lut 2023, 20:27
Serio, trzeba przeczekać aż fabryka rzuci więcej sztuk na rynek to cena się znormalizuje.
+1
Brinkmann Bardo/Brinkmann 10.5/Dynavector Karat17 DX/Brinkmann Fein/Benchmark LA4/Benchmark AHB2/Benchmark DAC3B/432 EVO/Harbeth C7ES-3 XD/Ton Trager.
Awatar użytkownika
Mich.G
Posty: 144
Rejestracja: 09 gru 2022, 19:41
Gramofon: Brinkmann

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#223

Post autor: Mich.G »

darkman pisze:
23 lut 2023, 20:46
Właśnie dziwnie nagle zdrożały, to fakt.
Wiesz, GR na forum jest już paru użytkowników ze stażem jak choćby Ojciec czy Luke, więc opinie sprawdzone, goście mieli już prę innych gramofonów życiu i też nie za 'pińcet złoty'. Z tego bym czerpał garściami.
Tu prosi się porównanie czy raczej odniesienie nie tyle do G co do niższego modelu 1500C, BTW ma go np Amiku, a też przerzucił tego mięsa już z tonę w życiu.

G chyba nikt tu nie ma. A może ma i uznał, że nie ma się czym podniecać? Wydaje się być przewartościowany nieco, a obecnie to już na pewno.
W sumie nie wiem, ale wolałbym jakiś full wypas z epoki z obrzydliwie dobrym ramieniem ale nie lubię manuali jakoś specjalnie.
W tym kontekście to wolałbym coś w typie zestawu Blisa, bo tam jest przedłużone ramię, co prawda nie dwunastka ale takie pełne 10" (o ile dobrze pamiętam), to już coś i konkret. Do tego dobra wkładka i hajda na koń.
+1
Brinkmann Bardo/Brinkmann 10.5/Dynavector Karat17 DX/Brinkmann Fein/Benchmark LA4/Benchmark AHB2/Benchmark DAC3B/432 EVO/Harbeth C7ES-3 XD/Ton Trager.
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1691
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#224

Post autor: winylowy_luke »

Nie chodziło mi o to, aby z GR robić G - tylko aby doposażając GR nie było wstydu przy G :mrgreen: Tylko tyle i aż tyle.
Przy obecnych cenach moim zdaniem NIE warto dopłacać do modelu G - różnice w dźwięku nie są tego warte (słyszałem oba).
Natomiast jakby G dorwać w okolicach 10k to czemu nie :D
darkman pisze:
23 lut 2023, 20:46
G chyba nikt tu nie ma. A może ma i uznał, że nie ma się czym podniecać? Wydaje się być przewartościowany nieco, a obecnie to już na pewno.
W sumie nie wiem, ale wolałbym jakiś full wypas z epoki z obrzydliwie dobrym ramieniem ale nie lubię manuali jakoś specjalnie.
W tym kontekście to wolałbym coś w typie zestawu Blisa, bo tam jest przedłużone ramię, co prawda nie dwunastka ale takie pełne 10" (o ile dobrze pamiętam), to już coś i konkret. Do tego dobra wkładka i hajda na koń.
Polać mu! :obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingbuddies:
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: SL-1200GR = mój gramofon na "resztę życia".

#225

Post autor: Zeroqll »

Mich.G pisze:
23 lut 2023, 07:08
Sprawa najważniejsza, to czy te różnice są subtelne, czy oczywiste i czy w związku z tym, wydanie blisko 20 tyś nie jest tylko frajerstwem.
Bazując tylko na specyfikacjach technicznych, nie słyszałem ani jednego z tych gramofonów na żywo, pierwsze co mi rzuca się w oczy to różnica w wadze obu modeli, 11,5kg vs 18kg (to bardzo dużo) oraz różnica w wadze talerzy, 2,5kg vs 3,6kg (dużo). Z doświadczenia, im gramofon/talerz cięższy, tym lepszej jakości dźwięk jesteśmy w stanie uzyskach. Głównie słychać to na skrajach pasma (bas/góra) oraz w rozdzielczości. Sama różnica w budowie korpusu, 2 warstwy kontra 4, wyważenie talerza w modelu G (w GR zdarzały się przypadki bicia), to wszystko przemawia za droższym egzemplarzem. Natomiast, czy jest sens dopłacać taką różnicę- to zależy od reszty toru. Aby jak najwięcej wycisnąć z gramofonu, przedwzmacniacz i wkładka muszą być na odpowiednim poziomie, inaczej to sztuka dla sztuki, różnice mogą być nieuzasadniające wydanie takich pieniędzy. Poziom cenowy sklepowego preampu- powyżej 10k zl. Słyszałem Gold Nota którego masz i do niego nie brałbym modelu G. Natomiast nie słyszałem tego pre z zewnętrznym zasilaczem, nie wiem na ile on podnosi poziom grania. Jest jeszcze kwestia posiadanego przez Ciebie gramofonu, Rega RP6, i czy uzasadniona jest wymiana na coś z podobnej półki cenowej. Moim zdaniem nie. Dlatego z tych dwóch (GR/G), jeżeli już, to celowałbym w wyższy model.
ODPOWIEDZ