Technics SL-D202 - brak dzwięku w jednym kanale

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41654
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-D202 - brak dzwięku w jednym kanale

#16

Post autor: Wojtek »

eenneell pisze:A nie jest to wina wzmacniacza?
Podpinałeś lewy na prawy, a prawy na lewy? we wzmaku?
Sprawdź to. Potem, jeśli masz możliwość (miernik), sprawdź przewody sygnałowe gramofonu.
Jeśli nie masz miernika to możesz sprawdzić przewody w ramieniu zamieniając stronami kabelki po stronie wkładki (L do R i vice versa).

Ostatecznie może to być po prostu wina wadliwej wkładki.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
feelgoodhit
Posty: 118
Rejestracja: 26 sty 2012, 12:22
Gramofon: Technics SL-D202

Technics SL-D202 - brak dzwięku w jednym kanale

#17

Post autor: feelgoodhit »

Wyjąłem wszystkie kabelki z wkładki i przy nasadzie headshella (lewy górny styk) zobaczyłem takie oto dziwne lutowanie:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Czy może to być przyczyną problemów?

Niestety to wszystko co się dało wycisnąć z aparatu :?
Ostatnio zmieniony 06 mar 2014, 22:02 przez feelgoodhit, łącznie zmieniany 1 raz.
Technics SL-D202 + Ortofon 2M RED
CD Technics SL-PG470A
Quadral Odin Phonologue E
NAD 3020i
Awatar użytkownika
feelgoodhit
Posty: 118
Rejestracja: 26 sty 2012, 12:22
Gramofon: Technics SL-D202

Re: Technics SL-D202 - brak dzwięku w jednym kanale

#18

Post autor: feelgoodhit »

Wojtek pisze:
eenneell pisze:A nie jest to wina wzmacniacza?
Podpinałeś lewy na prawy, a prawy na lewy? we wzmaku?
Sprawdź to. Potem, jeśli masz możliwość (miernik), sprawdź przewody sygnałowe gramofonu.
Jeśli nie masz miernika to możesz sprawdzić przewody w ramieniu zamieniając stronami kabelki po stronie wkładki (L do R i vice versa).

Ostatecznie może to być po prostu wina wadliwej wkładki.
Przełożyłem kabelki lewy na prawy, górę i dół, bez większych zmian raczej. Co prawda nie niknie dźwięk w kanale (chociaż tak jak pisałem wcześniej zdarza się to 'od czasu do czasu'), ale daje się słyszeć dość nieprzyjemne cykania/trzaski; zaczynam się zastanawiać w jakim stopniu jest to specyfika słuchania muzyki z winyli, a w jakim prawdopodobieństwo uszkodzonej wkładki. Co jest pewne to to, że zakłócona jest przyjemność odsłuchu.C

Czy fakt, że zamiana kabelków we wkładce nie zmieniła nic w odsłuchu, wskazywałby na to, że problem leży nie po stronie wkładki, a raczej gdzie indziej np. braku dobrego przewodzenia polutowanych styków w headshellu?
Technics SL-D202 + Ortofon 2M RED
CD Technics SL-PG470A
Quadral Odin Phonologue E
NAD 3020i
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41654
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-D202 - brak dzwięku w jednym kanale

#19

Post autor: Wojtek »

feelgoodhit pisze:Przełożyłem kabelki lewy na prawy, górę i dół, bez większych zmian raczej.
Minusa z plusem lepiej nie łącz (zamiana góra/dół). Chodzi jedynie o kanały (lewe kabelki do prawych i prawe do lewych).
"Bez większych zmian" czyli nadal ten sam kanał ginie co wcześniej?
feelgoodhit pisze:Co prawda nie niknie dźwięk w kanale
Czyli jednak jest zmiana?
feelgoodhit pisze:ale daje się słyszeć dość nieprzyjemne cykania/trzaski; zaczynam się zastanawiać w jakim stopniu jest to specyfika słuchania muzyki z winyli, a w jakim prawdopodobieństwo uszkodzonej wkładki. Co jest pewne to to, że zakłócona jest przyjemność odsłuchu.C
No ja nie wiem w jakim stanie są płyty, które odtwarzasz, więc to może być całkiem "naturalne".
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
feelgoodhit
Posty: 118
Rejestracja: 26 sty 2012, 12:22
Gramofon: Technics SL-D202

Technics SL-D202 - brak dzwięku w jednym kanale

#20

Post autor: feelgoodhit »

Wziąłem wkładke z headshellem do DJ Shopu we Wrocławiu, podłączyliśmy to i podobnie jak w domu - jeden z kanałów nikł; coś mi mówi, że jest to kwestia tego lutowania, którego zdjęcia w wklejałem powyżej; czekam na nowy headshell i zobaczymy jak będzie.
Technics SL-D202 + Ortofon 2M RED
CD Technics SL-PG470A
Quadral Odin Phonologue E
NAD 3020i
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41654
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-D202 - brak dzwięku w jednym kanale

#21

Post autor: Wojtek »

Czy zadałem zbyt trudne pytania w poprzednim wpisie?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
feelgoodhit
Posty: 118
Rejestracja: 26 sty 2012, 12:22
Gramofon: Technics SL-D202

Technics SL-D202 - brak dzwięku w jednym kanale

#22

Post autor: feelgoodhit »

Wojtku, jak napisałem po przełożeniu kabelków nie niknie dzwięk w kanale, ale jest to dość umowne tzn. jak wspominałem na początku tematu nie niknie on zawsze a jedynie czasami; stan płyt - nowe, grane dwa razy jak i stare, dla wszystkich podobne objawy tak przed jak i po przełożeniu przewodów - cykanie, deilkatne (aczkolwiek słyszalne i uprzykrzające odsłuch) trzaski.
Technics SL-D202 + Ortofon 2M RED
CD Technics SL-PG470A
Quadral Odin Phonologue E
NAD 3020i
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41654
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-D202 - brak dzwięku w jednym kanale

#23

Post autor: Wojtek »

Eh, wygląda na to, że nadal się nie rozumiemy, ale spoko, jeszcze jestem cierpliwy.

Przetłumaczę to co napisałeś na coś bardziej zwięzłego: "nie niknie... ale czasami niknie".
To zdanie, jak się można łatwo domyślić, ma bardzo mało sensu.
Jeśli coś się zdarza to to się zdarza, a nie że "nie zdarza się, ale zdarza".

Jednakże zajarzyłem to co miałeś na myśli za pierwszym razem, bez obaw.

Skupiam się cały czas na tym "czasowym niknięciu". Sprawa kluczowa: niknie kanał. Jeden kanał. W pierwszym poście wspomniałeś, że konkretnie chodzi o kanał lewy. Zakładam wobec tego, że jeśli już zachodzi "czasowe niknięcie" to chodzi o lewy kanał. Prawy jest zawsze OK.

Napisałeś, że zgodnie z radami zamieniłeś kable stronami, tak po stronie podłączenia do wzmacniacza jak i po stronie wkładki, tak że kanał lewy stał się prawym i vice versa.
Zakładam, że przy tych testach wykazałeś na tyle cierpliwości by wyczekać przy odsłuchu aż dźwięk zacznie niknąć.
Jeśli moje założenie jest błędne to chyba nie zrozumiałeś po co te sprawdzenia robiłeś (albo jesteś hiperaktywny, różnie bywa).

Oczywiście zakładam również, że nie trzeba czekać pół doby na wystąpienie niknięcia (bo inaczej ciężko by to było zademonstrować w DJ Shopie).

Kluczowe pytanie z mojej strony (powtórzone):
Czy po zamianie kanałów stronami i przy wystąpieniu niknięcia... niknął kanał lewy (czyli ten sam co przed zamianą) czy prawy?
To dość ważna informacja, a moje zgadywanie (czy też rzut monetą) raczej nikomu nie pomoże.
feelgoodhit pisze:dla wszystkich podobne objawy tak przed jak i po przełożeniu przewodów - cykanie, deilkatne (aczkolwiek słyszalne i uprzykrzające odsłuch) trzaski.
Jak już wspomniano, to może być normalne.
Bez nagrania ciężko ocenić czy to co właśnie opisałeś wynika bardziej z jakiegoś feleru w sprzęcie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
feelgoodhit
Posty: 118
Rejestracja: 26 sty 2012, 12:22
Gramofon: Technics SL-D202

Re: Technics SL-D202 - brak dzwięku w jednym kanale

#24

Post autor: feelgoodhit »

Zakupiłem nowy headshell, po podłączeniu wrażenia słuchowe nie uległy niestety zmianie,
Wojtek pisze:
eenneell pisze:A nie jest to wina wzmacniacza?
Podpinałeś lewy na prawy, a prawy na lewy? we wzmaku?
Sprawdź to. Potem, jeśli masz możliwość (miernik), sprawdź przewody sygnałowe gramofonu.
Jeśli nie masz miernika to możesz sprawdzić przewody w ramieniu zamieniając stronami kabelki po stronie wkładki (L do R i vice versa).

Ostatecznie może to być po prostu wina wadliwej wkładki.
Zakupiłem nowy headshell, po podłączeniu wrażenia słuchowe nie uległy niestety zmianie; przy przełożeniu kabelków łączących gramofon ze wzmacniaczem efekt cykania/nadmiernych trzasków przechodzi na drugi kanał; co do zamiany kabelków wkładki o którym wspominaliście, to należy, jak mam rozumieć zamienić lewy na prawy tak na konektorach wkładki jak i headshella?


Poza tym zaobserwowałem, że kolumny grają ciszej na lewym kanale wzmacniacza. Podpinałem inne głośniki, próbowałem na różnych źródłach i efekt ten sam, pewnie to nie ma związku, ale wolałem wspomnieć. Co sądziecie?
Technics SL-D202 + Ortofon 2M RED
CD Technics SL-PG470A
Quadral Odin Phonologue E
NAD 3020i
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Technics SL-D202 - brak dzwięku w jednym kanale

#25

Post autor: chudy_b »

W koszyku zamień kabelki tylko z jednej strony, np. przy wkładce. Jeśli "cykanie" nie zmieni kanałów, to masz uszkodzone kable w koszyku, lub ... w ramieniu, co zresztą obstawiam. Jeśli zmieni - to uszkodzona wkładka.
Awatar użytkownika
feelgoodhit
Posty: 118
Rejestracja: 26 sty 2012, 12:22
Gramofon: Technics SL-D202

Technics SL-D202 - brak dzwięku w jednym kanale

#26

Post autor: feelgoodhit »

Kable są nowe od nowego headshella więc z pewnością nie uszkodzone. Kanały się zmieniły, więc wychodzi na to że wkładka, srogie pato i kolejny wydatek :? Chociaż z tego co czytalem to wymiana igly/wkładki po zakupie używanego gramofonu to standard; mój posiada chyba jeszcze oryginalną od Technicsa.

Wymieniłem wkładkę na nową Audio Technice, lecz objawy pozostały takie same :(
Technics SL-D202 + Ortofon 2M RED
CD Technics SL-PG470A
Quadral Odin Phonologue E
NAD 3020i
32lysy
Posty: 473
Rejestracja: 02 sty 2017, 02:21
Gramofon: Technics D202, Q202
Lokalizacja: Szczecin

Re: Technics SL-D202 - brak dzwięku w jednym kanale

#27

Post autor: 32lysy »

Odkopuję trupa bo mam ten sam problem z moim D202. Zanikanie dźwięku w jednym kanale. Sprawdzałem na kilku wkładkach więc i koszyk i wkładkę wykluczamy. Zamiana przewodów w pre powoduję zmianę kanału z problemem zatem preamp również wykluczam. Problem najczęściej występuje na początku płyty wiec założyłem że zmiana pozycji ramienia ma wpływ a więc drogą dedukcji postawiłem na okablowanie ramienia. Potrzebuję pomocy w formie poinstruowania jak się do tego zabrać, na co zwrócić uwagę żeby czegoś nie skopać. Co przy okazji jeszcze obejrzeć jak już sprzęt będzie rozkręcony. Wszelka fachowa pomoc w naprawie problemu mile widziana. Zakładam konieczność wymiany kabelków więc głównie na tym sie skupiam. Dzięki z góry wszystkim chętnym by pomóc :)
ODPOWIEDZ