Technics SL-1500 vs Pioneer PL 300

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Technics SL-1500 vs Pioneer PL 300

#16

Post autor: Arkadyo »

Jak będę miał chwilę to wrzucę tu fotki zawieszenia z dętek do pionka 300
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Technics SL-1500 vs Pioneer PL 300

#17

Post autor: Arkadyo »

Fotki zrobionego zawieszenia choć z wykorzystaniem kawałków oryginalnych gum bo sprężyny mają szerszy ostatni zwój i trzeba to jakoś rozwiązać. Można wyciąć dłuższe i naciąć w 4 miejscach tak żeby zasłoniły ostatni zwój wtedy będzie z jednego kawałka.
Jakby ktoś szukał to pasuje dętka 1.1/8-1.1/2
Załączniki
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Piotrek G.
Posty: 3
Rejestracja: 29 wrz 2021, 09:26

Re: Technics SL-1500 vs Pioneer PL 300

#18

Post autor: Piotrek G. »

Wow, elegancko.
Co do masy... znalazłem w sieci w końcu kalkulator Luckydoga i z oryginalnym headshellem Pioneera (9,7 g) masa efektywna ramienia wyszła mi 18,1 grama. Nie wiem na ile to wiarygodne, nie mam płyty testowej ani nie bardzo wiem, jak by to zmierzyć, nawet gdybym ją miał.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics SL-1500 vs Pioneer PL 300

#19

Post autor: Bacek »

Do kalkulatorów bym wagi nie przywiązywał, to jest bardzo zgrubny sposób. Lepiej zmierzyć, przy czym oprócz płyty testowej trzeba by mieć wkładkę o znanej podatności. Ale z drugiej strony to jest niezbedne gdy faktycznie chcesz wyznaczyć tą wartość a nie sprawdzić czy pasuje do wkładki która aktualnie posiadasz. Tam po prostu mierzysz i jeżeli rezonans jest w jakichś 8-11/12 Hz. Samo postepowanie zależy od płyty jaką masz. Jak masz taką w której częstotliwość ścieżko rośnie/spada a nie jest na osobnych ściażkach, to podłączasz do jakiegoś programu pomiarowego. Np arta lub wiele innych. Puszczasz ścieżkę i patrzysz jednocześnie na pomiar i na zachowanie wkłądki. Jak headshellem zaczyna miotać na boki to przy tej częstotliwości masz rezonans. Przez podatność wkładki można próbować z tego wyciągnąć masę efektywną ramienia. Natomiast z samego pomiaru widać czy jest ok, czy może trzeba headshell odchudzić czy dociążyć.

Jak częstotliwości są na osobnych ścieżkach to trzeba tylko patrzeć na której ramieniem zaczyna szarpać.

Dobrze jest mieć płytę w której sygnał testowy zaczyna się od 5Hz
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Piotrek G.
Posty: 3
Rejestracja: 29 wrz 2021, 09:26

Re: Technics SL-1500 vs Pioneer PL 300

#20

Post autor: Piotrek G. »

Ale jak podłączyć gramofon do komputera? Normalnie cicnche z adaptera do wejście Aux in w karcie dźwiękowej kompa?
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics SL-1500 vs Pioneer PL 300

#21

Post autor: Bacek »

Po wyjściu z preampu phono może być.
Jak chcesz mieć dokładny punkt to możesz w audacity nagrać taka scieżkę i tam w spectrum analyzer zobaczyć gdzie jest szczyt. Dobrze w pre wyłączyć subsonic jak jest to w pomiarze wyraźniej to wyjdzie.

Ogólnie karty wbudowane w laptop są mocna zaszumione ale do tego celu powinny wystarczyć. Z ciekawości wieczorem mogę zmierzyć wbudowana.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
ODPOWIEDZ