Technics SL-2000 niestabilne obroty

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Adam68
Posty: 167
Rejestracja: 07 sty 2018, 23:58
Gramofon: Technics sl q-2
Lokalizacja: Poznań

Technics SL-2000 niestabilne obroty

#1

Post autor: Adam68 »

Witajcie, niedawno radziłem się w sprawie kłopotów z wypoziomowaniem kupionego przez allegro Technicsa SL-2000, okazało się, że silnik był osadzony nierówno. Sprzedawca poprawił, odesłał, i teraz jest kolejny kłopot :cry: Obroty nie są stabilne. A konkretnie przy każdym obrocie dochodzi do "zawahania": znaczniki na talerzu w świetle stroboskopu przesuwają się tak o milimetr w jedną i drugą stronę. Pitchem nie da się tego wyregulować.
Przy niektórych płytach wydaje mi się, że nie słychać różnicy, przy innych mam wrażenie, że słychać lekkie przeciągnięcia dźwięków. Ale nie wiem, czy to nie autosugestia.
Pytanie: czy coś z tym można zrobić? Nie z moim wrażeniem ;) , tylko z obrotami. Czy takie niewielkie wahnięcia są dopuszczalne, czy obroty powinny się trzymać sztywno? Jakie mogą być przyczyny, i jak je usunąć? I czy warto? Mogę spróbować definitywnie odesłać gramofon, sprzedawany jako "100 proc. sprawny".
Awatar użytkownika
Petro
Posty: 682
Rejestracja: 19 cze 2017, 20:44
Gramofon: PS-X75, SL-1600
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Technics SL-2000 niestabilne obroty

#2

Post autor: Petro »

Adam68 pisze:
20 sty 2018, 23:37
czy obroty powinny się trzymać sztywno?
Tak
Adam68 pisze:
20 sty 2018, 23:37
Mogę spróbować definitywnie odesłać gramofon
Tak, jeśli sprzedający nie naprawi lub nie pokryje kosztów naprawy.
PS-X75, SL-1600mk2//AT33E LC-OFC//AT440Mla-VMN50SH//Accu E-406V//Quadral Vulkan
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41509
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Technics SL-2000 niestabilne obroty

#3

Post autor: Wojtek »

Ja bym odpuścił i poszukał czegoś innego. Trefny egzemplarz niestety.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Blacksmith
Posty: 15
Rejestracja: 10 sty 2017, 19:23
Gramofon: Technics SL-L20

Re: Technics SL-2000 niestabilne obroty

#4

Post autor: Blacksmith »

Sl 2000 nie ma stabilizacji obrotów. Jak chcesz spróbować sobie sam z tym poradzić to zaczynasz od odkręcenia metalowej blaszki spod spodu pod którą masz potencjometry i przełącznik obrotów, czyścisz to te elementy kontaktem a potem parę razy kręcisz potami i przełącznikiem obrotów. Następnie poty ustawiasz w takiej pozycji żebyś miał pełen zakres kontroli na nich i możesz przystąpić do regulacji perkami w silniku. Od spodu gramofonu masz naklejkę Adjusted , ściągasz ją i ustawiasz sobie obroty żeby mniej więcej równo szły. Pamiętaj że im dłużej patrzysz na lampkę stroboskopową to zaczyna ci się potem zdawać że obroty przeskakują o jeden ząbek,to normalne :) Na androida jest apka na telefon RPM calculator zawsze możesz sobie sprawdzić jak masz wątpliwości ;)

Mój SL 2000 chodzi tak :
Awatar użytkownika
Adam68
Posty: 167
Rejestracja: 07 sty 2018, 23:58
Gramofon: Technics sl q-2
Lokalizacja: Poznań

Re: Technics SL-2000 niestabilne obroty

#5

Post autor: Adam68 »

Twój chodzi pięknie :) U mnie ramię skacze, a stroboskop waha się w obie strony. Szkoda :(
Blacksmith
Posty: 15
Rejestracja: 10 sty 2017, 19:23
Gramofon: Technics SL-L20

Re: Technics SL-2000 niestabilne obroty

#6

Post autor: Blacksmith »

Ja w swoim wymieniłem potencjometry , dałem nowy kabel idący od potencjometru dla prędkości 45 do płytki na silniku i wszystko poczyściłem, jeszcze mam w planach wymianę elektrolitów bo w tak wiekowym sprzęcie przydało by się to raczej zrobić :) Czasem też tak jest ,że kreska na talerzu od obrotów przejdzie ale trza pamiętać że z 50 Hz w naszych gniazdkach różnie bywa :)
ODPOWIEDZ