Dual 601

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
deha
Posty: 201
Rejestracja: 10 lis 2010, 22:51
Lokalizacja: Wrocław

Dual 601

#1

Post autor: deha »

Więc tak. Gramofon doszedł, kwestie "przebojów" z sprzedawcą pomijam ;)

Ogólnie stan jest całkiem całkiem, jedna konkretna rysa na pokrywie, reszta wygląda narazie bardzo przyjemnie.. z tym, że nie sprawdziłem jeszcze czy gra :)

Wkładka jaka była zamontowana do Shure M95G. Mam jeszcze AT, z poprzedniego Pioneera i do czasu kupienia igły do Shure'a M95G będę jej używał. Do tej nowej wkładki znalazłem igłę:
http://wamataudio.pl/igly/shure/igla-shure-n-95-g.html
ale zastanawia mnie czy mogę użyć
http://wamataudio.pl/igly/shure/igla-shure-n-95-ed.html

Druga kwestia: przy próbie podłączenia wkładki zerwały się przewody, tzn. mam wkładkę z częścią headshella osobno, a przy ramieniu wiszą sobie cztery przewody. Zaznaczam, że nie użyłem w żadnym momencie siły- przewody zerwały się na skutek zwykłego poruszania. To jest pierwszy problem i pewnie najpoważniejszy. Trzeba lutować?

Przy tej części headshella, do której mocowałem wkładkę, jest takie małe pokrętło: można wybrać jedną z dwóch opcji: "S" lub "M". Gdyby ktoś mógł, to proszę o wyjaśnienie ;)

Kwestię obsługi pozostawię na następny post- jak już przejdę problem z przewodami. Postaram się też na dniach załączyć kilka zdjęć, a także założyć wątek odnośnie Yamaszki A-960II.
Z góry dzięki!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 601

#2

Post autor: Wojtek »

deha pisze:kwestie "przebojów" z sprzedawcą pomijam ;)
Czemu? Zawsze się wesoło czyta takie historie :)

Co do Shure M95 to będzie do niego pasowała każda igła do M95. G to sferyk, ED to eliptyk.
deha pisze:Druga kwestia: przy próbie podłączenia wkładki zerwały się przewody, tzn. mam wkładkę z częścią headshella osobno, a przy ramieniu wiszą sobie cztery przewody. Zaznaczam, że nie użyłem w żadnym momencie siły- przewody zerwały się na skutek zwykłego poruszania. To jest pierwszy problem i pewnie najpoważniejszy. Trzeba lutować?
Strzel fotę to pogadamy :)

Sprawa jest taka, że headshelle Duala są dość specyficzne i nietypowe, a zarazem fajne w użytkowaniu. Nie wyciąga się ich w całości z ramienia.
Wyjmuje się jedynie element, na którym zamocowana jest wkładka, a on z kolei w całości mocuje się na właściwym headshellu, który jest na sztywno przytwierdzony do ramienia.
Tak więc możliwe, że coś źle robiłeś. A przynajmniej tak to sobie wyobrażam.
Czytałeś instrukcję?

Mimo to, jeśli to faktycznie było lekkie poruszenie to z pewnością nie powinno tak się zdarzyć. Nie rozważasz zwrotu?
W tej sytuacji raczej jednak czeka Cię lutowanie. Aczkolwiek wolałbym pierw spojrzeć na zdjęcie :)
deha pisze:Przy tej części headshella, do której mocowałem wkładkę, jest takie małe pokrętło: można wybrać jedną z dwóch opcji: "S" lub "M". Gdyby ktoś mógł, to proszę o wyjaśnienie ;)
Nic mi to nie mówi, a przynajmniej nie pamiętam. Kolejna prośba o foto :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dual 601

#3

Post autor: Jaskier »

deha pisze:
Druga kwestia: przy próbie podłączenia wkładki zerwały się przewody, tzn. mam wkładkę z częścią headshella osobno, a przy ramieniu wiszą sobie cztery przewody. Zaznaczam, że nie użyłem w żadnym momencie siły- przewody zerwały się na skutek zwykłego poruszania. To jest pierwszy problem i pewnie najpoważniejszy. Trzeba lutować?
Ewidentnie było przy nim grzebane. Z ramienia nie powinny wystawać żadne przewody. Przewodami łączy się jedynie wkładkę z tym zdejmowanym elementem, on natomiast ma "bolce", które przylegają do styków w ramieniu po zamontowaniu.

Aczkolwiek spotkałem się z opinią, że wkładka lepiej brzmi po podłączeniu bezpośrednio, z pominięciem tych styków...

Był podobny temat: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=730
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Dual 601

#4

Post autor: eenneell »

deha pisze:Przy tej części headshella, do której mocowałem wkładkę, jest takie małe pokrętło: można wybrać jedną z dwóch opcji: "S" lub "M". Gdyby ktoś mógł, to proszę o wyjaśnienie ;)
Wiem o czym mówisz , niestety nie rozkminiłem tego; tu chodzi (chyba) o docisk "konektorków" tej "dualowskiej międzywkładki" :?: do headschela?
Kręcąc galką z M na S to oska mimosrodowa cos ma docisnąc! ale co? owe "konektorki" :?: Tu znajomość niemieckiego wydaje sie konieczna!!! :!: :?:
PS
:idea: Moze warto zrobic oddzielny "wątek" pt "GRAM- DUAL"- (I TAM UMIEŚCIĆ DUALOWE ROZTERKI I PROBLEMY) te starsze i te nowsze mają "dużo wspólnego" (choćby stuerpimpel! i nie tylko!)
Różnice polegaja na drobnych zmianach konstrukcyjnych i estetycznych! ( pod tym względem "DUAL" jest wyjątkowy) Trzyma się rozwiązań konsekwentnie :idea:
Taka "kumulacja" coś usystematyzuje i pomoże "DUALOFANOM" :twisted: :lol:
CZEŚĆ
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Dual 601

#5

Post autor: eenneell »

deha!
eenneell pisze:deha pisze:Przy tej części headshella, do której mocowałem wkładkę, jest takie małe pokrętło: można wybrać jedną z dwóch opcji: "S" lub "M". Gdyby ktoś mógł, to proszę o wyjaśnienie ;)
To "M" i "S" (tak myśle) służy do zmiany kąta nachylenia igły.(?) W iglach "obrotowych" ; gruba/ cienka może mieć to znaczenie(?)
A może to sprawa "zawieszenia" czyli twarde/ miękkie- po co dawali by aż 4 sprężynki :?:
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dual 601

#6

Post autor: Jaskier »

Deha - Twój uchwyt to model TK-25, a pokrętło to przełącznik między trybem Single play/Multi play. Single play to tryb odtwarzania jednej płyty, natomiast multi play to tryb odtwarzana wielu (max 6) płyt, jedna na drugiej (zmieniarka). Jak zasugerował eeneell, zmienia on kąt ustawienia igły względem powierzchni płyty. Ten model uchwytu był fabrycznie montowany np w modelu 1218, ściągnij sobie manuala z VE, tam to jest objaśnione.

http://www.maniavideo.com/video/48-fFpC ... rgang.html
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Dual 601

#7

Post autor: eenneell »

Jaskier pisze:Deha - Twój uchwyt to model TK-25, a pokrętło to przełącznik między trybem Single play/Multi play. Single play to tryb odtwarzania jednej płyty, natomiast multi play to tryb odtwarzana wielu (max 6) płyt, jedna na drugiej (zmieniarka).
Czyli "zawracanie głowy" :( ( i dlatego elastyczne zawieszenie przy "M" :idea: :?: )

A swoją drogą, to zaintrygowała mnie ta zmieniarka :?: :idea: :?:
"Te Szwaby to mają łeb!!!"- cytat z pana Mietka...
Awatar użytkownika
deha
Posty: 201
Rejestracja: 10 lis 2010, 22:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dual 601

#8

Post autor: deha »

Mam nadzieje że dobrze widać co mnie spotkało. Problemy z komputerem pozwoliły dodać zdjęcia dopiero teraz. Pomocy ;)
Załączniki
P9240024.JPG
P9240023.JPG
P9240022.JPG
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dual 601

#9

Post autor: Jaskier »

Spoko, nie jest to jakiś powazny defekt. Masz trzy opcje:
1. Wymienić tą część headshella przymocowaną do ramienia.
2. Przylutować te kabelki do styków płytki, która powinna być na ściance headshella (tak jak na zdjęciu). Ze względu na małe rozmiary płytki, nie będzie to łatwe ;-) Na Twojej fotce nie widać, czy masz tą płytkę, jeśli nie, to:
3. Przymocuj zaciski bezpośrednio do tych kabelków i podłącz do wkładki.
Załączniki
Bez tytułu.jpg
Awatar użytkownika
deha
Posty: 201
Rejestracja: 10 lis 2010, 22:51
Lokalizacja: Wrocław

Dual 601

#10

Post autor: deha »

A więc gramofon udało się doprowadzić do działania. Nie moja w tym zasługa tylko człowieka, którego niedawno poznałem- okazał się być wielkim pasjonatą muzyki, zaprosił mnie do siebie do warsztatu i chwalił się co tam majstruje. Wykonuje wzmacniacze lampowe na zamówienie, głównie sprzedając je na rynku zachodnich (czyt. niemieckim). W każdym razie wziął mój gramofon na jeden dzień, odzyskałem go już w pełni sprawnego a nawet skalibrowanego. Przyznam szczerze, że wkońcu jest tak jak być powinno. Myślałem jednak, że ten Dual to półautomat (niedoczytałem poprostu nigdzie), ciężko mi się przyzwyczaić, ze ramię nie wraca sama po końcu płyty.

Mam jednak pytanie- gramofon posiada takie wahadełko z jednej strony jest 'start' z drugiej 'stop' , ruszałem tym, ale niestety nic się nie działo, o co chodzi? Dodatkowo nad tym jest też wybór między '1' a znakiem nieskończoności (?)- również proszę o rozszyfrowanie.

Muszę też jak najszybciej poruszyć temat wzmacniacza- jest tam parę ciekawych rzeczy, które mnie trapią ;)
Awatar użytkownika
wojciech06
Posty: 339
Rejestracja: 21 wrz 2011, 19:32
Gramofon: Dual model CS 721
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dual 601

#11

Post autor: wojciech06 »

Na stronie:
http://www.vinylengine.com/library/dual/601.shtml
masz instrukcję Duala 601. Z opisu wynika, że jest to pełny automat.
W Polsce obowiązującym językiem jest język polski. Starajmy się pisać poprawnie ortograficznie. W miarę możliwości dbajmy o obecność polskich znaków diakrytycznych (tzw. ogonków, jak "ę", "ą" itd.).
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dual 601

#12

Post autor: Jaskier »

deha pisze: Mam jednak pytanie- gramofon posiada takie wahadełko z jednej strony jest 'start' z drugiej 'stop' , ruszałem tym, ale niestety nic się nie działo, o co chodzi?
Deha - na logikę: wahadełko "start"/"stop" jest oczywiste - uruchamia gramofon lub go wyłącza. Skoro nie działa to niestety, tu się mylisz:
deha pisze:odzyskałem go już w pełni sprawnego. Przyznam szczerze, że w końcu jest tak jak być powinno. Myślałem jednak, że ten Dual to półautomat (niedoczytałem poprostu nigdzie), ciężko mi się przyzwyczaić, ze ramię nie wraca sama po końcu płyty.
Gramofon masz niesprawny. 601 to pełny automat. Po przesunięciu dźwigienki na "start" ramię samoczynnie ustawia się na początku płyty, po zakończeniu samo wraca na podstawkę. Czyli jednak gość go nie naprawił...
deha pisze: Dodatkowo nad tym jest też wybór między '1' a znakiem nieskończoności (?)- również proszę o rozszyfrowanie.
To przełącznik trybu odtwarzania. "1" to jedno odtworzenie strony (po odtworzeniu ramię wraca na podstawkę, a gramofon się wyłącza), jeśli ustawisz na "nieskończoność", ramie wędruje na początek płyty i odtwarza ją ponownie. Ten tryb używany jest w połączeniu z trybem "multiplay" (o którym było kilka postów wyżej), czyli kiedy używasz zmieniarki.

I jeszcze ciekawostka - nie zdziw się, jak ustawisz prędkość 45 rpm i wciśniesz start, to ramię wędruje mniej więcej do połowy talerza (czyli na początek płytki 7"). Wynika to z tego, z ta prędkość początkowo "zarezerwowana" była właśnie dla singli na 7-mio calówkach. Ot, taki patent Dualowski ;)
Ostatnio zmieniony 21 paź 2011, 19:56 przez Jaskier, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 601

#13

Post autor: Wojtek »

deha:
Czyli krótko mówiąc twój tajemniczy pomagier wykonał jedną z rzeczy, które wcześniej wymienił Jaskier, w kontekście naprawienia headshella.
Pytanie tylko na którą opcję postawił, czy faktycznie jest zrobione tak jak oryginalnie powinno być :)

Automatyczny gramofon bez działającej automatyki nie jest w pełni sprawny. Pomagier tego widocznie w ogóle nie ruszał (albo nie wiedział co zrobić) :)
Jaskier pisze:Ten tryb używany jest w połączeniu z trybem "multiplay" (o którym było kilka postów wyżej), czyli kiedy używasz zmieniarki.
Nie tylko. Model 601 zmieniarką nie był :)
Po prostu chodzi tutaj o opcję automatycznego powtarzania odtwarzania strony, nic ponad to.
Jaskier pisze:I jeszcze ciekawostka - nie zdziw się, jak ustawisz prędkość 45 rpm i wciśniesz start, to ramię wędruje mniej więcej do połowy talerza (czyli na początek płytki 7"). Wynika to z tego, z ta prędkość początkowo "zarezerwowana" była właśnie dla singli na 7-mio calówkach. Ot, taki patent Dualowski ;)
Zgadza się. Inżynierowie Duala wyszli z założenia, że pozycję auto-startu można uzależnić od wybranej prędkości obrotowej :) Tak więc w przypadku maxi-singli czy też płyt 7'' 33 RPM odtwarzanie trzeba będzie załączyć ręcznie.


Zerknij w końcu do instrukcji obsługi deha, bo dziwię się, że mając już tyle czasu zakupiony gramofon, jeszcze tego nie zrobiłeś.


Tak czy siak, teraz pozostaje kwestia niedziałającej automatyki. Czyżby steuerpimpel? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dual 601

#14

Post autor: Jaskier »

Wojtek pisze:
Jaskier pisze:Ten tryb używany jest w połączeniu z trybem "multiplay" (o którym było kilka postów wyżej), czyli kiedy używasz zmieniarki.
Nie tylko. Model 601 zmieniarką nie był :)
Po prostu chodzi tutaj o opcję automatycznego powtarzania odtwarzania strony, nic ponad to.
Oczywiście. Z tą zmieniarką to był tylko skrót myślowy ;)
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Dual 601

#15

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze: Tak czy siak, teraz pozostaje kwestia niedziałającej automatyki. Czyżby steuerpimpel? :)
Oby pimpel :!:
Najlepiej to byłoby zobaczyć jakieś fot tej mechaniki...
ODPOWIEDZ