Dual 621 - byłżebym zepsuł?

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Dual 621 - byłżebym zepsuł?

#31

Post autor: eenneell »

No to fajnie! :D
rust_n_dust pisze:Już wiem, dlaczego spora grupa ludzi woli winyl od CD. Jak to ładnie, czysto i mięciutko gra... mmmm... a ten cieplutki bas... :whistle:
A kto nie słuchał to tej oczywistej prawdy nie zrozumie :!:
Ja to teraz wole słuchać nawet lekko smażącą płytę niż sterylne CD :?: :)

Z tym pimpkiem to się też trochę namordowałem! :)
Ostatnio zmieniony 09 paź 2011, 00:57 przez eenneell, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41654
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 621 - byłżebym zepsuł?

#32

Post autor: Wojtek »

Cieszę się, że w końcu udało się doprowadzić Duala 621 do pełnej sprawności :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
rust_n_dust
Posty: 25
Rejestracja: 02 maja 2011, 22:47
Lokalizacja: BI / CT

Dual 621 - byłżebym zepsuł?

#33

Post autor: rust_n_dust »

Ja też. Nawet nie wiesz jak. :dance:
qba43
Posty: 17
Rejestracja: 31 sty 2014, 12:55

Re: Dual 621 - byłżebym zepsuł?

#34

Post autor: qba43 »

Podepnę się pod temat...bo mam kolejny problem z moim Dual-em. Mianowicie ambitny i głodny wiedzy postanowiłem rozkręcić go w celu odkurzenia i poznania go od "środka". Niestety po skręceniu ramię przestało się mi przesuwać nad talerz (bez względu na to czy kładę na nim płytę, czy też nie). Przyznam się bez bicia że kręciłem też śrubka która jest pomiędzy talerzem, a ramieniem. Na poniższym obrazku ma ona nr. 9:
Obrazek

Czy może to wynikać ze złego ustawienia ramienia?? Od kiedy rozkręciłem Duala i poskładałem z powrotem ciężko mi ustawić ramię do poziomu przy podniesionej igle, tak żeby w momencie opuszczania igły za pomocą dźwigni poszła ona w dół...(o ile w ogóle dobrze staram się ustawić to ramię...)
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Dual 621 - byłżebym zepsuł?

#35

Post autor: zbyszek1982 »

Odkręcałeś to pokrętło od ustawiania nacisku? Jeżeli tak to miałeś jakieś 5% szans na poprawne złożenie tego mechanizmu do kupy.
qba43 pisze:Przyznam się bez bicia że kręciłem też śrubka która jest pomiędzy talerzem, a ramieniem.
Po co?
qba43
Posty: 17
Rejestracja: 31 sty 2014, 12:55

Re: Dual 621 - byłżebym zepsuł?

#36

Post autor: qba43 »

Myślałem że to jedna ze śrubek mocujących gramofon do obudowy. Jak widać głupota ludzka nie zna granic, a moja jest jeszcze większa...mechanizm nie skręcałem bo się on nie rozsypał, odkręciłem tą śrubkę, po czym po wyciągnięciu gramka z obudowy, dokręciłem tą śrubkę z powrotem.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Dual 621 - byłżebym zepsuł?

#37

Post autor: zbyszek1982 »

Czyli odkręcałeś ramię? Pewnie za mocno skręciłeś i łożyska źle pracują.
qba43
Posty: 17
Rejestracja: 31 sty 2014, 12:55

Re: Dual 621 - byłżebym zepsuł?

#38

Post autor: qba43 »

Tak jak pisałem, chciałem ściągnąć obudowę żeby zobaczyć stan gramofonu w środku. Prócz 3 śrub zabezpieczających rzuciła mi się w oczy w/w śrubka nr.9 więc ochoczo ją pokręciłem w lewo/prawo po czym stała się luźna i nie chciała już chwycić tego czego powinna. Po zdjęciu obudowy przytrzymałem czarny element i dokręciłem śrubkę, tak że nie jest teraz luźna. Ramienia nie rozkręcałem. Myślałem że ta śrubka ta odpowiada za mechanizm przełączania obrotów 33/45. Za główny powód mojego problemu upatrywałem w domniemanym steuerpimplu gdyż z tego co widzę chyba jest u mnie uwalony...na szybko zrobione zdjęcie:

EDIT: Ramie się nie przesuwało z powodu braku pimplu - temat ogarnięty, niestety częściowo gdyż pomimo tego że ramię przesuwa się po naciśnięciu "start" nad talerz to zatrzymuje się za każdym razem w innym miejscu na dodatek nigdy nie w tym które jest pożądane :/
Załączniki
IMG_3589.JPG
Ostatnio zmieniony 04 sty 2015, 22:08 przez qba43, łącznie zmieniany 1 raz.
chrzan49
Posty: 247
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:58

Dual 621 - byłżebym zepsuł?

#39

Post autor: chrzan49 »

Steuerpimpel zawsze sie rozleci po latach.Nawet jakkupisz niby sprawny po uruchomieniu szlag go trafia.
Czarny element jest sterowany krzywkowym kolem pod talerzem i i gdy ramię ma powrócić naciska steuerpimpel aby podnieśc ramię oraz przesuwa się napędzane ww kołem odstawiając ramię.Ucinasz kawalek izolacji z kabla i nasadzasz na metalowy trzpień.Kleju nie potrzeba.Powinien wystawać 1,5-2 mm ponad trzpień.Należy odtłuścic benzyną ekstracyjną powerzchnie cierną czarnego plastiku.Czasmi udaje sie zrobic od reki ale czesto sporo eksperymentów.
Uważaj aby nie zniszczyć ramienia bo gramofon powinie byc naprawiany w obrotowej ramie ale kto ma teraz?
Pozdrawiam Tomasz
Podstawowym provbleme Duali jest legendarny pimpel oraz zgestniale smary co powoduje wadliwa prace mechaniki a ta skomplikowana.Aby gramofon działał poprawnie trzeba zrobić full serwis. I dobrze wyregulować.A zepsuć b.łatwo.
qba43
Posty: 17
Rejestracja: 31 sty 2014, 12:55

Re: Dual 621 - byłżebym zepsuł?

#40

Post autor: qba43 »

Pimpel generalnie dorobiłem. Ramię śmiga już automatycznie ale ma problem z ustawieniem się we właściwym miejscu nad płytą i kompletnie nie mam pojęcia jak ten problem rozwiązać. Tak jak wyżej już pisałem kręciłem śrubką nr 9 z obrazka, który wrzuciłem wcześniej i zauważyłem że ona odpowiada za podnoszenie i opuszczanie się ramienia. Nie wiem czy kręcenie przy niej mogło rozregulować półkule mózgowa gramofonu odpowiadającą za właściwe przesuwanie ramienia nad płytę, czy też nie. Inna możliwość jest taka że uszkodziłem ramię podczas grzebania i teraz nie chce chodzić tak jak trzeba 8-)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41654
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 621 - byłżebym zepsuł?

#41

Post autor: Wojtek »

qba43 pisze:ale ma problem z ustawieniem się we właściwym miejscu nad płytą i kompletnie nie mam pojęcia jak ten problem rozwiązać
Od tego tez jest śrubka regulacyjna dostępna z zewnątrz. Konkretnie to nr 17 na załączonym obrazku.
Serio warto przeczytać instrukcję obsługi od deski do deski, chociaż raz ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
qba43
Posty: 17
Rejestracja: 31 sty 2014, 12:55

Re: Dual 621 - byłżebym zepsuł?

#42

Post autor: qba43 »

Wojtek a jest gdzieś po polsku ?? Po angielsku się dogadam jednak technicznego języka nie znam. O niemieckim to nawet nie wspominam, bo mam na niego alergie :P
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41654
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 621 - byłżebym zepsuł?

#43

Post autor: Wojtek »

qba43 pisze:Wojtek a jest gdzieś po polsku ??
Takie rzeczy to chyba tylko za czasów Ery były :morda:

W sumie ciekawy pomysł na projekt dla zainteresowanych tłumaczy - przetłumaczenie instrukcji obsługi popularnych sprzętów.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
qba43
Posty: 17
Rejestracja: 31 sty 2014, 12:55

Re: Dual 621 - byłżebym zepsuł?

#44

Post autor: qba43 »

Wojtek pisze:
qba43 pisze:Wojtek a jest gdzieś po polsku ??
Takie rzeczy to chyba tylko za czasów Ery były :morda:
I wszyscy wiemy jak Era skończyła :P

Kręciłem w obie strony śrubką i efekt zerowy :( Jutro będę miał trochę czasu to pokombinuję jeszcze trochę z jej kręceniem. Za ustawienia się odpowiada tylko śrubka nr 17 czy śrubka nr 9 też jest jakoś z nią powiązana ??
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41654
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 621 - byłżebym zepsuł?

#45

Post autor: Wojtek »

Raczej nie jest. Jeśli nie ma efektu (a powinna) to możliwe że coś jest nie tak w środku. Zobacz co się dzieje pod spodem jak kręcisz 17tką.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ