Dual 1249 - "nieruchawe ramię" [problem rozwiązany]

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
eugenewolfe
Posty: 24
Rejestracja: 15 sty 2015, 19:03

Dual 1249 - "nieruchawe ramię"

#46

Post autor: eugenewolfe »

A oto winowajca całego zamieszania i generator kosztów:
Obrazek
Obrazek

Nie mam pojęcia w jaki sposób się to COŚ obniżyło, ale wychodzi na to, że w transporcie...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41556
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 1249 - "nieruchawe ramię"

#47

Post autor: Wojtek »

Przyjrzałem się sprawie dokładniej i wychodzi na to, że jest to mimo wszystko znany problem dotyczący tego modelu i potencjalnie też innych zmieniarek z tej serii.

Jest to powiązane nie z steuerpimplem (którego zresztą prawidłowo poprawiłeś), a z selektorem Single/Multi.
To może dotyczyć kilku elementów (w tym pewnego gumowego pierścienia, który może już być totalnie sparciały).

Generalnie warto otworzyć sprzęt i sprawdzić co się dzieje z mechanizmem powiązanym z ów selektorem podczas obsługi dźwigni przełączającej ustawienie.

W serwisówce 1249 omówienie z sugerowanym postępowaniem występuje tutaj, jako druga pozycja ("Defekt - Tonaram wird bei Aufsetzvorgang in seiner horizontaler Bewegung behindert"): http://dual.pytalhost.eu/1249s/13.jpg

Tu można zobaczyć wspomniane elementy: http://dual.pytalhost.eu/1249s/15.jpg

Opisaną regulację tłumaczę na nasz język tak:
Przełączamy ramię na tryb multi dźwignią selektora aż ramię całkowicie się podniesie. Następnie element 48 (gwint?) ustawiamy tak, żeby odryglowane ramię wisiało sobie 7mm nad stopką.
Kolejny etap to nastawienie śrubki 75 tak by wystąpił luz na poziomie 0.1mm pomiędzy pimplem (najprawdopodobniej chodzi tu o element 48), a płaszczyzną ramienia (chyba chodzi o płaszczyznę nad elementem 48).

Przetłumaczyłem to na tyle dobrze na ile mi pozwala moja znajomość niemieckiego oraz wyobraźnia co do funkcjonowania tego mechanizmu.

Mam nadzieję, że w jakiś sposób naprowadzi to do rozwiązania :)

EDIT:
OK, chyba za długo pisałem swoją odpowiedź (a raczej za długo analizowałem schemat i upewniałem się co do tłumaczenia), bo widzę że problem już został rozwiązany :) Brawo.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
eugenewolfe
Posty: 24
Rejestracja: 15 sty 2015, 19:03

Re: Dual 1249 - "nieruchawe ramię"

#48

Post autor: eugenewolfe »

Element 48 to plastikowe pokrętełko służące do regulacji wysokości podniesienia windy: kręcimy w lewo - winda w górę, w prawo - w dół. Niezależna regulacja od pokrętła "lift". Tak, żeby utrudnić.

Śrubka nr 75 - to taka blokadka wysokości uniesienia ramienia. Jeśli jest wkręcona, ramię może unieść się wyżej.

Nie ma tam żadnego gumowego pierścienia - wiem, bo wszystko rozebrałem na części, jak widać to na tym obrazku.

Posiadam instrukcję po angielsku, więc udało mi się troszkę lepiej przetłumaczyć defekt, o którym napisałeś.
Chodzi w nim o to, że albo śrubka 75, albo podnośnik windy 45 ociera o element ramienia 72. Remedium - unieść ramię 7 mm nad stojaczek kręcąc w lewo elementem 45 i dokręcić śrubkę 75 tak, aby pozostał 1 mm przerwy pomiędzy nią, a elementem ramienia.

W moim przypadku ramię blokował element 221, przesuwający się po odblokowaniu wkrętem w metalowym elemencie 220:
http://dual.pytalhost.eu/1249s/16.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41556
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 1249 - "nieruchawe ramię" [problem rozwiązany]

#49

Post autor: Wojtek »

No to mamy już wszystko wyjaśnione :) Gdzieś na niemieckich forach spotkałem się ze wzmianką na temat ów tajemniczego gumowego pierścienia, ale również nie znalazłem tego elementu chociażby na schemacie, więc może to taki trochę Graal albo opinia dotyczyła innej wersji mechanizmu :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Thorgal
Posty: 35
Rejestracja: 12 sty 2020, 17:14
Gramofon: Dual 701
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Dual 1249 - "nieruchawe ramię" [problem rozwiązany]

#50

Post autor: Thorgal »

Dzięki tej stronie pozbyłem się tego samego problemu w 1249.
Mam jednak jeszcze problem: Ramię pokonuje za krótką odległość i opuszcza się zanim dotrze do płyty. Po zakończeniu płyty wraca również za blisko.
Może ktoś wie jak to naprawić.
pzdr
Dual 701 SHURE V-15 III
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1889
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Dual 1249 - "nieruchawe ramię" [problem rozwiązany]

#51

Post autor: Jaculek »

Stawiam na steuerpimpel.
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
pphilw
Posty: 16
Rejestracja: 28 lis 2021, 06:33
Gramofon: CS610Q, CS1249, PS22

Re: Dual 1249 - "nieruchawe ramię" [problem rozwiązany]

#52

Post autor: pphilw »

eugenewolfe pisze:
28 sty 2015, 12:23
..."W moim przypadku ramię blokował element 221, przesuwający się po odblokowaniu wkrętem w metalowym elemencie 220..."
Tylko dla "statystycznego" porządku dopisuję, że u mnie w CS1249 z 1976r. wystąpił ten sam problem. Plastikowa prowadnica nr 221 , która przykręcona była pewnie i z całą pewnością nie była ruszana od nowości, ocierała się o talerzyk nr 240 co uniemożliwiało poprawny ruch ramienia w płaszczyźnie poziomej. Z pozoru wyglądało to na pimpel ale nie on był winien. :think: Poniżej rys. z serwisówki.
Załączniki
DualCS1249 element221 ociera o element240.png
DualCS1249 element221 ociera o element240.png (121.04 KiB) Przejrzano 552 razy
DualCS1249 prowadnica 221 ociera o talerzyk 240.png
ODPOWIEDZ