Dual CS 455-1 gubi tempo na obrotach 45

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
Awatar użytkownika
Robert_p
Posty: 51
Rejestracja: 31 paź 2014, 09:16
Lokalizacja: Byddgoszcz
Kontakt:

Re: Dual CS 455-1 gubi tempo na obrotach 45

#16

Post autor: Robert_p »

Krzysztof_67 pisze:Wyczyść styki przełącznika obrotów, to dość częsta przypadłość tych gramofonów.
Wcześniej pisałem o potencjometrach ale przełącznik też czyściłem więc działaj ! :)
Pioneer PL-30L II, Telefunken S-800, Rotel 1592MK2, HD990, B&W 703 s3
Awatar użytkownika
patrykniedziela
Posty: 16
Rejestracja: 15 paź 2014, 20:35

Re: Dual CS 455-1 gubi tempo na obrotach 45

#17

Post autor: patrykniedziela »

Przyszedł nowy pasek i po zamocowaniu nie dość, że problem nie ustąpił to jeszcze okazało się, że moje początkowe problemu ze zbyt szybkim tempem się wyjaśniły. Pasek był za luźny dlatego gramofon krecil zbyt szybko. Przez to ze wyregulowalem tempo pod silnikiem jak podpowiedzial mi zbyszek teraz na nowym pasku gra za wolno :) Dzisiaj dzwonilem do serwisu "wdobrytonie" i kolo powiedział, że naprawi moje problemu z obrotami przy 45 do tego ustawi tempo na nowym pasku i wezmie nie wiecej niz 100 zł do tego polecał niedrogą modernizację gramofonu, jak on to powiedział, nie dużym kosztem można zmodernizować gramofon, żeby brzmiał o wiele lepiej. Ciekawe :) Jutro wysyłam gramofon i na kilka dni przeskakuję na CD :roll:
Awatar użytkownika
patrykniedziela
Posty: 16
Rejestracja: 15 paź 2014, 20:35

Gramofon - Modernizować, czy nie?

#18

Post autor: patrykniedziela »

Chłopy, wysłałem swój gramofon Dual CS 455-1 Do naprawy ( obroty na 45 zaczęły świrować ) i konserwacji
do Rzeszowskiego "wdobrytonie" Jakiś starszy zajawkowicz tam siedzi (po głosie przez telefon). Facet mi zaproponował modernizację mojego gramofonu za 300 zł w tym wymiana kabli i przekonuje, ze dzieki jego patentom, podniesie to jakosc dzwieku do jakosci gramofonow za kilkunascie tysięcy. Do tego wykluczy konieczność uziemienia w gramofonie. Bawić się w takie cuda ? nie chciał zdradzić w jaki sposob to modernizuje ale mówił coś o zmniejszeniu zakłóceń itd.. w sumie 300 zł to niedużo jeżeli miałoby to podnieść jakość kilkakrotnie ale czy to nie jest jakiś wałek ?

Tu jest filmik z jego strony w którym jest wyjaśnione co się zmienia.

https://www.youtube.com/watch?v=AzmMiMs6mEc#t=54


Po głosie i gadce wnioskuję, że facet śnie zna ale boje się, zeby przez modernizacje czegos nie pogorszyl. W sensie zeby nie zabrał "duszy" mojemu CS 455-1

Może ma ktoś jakieś doświadczenie?
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Gramofon - Modernizować, czy nie?

#19

Post autor: zbyszek1982 »

Z tego co można wywnioskować, to gość wstawia jakiś przedwzmacniacz do środka do gramofonu. Jak dla mnie bez sensu. Te wykresy i porównania na filmiku są mało wiarygodne, bo nie wiadomo z czym to jest porównywane. Kable sygnałowe owszem warto wymienić, bo te standardowe mają 160pF, a to dla współczesnych wkładek zbyt dużo (bo dodatkowa pojemność jest też we wzmacniaczu). Koszt wymiany kabli na porządne kable mikrofonowe i dobrej jakości wtyki to jakieś 30-40zł i kilka minut lutowania.

CS455 to jest całkiem fajny gramofon, ale jego główną wadą jest nienajlepiej wykonany talerz i plastikowy podtalerzyk z tendencją do kołysania.

Tak czy siak, zamiast ładować 300zł we wbudowany przedwzmacniacz, lepiej wymienić tylko kable i dozbierać do jakiejś lepszej wkładki (nie wiem co masz teraz).
Awatar użytkownika
patrykniedziela
Posty: 16
Rejestracja: 15 paź 2014, 20:35

Re: Dual CS 455-1 gubi tempo na obrotach 45

#20

Post autor: patrykniedziela »

Zbyszku, zapytałem gościa o to, czy w tej modernizacji chodzi przede wszystkich o montaż przedwzmacniacza w środku. Odpowiedział:

" Zainstalowanie przedwzmacniacza w gramofonie do modernizacji podstawowej kosztuje dodatkowo 150zł. " czyli 300 + 150

Teraz pytanie, czym w takim razie i jak poza wymianą kabli gość chce poprawić brzmienie?
I jak chce wykluczyć kabel uziemienia bez przedwzmacniacza?

Bo mi przychodzi do głowy, że można puścić mase gramofonu w ekranie przewodów sygnałowych. Zostanie wtedy zmostkowana masa sygnałowa z masą gramofonu. Czy to dobry pomysł? Jeśli chodzi o wygodę to tak. Jeżeli o dźwięk to wydaje mi się, że zdecydowanie nie.

Ciekawy temat się urodził moim zdaniem.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Dual CS 455-1 gubi tempo na obrotach 45

#21

Post autor: zbyszek1982 »

Ja wychodzę z założenia, że jak za coś płacę to chcę wiedzieć dokładnie za co. Nie wiem co w dualu cs455 można zmienić za 300zł, co by go wyniosło na takie wyżyny jakościowe. Jedno jest pewne, nie odzyskasz tego dodatkowego wkładu jakbyś go chciał potem sprzedać. Wg mnie nie warto sobie tym zawracać głowy.

Poza wymianą kabli można tam jeszcze wygłuszyć plintę, ale to nijak nie będzie kosztowało 300zł.

Masa sygnałowa i masa gramofonu są często mostkowane, np w gramofonach z wtykiem DIN i w Regach.
Awatar użytkownika
patrykniedziela
Posty: 16
Rejestracja: 15 paź 2014, 20:35

Dual CS 455-1 gubi tempo na obrotach 45

#22

Post autor: patrykniedziela »

" Panie Patryku, to co ja stosuję to nie magia. To są prawa, które zachodzą w elektronice. Aby je znać należałoby najpierw skończyć studia w tym zakresie, zdobyć praktyczne doświadczenie i być w posiadaniu odpowiednich urządzeń pomiarowych. "

korci mnie żeby napisać mu " Ufam Tobie Jezu" i niech pokaże co potrafi :)
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Dual CS 455-1 gubi tempo na obrotach 45

#23

Post autor: zbyszek1982 »

patrykniedziela pisze:niech pokaże co potrafi
Na pewno potrafi ściemniać.
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 595
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Dual CS 455-1 gubi tempo na obrotach 45

#24

Post autor: caveas »

Pomogło czyszczenie styków?
Jeśli nie to silnik do wymiany.
Gdzie kupić ??? Szukać po świecie.
Ja kiedyś rozdłubałem ( młoteczek, dremelek, dłutka) kompletnie zajechany (luz osiowy ). Gdy zawiódł stabilizator.
Złapał duże obroty . Wymieniłem scalak stabilizator kupiłem przez "elektrodę". Jednak i komutator dostał za swoje .
Pr ki zregenerowane płynem potecjometer cleaner ale problemy przy 45 zostały czasem spowalniał.
Z rozbitka wymieniłem; ze stroboskopem po 15 min wygrzania wyregulowałem i jest ok.
Oczywiście mała tarczka strobo na środku i igła na płycie. Posiadany model to pierwsza wersja CS455.
Dobry pasek nie za ciasny nie za luźny to też sukces. Za 20 zł zyskuje się dłuższą trwałość silnika. Przydaje się stołek z dziurą i długaśny cienki wkrętak. Można go sobie spreparować ze szprychy rowerowej.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Dual CS 455-1 gubi tempo na obrotach 45

#25

Post autor: Bacek »

Za wolne obroty to może być z kolei za ciasny/krótki pasek który ślizga się na rolce silnika bo łożyska przy większym naprężeniu paska stawiają za duży opór. Już coś takiego ostatnio widziałem. Na 33 działało ok a na 45 była ślizgawka.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 595
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Dual CS 455-1 gubi tempo na obrotach 45

#26

Post autor: caveas »

Można kapnąć do dziurek silnika po kropelce kontaktu. ale zgadzam się od konserwacji styków przełącznika obrotów trzeba zacząć.
Meldujmy o swoich sukcesach
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 595
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Dual CS 455-1 gubi tempo na obrotach 45

#27

Post autor: caveas »

Do ustawienia obrotów w tym modelu stosowałem tarczę stroboskopową wydrukowaną z internetu, podświetlenie stołową lampka energooszczędna albo LED i dostęp stołek Ikea z dziurką na długaśny wkrętak . można go zrobić ze szprychy rowerowej (leżą wycięte w serwisach rowerowych. Uwaga izolację na głębokości 15mm można zrobić lakierem do paznokci. Oczywiście wszystko musi trzymać poziom.
regulujemy po paru minutach z opuszczoną igłą na płytę.
Gdy słuchasz w większości polskich płyt z lat 80 obroty należy leciutko podkręcić - wtedy polska sieć nie trzymała 50 Hz i na moje ucho płyty odtwarzają się ciut za wolno. Płyty "zachodnie" zabrzmią nieco "weselej". Jeśli wirtualne paski podążą w prawo ok cm na obwodzie w ciągu 10 sek to OK.
Acha jeszcze - to co spotkałem w internecie czasami jest od czapy i ani na 50 ani 60 Hz tańczy.
Do tego średnica tarczy strobo powinna być jak najmniesza .
Linki do tarcz były np. na elektrodzie czy vinylengine.
Ostatnio jak mi silnik wariował to w podstawie wyrąbałem wiertłem kubełkowym calową dziurę.
Zalepiłem ją później taśmą McGyver bo było słychać silniczek.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
mihsmol
Posty: 17
Rejestracja: 01 gru 2016, 21:24
Gramofon: dual cs-455-1

Re: Dual CS 455-1 gubi tempo na obrotach 45

#28

Post autor: mihsmol »

witam,
mam problem z moim dualem cs-455-1 - od jakiegoś czasu nie reaguje na zmiany tempa, ciągle kręci się z prędkością 33rpm. Coś musiało się uszkodzić w przełączniku tempa na 45rpm, gdyż dotychczas działało. Czy ktoś miał podobny problem i wie jak temu zaradzić? Czy gramofon niestety trzeba będzie oddac do serwisu?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual CS 455-1 gubi tempo na obrotach 45

#29

Post autor: Wojtek »

Pewnie przycisk nie zaskakuje. Do przeczyszczenia.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mihsmol
Posty: 17
Rejestracja: 01 gru 2016, 21:24
Gramofon: dual cs-455-1

Re: Dual CS 455-1 gubi tempo na obrotach 45

#30

Post autor: mihsmol »

przeczyściłem wszystko, obroty się zmieniają ale są stanowczo za wolne i to teraz przy obu tempach. Pasek jest nowy, cały gramofon po renowacji w sumie.
Czy to oznacza konieczność wymiany silnika? CS 455 nie ma regulacji obrotów:(
ODPOWIEDZ