Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#31

Post autor: Wojtek »

Zgadza się, że igły szafirowe w wkładkach piezoelektrycznych są "głośniejsze" jeśli chodzi o "dźwięk spod igły" :)
Lhuna pisze:ale mienione posty uniemożliwiają zrozumienie ;)
Ano niestety. Nadrobi się :) Przynajmniej można trochę zrozumieć kontekst z zacytowanych fragmentów i odpowiedzi.

Lhuna:
Jeśli ramię przy autostarcie opada zbyt wcześnie i nie trafia na płytę to tak jak już wspomniał Jaskier, nie będzie to raczej nic trudnego do zrobienia i tym bardziej nie trzeba będzie rozkręcać całego ramienia :)

Wkładkę jednakże wypadałoby wymienić na coś lepszego, jednakże nie mamy zbyt wielkiego pola do manewru, gdyż Dual ten ma tzw. ultra-lekkie ramię.
Trzeba będzie poszukać wkładkę TKS 45, 49, 50, 52, 55 lub ULM 55, 60, 65 albo adapter na montaż 1/2'' do ramion ULM i zamontować na nim wkładkę Ortofon OM.
Innych sensownych opcji niestety nie ma.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Lhuna
Posty: 10
Rejestracja: 15 paź 2011, 17:23

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#32

Post autor: Lhuna »

Przede wszystkim dzięki za odpowiedzi.

Czyli, rozumiem, że najlepiej udać się do jakiegoś punktu, i będzie to tylko kosmetyczna poprawka z tym ramieniem? Z tym nie powinno być problemu, Poznań duże miasto, może mógłby ktoś polecić jakiś serwis?

Z tego co widzę, to wkładki TKS nie są drogie, ale trzeba na nie trafić. Czy do tego modelu wszystkie są piezoelektryczne? I czy to w ogóle jest dobry rodzaj igieł? (Chyba mylę pojęcia igła-wkładka.)

I jeszcze jedna kwestia: ile taki sprzęt jest wart? Martwię się czy nie przepłaciłam.
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#33

Post autor: Jaskier »

Lhuna pisze: Czyli, rozumiem, że najlepiej udać się do jakiegoś punktu, i będzie to tylko kosmetyczna poprawka z tym ramieniem?
A czy ramię jest skalibrowane? Bo jeśli nie, może się okazać, że to jest przyczyna. Obędzie się bez wizyty u specjalisty i sama sobie z tym poradzisz Tu i tu jest trochę informacji na ten temat.
Lhuna pisze: Czy do tego modelu wszystkie są piezoelektryczne? I czy to w ogóle jest dobry rodzaj igieł? (Chyba mylę pojęcia igła-wkładka.)
Tak, ten model ma możliwość instalowania tylko piezoelektryków. Można go oczywiście przerobić na magnetoelektryczne, ale to już wyższa szkoła jazdy. Niestety są one (wkładki) gorsze od magnetycznych zarówno pod względem brzmienia, jak i zużywania igły oraz płyty...
Lhuna pisze:(Chyba mylę pojęcia igła-wkładka.)
Wkładka to ten element przymocowany do ramienia, który "wisi" nad płytą, igła jest jego częścią (to ten wystający "pręcik" który styka się bezpośrednio z płytą)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#34

Post autor: Wojtek »

Lhuna pisze:Czyli, rozumiem, że najlepiej udać się do jakiegoś punktu, i będzie to tylko kosmetyczna poprawka z tym ramieniem? Z tym nie powinno być problemu, Poznań duże miasto, może mógłby ktoś polecić jakiś serwis?
Po co płacić za coś co można z łatwością zrobić samemu?

Odpowiedz na pytanie: co miałaś na myśli poprzez to, że ramię "opada za wcześnie"?
Dopiero jak odpowiesz będzie można udzielić konkretnej odpowiedzi z rozwiązaniem problemu.
Lhuna pisze:Z tego co widzę, to wkładki TKS nie są drogie, ale trzeba na nie trafić.
Ot cały problem, gdyż od paru ładnych lat nie są już produkowane (aczkolwiek oryginalne igły Ortofona nadal są dostępne).
Lhuna pisze:Czy do tego modelu wszystkie są piezoelektryczne?
Do tego modelu (Dual 1254 w połączeniu z HS 132) niestety tak. Przepraszam za wprowadzenie w błąd poprzez wypisanie wcześniej możliwych kombinacji TKS pod ramię ULM. Zapomniałem, że w ten gramofon w kombinacji z HS 132 jest nieco zmodyfikowany.
Niestety w Twoim gramofonie ramię jest inne, kompatybilne jedynie z piezoelektrykami.
eenneell miał ten sam problem, bo miał/ma ten sam sprzęt. Można sobie poczytać ten wpis.
Co prawda tam też dyskusja jest pokiereszowana poprzez skasowane wypowiedzi eenneella, ale i tak da się zrozumieć sedno problemu :)
Lhuna pisze:I jeszcze jedna kwestia: ile taki sprzęt jest wart? Martwię się czy nie przepłaciłam.
Więcej jak 200 złotych bym nie dawał :)

Ogółem tu na forum nie zalecamy zakupu ww. modelu, głównie ze względu na ów problem z ograniczeniem wkładkowym.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#35

Post autor: eenneell »

Lhuna pisze:I jeszcze jedna kwestia: ile taki sprzęt jest wart? Martwię się czy nie przepłaciłam.
W Kra. w jednym "komisie"od kilku miesięcy) za 150zł (cena raczej do negocjacji)
A tak na serio to góra 50zł -pomimo/dlatego, że Dual :oops:
Wojtek pisze:Więcej jak 200 złotych bym nie dawał
Za stan fabryczny :!: :)
Ostatnio zmieniony 19 paź 2011, 04:43 przez eenneell, łącznie zmieniany 1 raz.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#36

Post autor: eenneell »

Lhuna :!: trzeba kupić to:
http://allegro.pl/kompletne-ramie-z-wkl ... 12935.html
i zamontować :) i będzie bardziej niż ok! :D :D
Lhuna
Posty: 10
Rejestracja: 15 paź 2011, 17:23

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#37

Post autor: Lhuna »

Dzięki za linki i porady, poczytałam co nie co, i oczywiście mam jeszcze więcej wątpliwości, ale po kolei:

Ramię opada za wcześnie, już tłumaczę:
Według porad z linków ustawiłam obciążenie na 2g. Gdy włączam automatyczny start ramię unosi się i po chwili przesuwa w stronę talerza zatrzymując się nawet 1cm od płyty, jednak po ustawieniu na 1,5g trafia w płytę. (mogła bym przysiąc, że te dwa tyg temu jak pisałam tak nie było, opadała na kraniec płyty i zjeżdżała po nim)

O ironio, przez te liczne próby pierwsza piosenka mi się zacina, dobrze, że uruchamiałam tylko bezwartościową płytę :)

Głupie pytanie czy to ramię z linku, eenneell, jest z igłą piezoelektryczną? Skoro niszczą one płyty + ten duży nacisk i oczywiście zmniejszają komfort odsłuchu to może lepiej jednak coś z tym zrobić lub w ogóle tego Duala sobie odpuścić? Co prawda dopiero zaczynam przygodę z winylami, ale mam parę ładnych wydań, których wolałabym nie zniszczyć, a okazuję się, że taki układ ramię-wkładka-igła jest naprawdę kiepski...
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#38

Post autor: eenneell »

Lhuna pisze:Głupie pytanie czy to ramię z linku, eenneell, jest z igłą piezoelektryczną? S
nie :!: :!: :!:
jest to b, dobry "schure" :!: :!: :!:
dziwi mnie to że nikt nie licytuje,
a to ma sens :!:
gdybym wcześniej nie kupił to bym licytował dla tego;
1).headschel ;)
2). wkładka ;)
3). igła ;)
4). ramię ;)
pozdro
nie wiem czy ta aukcja jeszcze jest :mrgreen:
Lhuna
Posty: 10
Rejestracja: 15 paź 2011, 17:23

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#39

Post autor: Lhuna »

Jest jest, dwa dni jeszcze, w ostatnich minutach może cena ostro pójść w górę. Ile jest warta w ogóle?
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#40

Post autor: eenneell »

nie kopmbinuj :!:
czekaj :!:
do 50zł okazja, do 100 opłaca się, ale nie okazja :!: :?:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#41

Post autor: Wojtek »

Lhuna pisze:Głupie pytanie czy to ramię z linku, eenneell, jest z igłą piezoelektryczną?
Nie. Jest to ramię od Duala 1226, bardziej normalne, z zamontowaną wkładką magnetyczną (Shure M75).

Czy ty eenneell jesteś pewien, że to ramię w ogóle będzie pasowało do Duala 1254?
Ja zupełnie nie jestem tego pewien, a nie mam serca proponować komuś spekulację kombinacyjną.

Przypominam, że Dual 1254 bez wbudowanego wzmacniacza miał normalne ramię (o ile ramiona ULM można określić jako "normalne" ;) ).
Jedynie wersja z wzmacniaczem HS 132 miała inne ramię, pod piezoelektryki.

Model 1226 to produkt z lat '73-74, 1254 zaś to sprzęt z '84-89.

Ramiona Duali 1226 i 1254 niestety różnią się konstrukcyjnie, to jest pewne. Stąd moje obawy przed takim ruchem.

Dodatkowo, kto miałby się podjąć takiej transplantacji?


Tak więc, biorąc to wszystko do kupy, radziłbym Tobie Lhuna jednak rozejrzeć się za jakimś lepszym Dualem, a z HS 132 się pożegnać.
Po prostu nie jest to sprzęt warty takiego zachodu, moim zdaniem.

EDIT:
Krótko po napisaniu powyższych zdań, zajrzałem do instrukcji serwisowych obydwu modeli Duala (są dostępne na VinylEngine).
Teraz jestem pewien, że to ramię od Duala 1226 z aukcji nie będzie pasowało w Dualu 1254.
Teoretycznie dałoby się to może zrobić "na chama" (przerabiając gramofon), ale z pewnością musielibyśmy sobie darować automatykę, windę i możliwe, że regulację antyskatingu też.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#42

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze: Czy ty eenneell jesteś pewien, że to ramię w ogóle będzie pasowało do Duala 1254?
tu chodzi o headshel, ktory jest tak samo mocowany :!:
"ramię potem można wyrzucić" Po co kupować samą główkę za 100zł, jak można kupić wszystko za 50 :?:
Wojtek pisze:Dodatkowo, kto miałby się podjąć takiej transplantacji?
Dobre pytanie- założyłem, ze ktoś taki jest :oops:
przełożenie główki, to nie wymiana żarówki ;) :oops:
nie jest to bardzo trudne ale jednak: rozlutowanie kabelków, zdjęcie główki, przewleczenie kabelków przez rurkę ramienia przylutowanie idt itp :oops: potem antyscating :roll:
demontażu ramienia do racze nie polecam
Można polować na bardziej zbiżony ULM :?: (ja tak zrobiłem)
Wojtek pisze:Model 1226 to produkt z lat '73-74, 1254 zaś to sprzęt z '84-89.
ale wewnętrznie nie ma różnicy
powiedzmy sobie otwarcie, że to są rady, a nie polecenia!
Ja jak wspominałem w innym temacie; przestałem być entuzjastą Duali :!:
jest to typowoniemiecka, przeinwestowana, nieinteligentna konstrukcja :!:
ale z drugiej strony nie lubię marnotrastwa...
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#43

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze:Tak więc, biorąc to wszystko do kupy, radziłbym Tobie Lhuna jednak rozejrzeć się za jakimś lepszym Dualem, a z HS 132 się pożegnać.
Rada dobra, ale w połowie ( zamiast; " za jakimś lepszym Dualem" :oops: powinno być; " za jakimś lepszym gramofonem" :lol:
ODPOWIEDZ