Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
aldar
Posty: 7
Rejestracja: 19 sty 2011, 23:38

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#16

Post autor: aldar »

Mimo podłączenia wzmacniaczy tak jak proponował Krzyś, oraz próbowania innych wariacji połączeń chinch-chinch nadal nic nie słychać. Możliwe że w tym przypadku wyjście Tape i Tuner są tylko wejściami sygnału na wzmacniacz w gramofonie?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#17

Post autor: Wojtek »

aldar pisze:Możliwe że w tym przypadku wyjście Tape i Tuner są tylko wejściami sygnału na wzmacniacz w gramofonie?
Co do Tape to to była właśnie moja wcześniejsza diagnoza. Tuner z przyczyn oczywistych jest jedynie wejściem :)
Swoją drogą, skąd pomysł z Tuner? :)

Wg schematu z serwisówki (http://dual.pytalhost.eu/hs132s/) Tape jest zarówno wejściem jak i wyjściem, więc nie tu leży problem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#18

Post autor: Krzyś »

aldar pisze:Mimo podłączenia wzmacniaczy tak jak proponował Krzyś, oraz próbowania innych wariacji połączeń chinch-chinch nadal nic nie słychać. Możliwe że w tym przypadku wyjście Tape i Tuner są tylko wejściami sygnału na wzmacniacz w gramofonie?
żeby się upewnić:

w gramofonie ustawiasz jako źródło dźwięku Phono?
podpinasz takim kabelkiem jak na rysunku, przy czym nieczerwona wtyczka chinch jest od strony kabla podłączonego do gniazda Tape gramofonu? (spróbuj kolejno wszystkie możliwe wtyczki chinch od strony gramofonu, podłączając je kolejno do czerwonej wtyczki w kablu od strony wzmacniacza Unitry)
czerwona wtyczka chinch jest po stronie kabla, który podłączasz do gniazda Tape we wzmacniaczu Unitry?
we wzmacniaczu Unitry masz ustawione źródło dźwięku na Tape?
po włączeniu gramofonu i upuszczeniu igły na płytę zwiększasz głośność we wzmacniaczu Unitry? (ustawienia wzmacniacza Duala nie mają znaczenia, bo wyjście do magnetofonu jest podłączone przed potencjometrami)

strzel fotkę kabla używanego do podłączenia (całego) i napisz, która jego część idzie do wzmacniacza Unitry, a która do gramofonu

(istnieje szansa, że to nie działa, bo się coś odlutowało/popsuło, ale wydaje to mi się mało prawdopodobne, bardziej podejrzewam błąd człowieka)
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#19

Post autor: eenneell »

;)
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2011, 03:06 przez eenneell, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#20

Post autor: Wojtek »

Dlaczego tak uważasz eenneell?

Nie wiem o jakim "kapturku" mowa. Do wyrobów z NRD raczej nie ma co porównywać (polecam zamianę na ichni sprzęt audio).
eenneell pisze:To co mogło by ułatwić redulację;- pochowane :!: :idea:
Na przykład?
eenneell pisze:Szczytem "pomysłowości" jest regulacja antyskatingu- totalny idiotyzm :!:
Dlaczego? Co Tobie w nim nie pasuje? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#21

Post autor: eenneell »

;) ;)
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2011, 13:19 przez eenneell, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#22

Post autor: Wojtek »

eenneell pisze:Cała automatyka opiera sie na różnych dzwigienkach, sprężynkach itp,
A na czym ty byś oparł mechaniczną automatykę? :)
eenneell pisze:Jest taki trzpien, po którym jeżdzi dzwignia odpowiedzialna za automatykę (start i powrót ramienia) zakonczony owym "kapturkiem". Nigdy bym na to nie wpadł, ale na szczęście znalazłem w obudowie kawałek... kapturek dorobiony i wszystko dziala
A tak, tzw. "pimpel" :) Znany problem konstrukcyjny Duali z tej serii, jednakże dość łatwy do naprawienia.
W sumie jak odpowiednio dorobi się część to problem ten już się nie powtórzy.
eenneell pisze:regulacja powrotu ramienia, a wszystko to trzeba robić od dołu!!!
To jest rzecz, która rzadko kiedy wymaga regulacji. Za to regulacja pozycji opadania igły przy autostarcie jest dostępna normalnie z góry :)
To także jest typowe w Dualach.
eenneell pisze:A co do antyskatingu to bez instrukcji ciężko, no chyba, że się zajrzy w bebechy; to robi się wszystko jasne.
A wystarczyłoby zapytać/poczytać... Aczkolwiek nie wiem jaki miałeś problem z antyskatingiem. Mogę jedynie zgadywać, że nie wiedziałeś o co biega w dwóch skalach przy regulacji antyskatingu :)

Instrukcja serwisowa jest na VinylEngine. Co prawda jest ona po niemiecku, ale zawsze :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#23

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze:A tak, tzw. "pimpel" :) Znany problem konstrukcyjny Duali z tej serii, jednakże dość łatwy do naprawienia.
W sumie jak odpowiednio dorobi się część to problem ten już się nie powtórzy.
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2011, 03:03 przez eenneell, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
V126
Posty: 85
Rejestracja: 06 cze 2011, 14:45

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#24

Post autor: V126 »

Ta dźwignia jest super. :mrgreen: W 491 było tak, że trzpień był metalowy, a dźwignia miała tarkę plastikową, która się starła. Regulacja była tylko wysokości windy. Ogólnie tam była automatyka średnio skomplikowana, po głębszym zastanowieniu się było to dość proste. Na pierwszy rzut oka było to dziwne, bo jedna rzeczy wykonywała kilka czynności. Wadą była ta dźwignia, która siłą rzeczy musi ulegać zużyciu. Sam fakt zaangażowania jednej części w wiele czynności sprawiał, że jedna drobna usterka i cały gramofon nie działa. Co do regulacji, to tak jak pisałem tylko wysokość windy była regulowana, a reszta miała być dobrze. Po usprawnieniu tej tarki faktycznie wszystko wróciło do normy.

Teraz chcę kupić Duala 1229 ze zmieniarką. Lubię wyzwania. :mrgreen:
Lhuna
Posty: 10
Rejestracja: 15 paź 2011, 17:23

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#25

Post autor: Lhuna »

Witam. Również posiadam ten model Duala i mam parę wątpliwości. Jako, że jestem totalnym laikiem, moje pytania mogą być bardzo podstawowe, za te przepraszam. Nie chciałam też zakładać nowego tematu dlatego się podpięłam :).

Przede wszystkim ramie opada za wcześnie. Temat ten chyba był powyżej poruszony, ale mienione posty uniemożliwiają zrozumienie ;). Na innym forum czytałam, że należy sprzęt rozkręcić i podokręcać/naoliwić, ale kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać.
Druga sprawa to igła. Tu jest dwustronna na wkładce TKS 670, nie wiem czy wymienić czy może na razie zostać, ani na której igle słuchać.
Trzecia rzecz, która mnie nie pokoi, a nigdzie nie udało mi się o niej poczytać to to, że spod samej igły wydostaje się dźwięk - zniekształcona muzyka. Nie wiem czy jest to normalne (mam też Unitrę GS-464 i z niej nic nie słychać), ale dźwięk ten pozostaje po podłączeniu głośników, a to zdecydowanie zakłóca odbiór.

Z góry dziękuję za jakieś rady :).
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#26

Post autor: eenneell »

Tak na początek :) Od czegoś trzeba zacząć :!: :
http://www.vinylengine.com/library/dual/cs-1254.shtml
taka lektura "do poduszki" :oops:
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#27

Post autor: Jaskier »

W kwestii ramienia - opisz bardziej szczegółowo. Co znaczy że "opada za wcześnie"? Rozumiem, że opada przed talerzem, zamiast na płytę?

Za rozkręcanie ramienia się nie bierz, zwłaszcza że - jak sama piszesz - jesteś laikiem. Tutaj niewiedza może wyrządzić spore szkody. Najlepiej poszukaj jakiegoś specjalisty w swoim mieście

Wkładka w tym Dualu jest piezoelektryczna (tak mi sie wydaje, nie mam 100% pewności)To po pierwsze tłumaczyłoby ten dźwięk "spod igły". Nie wiem, czy myślę o tym samym, ale w każdym gramofonie bezpośrednio pod igłą słychać cichutką muzykę. W przypadku piezoelektryków ten dźwięk może być głośniejszy, ze względu na samą igłę - wykonana jest z szafiru, a nie z diamentu. Po drugie będziesz miała problem ze zdobyciem nowej igły... :(

@ eenneell - czemu twoje posty w tym wątku są usunięte/wyedytowane?
Ostatnio zmieniony 15 paź 2011, 23:34 przez Jaskier, łącznie zmieniany 1 raz.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#28

Post autor: eenneell »

Jaskier pisze:@ eenneell - czemu twoje posty w tym wątku są usunięte/wyedytowane?
Ano! Mr Wojtek Swoją "delikatnością" :evil: doprowadził mnie do "stanu wrzenia"... Ale jakoś mi przeszło ;)
Ale com wykasował tom wykasował :evil:
Jeżeli Lhuna poradzi sobie z Dualem, to zgłoszę Ją do "rekordów Guinessa ;) :!:
męczę się z miesiąc z Dualem (Nie wiem po co, ..i nie cidziennie) 1228 i 1254 :( i już było ok (z 1228) kiedy nagle zaczął "repetować" :!:
Dodać trzeba, że obydwa mają opcję zmieniarki- taki trzpień, a ja tego trzpienia nie mam, ale stuerpimpierd..pimpel coś kombinuje...
(czytajcie, bo to zaraz wykasuje :twisted: )
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#29

Post autor: Jaskier »

eenneell pisze:Mr Wojtek Swoją "delikatnością" :evil: doprowadził mnie do "stanu wrzenia"... Ale jakoś mi przeszło ;)
Ale com wykasował tom wykasował :evil:
Trochę to bez sensu, bo teraz wątek jest mało czytelny... Nie zrozum mnie źle, ale albo zapanuj nad emocjami, albo nie pisz postów pod ich wpływem - nie trzeba będzie ich potem kasować. Forum to nie tylko bieżące dyskusje, zostawmy coś dla potomnych ;) , a takie "pocięte" wątki nie nadają się do niczego.
Przepraszam za OT :)
Ostatnio zmieniony 16 paź 2011, 07:43 przez Jaskier, łącznie zmieniany 1 raz.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Dual 1254 ze wzmacniaczem HS 132

#30

Post autor: eenneell »

Jaskier pisze:rochę to bez sensu, bo teraz wątek jest mało nieczytelny
Czytelność i sensowność będzie wtedy, kiedy wątki "Dualowe" nie będą porozrzucane :idea: po całym "Winylandzie" :oops:
Dalej postuluję, zeby pod "gramofonami" były tematy "firmowe" m in, Dual, Technics...etc.
Ale Mr Admin Wojtek boi się usystematyzowania :oops: ( A może po prostu nie potafi tego zrobić :?: :roll: )
Przepraszam za OT :twisted:
ODPOWIEDZ