Dual CS 750 - winda ramienia

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
Robertson
Posty: 878
Rejestracja: 30 maja 2013, 16:33

Dual CS 750 - winda ramienia

#1

Post autor: Robertson »

Chyba tak powinienem zatytuować ten post.Ale do rzeczy! Czy ramię po pdniesieniu i ponownym opuszczeniu powinno opaść dokładnie w tym samym miejscu. U mnie po ponownym opuszczeniu opada zawsze o kilka scieżek wczesniej. Nie wiem czy to noramalne jesli nie to co może być tego przyczyną ?
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Podnoszenie i opuszczanie ramienia w półautomacie

#2

Post autor: Kocewicz »

Anti-skating?
Are you Shure?
Robertson
Posty: 878
Rejestracja: 30 maja 2013, 16:33

Podnoszenie i opuszczanie ramienia w półautomacie

#3

Post autor: Robertson »

Sprawdziłem...wyglada na Ok. Jeszcze raz wypoziomowałem i dalej to samo.Gdybym kilka razy podnióśł i opuścił ramię zaczynając od środka utworu to dojechał bym tak do poczatku.Tak jakby ta podpórka od windy podnosząc przesuwała ramię troszeczkę do tyłu. Zuważyłem to dzisiaj gdy po raz drugi i trzeci zapuszczałem sobie fragment jedenego kawałka.Nie wiem czy tak było od poczatku ...ot taka zagwostka mnie nurtuje , Może tak ma być ;)
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Podnoszenie i opuszczanie ramienia w półautomacie

#4

Post autor: Carpenter »

W instrukcji do Duala 704 piszą, że przy takiej operacji powtórzone zostanie kilka taktów.
Robertson
Posty: 878
Rejestracja: 30 maja 2013, 16:33

Podnoszenie i opuszczanie ramienia w półautomacie

#5

Post autor: Robertson »

Ufff.... co prawda mój 750 ale....też dual ! Widocznie "tee typy" tak mają .Dzięki :clap:
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Podnoszenie i opuszczanie ramienia w półautomacie

#6

Post autor: zbyszek1982 »

Kilka ścieżek to nie kilka taktów. W moim dualu opada praktycznie w tym samym miejscu. Myślę, że masz źle ustawiony antyskating, albo ktoś przy nim grzebał.
Robertson
Posty: 878
Rejestracja: 30 maja 2013, 16:33

Podnoszenie i opuszczanie ramienia w półautomacie

#7

Post autor: Robertson »

Zabawa antyskatingiem na niewiele sie zdała.Nacisk igły ustawiony mam na 1,8 g .Antyskating w serwisie ustawili mi na 1,5 i taki zalecają .Zjechałem do 1... i nie wielka róznica.Dopiero sporo ponizej 1- go jakby troszku lepiej .Zauważyłem jeszcze , że jeśli dlikatnie i płynnie podniosę ramię to opuszcza sie praktycznie w tym samym miejscu lub dosłownie kilka taktów wcześniej. Natomiast jesli podniosę je gwałtownie wtedy przeskok ten jest wiekszy .
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Podnoszenie i opuszczanie ramienia w półautomacie

#8

Post autor: Kocewicz »

No, jeśli ty podrzucasz z impetem ramię w górę, to nie ma co się dziwić... Trzeba to z wyczuciem robić.
Are you Shure?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Podnoszenie i opuszczanie ramienia w półautomacie

#9

Post autor: Wojtek »

Temat od początku jest nieprecyzyjny bo nie piszesz o jaki gramofon chodzi. Rozwiązania windy ramienia są różne i podłużne.
Samo hasło "półautomat" to za słabo.
Dlatego też postanowiłem zmienić tytuł na bardziej precyzyjny.

Podniesiona nad płytą winda powinna stać w miejscu, a nie się kiwać na boki przy opuszczaniu.
Carpenter pisze:W instrukcji do Duala 704 piszą, że przy takiej operacji powtórzone zostanie kilka taktów.
To naturalne, że może tak być, bo przecież płyta się kręci, a igła raczej nie spadnie idealnie w miejscu opuszczenia powierzchni płyty :)

Najważniejsze by igła pozostała na tej samej "wysokości" względem płyty.
Robertson pisze:Ufff.... co prawda mój 750 ale....też dual ! Widocznie "tee typy" tak mają .Dzięki :clap:
No nie do końca.
zbyszek1982 pisze: Myślę, że masz źle ustawiony antyskating, albo ktoś przy nim grzebał.
Gramofon kupiony z serwisu, więc wiadomo, że grzebany, ale to akurat może nie minus :)
Robertson pisze:Zauważyłem jeszcze , że jeśli dlikatnie i płynnie podniosę ramię to opuszcza sie praktycznie w tym samym miejscu lub dosłownie kilka taktów wcześniej. Natomiast jesli podniosę je gwałtownie wtedy przeskok ten jest wiekszy .
Powinieneś delikatnie operować windą, która jest (o ile dobrze pamiętam) w tym wypadku w pełni mechaniczna (+ wytłumienie).
Robertson pisze:Nacisk igły ustawiony mam na 1,8 g .Antyskating w serwisie ustawili mi na 1,5 i taki zalecają .
Bah.

Przede wszystkim, sprawdź czy gramofon w ogóle trzyma poziom. Po drugie, zobacz czy przy ramieniu w stanie wyważenia i zerowym AS... ramię nad talerzem lewituje w miejscu czy też wraca sobie powoli do stopki?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Robertson
Posty: 878
Rejestracja: 30 maja 2013, 16:33

Dual CS 750 - winda ramienia

#10

Post autor: Robertson »

Wypoziomowany jest dobrze . Po podniesienu ramię stabilnie opiera sie na stopce nad płytą. W punkcie zerowym ma tendencję do powrotu w stronę stopki .Efekt ten można zniwelować zmniejsząc antyskating do wartości znacznie poniższej zalecanej. To może być przyczyną ponieważ ramię ma tendencję do przesuwania sie w stronę stopki tylko podczas podnoszenia windy.Opada raczcej pionowo. Co do tłumienia podczas opuszczania to nie jestem pewien .Na szybkość opadania bardziej sam mam wpływ operując dżwignią windy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual CS 750 - winda ramienia

#11

Post autor: Wojtek »

Robertson pisze:W punkcie zerowym ma tendencję do powrotu w stronę stopki .Efekt ten można zniwelować zmniejsząc antyskating do wartości znacznie poniższej zalecanej.
Napisałem chyba wyraźnie, żebyś zarówno nacisk jak i AS ustawił na 0, a nie tylko nacisk.
Chyba że właśnie tak zrobiłeś i się nie rozumiemy.

Jeśli poziom jest to albo z ramieniem jest kłopot albo z AS. Samej windy w tej konstrukcji raczej bym nie podejrzewał.
Jednakże nie jest to dobry objaw.
Robertson pisze:Co do tłumienia podczas opuszczania to nie jestem pewien .Na szybkość opadania bardziej sam mam wpływ operując dżwignią windy.
To pewnie masz silikon do wymiany :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Dual CS 750 - winda ramienia

#12

Post autor: Kocewicz »

Może być też problem z poślizgiem na styku ramię - winda, warto spróbować odtłuścić to miejsce benzyną ekstrakcyjną lub alkoholem. W skrajnym przypadku można też przeszlifować jedno z miejsc styku, dla lepszego tarcia - ale to tylko wtedy, gdy istnieje pewność co do tej przyczyny.
Are you Shure?
Robertson
Posty: 878
Rejestracja: 30 maja 2013, 16:33

Re: Dual CS 750 - winda ramienia

#13

Post autor: Robertson »

Kocewicz pisze:Może być też problem z poślizgiem na styku ramię - winda, warto spróbować odtłuścić to miejsce benzyną ekstrakcyjną lub alkoholem. W skrajnym przypadku można też przeszlifować jedno z miejsc styku, dla lepszego tarcia - ale to tylko wtedy, gdy istnieje pewność co do tej przyczyny.

Good Idea :idea: Tym bardziej , że faktycznie występuje taki poślizg w kierunku podpórki kiedy podnoszę je do góry .
ODPOWIEDZ