Dual HS-142 - problem

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
emde
Posty: 10
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:08

Dual HS-142 - problem

#1

Post autor: emde »

Zbieram płyty od dawna, ale w kwestiach sprzętowych jestem zupełnym laikiem. Ostatnio sprawiłem sobie Duala HS-142 (1239) z wkładką Shure M95 - bez kolumn, dlatego tymczasowo podpiąłem głośniki z Artura produkcji Unitry.

Problem polega na tym, że jeden z kanałów gra znacznie ciszej niż drugi. Kiedy jednak przełączę tryb odtwarzania ze stereo na mono, oba głośniki grają równie głośno (szkoda tylko, że w mono). Miałem nadzieję, że może coś nie tak jest z głośnikami, jednak po podłączeniu słuchawek przez wejście słuchawkowe problem powtarza się - prawy kanał gra ciszej niż lewy.
Jak myślicie, da się jakoś naprawić taką usterkę? Poza tym chciałbym wiedzieć, jakie niedrogie kolumny "z epoki" polecacie do tego sprzętu? I ogólnie, co sądzicie o zakupionym przeze mnie modelu?

Z góry dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Dual HS-142 - problem

#2

Post autor: Winters »

Po pierwsze - czy ramię jest dobrze ustawione (szczególnie anty skating)?
Jeżeli tak, to bierzesz do ręki śrubokręt, kupujesz w elektronicznym Kontakt PR i czyścisz potencjometry, przełączniki natomiast izopropanolem.

Co to znaczy "niedrogie"?
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Tyrystor
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2011, 16:44
Gramofon: SL-1410mk2
Lokalizacja: Lüben in Niederschlesien

Dual HS-142 - problem

#3

Post autor: Tyrystor »

Łohoho, rzadkość - nie wiem, czy poza tym modelem jeszcze jakieś duale miały ramię typu S.

BTW. Miło zobaczyć, że ktoś nowy przychodzi na forum i nie pisze o wierzach i pożądnym spszęcie, objawiając przy tym wstręt do interpunkcji. :) Moje uznanie ;)
Zestaw L1: Technics SL-1410mk2 + Shure M95HE + Denon PMA-777 + Telefunken TLX
Zestaw L2: Aiwa AD-F810 + Nakamichi OMS-2E + JVC AX-555 + Canton GLE40
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Dual HS-142 - problem

#4

Post autor: Reymont »

eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Dual HS-142 - problem

#5

Post autor: eenneell »

emde pisze: prawy kanał gra ciszej niż lewy.
Antyskating :!:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual HS-142 - problem

#6

Post autor: Wojtek »

Tyrystorowi chyba coś się pomyliło :)

Gramofon ma ramię do ustawienia. A jeśli to nie gramofon to będzie coś z wbudowanym wzmacniaczem.
emde pisze:Poza tym chciałbym wiedzieć, jakie niedrogie kolumny "z epoki" polecacie do tego sprzętu?
Nie wiemy co to znaczy "niedrogie" :) Poza tym, nie ten dział.
emde pisze:I ogólnie, co sądzicie o zakupionym przeze mnie modelu?
Jest OK. Ile dałeś za ten egzemplarz?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
emde
Posty: 10
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:08

Dual HS-142 - problem

#7

Post autor: emde »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi,
w takim razie poszukam jakichś tutoriali i zabiorę się za ustawianie ramienia. Dam znać, jak mi poszło. Dotychczas w kwestii gramofonów "przychodziłem na gotowe", przez co mimo pokaźnej kolekcji płyt od strony technicznej nie znam nawet podstaw.

Za gramofon zapłaciłem w sumie 130zł. Tak, wiem - dało się taniej, ale jakoś nie mogłem się powstrzymać kiedy go zobaczyłem :). Szczególnie, że planowałem coś właśnie z serii HS.

Jeśli chodzi o kolumny, to chętnie jeszcze dopytam w innym dziale gdy już uporam się z obecnym problemem. Nie mam dużych wymagań Generalnie zastanawia mnie, czy warto brać jakieś dualowskie dedykowane temu sprzętowi, czy odpuścić sobie i zainwestować w coś lepszego.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual HS-142 - problem

#8

Post autor: Wojtek »

emde pisze:w takim razie poszukam jakichś tutoriali i zabiorę się za ustawianie ramienia.
Wskazówka: wszystko jest na forum i w instrukcji obsługi gramofonu.
emde pisze:Generalnie zastanawia mnie, czy warto brać jakieś dualowskie dedykowane temu sprzętowi, czy odpuścić sobie i zainwestować w coś lepszego.
Możesz brać jakiekolwiek kolumny, byleby były dobrane do wzmacniacza i Twoich upodobań oraz dały się podłączyć.
Dual nie był specjalnie znany z kolumn głośnikowych.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ