Dual P60 1224 tarcie/wibracje

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
Baieros
Posty: 2
Rejestracja: 15 kwie 2013, 21:11

Dual P60 1224 tarcie/wibracje

#1

Post autor: Baieros »

Witam,

Po latach kupiłem sobie gramofon Dual P60 1224, tak żeby od razu mieć komplet ze wzmacniaczem i głośnikami.
Po 10 min wspaniałej gry nagle myślałem, że ktoś wierci w pokoju obok, jakie było moje zdziwienie jak po podejściu do gramofonu okazało się, że to on wydaje ten dźwięk...
Podniosłem od razu ramię bo myślałem, że może przez wibracje talerza igła jakoś mocniej naciska, jednak dźwięk nie ustał. Dopiero po chwili samoczynnie.
Tak co jakiś czas co 2/3min ponownie zaczyna chodzić jak traktor/wiertarka. Obojętnie czy jest płyta czy nie.
Co może być z nim nie tak? Teraz np 10min chodzi OK.
Po dotknięciu go czuje, że góra dosyć mocno wibruje, ale dziwi mnie, że mogło by to powodować aż takie dźwięki...
Z instrukcji wyczytałem, że może to być idler wheel, ale czy nie byłoby tego dzwięku cały, przynajmniej co obrót?

Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
dalmatyn
Posty: 199
Rejestracja: 30 sty 2012, 09:07
Gramofon: Grundig PS3500
Lokalizacja: Stolica Rockandrolla
Kontakt:

Dual P60 1224 tarcie/wibracje

#2

Post autor: dalmatyn »

Miałem podobnie. Zdemontuj oś talerza i zobacz smar. Jeśli jakimś cudem skumulował się po jednej stronie tulei to po kilkudziesięciu minutach grania występuje niepożądane tarcie. Jak wygląda napięcie paska?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Dual P60 1224 tarcie/wibracje

#3

Post autor: vinylpiotrek »

dalmatyn pisze: Jak wygląda napięcie paska?
Tam nie ma paska.
To jest idler.
Nie bac się, zaglądac do środka, nie gryzie.
Obrazek
Baieros
Posty: 2
Rejestracja: 15 kwie 2013, 21:11

Dual P60 1224 tarcie/wibracje

#4

Post autor: Baieros »

Teraz odpukać 30min gra OK... Jakby przeczytał posta i bał się, że go zwrócę ;) Jak jeszcze raz zawarczy to obadam ten smar. Może faktycznie był nieużywany przez lata i musiał się dobrze rozgrzać.
Generalnie już wcześniej patrzyłem do środka, od razu jak zaczął warczeć, ale na pierwszy rzut oka niczego niepokojącego nie zauważyłem.
ODPOWIEDZ