Alternatywa dla neonówki stroboskopu

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1898
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Alternatywa dla neonówki stroboskopu

#1

Post autor: Jaculek »

Powoli do krainy wiecznych łowów odchodzą neonówki montowane w Dualach, a niestety takich:
IMG_20230924_141511900_HDR.jpg
już nie produkują.
Można kupić zamiennik ledowy u Dualfreda ale ja postanowiłem wymyślić własne rozwiązanie, które ma pewną (na razie nie wykorzystaną) zaletę dodatkową. Pomysł polega na tym, żeby diodami sterować nie napięciem przemiennym z sieci tylko sygnałem z generatora. Generator astabilny zaprojektowałem z wykorzystaniem popularnego analogowego układu ne555. Płytka z 4 diodami SMD na kawałku uniwersalnej płytki:
ledy.jpg
Płytka generatora na razie zamontowana na taśmę dwustronną:
płytka.jpg
Zasilanie wzięte z płytki sterowania silnika, za stabilizatorem (plus na masie):
zasilanie.jpg
Tak wygląda efekt końcowy:
Strobo.jpg
Oświetlenie z diod jest trochę zbyt punktowe i przewiduję przykleić jakąś rozpraszającą matówkę.
Dodatkowa zaleta użycia genertora jest taka, że można z niego uzyskać także częstotliwość odpowiednią do 45 rpm, czyli w 704 i 721 z jednym rzędem nacięć na krawędzi talerza, można ustawiać obroty także dla "dużych prędkości" obrotowych. Muszę tylko wymyślić sposób przełączania sprzężony z dźwignią 33/45 :think:
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
ODPOWIEDZ