DUAL CS 628

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
najbus
Posty: 9
Rejestracja: 29 lis 2022, 23:31

DUAL CS 628

#1

Post autor: najbus »

Witajcie!

Na wstępie się przywitam 🙂

Wszedłem w posiadanie wspomnianego gramofonu. Sprzęt jest. zadziwiająco dobrym stanie jak na swoje lata, zarówno wizualnym jak i technicznym 🙂
Dokupiłem do niego przedwzmacniacz gdyż mój amplituner nie posiada wejścia PHONO.
Zacznę od tego na co przesyłam sygnał z DUALa.
-Amp to ONKYO TX-NR609 z ogarniętym tematem wadliwego chipa DTS 😉

-Zestaw kolumn Wharfedale Crystal CR-30

-Subwoofer Pioneer S-W160S-K

-Przedwzmacniacz ANALOGIS EASY PHONO MM

W gramofonie zamontowana jest wkładka ORTOFON TKS 52E oraz igła DUAL DN152E

Teraz mam pytanie do Was odnośnie igły.
Czy można zamontować tam igłę o innym oznaczeniu? nie mogę znaleźć takiej jaką mam ja...
Kolejną opcją jaką rozważam jest zmiana taką jak na filmie:

https://youtu.be/dSzl5TlNdzg

Ale tu mam zagwozdkę bo w opisie filmu wyszczególniono modele DUALi, w których da się zamontować taki adapter.
"Adapter koszyka montowałem z powodzeniem w gramofonach z headshellem typu TKS w modelach 505, 505-1, 506-1, 508, 528, 607, 608, 617Q, 627Q, 708Q, 728Q, 741Q, 1254, 1258, 1268."

Jak widać jest tam tylko model zbliżony numerycznie do mojego czyli 627Q..

Chciałbym zmienić wkładkę oraz igłę na łatwiej dostępne 😉

Prosiłbym Was o porady i wskazówki bo jestem niesamowicie zielony w temacie 😄

Ogólnie przejechałem to forum niemal w całości nie mogłem znaleźć odpowiedzi..

Pradę mówiąc to strasznie mało informacji znalazłem o tym modelu i liczę na to, że szanowne grono znawców, specjalistów i pasjonatów tu obecnych pomoże mi w rozwijaniu zajawki 🙂


Liczę na Waszą pomoc oraz zapewniam, że słowa krytyki przyjmę z pokorą 😉
Załączniki
bez nazwy.jpeg
bez nazwy 1.jpeg
bez nazwy 2.jpeg
IMG_3835.JPG
IMG_3832.JPG
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1876
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: DUAL CS 628

#2

Post autor: Jaculek »

627 to praktycznie brat bliźniak więc przejściówka powinna pasować. Tutaj najbardziej pewne informacje można uzyskać u forumowego specjalisty od Duali kolegi @Olsza84. Można napisać do niego PW.
Jeżeli nie jesteś nadmiernie ortodoksyjny, to mogę Ci zaproponować użycie wprost igły od współczesnych OMek Ortofona (zrobiłem tak i było ok). Wchodzą trochę luźno na korpus wkładki ale luz ten skompensuje cienka folia. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na zakup lepszej igły (nie schodziłbym poniżej OM10)
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: DUAL CS 628

#3

Post autor: olsza84 »

628 to 627Q ale...oczywiście jak sama nazwa wskazuje wykastrowany z kwarcowej stabilizacji obrotów. Dual po ogłoszeniu upadłości w 1981 r. szukał tańszych alternatyw modelowych żeby zwiększyć sprzedaż. Stąd wypuszczenie niżej pozycjonowanego 628 względem droższego 627Q. Jak napisałem brak stabilizacji kwarcowej, tańsza wkładka na pokładzie i inny talerz.

Ps. Nie masz przycisków od zmiany obrotów :) Adapter oczywiście będzie pasował.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
najbus
Posty: 9
Rejestracja: 29 lis 2022, 23:31

Re: DUAL CS 628

#4

Post autor: najbus »

Co do mojej ortodoksyjności to jest ona na poziomi -10 :)

Po krótce jakoś na początku listopada wszedłem w posiadanie Amplitunera ONKYO. Zacząłem rozglądać się za głośnikami i nie minęły dwa dni a pojawiły się dwie kolumny podłogowe! Z racji iż amp jest do systemu 7.2 to zachciało mi się powiększyć zestaw i znalazłem sytem 5 głośników wraz z rzekomo uszkodzonym amplitunerem DENON ale, że w miarę jedzenia apetyt rośnie to potrzebowałem basu i wpadł mi w ręce Sub pioneera.
Ale do brzegu bo tu jest dość ciekawy wątek tej historii. Możecie mi wierzyć lub nie ale KAŻDY z tych sprzętów dostałem za darmo :D a DENO okazał się sprawny - tzn muszę wymienić tylko porty HDMI.

Mając od dobrych 15 lat jakiś gramofon i około 50 winyli zapragnąłem go podłączyć do zestawu ale okazało się, że umarło mu się i dźwięki jakie z siebie wydawał przyprawiały mnie o dreszcze..

Zatem zacząłem poszukiwania gramofonu..
Ilość marek i mnogość modeli mnie przytłoczyła..

Na fb znajomy pokazał mi, że ktoś sprzedaje gramofon!!!
Jako, że desperacko szukałem sprzętu napisałem i gość Walnął tak zaporową cenę, że wsiadłem w auto i po 15 minutach wręczyłem mu 100 PLN :D
Tak, to była "jego zaporowa cena" ;P
Dokupiłem przedwzmacniacz i taka to moja ortodoksyjność ;)

@Jaculek dzięki za cynk odnośnie kontaktu do Kolegi olsza84
Miałbym do Cibie jednak prośbę o podlinkowanie konkretnych igieł , o których wspomniałeś bo mi pojawiają się igły za miliony monet ;)
Byłbym zobowiązany niezmiernie!

@olsza84 czy naprawdę musiałeś tak mnie sprowadzić do parteru??
Ja liczyłem, że mój gramofon jest jakiś wyjątkowy ;P a w dodatku myślałem, że 628 jest o klasę wyżej od 627Q ;)
Fakt, brak przycisków trochę w oczy kłuję ale liczę, że gdzieś je trafię :)


Dziś kupowałem kable RCA do podłączenie gramofonu i okazało się, że mają tam igłę pasującą do mojej wkładki
https://avstore.pl/igly-gramofonowe/ana ... onowa.html

A teraz miałbym do Was prośbę.
Docelowo chciałbym mieć możliwość zmiany wkładki na system 1/2 o jak widzę wybór jest dużo większy o dostępności części do systemu ULM nie wspomnę!
I teraz mała prośba: moglibyście wskazać w co muszę się zaopatrzyć by to zrobić samemu?
adapter i zmiana wkładki oraz igły chyba zmienia wyważenie ramienia? czym to trzeba dociążyć?
Gorąca prośba o wskazanie mi linków co i gdzie muszę kupić :)

Strasznie dziękuję Wam za dobre chęci i mam nadzieję, że nie będziecie mieli dość moich pytań ;)
Będę starał się dokształcać się ale czuję, że wasza wiedza i doświadczenie pozwoli mi rozwinąć winylowe skrzydła ;)
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6632
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: DUAL CS 628

#5

Post autor: konrads0 »

najbus pisze:
02 gru 2022, 22:39
przycisków
Tak, te modele mają z tym problem i często pojawiają się bez tych właśnie nakładek.
Zdaje się, że przy naciśnięciu 45, klawisz 33 odbija z wielkim impetem i odwrotnie ....
najbus
Posty: 9
Rejestracja: 29 lis 2022, 23:31

Re: DUAL CS 628

#6

Post autor: najbus »

Na szczęście nie doświadczam tego na przyciskach pozostałych ;)

Może gdzieś tam jest ktoś, komu gdzieś leżą takie nieużytki i uda mi się je zdobyć ;)
najbus
Posty: 9
Rejestracja: 29 lis 2022, 23:31

Re: DUAL CS 628

#7

Post autor: najbus »

Kolego , mam szanse dziś pojechać po DUALa cs1228 w bardzo dobrym stanie w canie 200-250 PLN
Jest w pełni sprawny, minusem jest brak pokrywy..
Jest sens się w to ładować.
I tak na marginesie to ile jest wart ten mój 628 jeśli chciałbym go sprzedać i zostawić 1228?
Załączniki
bez nazwy.jpeg
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1876
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: DUAL CS 628

#8

Post autor: Jaculek »

To dobry gramofon i zdecydowanie bardziej klasyczny od 628. Niestety przegrywa jakością napędu (to tzw. idler, czyli układ z rolką przenoszącą napęd z silnika na talerz, w konsekwencji mniejsza stabilność obrotów i większy poziom zakłóceń od napędu). Wygrywa za to bardziej uniwersalnym ramieniem, więc można tam łatwo zainstalować wiele wkładek.
Za pokrywę zapłacisz drugie tyle, co za gramofon (co najmniej).
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
najbus
Posty: 9
Rejestracja: 29 lis 2022, 23:31

Re: DUAL CS 628

#9

Post autor: najbus »

Kurcze...
To chyba odpuszczę...
Obecny spełnia rolę bardzo dobrze, więc może poczekam na jakiś ciekawszy skarb ;)

To tylko Ciekaw jestem jaką cene mógłbym wołać za 628. w razie jakbym go chciał sprzedać...
znalazłem dwie oferty srebrnych w cenach 650 i 800..
najbus
Posty: 9
Rejestracja: 29 lis 2022, 23:31

Re: DUAL CS 628

#10

Post autor: najbus »

NO to teraz znalazłem 630Q za 350-400...

FAKKKKK
Załączniki
bez nazwy 666.jpeg
syko
Posty: 2344
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: DUAL CS 628

#11

Post autor: syko »

najbus pisze:
03 gru 2022, 11:45
To tylko Ciekaw jestem jaką cene mógłbym wołać za 628. w razie jakbym go chciał sprzedać...
najbus pisze:
02 gru 2022, 22:39
wręczyłem mu 100 PLN :D
Myślę że dokładnie tyle za ile kupiłeś. Sprzedaj za stówę to nie stracisz.
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
najbus
Posty: 9
Rejestracja: 29 lis 2022, 23:31

Re: DUAL CS 628

#12

Post autor: najbus »

Toś mnie pocieszył :D
najbus
Posty: 9
Rejestracja: 29 lis 2022, 23:31

Re: DUAL CS 628

#13

Post autor: najbus »

Jaculek pisze:
03 gru 2022, 11:37
To dobry gramofon i zdecydowanie bardziej klasyczny od 628. Niestety przegrywa jakością napędu (to tzw. idler, czyli układ z rolką przenoszącą napęd z silnika na talerz, w konsekwencji mniejsza stabilność obrotów i większy poziom zakłóceń od napędu). Wygrywa za to bardziej uniwersalnym ramieniem, więc można tam łatwo zainstalować wiele wkładek.
Za pokrywę zapłacisz drugie tyle, co za gramofon (co najmniej).
No dobra, pokrywa, pokrywą bo może stanie w szafce zatem problem kurzu trochę się rozwiążę..
Trochę kusi mnie ten model mimo Niższej jakości napędu..
Najwyżej będę miał dwa gramofony ;)

ALe czy warto się wybrać 100 km po niego?
w cenie miałbym zestaw winyli.
Plus gość ma bardzo fajny stolik/szafkę pod sprzęt AV a takowej poszukuję..

Skłaniałbyś się do zakupu?
najbus
Posty: 9
Rejestracja: 29 lis 2022, 23:31

Re: DUAL CS 628

#14

Post autor: najbus »

Ostanie mam nadzieję pytanie mam :)
Podłączenie tego 1228. tam jest wtyczka DIN. Mam preampa, który ma zarówno podłączenie DIN jak i RCA ale czy jeśli podłącze do wejścia DIN a na wyjście RCA to czy będzie działało takie podłączenie?
Nie wiem czy to jest system połączony i czy skoro input byłby DIN to i output musi być też din czy jednak może być RCA?

Będę wdzięczny za podpowiedź :)
Awatar użytkownika
Jozi
Posty: 1293
Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Pastwiska City

Re: DUAL CS 628

#15

Post autor: Jozi »

Możesz kupić przejsciówkę na 1/2" ale jak masz nową igłę to graj na niej.
To jest ramię ULM i dobrze by go nie przeciążać. Też mam jako drugi gramofon duala 627Q i miałem na przejściówce wkładkę AT 1/2" ale ostatecznie dokupiłem nową igłę podobnie jak TY i czasem na niej gram. Przejściówka póki co leży gdzieś na dnie szuflady.
[Sony PS X60,Technics SL 3210+Nagaoka 110MP+VM540ML+Pickering V 15,Shure M75-6S, Shure V15III, pre Dyskretniok , Kenwood KR 820, Heco P 3302-A] [ Tidal Hifi, xDuoo XQ-50 Pro2+Toping E30II, Onkyo 7030C,Yamaha A-S701, Indiana Line Nota 550X-C]
ODPOWIEDZ