Dual CS 5000 a CS 7000 (ew. wersja gold)

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
zp14
Posty: 81
Rejestracja: 12 sty 2012, 03:37

Dual CS 5000 a CS 7000 (ew. wersja gold)

#1

Post autor: zp14 »

Pytanie czy ktoś zna różnice pomiędzy tymi dwoma w/w gramofonami?

Jedynie doczytałem się w instrukcjach to, że ramie jest optymalizowane pod wkładki MC w CS 7000.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual CS 5000 a CS 7000 (ew. wersja gold)

#2

Post autor: Wojtek »

zp14 pisze:Pytanie czy ktoś zna różnice pomiędzy tymi dwoma w/w gramofonami?
To pytanie brzmi tak jakby to była jakaś tajemna wiedza :)

Na początek czuję, że trzeba coś dodatkowo wyjaśnić. Nie wiem czemu się tak utarło, że jest model CS 7000 i model "Gold" jako coś osobnego.
To nieprawda.
CS 7000 to właśnie jest pozłocona odmiana :) No dobra, ale odmiana czego? Ano faktycznie "zwykła" odmiana następcy to model CS 750.

Aczkolwiek trzeba zaznaczyć, że CS 7000/Golden One/G1 i "Golden Stone" pojawiły się na rynku wcześniej niż CS 750.
Później była jeszcze kolejna "złota" odmiana, model Golden 11, ale jest to nadal ten sam sprzęt co CS 750/7000.

CS 750/7000 to była taka ulepszona wersja CS 5000. Mogłoby się wydawać, że poczyniono jedynie kosmetyczne zmiany (bo w wyglądzie jednak się różnią), ale tak nie jest. Tak czy siak, są to lekkie modyfikacje.

Poprawili nieco napęd (lepsze łożysko) przez co troszkę zredukowali drgania oraz poprawili układ stabilizacji obrotów (inny mikroprocesor?), dzięki czemu lekko poprawiła się stabilność.

Trochę poprawili też ramię, głównie po stronie przeciwwagi, w związku z czym design jest ten sam, ale masy efektywne nieco inne, z czego ramię na CS 750/7000 jest cięższe.

To że ramię na CS 750/7000 jest "optymalizowane pod wkładki MC" w odróżnieniu od ramienia CS 5000 to raczej są jakieś bzdety marketingowe :)
Nie znaczy to oczywiście, że z wkładkami MC te ramiona nie zagrają. Wszystko obraca się wokół różnicy w masie efektywnej, co ma przełożenie na "dopasowanie" do podatności wkładek.

Są też jeszcze inne drobne różnice między nimi, ale nie mają one aż takiego znaczenia, by je tu wymieniać (moim zdaniem).
Wszak gdyby były to by nie było w sieci tyle mylnych głosów, że gramofony te są od środka identyczne ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual CS 5000 a CS 7000 (ew. wersja gold)

#3

Post autor: Wojtek »

Ale cisza, tak jakbym coś złego powiedział :)
Na allegro właśnie teraz jest jedna oferta z CS 750.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
zp14
Posty: 81
Rejestracja: 12 sty 2012, 03:37

Dual CS 5000 a CS 7000 (ew. wersja gold)

#4

Post autor: zp14 »

Wojtku dziękuję za informacje, bardzo się przydały. Niestety różne problemy życiowe nie pozwoliły mi od razu odpowiedzieć :(

No to teraz jestem szczęśliwym posiadaczem Golden One i jestem z niego bardzo zadowolony.
Czeka mnie jeszcze dobór wkładki, ale to trochę później się tym zajmę (na razie myślałem o 2M Bronze). Obecnie gra z AMG P4, czyli z taką budżetówką. Nie śpieszę się z wkładką bo podstawowym gramofonem jest Clear Audio Emotions z Ortofonem MC no2.

Chwilowo i tak mam zamiar w nim umieścić Grado 78 C (mono), aby odsłuchać kolekcję muzy z lat 50 i 60 ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual CS 5000 a CS 7000 (ew. wersja gold)

#5

Post autor: Wojtek »

zp14 pisze:Nie śpieszę się z wkładką bo podstawowym gramofonem jest Clear Audio Emotions z Ortofonem MC no2.
Przerzuć Ortofona na parę dni do Duala ;)
zp14 pisze:aby odsłuchać kolekcję muzy z lat 50 i 60 ;)
Jeśli masz płyty normalnorowkowe bądź szelaki to spoko, ale drobnorowkowych mono nie katuj takim szlifem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
zp14
Posty: 81
Rejestracja: 12 sty 2012, 03:37

Re: Dual CS 5000 a CS 7000 (ew. wersja gold)

#6

Post autor: zp14 »

Wojtek pisze:
zp14 pisze:Nie śpieszę się z wkładką bo podstawowym gramofonem jest Clear Audio Emotions z Ortofonem MC no2.
Przerzuć Ortofona na parę dni do Duala ;)
Dobry pomysł z zamianą, czemu mi nie przyszło to do głowy ???
zp14 pisze:aby odsłuchać kolekcję muzy z lat 50 i 60 ;)
Jeśli masz płyty normalnorowkowe bądź szelaki to spoko, ale drobnorowkowych mono nie katuj takim szlifem.
Mam ok. 30 płyt normalnorowkowych, to fragment starej rodzinnej kolekcji - tak z ciekawości chcę odsłuchać.
ODPOWIEDZ