DUAL CS 530 problem z ramieniem

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
ODPOWIEDZ
piotrkaszuwara
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2012, 15:48

DUAL CS 530 problem z ramieniem

#1

Post autor: piotrkaszuwara »

Cześć!
Mam następujący problem i nie za bardzo wiem, co mogło się stać.
Otóż - mój świeżo kupiony gramofon DUAL CS 530 (stary, bo stary, ale kupiony świeżo), a dokładnie to jego ramię, nie potrafi trafić w płytę. Wszystko było w porządku, aż do momentu, kiedy przyniosłem od babci stare winyle Bethovena. Podejrzewam, że to nie jedynie antypatia do muzyki klasycznej powoduje te zawirowania. Wszystko ustawione jest dobrze, jeśli chodzi o rozmiar płyty, dlatego, że wcześniej działało. Jednakże na ramieniu mam dwa pokrętła z wartościami odpowiednio (pokrętło pod ramieniem, większe) max do 2, a pokrętło na ramieniu (małe) z wartościami max do 3, no i oczywiście odważnik, który podejrzewam, że jest ustawiony dobrze, choć raczej na oko niż na pewniki.

Myślicie, że może to być jakiś problem z silniczkami? Płyty odtwarzają się normalnie jeśli kładę ramię sam, ale problem ma automat, bo ramię, ani nie trafia w płytę, ani nie cofa się po zakończeniu odtwarzania.

Będę wdzięczny za pomoc, jeśli podałem zbyt mało informacji, to oczywiście podzielę się ich większą ilością, byleby moje niemieckie cudo zaczęło działać jak dawniej.

Pozdrawiam!
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

DUAL CS 530 problem z ramieniem

#2

Post autor: eenneell »

Nie bardzo rozumiem!
Czy to sie dzieje przy płytach od Babci, czy przy wszystkich ;) :?: (Może wymiar mają inny?)
Bo nie widze zwiazku z tymi płytami od Babci, a awarią tą :D ;)
piotrkaszuwara
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2012, 15:48

Re: DUAL CS 530 problem z ramieniem

#3

Post autor: piotrkaszuwara »

hehe :) niestety przy wszystkich, ale zaczęło się dziać po nich, aczkolwiek też związku wielkiego nie widzę i myślę, że to przypadek, choć wolałem to potwierdzić :)
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

DUAL CS 530 problem z ramieniem

#4

Post autor: eenneell »

Ale automatyka działa?
Cos mi się wydaje, że to stuerpimpel sie wytarł, lub zaczął psować ;)
piotrkaszuwara
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2012, 15:48

DUAL CS 530 problem z ramieniem

#5

Post autor: piotrkaszuwara »

nie działa, kiedy sam ustawię ramię to płyta gra, ale kiedy się skończy to ramię się podnosi i opada, podnosi i opada i tak w kółko, ale nie wraca na stojak. tak samo kiedy wciskam start, kawałek się odsuwa od stojaka i opuszcza się w dół, nie dojeżdżając do płyty
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

DUAL CS 530 problem z ramieniem

#6

Post autor: eenneell »

To typowe objawy stuerpimpla!
Nie wiem czy Sam potrafisz "grzebać" w talkch sprzętach, Ale zbierz i schowaj (albo Twoj fachowiec) z całą pieczołowitośxią fragmenty stuerpimpla! :pray:
piotrkaszuwara
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2012, 15:48

Re: DUAL CS 530 problem z ramieniem

#7

Post autor: piotrkaszuwara »

A co to takiego? Da się to gdzieś dokupić? Jeśli tego nie naprawię i będę ustawiał ramię ręcznie, to sprzęt będzie psuł się coraz mocniej?
Jakaś rada co robić w takim wypadku? :)
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: DUAL CS 530 problem z ramieniem

#8

Post autor: pawel0777 »

Jeśli jest to taki sam element jak w serii 12XX to jest pewien prosty sposób na zrobienie "zamiennika" :) ...może ktoś z forumowiczów ma wiedzę czy pimpel w dualach jest zawsze taki sam :?:
piotrkaszuwara
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2012, 15:48

DUAL CS 530 problem z ramieniem

#9

Post autor: piotrkaszuwara »

ale to coś naprawdę poważnego, co grozi mi na przykład tym, że gramofon całkowicie przestanie działać?
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

DUAL CS 530 problem z ramieniem

#10

Post autor: pawel0777 »

Raczej nie,ale automat to dobra funkcja :)
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

DUAL CS 530 problem z ramieniem

#11

Post autor: eenneell »

Nic sie nie dzieje (poza niewygodą!)
Na forum jest o stuerpimplach, zaglądnij!
Niby prosta naprawa, ale nie do końca :(
piotrkaszuwara
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2012, 15:48

DUAL CS 530 problem z ramieniem

#12

Post autor: piotrkaszuwara »

okej, dzięki za pomoc! poszukam i może dam rade sam to naprawić!
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

DUAL CS 530 problem z ramieniem

#13

Post autor: eenneell »

To nie jest straszna filozofia!
Ale jakiekolwiek czynnosci podejmiesz to bez igły!
a w środku znajdziesz (pewnie 2 połówki stuerpimpla- no chyba, że się inaczej zużył ;) )
pisz co i jak
pzdr
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

DUAL CS 530 problem z ramieniem

#14

Post autor: Wojtek »

Parę forumowych tematów związanych m.in. z słynnym pimpkiem :)
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=766
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=678

Pimpka oczywiście można sobie dorobić.
pawel0777 pisze:może ktoś z forumowiczów ma wiedzę czy pimpel w dualach jest zawsze taki sam :?:
Tak, jest taki sam we wszystkich Dualach.

Steuerpimpel to tylko jeden z elementów mechanicznej automatyki ramienia, a więc bez niego można normalnie korzystać z gramofonu i nic złego się nie będzie działo.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: DUAL CS 530 problem z ramieniem

#15

Post autor: pawel0777 »

Wojtek pisze:
pawel0777 pisze:może ktoś z forumowiczów ma wiedzę czy pimpel w dualach jest zawsze taki sam :?:
Tak, jest taki sam we wszystkich Dualach.
Kiedyś już to pisałem w innym wątku,chociaż wtedy było to trochę nie na temat :?

"Robiłem "pimpel" do 1249 nic nie trzeba kupować :D .Pasuje izolacja z przewodu koncentrycznego do anteny (ta część która pokrywa wewnętrzną żyłę) tylko otwór wewnętrzny trzeba trochę powiększyć wiertłem chyba 1,8mm ,ale to byś musiał sobie zmierzyć bo dokładnie nie pamiętam ;) Znalazłem taki rysunek ważny jest wymiar..." :)
Załączniki
Dodaję jeszcze fotkę tak żeby było wiadomo o co mi chodzi.Ucinamy to co jest zaznaczone strzałką,wyciągamy szczypcami drut miedziany ze środka i już jest materiał do produkcji własnego "pimpla" Ważne jest zachowanie odpowiedniej długości rys.4.Mój 1249 po tym zabiegu odzyskał pełną sprawność.
Dodaję jeszcze fotkę tak żeby było wiadomo o co mi chodzi.Ucinamy to co jest zaznaczone strzałką,wyciągamy szczypcami drut miedziany ze środka i już jest materiał do produkcji własnego "pimpla" Ważne jest zachowanie odpowiedniej długości rys.4.Mój 1249 po tym zabiegu odzyskał pełną sprawność.
antena.jpg (8.58 KiB) Przejrzano 1747 razy
pimpelreplacementhintslm8.jpg
ODPOWIEDZ