Dual DTJ-250 USB

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Dual
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1167
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dual DTJ-250 USB

#31

Post autor: Piterski »

Mocowanie osi kolumny ramienia identyczne jak w wspomnianym przeze mnie modelu Sony i tu było główne źródło luzów.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Dual DTJ-250 USB

#32

Post autor: wojtekf »

http://www.hanpin.com.tw/Products/02_BJ-U25.html

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do pochodzenia tego Duala ;)
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
dorjan
Posty: 8
Rejestracja: 30 gru 2018, 05:24

Re: Dual DTJ-250 USB

#33

Post autor: dorjan »

wojtekf pisze:
07 sty 2019, 11:56
http://www.hanpin.com.tw/Products/02_BJ-U25.html

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do pochodzenia tego Duala ;)
To dobrze, czy źle, że ma takie pochodzenie?

Dzięki Waszej aktywności mam coraz większe rozeznanie w temacie gramofonów. Nie wiedziałem, że ten
Dual jest podobny zewnętrznie do Technics’a SL 1200, ale na obcojęzycznych forach audio też toczą się zażarte dyskusje i Hanpin BJ-25 ma wiele twarzy, a cena oscyluje w granicach 150-400 $, więc jakoś broni się nawet na rozwiniętych rynkach zachodnich i nikt go nie sprzedaje za 100-150 zł. Ten model jest bardziej polecany niż budżetowe konstrukcje Sony, Audio Technika, Pioneer.
Wchodziłem dziś do JB HiFi i prawie upadłem, gdy zobaczyłem to: -
http://www.sherwood-av.com.au/product/p ... h-control/
Powiedz mi, że to nie jest wyraźne zdzierstwo evergreen SL1200 - nawet do lampy.
To odpowiednio oznaczony Hanpin BJ-25.
Audio Technica od wieków sprzedaje klony, a Pioneer także wchodzi w grę.
Hanpin tworzy wszystkie gramofony Technics, w tym wersje "super OEM", które naśladują technologię techniczną Technics.

Obywatel pisze:
31 gru 2018, 19:44
Jeśli ramię trzyma geometrię, to z głupią AT-95e Fryderyk ma szansę zmiażdżyć tego Duala.

Natomiast gwoli sprawiedliwości dla tego Duala z Lidla, to masz rację że nie był to aż taki najgorszy zakup. Jest mnóstwo zdecydowanie gorszego chłamu na rynku wciskanego ludziom po zdecydowanie wyższej cenie. Także tragedii nie ma, ale też nie ma rewelacji.
Rewelacji nie szukałem. Dla mnie to zupełnie wystarczająca jakość, ale zasugerowałem się Twoją wypowiedzią i cały dzisiejszy wieczór słucham muzyki z płyt winylowych na wkładkach AT95E. Kupiłem dwie i wymieniłem w obydwu gramofonach. Powiem szczerze – spodziewałem się większej różnicy. Jest trochę bardziej przestrzenny dźwięk, z większą ilością szczegółów i być może słychać mniej trzasków, albo są troszeczkę bardziej wytłumione. FM-104 jest zauważalnie mniej dynamiczna.
Natomiast przy porównaniu obydwu gramofonów z wkładką AT95E żadnych różnic nie ma. Grają bardzo porównywalnie i ich cechy konstrukcyjne (plastyk vs płyta wiórowa) nie mają wpływu na charakter dźwięku.
Pozdrawiam.

Obrazek
Awatar użytkownika
dot87
Posty: 1458
Rejestracja: 04 wrz 2017, 17:37
Gramofon: Akai AP D33/Technics
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dual DTJ-250 USB

#34

Post autor: dot87 »

.Dual jest podobny zewnętrznie do Technics’a SL 1200, ale na obcojęzycznych forach audio też toczą się zażarte dyskusje i Hanpin BJ-25 ma wiele twarzy, a cena oscyluje w granicach 150-400 $, więc jakoś broni się nawet na rozwiniętych rynkach zachodnich i nikt go nie sprzedaje za 100-150 zł. Ten model jest bardziej polecany niż budżetowe konstrukcje Sony, Audio Technika, Pioneer.
Wiesz to akurat że się broni to o nim nie świadczy specjalnie (marketing szeptany dochodzi) może oprócz tego że faktycznie w tej cenie można kupić dużo gorzej. Co do porównania do Technicsa to nie rozpędzał bym się naprawdę i nie wierzył w takie rzeczy. Weź pod uwagę że pierwszy Technics SL 1200 wyszedł w 1972 r(!) i przypuszczam że wciąż znajdziesz ludzi którzy użytkują go do tej pory i sobie chwalą. Z tego co udało mi się ustalić Mk 6 to rok 2007 także i tak już sprzęt 11 letni. Życzę Ci żeby Twój chiński dual tyle grał.
Nawet nie porównując tego sprzętu do Technicsa tylko do Fryderyka: sam piszesz że nie ma różnicy w dźwięku a zobacz jaka jest różnica jeżeli chodzi o wiek.
Już nie mówiąc o tym że sprawiedliwe byłoby porównywanie do sprzętu z epoki wartego tyle co Dual (500 zł).
Szybki rzut oka na allegro i mamy: Wege JPS351P (Sony pod innym brandem), Saba PSP 350, Akai AP B21 czy Akai AP D40. Zakładając że te sprzęty są sprawne (a wierz mi w tym budżecie, jak równiez sporo niższym da się kupić sprawny gramofon) podejrzewam że rozłożyły by Duala z Chin na łopatki.
Nie zrozum mnie źle, cieszę się że jesteś zadowolony, niemniej jednak dziwi troche dorabianie filozofii do tego zakupu. To że na zachodzie cena oscyluje w okolicach 150-400 $ wcale nie znaczy że sprzęt jest tyle wart.
Przepraszam za przydługi wpis. Proszę nie traktować go w charakterze ataku personalnego (czy jakiegokolwiek innego :)
Luxman L230/Rotel RA820Bx3/Wega P120SH/Pickering V15/Stanton 680/Shure m75/Dual CD 1065/HK 27
Philips LFD 3428/Somic V2/AKG 240 Studio/Beyerdynamic DT 770/990 Pro
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1167
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dual DTJ-250 USB

#35

Post autor: Piterski »

Dorjan, na to czy usłyszysz i w jakiej skali będą zmiany w dźwięku przy porównaniu obu wymienionych gramofonów/wkładek ma znaczenie sprzęt towarzyszący.
Dla mnie wniosek jest jeden. Jeśli w chwili obecnej w Twoim systemie takich różnic nie zauważasz to oznacza, że Dual wpasował się idealnie w poziom pozostałych urządzeń twego Hi-Fi.
Jeśli wiec będziesz chciał się posunąć w tym zakresie do przodu to proponuje spróbować zastosować wyższej klasy preamp gramofonowy.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Dual DTJ-250 USB

#36

Post autor: Obywatel »

Piterski pisze:
09 sty 2019, 14:35
Jeśli w chwili obecnej w Twoim systemie takich różnic nie zauważasz to oznacza, że Dual wpasował się idealnie w poziom pozostałych urządzeń twego Hi-Fi.
Plus AT-95e to low-endowa wkładka, która wiele wybacza.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
dorjan
Posty: 8
Rejestracja: 30 gru 2018, 05:24

Re: Dual DTJ-250 USB

#37

Post autor: dorjan »

Nigdy nie analizowałem mojego sprzętu audio pod względem potrzeb gramofonu. To taka zbieranina z różnych okresów i posiadany amplituner to Yamaha RX-V1000. Nie wiem jaki przedwzmacniacz tam siedzi, ale dotychczas wszystko wydaje się być poprawne i dźwięk jest czysty, analityczny, bez żadnych szumów. Jego jakość i możliwości w porównaniu do czasów PRL'owskiego Merkurego i później Diory są nieporównywalne. W tym przypadku mogę napisać, że deklasuje poprzednie wzmacniacze. To było widać, słychać i czuć. Nagłośnienie to dwa monitory Kenwood LS-76 i zestaw Koda CV-52v2 mający ok. 7-8 lat. Też nie mam żadnych zastrzeżeń do ich jakości i mocy. Słuchawki są w miarę tanie i proste. Najgorszy chłam to Sony Hi-Fi MDR-1122. Różnicę usłyszałem po zakupie Superlux'ów HD 681 i HD 668B. Najlepsze moim zdaniem są Kingstony Hyper X Cloud II, których najczęściej używam przed monitorem komputera.
To już wszystko o peryferiach podłączanych do gramofonu.

Wracając do Duala z Lidla, to od wczoraj ponownie zabrał miejsce na półce dla odtwarzacza CD i próbuję znaleźć jego słabe punkty. Odtwarza płyty na zmianę z G-620. Mają w końcu jednakowe igły i wkładki. Najsłabszym punktem jest brak "auto-stop" z podnoszeniem ramienia na końcu płyty. Taka funkcjonalność przydałaby się, a tak trzeba pilnować końca krążka, bo kręci się na ostatniej ścieżce bez końca. Poza tym nie mam zastrzeżeń. Ten wbudowany preamp jest chyba dobrej jakości, bądź porównywalnej z tym w RX-V1000, bo żadnej różnicy moje uszy nie wychwytują. Wbrew temu co pisaliście wyżej silnik ma odpowiednią moc i moment obrotowy. Ciągnie naprawdę silnie i stabilnie. Na zmianę płyt w locie nie reaguje zwalnianiem i czuć tą siłę pod palcami. Staruszek G-620 rozpędza się powoli i najczęściej pomagam mu ręcznie.
tomkan
Posty: 103
Rejestracja: 12 sty 2018, 23:13

Re: Dual DTJ-250 USB

#38

Post autor: tomkan »

Obywatel pisze:
09 sty 2019, 19:22
Piterski pisze:
09 sty 2019, 14:35
Jeśli w chwili obecnej w Twoim systemie takich różnic nie zauważasz to oznacza, że Dual wpasował się idealnie w poziom pozostałych urządzeń twego Hi-Fi.
Plus AT-95e to low-endowa wkładka, która wiele wybacza.
Nie przesadzacie? Nie wierzę, ze ktoś odróżni w ślepym teście dźwięk z dwu różnych gramofonów, na których wisi AT95. Oczywiście reszty toru nie zmieniamy, w szczególności pre.
kami3n147
Posty: 50
Rejestracja: 17 lip 2017, 14:16

Re: Dual DTJ-250 USB

#39

Post autor: kami3n147 »

Potwierdzam, że z nową wkładką gramofon gra lepiej. Nie zauważyłem żadnych przydźwięków i zakłóceń. Wymieniłem headshell na lżejszy przez co ramie jest lepiej wyważone, igła nie przeskakuje nawet na mocno porysowanych płytach(wcześniej potrafiła przeskoczyć na rowkach, gdzie płyta się zaczyna).Fakt, za 500zł można mieć lepszy odtwarzacz z epoki wnyla, ale jeśli chodzi o nowy sprzęt to IMO zakup był opłacalny :)

Obrazek
Obrazek
ebola1972
Posty: 561
Rejestracja: 18 gru 2018, 12:02
Gramofon: Sony PS-X50
Lokalizacja: Płock

Re: Dual DTJ-250 USB

#40

Post autor: ebola1972 »

U mnie jeszcze gra na oryginalnej wkładce 3600L.
Co jak co ale na początek jak się nic nie ma trzeba wydać. Myjka Knosti, składniki płynu forumowego, okładki na płyty, szczotki do czyszczenia płyt i igły. No i kilka nowych płyt. No ale małymi krokami...
Rozglądalem się za nową wkladką. Ostatecznie udało mi się kupić za pół ceny ortofona 2m blue.
Z pilniejszych wydatków jeszcze nowy headshell i waga do sprawdzenia siły nacisku.
Na początek chyba wystarczy.
Sony PS-X50
lampa EL34 by Misse, Yaqin MS-30L, Ugoda
Preamp PeeCeeBee
pre MaCaBRiaa
Philips CD 350 (mod by Martynka) Beogram CD 7000
DAC Topping D50S l1541gold dac (mod by Martynka)
Kolumny DIY
kami3n147
Posty: 50
Rejestracja: 17 lip 2017, 14:16

Re: Dual DTJ-250 USB

#41

Post autor: kami3n147 »

Brat też kupił 2M Blue. Jakby człowiek wiedział, że za parę dni będzie taka okazja to by nie kupił Szczura, ale jak to mówią:"Jakby człowiek wiedział, że się wywróci to by usiadł" Ja od siebie tylko dodam, że Dual ma specjalne miejsce na schowanie drugiego headshella :)
Obrazek
Obrazek

PS. Ortofon pięknie się prezentuje:
Obrazek
ebola1972
Posty: 561
Rejestracja: 18 gru 2018, 12:02
Gramofon: Sony PS-X50
Lokalizacja: Płock

Re: Dual DTJ-250 USB

#42

Post autor: ebola1972 »

też chyba ten headshell ortofona kupie. A potem będą pierwsze koty za płoty czyli instalacja wkładki...
Sony PS-X50
lampa EL34 by Misse, Yaqin MS-30L, Ugoda
Preamp PeeCeeBee
pre MaCaBRiaa
Philips CD 350 (mod by Martynka) Beogram CD 7000
DAC Topping D50S l1541gold dac (mod by Martynka)
Kolumny DIY
Awatar użytkownika
ojcie_c
Posty: 731
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:46
Gramofon: Technics SL-1200GR
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dual DTJ-250 USB

#43

Post autor: ojcie_c »

dorjan pisze:
09 sty 2019, 00:21
Ten model jest bardziej polecany niż budżetowe konstrukcje Sony, Audio Technika, Pioneer.
Polecam zapoznanie się z modelami AT-LP5 i AT-LP7, chyba jedyne modele ze stajni Audio Technica warte uwagi... Na Audiokarmie ludzie sobie je chwalą, AT-LP5 był chyba pierwszym wyrobem Hanpin, w którym nikt jeszcze nie narzekał na luźne łożyska w fabrycznie nowym ramieniu. Zdarzało się w Pioneerach.
Obywatel pisze:
09 sty 2019, 19:22
AT-95e to low-endowa wkładka, która wiele wybacza.
Nie traktowałbym AT-95E jako wkładki low-endowej...
kami3n147 pisze:
11 sty 2019, 06:33
Ortofon pięknie się prezentuje:
Czy dobrze kumam, że do gramofonu za 600 zł (czy ile on tam w tym Lidlu kosztował) dokupiłeś headshell za 130 i wkładkę za 700? No cóż... Twoje pieniądze...
Technics: SL-1200GR +SL-PG42A +ST-610 + RS-BX707 +Onkyo A 8450 +2xJamo C95
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Dual DTJ-250 USB

#44

Post autor: darkman »

ojcie_c pisze:
13 sty 2019, 11:21
Nie traktowałbym AT-95E jako wkładki low-endowej...
Ja też nie. Miałą zastąpić wcześniejsze i dość już długo rezydujące na rynku wkładki AT. Moim zdaniem ta koncepcja się udała znakomicie przy zachowaniu budżetowej ceny. Wystarczy prześledzić historię tej serii i mieć świadomość, że wkładki z wyższej rozwojowo serii to inny generator i inna linia, kierowana do bardziej zaawansowanego odbiorcy. Natomiast uniwersalność AT95 jest nie do przecenienia.
ebola1972
Posty: 561
Rejestracja: 18 gru 2018, 12:02
Gramofon: Sony PS-X50
Lokalizacja: Płock

Re: Dual DTJ-250 USB

#45

Post autor: ebola1972 »

ortofon 2m blue na wyprzedaży był w cenach 420-450zł więc chyba nie tak źle.
Czy coś nie tak z tym headshellem ortofon? sam zamierzam takiego kupić.
Sony PS-X50
lampa EL34 by Misse, Yaqin MS-30L, Ugoda
Preamp PeeCeeBee
pre MaCaBRiaa
Philips CD 350 (mod by Martynka) Beogram CD 7000
DAC Topping D50S l1541gold dac (mod by Martynka)
Kolumny DIY
ODPOWIEDZ