Skórzane slipmaty/maty do gramofonu

Awatar użytkownika
bassride
Posty: 88
Rejestracja: 19 paź 2017, 10:48
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Kraków

Re: Skórzane slipmaty/maty do gramofonu

#31

Post autor: bassride »

Jestem zainteresowany, ale właśnie dziś odebrałem z paczkomatu przepiękna czerwona matę, która kupiłem via Allegro.
Technics SL-Q33 (MP110) - Accuphase E 204 - Tannoy Cheviot
https://www.discogs.com/user/wojtek_krk ... tists_sort
dzakub63
Posty: 17
Rejestracja: 27 lis 2018, 14:35
Gramofon: Onkyo CP-1015A

Re: Skórzane slipmaty/maty do gramofonu

#32

Post autor: dzakub63 »

Cieszę się, że się podoba. A co do maty do technicsa to jak przyjdzie pora, to proszę o kontakt. Pozdrawiam!
Maty gramofonowe skórzane http://tnijurl.com/5ff56777a1ea/
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Skórzane slipmaty/maty do gramofonu

#33

Post autor: darkman »

dzakub63 pisze:
05 lut 2019, 18:43
Kładziemy zamiast oryginalnej.
Skądże!? :)
I tak i nie! Ze wskazaniem na NIE.
Matę skórzaną kładziemy jak chcemy i to jest podstawa niezależności audio od rewelacji głoszonych na forach przez mniej lub bardziej zaawansowanych użytkowników. Ze wskazaniem na niezaawansowanych :roll:
Matę kładzie tak by uzyskać wysokość default maty oryginalnej dla danego modelu. Zatem w większości przypadków należy ją położyć na podkładce DJ`skiej lub filcowej.
dla przykładu, jeśli mata oryginalna Artura (post ww.) ma 4,5 mm, to położenie maty skórzanej circa 2,5 mm saute daje zbyt małą wysokość i wpływa na zmianę VTA geometrii gramofonu.
Mat skórzanych używa się głownie właśnie po to by mieć ewentualny wpływ na wzmiankowany parametr, zwłaszcza w gramofonach, które nie mają możliwości sterowania wysokością kolumny ramienia i co za tym idzie samym jego położeniem (poziomowaniem) w rzeczy samej.
Druga przyczyna używania takich mat to znakomite tłumienie oraz właściwości a elektrostatyczne.

Do tej pory nie wymyślono mat lepszych niż gumowe, oryginalne i dedykowane do danego modelu gramofonu.
Skóra, zwłaszcza dobrze wykonana i o wysokiej równomierności 'wyprawienia' może być dobrą alternatywą dla maty jednak wymaga właściwego podejścia i świadomości stosowania.
Dla gramofonów nie posiadających maty oryginalnej (lub uszkodzoną), jest to doskonałe wyjście.
Skóra spisuje się również bdb w środowiskach pomieszczeń audio, które mają tendencje do gromadzenia ładunków elektrostatycznych na sprzętach, urządzeniach, ubraniach (zima, fqrvę sztucznych tworzyw w otoczeniu, karma, złe mzimu itp..).

Umówmy się jednak, że ani korek, ani skóra, ani filcoki, ani nawet akrylowe wydumki nie są w stanie konkurować w pełni z oryginalną matą gramofonową dobrej klasy wykonania i dedykowanej do danego gramofonu.
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Skórzane slipmaty/maty do gramofonu

#34

Post autor: Biogon »

.
Ostatnio zmieniony 10 lut 2019, 21:40 przez Biogon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mechanior
Posty: 87
Rejestracja: 12 paź 2017, 16:48
Gramofon: Technics SL-Q3
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Skórzane slipmaty/maty do gramofonu

#35

Post autor: Mechanior »

darkman pisze:
05 lut 2019, 21:49
dla przykładu, jeśli mata oryginalna Artura (post ww.) ma 4,5 mm, to położenie maty skórzanej circa 2,5 mm saute daje zbyt małą wysokość
i dlatego mam kupionych kilka mat z demobilu po 10 do 15 zł o grubościach 2 mm, 2,3 mm, 2.5 mmm, 2,7 mm i inne grubości. Do wyboru, do koloru (są jasno szare, ciemno szare i czarne :D)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Skórzane slipmaty/maty do gramofonu

#36

Post autor: darkman »

Mechu, Colorysta z Waści :) Trzeba by to jakoś stabilizować jeśli kilka masz założonych na daną sesję wkładkową. W tym momencie docisk się jednak przydaje, mimo kontrowersyjnych opinii co do tego gadgetu. Używam do cienkich płyt z powodzeniem.

p.s. dodam tylko dla prawilności, że maty skórzane są OK i bardzo przyjazne dla gramofonu w tym miłe w obsłudze i dotyku, jednak z powyższymi uwagami. Kwestia jedynie w tym byśmy nie popadli w jakieś samouwielbienie, że to gadget na miarę igły o lepszym zdecydowanie szlifie, bo po prostu tak nie jest.
dzakub63
Posty: 17
Rejestracja: 27 lis 2018, 14:35
Gramofon: Onkyo CP-1015A

Re: Skórzane slipmaty/maty do gramofonu

#37

Post autor: dzakub63 »

Witam!
Maty wciąż dostępne a cena jeszcze bardziej atrakcyjna.

https://allegro.pl/oferta/mata-gramofon ... 8005924667
Maty gramofonowe skórzane http://tnijurl.com/5ff56777a1ea/
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6683
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Skórzane slipmaty/maty do gramofonu

#38

Post autor: konrads0 »

Kupowałem dzisiaj kilka płyt i w pakiecie dostałem taką matę antystatyczną.
Myślę, że to lata '70.
Wysokość ok 2mm., materiał bardzo lekki, niby filc, ale bardzo lekki.

Zrobiłem test z włosami na ręce.
Przykładając do płyty, która leży na macie stwierdziłem, że płyta włosów nie przyciąga, tak jak to bywało do tej pory.
Może działa :?: :roll:
Załączniki
20190604_181717.jpg
Awatar użytkownika
Fafikdog
Posty: 398
Rejestracja: 22 gru 2011, 19:50

Re: Skórzane slipmaty/maty do gramofonu

#39

Post autor: Fafikdog »

Czy są możliwe do wykonania przetłoczenia na macie?
Np napis...
Moje DIY
Micro Seiki DD7
SME 3012
Shure V15 type IV
YAQIN MS-12B
Music Angel Meng X8 upgrade by LampizatOr (Fikus)
Indiana Line Tesi 561
ODPOWIEDZ