Aktualizacja forum - duże zmiany

Ogłoszenia i tematy związane z funkcjonowaniem forum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Aktualizacja forum - duże zmiany

#1

Post autor: Wojtek »

Zakładam ten temat w celu poinformowania was wszystkich o aktualnej sytuacji ze stroną techniczną forum oraz co zamierzam z tym zrobić.

Chciałbym wprowadzać poprawki do forum, usprawniać je i zabezpieczać.
Ostatnimi czasy zaniedbałem stronę techniczną i forum się nie rozwijało tak jak mogłoby, przez co nadal tkwimy przy funkcjonalnościach, które z dzisiejszej (a nawet i wczorajszej) perspektywy należałoby ulepszyć.
Złożyło się na to wiele względów.

Głównym z nich jest ten, że w zeszłym roku twórcy phpBB (silnik na którym stoi winyl.net) zaprezentowali nową wersję, 3.1 (my jesteśmy przy 3.0.14, ostatniej z serii 3.0).

Problem polega na tym, że wersja 3.1 była bardzo bliska byciu phpBB 4. Twórcy zabrali się za wszystko i przepisali cały kod od nowa, w celu ułatwienia sobie i użytkownikom życia w przyszłości.
Niesie to ze sobą jednak diametralne zmiany, na tyle mocne że prosta aktualizacja może nie wyjść. Dlatego też nadal póki co jest wspierana seria 3.0, ale i to się w pewnym momencie skończy.

Dlatego też, myśląc o podniesieniu winyl.net do najnowszej wersji silnika, musimy pogodzić się z tym, że większość modyfikacji które poczyniłem przez lata na forum po prostu zniknie, ze względu na brak kompatybilności.
Z tego właśnie powodu zignorowałem możliwość dodawania kolejnych modyfikacji do starej wersji, bo byłem świadom że prędzej czy później je również musiałbym usunąć i zacząć od nowa.

Na szczęście nowa wersja sama w sobie wprowadza też wiele nowości. Rzeczy, które wcześniej musiałem dodawać ręcznie będą teraz w standardzie, a także funkcjonalności, o które od dawna forumowicze prosili.

Kiedyś założyłem sobie plan, że postawię nową wersję z boku i będę ją modyfikował by zrównać ze starą kopią. Jednakże ostatecznie uznałem to rozwiązanie za zbyt mozolne.
Tak więc postanowiłem że zrobimy aktualizację już teraz, a potem będę usprawniał już "żywe" forum.

Na początek zrobię kopię wszystkiego i zobaczę testowo czy "czysta" aktualizacja przejdzie bez szwanku. Później przełączę pstryczek i adres winyl.net będzie kierował do nowej wersji. Stara zostanie sobie na boku, jako kopia zapasowa/wzorzec.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10463
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Aktualizacja forum - duże zmiany

#2

Post autor: Myszor »

Nic z tego nie rozumiem. Dawaj pstryczek i obczaimy co i jak.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Aktualizacja forum - duże zmiany

#3

Post autor: Wojtek »

To co najważniejsze to to, że jak będzie "pstryczek" to zniknie kilka rzeczy :) Przynajmniej na razie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Staszek60
Posty: 297
Rejestracja: 10 sie 2015, 17:21
Gramofon: Już Akai ap206c
Lokalizacja: Śląsk

Aktualizacja forum - duże zmiany

#4

Post autor: Staszek60 »

Wojtku, pstrykaj. Przeżyjemy . A do nowego przyzwyczaimy .
Winylowy wariat
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Aktualizacja forum - duże zmiany

#5

Post autor: klin »

Ekstra :-) przy każdym upgradzie coś się musi spieprzyc - inaczej bym pracy nie miał ;-)
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Aktualizacja forum - duże zmiany

#6

Post autor: zbyszek1982 »

Wojtek pisze:zniknie kilka rzeczy

A co konkretnie? Bo może będzie lepiej żeby były "zniknięte"?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Aktualizacja forum - duże zmiany

#7

Post autor: Wojtek »

- shoutbox
- obecna szybka odpowiedź
- obecny wygląd na urządzeniach mobilnych
- historyczne statystyki forum
- szybkie wyszukiwanie nieprzeczytanych postów

To te najbardziej popularne funkcjonalności. Jest ich więcej, ale są pomniejsze i nie przez wszystkich używane.

Shoutbox na pewno zastąpimy nowym (obecny i tak przestał być wspierany już wieki temu, nie mówiąc już o niezałatanych błędach).
Kiedy stawiałem forum, phpBB nie miało funkcji szybkiej odpowiedzi. Musiałem to dodać. Później jak pojawiło się coś podobnego w phpBB, zdecydowałem się nie zmieniać i zostawiłem tak jak jest.
Nowe phpBB w standardzie ma skórę kompatybilną z urządzeniami mobilnymi, więc nie trzeba nic kombinować. Dodatkowo dorzucimy oczekiwane przez użytkowników wsparcie dla aplikacji tapatalk.

Wyszukiwanie nieprzeczytanych postów zastąpię nowym. Nad historycznymi statystykami się zastanowię (raczej niski priorytet).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
rysma
Posty: 138
Rejestracja: 05 mar 2013, 15:10
Gramofon: Technics SL-150 SME
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Aktualizacja forum - duże zmiany

#8

Post autor: rysma »

Idzie nowe, oby lepsze :) Choć lepsze jest wrogiem dobrego, jakoś tak to było ? :)
Kenwood KD 850, Technics sl 150+ SME3009 i V15, Sansui AU-G90x, KH Telewatt TS-100a, Pioneer S-910, BO 5700 i wiele innych konfiguracji.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10463
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Aktualizacja forum - duże zmiany

#9

Post autor: Myszor »

Wojtek czy Ty zacząłeś już coś zmieniać ? Bo od jakiegoś czasu muszę się ciąge logować jak wchodzę na ipadzie. Kiedyś tak mi nie robił.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Aktualizacja forum - duże zmiany

#10

Post autor: Wojtek »

Nic jeszcze nie robiłem. Może nieopatrznie wchodzisz przez tryb prywatny przeglądarki?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Aktualizacja forum - duże zmiany

#11

Post autor: Pawelec »

Od czego to zależy, że niektóre załączniki (np. zdjęcia) są widoczne dla użytkowników niezarejestrowanych, a niektóre nie?
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Cracker
Posty: 9658
Rejestracja: 29 gru 2012, 20:16

Aktualizacja forum - duże zmiany

#12

Post autor: Cracker »

Pewnie od tego gdzie ten załącznik jest. Jeśli na zewnętrznym serwerze to widzą wszyscy, jeśli na forumowym to tylko zalogowani.
Just take those old records off the shelf
I'll sit and listen to 'em by myself
Today's music ain't got the same soul
I like that old time rock and roll
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Aktualizacja forum - duże zmiany

#13

Post autor: Wojtek »

Tak jest :)

Ubolewam nad fotami wrzucanymi "gdzieś tam", bo nie mogę ze swojej strony zapewnić by były one nadal dostępne za pół roku, rok, 4 lata, itd.

Przeglądając stare tematy można już napotkać sytuacje gdzie zamiast zdjęcia mamy słowo "obrazek" albo jakiś link prowadzący donikąd. Czasami udaje się jeszcze skontaktować z oryginalnym autorem i odzyskać te materiały, ale częściej ludzie już nie odpowiadają na wiadomości/maile albo już tych zdjęć nie posiadają.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Aktualizacja forum - duże zmiany

#14

Post autor: Pawelec »

Wojtek, rozumiem, że foty do wglądu dla zarejestrowanych to dodatkowy argument dla przeglądających by się przyłączyli? ;)
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Aktualizacja forum - duże zmiany

#15

Post autor: Wojtek »

Z jednej strony tak, a z drugiej chodzi bardziej o oszczędność transferu. Większość for tak robi. Zdjęcia ważą więcej niż cały tekst na forum razem wzięty :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ