Spamboty

Ogłoszenia i tematy związane z funkcjonowaniem forum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Spamboty

#1

Post autor: krolix »

Szanowni Moderatorzy,
uprzejmie zwracam uwagę na to, że w dziale offtopic zaczynają panoszyć się spamboty. ;)
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Spamboty

#2

Post autor: Sindsoron »

Wiem, na bieżąco je usuwam, ale jako moderator nic ponad to nie mogę zrobić, trzeba poczekać na powrót Wojtka.
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Spamboty

#3

Post autor: motown »

Banowanie po adresie IP/hoście też na niewiele się zda. Przerabiałem to w praktyce. Nawet zbanowanie jakiegoś zakresu adresów przy użyciu "*" czy "-" nie pomaga, a prawdopodobieństwo, że zbanuje się zwykłych użytkowników wzrasta ;)

To jest walka z wiatrakami. Najlepiej ignorować takie wątki, nie klikać w nie ani w żadne linki, które się w temacie znajdują. Moderatorzy oczywiście powinni na bieżąco usuwać takie śmieci.

Ale boty zawsze wracają ;]
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41378
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Spamboty

#4

Post autor: Wojtek »

Niestety, przy inteligentnych botach jedyne co mogę robić w ramach walki to utrudnienie/zmianę procesu weryfikacji przy rejestracji.
Kiedyś już robiłem takie eksperymenty i tutaj, ale wtedy też od czasu do czasu dostawałem mail od ludzi, którzy nie byli w stanie przejść przez proces weryfikacji (bo nie potrafili odczytać symboli z obrazka/captchy np.), co nigdy nie jest dobrym znakiem, tak więc ponownie "poluzowałem" ustawienia.

Na szczęście spamboty jakoś ostro nas nie zalewają, więc jako administracja myślę, że radzimy sobie z nimi dobrze.

Fakt faktem, ostatnio nastąpił jakiś zmasowany atak na nas. Jak zrobi się uciążliwie to najwyżej tymczasowo podniosę poziom weryfikacji.

W między czasie jednak postaram się znaleźć jakieś dobre rozwiązanie, co by załatwić ten problem, który jednak raz na jakiś czas się pojawia.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41378
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Spamboty

#5

Post autor: Wojtek »

OK, jako rozwiązanie kompromisowe, dodałem do formularza rejestracji proste pytanie kontrolne, na które raczej każdy Polak poprawnie odpowie.

Dla wygody, poprawną odpowiedź wybieramy z listy, zamiast wpisywać ją ręcznie.

Ostatnia zwiększona aktywność spambotów to definitywnie jakiś skoncentrowany atak.
Im witryna jest popularniejsza tym bardziej jest to łakomy kąsek dla ludzi zajmujących się spamem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Crash
Posty: 14
Rejestracja: 23 mar 2012, 15:24
Lokalizacja: Swarzędz

Re: Spamboty

#6

Post autor: Crash »

Mam to samo jako administrator forum. Ja zrobiłem tak, że każdy nowy użytkownik musi być potwierdzony przeze mnie i aktywowany. Jedynym utrudnieniem jest kilka dodatkowych maili z informacją o nowym koncie które i tak muszę potem usunąć z PA :D
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41378
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Spamboty

#7

Post autor: Wojtek »

Crash pisze:Ja zrobiłem tak, że każdy nowy użytkownik musi być potwierdzony przeze mnie i aktywowany.
Dla mnie taka opcja to ostateczność. Jak ktoś ma życie także poza komputerem to takie rozwiązanie jest zarówno dla administracji jak i dla nowych użytkowników niezbyt wygodne.
Crash pisze:Jedynym utrudnieniem jest kilka dodatkowych maili z informacją o nowym koncie które i tak muszę potem usunąć z PA :D
No właśnie, a im większe forum, tym więcej takich maili, o różnej porze dnia i nocy.
Dodatkowo, może się zdarzyć, że uznasz człowieka za spambota albo vice versa i znowu jest kłopot :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Micke
Posty: 209
Rejestracja: 04 paź 2011, 21:40

Spamboty

#8

Post autor: Micke »

to może warto pomyśleć nad zmianą całego forum i naprzykład przesiadką na IP.Board ? Chociaż to akurat jest rozwiązanie płatne... Ale jestem pewien że jest też coś co rozwija społeczność na jakiejś wolnej licencji, może nawet tylko wtyczka do phpBB
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41378
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Spamboty

#9

Post autor: Wojtek »

Micke pisze:to może warto pomyśleć nad zmianą całego forum i naprzykład przesiadką na IP.Board ?
Lubię Invision. Stawiałem na tym fora jeszcze zanim przesiadłem się na phpBB (w czasach kiedy jeszcze istniała darmowa wersja IP.Board, czy też "Invision Power Board" czy jak to tam się ówcześnie nazywało).
Problem w tym, że oprogramowanie Invision też nie jest bezpieczne przed spambotami, jak każde popularne oprogramowanie tego typu ;)
Dlatego nie za bardzo widzę sensowność przesiadki na płatne oprogramowanie pod tym kątem, ale dzięki za sugestię.
Micke pisze:Ale jestem pewien że jest też coś co rozwija społeczność na jakiejś wolnej licencji, może nawet tylko wtyczka do phpBB
Oczywiście. Są różne skuteczne metody. To co zmieniłem w formularzu rejestracji to jedna z nich :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ