Narty zjazdowe ok. 150-156cm

Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2605
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Narty zjazdowe ok. 150-156cm

#31

Post autor: Bacek »

Arkadyo pisze:
21 gru 2023, 12:35
Z drugiej strony na forach branżowych wygląda to trochę tak, że jak nie kupisz sprzętu zawodniczego za setki monet, to w zasadzie nie pojeździsz :)
Na złe fora zaglądasz. Na skiforum.pl raczej zaproponują Ci kurs narciarstwa niż zawodnicze narty komórkowe. Zresztą wielu byłych i aktualnych instruktorów się tam udziela.
Konkluzja z wielu bytności tam, do nauki porządne (znaczy nie pianki i wynalazki z masywnymi rockerami ale rdzeń drewniany i najlepiej cramber) narty pośrednie między SL i GS (AM, Master, Crossturn wiele nazw a często d otego samego sięto sprowadza ale marteting musi o czymś dyskutować) w długości zbliżonej do wzrostu. Oraz to że narty pomiędzy producentami nie różnią się na tyle żeby zwykły zjeżdżacz (a nie zawodnik w u którego wyjdzie to na pomiarach czasu przejazdu) z jednej strony to zauważył a z drugiej wykorzystał. Ważna jest grupa nart (SL,GS, AM) i między nimi różnice są (też i w technice jazdy) ale marka i marketingowy bełkot znaczenia nie mają.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2023, 12:53 przez Bacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Arkadyo
Posty: 822
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Narty zjazdowe ok. 150-156cm

#32

Post autor: Arkadyo »

Podumowując - kup nowe czy uzywane (obecnie bez róznicy) narty klasy race, może nie o profilu zawodniczym a z 10 cm krotsze czyli tak jak napisałes 150- 156cm z maksymalnym mozliwym skretem dla tej długosci - czyli takie "łopaty".
W nartach tych będziesz mógł łatwo inicjować skręt i gęsto trenować bodybalance. Czy zdecydujesz się na rekreacyjny dupodrift czy na totalny carving wyjdzie z czasem. Jak zostaniesz przy rekreacji i dd to w zasadzie możesz zostać na tych nartach do końca. A jak polubisz krawędź i opanujesz krawędź to byc może przesiadziesz sie na race twardsze i 10cm dłuzsze oraz dokupisz zjazdowki na twardym rdzeniu i po pierwszym przejeździe zobaczysz co to jest dopalacz przy wyjściu z zakrętu z twardej narty.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2605
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Narty zjazdowe ok. 150-156cm

#33

Post autor: Bacek »

Arkadyo pisze:
21 gru 2023, 12:50
Podumowując - kup nowe czy uzywane (obecnie bez róznicy) narty klasy race, może nie o profilu zawodniczym a z 10 cm krotsze czyli tak jak napisałes 150- 156cm z maksymalnym mozliwym skretem dla tej długosci - czyli takie "łopaty".
173-10 nijak nie chce mi wyjść 150


Co do skrętu to rozumie że chodzi Ci o jak najmniejszy promień? Też wychodziłem od tego ale z czasem wydłużyłem preferencje na "średni" promień.
Narta nie szuka tak na siłę skrętu.
To co opisałeś to raczej narta SL a nie Race.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Arkadyo
Posty: 822
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Narty zjazdowe ok. 150-156cm

#34

Post autor: Arkadyo »

173-10 nijak nie chce mi wyjść 150
Postaram sie nie dac wytrącić z równowagi i będę grzeczny i jak najmniej złośliwy.
Clue sprawy jest skąd wziąłeś 173cm. To nie jest pytanie bo wiem skąd.
Wypada wspomnieć, że nie rozmawiamy o nartach do skoków narciarskich tylko do zjazdów gdzie wzrost pacjenta nie ma żadnego, powtarzam, żadnego znaczenia dla doboru długości nart... Długosć narty wyznacza stok.
Czy zawodnik slalomowy ma 175 cm wzrostu czy ma 195 cm wzrostu (raczej niespotykane) to obaj będą jeździć slalom na nartach długości 160-165cm. Zawodnicy do slalomu chcieliby mieć narty jak najdłuższe bo takie narty lepiej trzymają w skręcie, jednak do slalomu potrzeba dużego skrętu a on niejako wyznacza maksymalną długość narty. Gdyby tyczki w slalomie były jeszcze ciaśniejsze jeździliby na jeszcze krótszych nartach i ciaśniejszym promieniu. Tak jak to działa w drugą stronę czyli zjazd a nie slalom - narty są dłuższe i mają łagodniejszy promień bo tyczki na to pozwalają. I narciarze zjadowi zdecydowanie różnią sie budową ciała od slalomistów - nie ma takich co wygrywają tu i tu. Jak jesteś ponad 100 kg kloc to żaden 75kg slalomista nie wykręci w zjeździe podobnego wyniku chocby nie wiem jakie narty zakładał. I tak samo w drugą stronę - w ciasnych łukach slalomu, kloc może co najwyżej popodziwiać piękno przejazdu kolesia o 1/4 lżejszego.
A najciekawsze, że obaj do tego samego przejazdu będą jechać na nartach praktycznie identycznej długości i promieniu skrętu.
I zawodnik może mieć narty równe wzrostowi jak ma 160-165 cm wzrostu.




Co do skrętu to rozumie że chodzi Ci o jak najmniejszy promień? Też wychodziłem od tego ale z czasem wydłużyłem preferencje na "średni" promień.
Narta nie szuka tak na siłę skrętu.
To co opisałeś to raczej narta SL a nie Race.
Bacek ja nie twierdzę, że narta slalomowa to jedyna słuszna narta.
Tak jak nie napisalem, że narta na silę szuka skrętu. Czy Ty czytasz to co ja piszę?
Narta ma swój promień skrętu i jeżeli narciarz go wykorzystuje to najefektywniej wykorzystuje nartę.
Nie ma tu żadnych ukrytych wytrychów - jazda po promieniu narty pozwala wykonać skręt bez hamowania i promień skrętu narty powinien być dobierany do zakrętów jakie planujesz aby jak najefektywniej je pokonać. Oczywiscie to jest podejscie zawodnika do zawodów. Nikt Kowalskiemu nie zabrania jeździć slalomu na 180cm rece'ach i tracić w każdym skręcie nawet 2 sekundy. Jak mu to sprawia przyjemność to czemu nie. Wg mnie będzie się niepotrzebnie męczył i lepiej jakby jechał po optymalnym promieniu narty - który pewnie wynosi około 22-25m. Dla mnie taka jazda jest super i zdecydowanie wolę zjazd niż slalom.
Niestety puścić się po krawędzi w tym kraju na takiej narcie to można na Puchatku bo już na Lolce, przy mojej masie, prędkości są znaczne. Nie daj Boże gdybym w kogoś lub w coś przywalił.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 822
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Narty zjazdowe ok. 150-156cm

#35

Post autor: Arkadyo »

Dlatego jeźdżąc w tłumie gdzie trzeba dużo manewrować lepiej się sprawdzi narta slalomowa. Nie trzeba bedzie tracić sił na hamowanie a tylko dłuzej trzymac nartę w jej optymalnym promieniu i tym samym wycinac dluzszy łuk, a tym samym jechać więcej w poprzek stoku i nie od bandy do bandy jak trzebaby to robic na zjazdówkach i tym samym jechać wolniej i bezpieczniej a z podobną frajdą.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2605
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Narty zjazdowe ok. 150-156cm

#36

Post autor: Bacek »

Arkadyo pisze:
21 gru 2023, 14:08
Clue sprawy jest skąd wziąłeś 173cm. To nie jest pytanie bo wiem skąd.
Mimo wszystko odpowiem
Viniu pisze:
18 gru 2023, 15:20
Panowie więc po kolei:
Wzrost 172cm
Waga 69kg a w pełnym umundurowaniu to pewnie ze 72 będzie :)
Arkadyo pisze:
21 gru 2023, 14:08
Tak jak nie napisalem, że narta na silę szuka skrętu. Czy Ty czytasz to co ja piszę?
A czy ja pisałem że to Ty napisałeś. Czy Ty czytasz to co ja piszę? :D To ja o slalomowej napisałem i będę się tego trzymał.

W każdym razie jeżeli już piszesz o długościach jakkolwiek, to wypadało by wspomnieć o typie narty ("performance" to marketing a nie typ narty) bo w oderwaniu tego nie można traktować.
Narty slalomowe dla mężczyzn to 160, 165 cm dla kobiet krótsze i to jest ok. Ale narta all mountain 150 vs slalomowa 150 to coś zupełnie innego i nawet nie chodzi tu już o te promienie skrętu.

Rozumiem że dla Ciebie najlepszą nartą na polskie stoki i dla początkujących jest narta SL ale po prostu się z tym nie zgadzam i tyle.
Ale dla innych typów nart 165cm to nie jest ani jedynym ani zawsze słusznym wyborem i wcale nie znaczy że są to narty do skoków. Świat nie kończy się na slalomkach. A o jeżdzie sportowej na tyczkach w zawodach w ogóle nie mamy co dyskutować bo to zupełnie inny świat niż rekreacyjna jazda na nartach.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Arkadyo
Posty: 822
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Narty zjazdowe ok. 150-156cm

#37

Post autor: Arkadyo »

Bacek pisze:
21 gru 2023, 14:48
Rozumiem że dla Ciebie najlepszą nartą na polskie stoki i dla początkujących jest narta SL ale po prostu się z tym nie zgadzam i tyle.
Ale dla innych typów nart 165cm to nie jest ani jedynym ani zawsze słusznym wyborem i wcale nie znaczy że są to narty do skoków. Świat nie kończy się na slalomkach. A o jeżdzie sportowej na tyczkach w zawodach w ogóle nie mamy co dyskutować bo to zupełnie inny świat niż rekreacyjna jazda na nartach.
Bacek nie obraź się ale nie mam ochoty już ciągnąć tego wątku. To nie tak, że nie chcę z Tobą rozmawiać ale dla autora wątku, na tym etapie umięjetności, w zasadzie nie ma to żadnego znaczenia a rozpisywanie sie na temat każdego typu nart i sposobu jej doboru na forum gramofonowym... Założę się, że na wspomnianym przez Ciebie w tym wątku forum narciarskim wszystkie takie dyskusje już miały miejsce. I jak na każdym branżowym forum - gdzie 3 specjalistów tam 4 różne opinie.
Wątpię żebysmy tutaj doszli do czegoś więcej niż tam. Myślę, że autor wątku niech weźmie cokolwiek i jak najwięcej czasu spędza na stoku. Bo na każdych nauczy się jeździć nawet na klasycznych czy freeraidowych. Czy wypożyczy czy kupi i tak sporo wody w Wiśle upłynie nim sam będzie wiedział w czym czuje się najlepiej.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2605
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Narty zjazdowe ok. 150-156cm

#38

Post autor: Bacek »

Mimo czasów jakie są, ja nigdy nie obrażam się na nikogo tylko dlatego że ma odmienne zdanie niż ja. Bo i niby dlaczego?
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Arkadyo
Posty: 822
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Narty zjazdowe ok. 150-156cm

#39

Post autor: Arkadyo »

Dobrze by było jakby pogoda w tym sezonie narciarskim na Dolnym śląsku dopisała. Mam już dość jazdy we mgle i deszczu w lutym...
Poza tym lubię kilka stoków w Górach Sowich a ostatnimi laty prawie nie chodzą...
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2605
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Narty zjazdowe ok. 150-156cm

#40

Post autor: Bacek »

Sezon rozpoczynałem w weekend otwarcia w Zieleńcu. Było fajnie ale Faktycznie szarówka i ciągły śnieg.
Na słońce to pewnie na Włochy trzeba by uderzać.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Viniu
Posty: 1224
Rejestracja: 08 lis 2015, 21:15
Gramofon: Kenwood KD-750
Lokalizacja: Żagań

Re: Narty zjazdowe ok. 150-156cm

#41

Post autor: Viniu »

Dziękuję wszystkim zaangażowanym w dyskusje, dzięki wam wiem już co nieco w temacie :D

W związku z na byciem droga kupna nart Volkl RTM 73 proszę o zamknięcie tematu.
Kenwood KD-750+AT-540ML, Schiit Mani, Luxman A-371, Luxman D-351, Luxman T-351L, Luxman K-351, Heybrook HB4, DacMagic 100
Universum Studio 6000, Luxman L-435, Sony ST-3950, Philips CD604
Zablokowany