Kolumny do 700 zł

Tematy związane z zakupem sprzętu nagłaśniającego
ODPOWIEDZ
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Kolumny do 700 zł

#46

Post autor: pawel0777 »

Zmiana zawieszenia to dosyć powszechna czynność w starych głośnikach.Czy to trudne :?: .Nie aż tak bardzo wystarczy odkleić kopułkę przeciwpyłową i wycentrować cewkę przed przyklejeniem nowego zawieszenia.Tylko o ile można trafić dobre,zgodne z oryginałem lub oryginalne zawieszenie do Tonsila to nie wiem jak wygląda sprawa z dopasowaniem takich rzeczy do zagranicznych głośników(jest tego sporo więc możliwe,że można).

Szukając starszych zestawów często wręcz "legendarnych" warto zwrócić uwagę właśnie na to czy wszystkie głośniki są oryginalne,oraz czy nie ma pozakładanych jakiś chińskich membran :) bo wtedy wszystko to nad czym pracował sztab inżynierów poszło tak naprawdę na marne...

Mam nadzieję hansu,że za bardzo Cię nie nastraszyłem :? .Jak szukasz kolumn z "epoki" warto zapoznać się z ofertą lokalnych dystrybutorów rzeczy z tzw."wystawki".Można u nich trafić naprawdę niezłe rarytasy,a ceny w porównaniu z allegro są śmieszne ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41488
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kolumny do 700 zł

#47

Post autor: Wojtek »

Pioneer S-910 za 400zł? Kurde, gratkowo. Wszak to był następca HPM-900.
Jeśli tylko buda na kantach jest trochę zjechana, a głośniki są sprawne to warto brać z zamkniętymi oczami.

Hitachi HS-630 to nic specjalnego.

Sony SS-5050 ma takie typowo piankowe zawieszenie, także o tyle dobrze. Wystarczyłoby dobrać coś rozmiarowo (choćby made in PL) i można wymienić.
Dobrze że membrany są całe, bo z tym byłby w tym przypadku większy problem.
Świetne głośniki, aczkolwiek powyżej modelu SS-G5 bym go nie uplasował :)
hansu pisze:Internety mówią, że to grajki-legenda.
Pioneer CS-E900 legendą? Coś ty :) Jak dla mnie to sprzedawca tutaj co najmniej 2x zawyżył cenę. Krótko mówiąc: OK kolumny, ale nie za taką kasę.
Między nimi, a serią HPM jest dosłownie przepaść.
Osłonki faktycznie wyglądają na wymienione, ale nie przejmowałbym się tym za bardzo, gdyż nie mają one jako takiego wpływu na dźwięk.

Jeśli chodzi o HPM-900 to nie, niskotonowce i membrany są oryginalne, jedynie osłonki zostały tutaj także wymienione, tak więc bez obaw.
Przy tym modelu sytuacja jest o tyle fajniejsza, że w razie czego można spokojnie sprowadzić sobie cały zestaw naprawczy do woofera (membrana, osłonka, zawieszenie, itd.) w rozsądnej cenie :)
Swoją drogą, dobra cena tych kolumn, aczkolwiek jak już wspomniałem wcześniej, jakby tak dorwać S-910 za połowę ceny to dopiero byłby deal :D

JBL L80T pewnie że są godne uwagi, może nawet bardziej niż Pionki HPM, aczkolwiek te serie JBL i Pioneera były bezpośrednimi konkurentami w swoich czasach. Ciekawe jaka cena i stan.


Ogółem niezła selekcja hansu. Widać, że powoli wyrabiasz sobie "czuja" ;)
pawel0777 pisze:Nie aż tak bardzo wystarczy odkleić kopułkę przeciwpyłową i wycentrować cewkę przed przyklejeniem nowego zawieszenia.Tylko o ile można trafić dobre,zgodne z oryginałem lub oryginalne zawieszenie do Tonsila to nie wiem jak wygląda sprawa z dopasowaniem takich rzeczy do zagranicznych głośników(jest tego sporo więc możliwe,że można).
Mówisz teraz o zawieszeniu (pierścieniu) czy o całej membranie?
pawel0777 pisze:Szukając starszych zestawów często wręcz "legendarnych" warto zwrócić uwagę właśnie na to czy wszystkie głośniki są oryginalne,oraz czy nie ma pozakładanych jakiś chińskich membran :) bo wtedy wszystko to nad czym pracował sztab inżynierów poszło tak naprawdę na marne...
Zgadza się.
pawel0777 pisze:Jak szukasz kolumn z "epoki" warto zapoznać się z ofertą lokalnych dystrybutorów rzeczy z tzw."wystawki".
Mówisz o "epoce", a wystawka i lokalni dystrybutorzy to raczej dzisiejszy sprzęt, a nie vintage :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
hansu
Posty: 100
Rejestracja: 14 lis 2011, 20:56
Lokalizacja: Kraków

Kolumny do 700 zł

#48

Post autor: hansu »

No więc po kolei. Sprzedawca od pionków s-910 nie przysłał dodatkowych zdjęć, nie oferuje możliwosci odsłuchu, za kolumny chce 700 zł i 200-300 za przesyłkę. Nie trzeba być Sherlockiem, żeby zauważyć, że coś tu śmierdzi. Więc odpuszczam.

Soniaki spróbuję ustrzelić w jakiejś okazyjnej cenie, choć pewnie się nie uda.

Jeśli chodzi o JBLe to są w bardzo dobrym stanie, sprzedawca chce za nie okrągły tysiąc. Niestety oferuje tylko i wyłącznie odbiór osobisty w Poznaniu, co dorzuca koszty transportu na poziomie 500 zł. Nie mam pomysłu jak możnaby to rozwiązać, nie mam żadnych znajomych w Poznaniu... A szkoda, bo to chyba fajna okazja.

Spróbuję popisać ze sprzedawcą HPM 900 i zobaczę co z tego wyniknie.

Jeśli chodzi o E-900 to popisałem sobie z przemiłą panią sprzedającą i w ramach humorystycznej ciekawostki wklejam jedną z wiadomości:
Witam! Rok temu mąż kupił kolumny w takim stanie. Nic nie robił. Dobrze grają, mąż był bardzo dumny z zakupu. Jedyny problem, że nie pasują do mebli. Namówiłąm go sprzedać. :)
Gdyby chodziło o lepsze kolumny to rozważyłbym rozwód :P

Ja tymczasem kontynuuję moje poszukiwania, spróbuję może przekonać człowieka od JBL do wysyłki.
Ostatnio zmieniony 20 sty 2012, 02:55 przez hansu, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41488
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kolumny do 700 zł

#49

Post autor: Wojtek »

hansu pisze:Nie trzeba byc Sherlockiem, zeby zauwazyc, ze cos tu smierdzi. Wiec odpuszczam.
I słusznie. 300 złotych za wysyłkę? Ktoś chyba dolicza sobie robociznę przy pakowaniu :)
hansu pisze:Jesli chodzi o JBLe to sa w bardzo dobrym stanie, sprzedawca chce za nie okragly tysiac.
Dobra cena.
hansu pisze:Niestety oferuje tylko i wylacznie odbior osobisty w Poznaniu
Innymi słowy nie chce mu się pakować :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Kolumny do 700 zł

#50

Post autor: pawel0777 »

Wojtek pisze:
pawel0777 pisze:Nie aż tak bardzo wystarczy odkleić kopułkę przeciwpyłową i wycentrować cewkę przed przyklejeniem nowego zawieszenia.Tylko o ile można trafić dobre,zgodne z oryginałem lub oryginalne zawieszenie do Tonsila to nie wiem jak wygląda sprawa z dopasowaniem takich rzeczy do zagranicznych głośników(jest tego sporo więc możliwe,że można).
Mówisz teraz o zawieszeniu (pierścieniu) czy o całej membranie?
pawel0777 pisze:Jak szukasz kolumn z "epoki" warto zapoznać się z ofertą lokalnych dystrybutorów rzeczy z tzw."wystawki".
Mówisz o "epoce", a wystawka i lokalni dystrybutorzy to raczej dzisiejszy sprzęt, a nie vintage :)
Hmm różnie to bywa.Nie oznacza to ,że "jedziesz i masz" ;) Np taki Magnat chyba jest OK http://allegro.pl/magnat-all-ribbon-8-t ... 03255.html Kolumny generalnie mnie interesują ale ich nie kupuję...lubię popatrzeć co i jak jest zrobione ,wykonane :) W przypadku magnatów oczywiście pianki były do wymiany.Moją uwagę zwróciła szerokość tych pianek,głośnik niby około 20cm a zawieszenie jak w 30cm od razu pomyślałem sobie że ktoś kto kupi będzie miał problem z ich zakupem...przynajmniej w Polsce.
Jak widać te z allegro mają nowe pianki więc jakoś się dało...zastanawia mnie tylko podejrzane łączenie widoczne na zdjęciu :? wada formy czy.... :D

Kopułkę przeciwpyłową można sobie wymieniać,z dobraniem odpowiedniego wymiaru nie powinno być problemu a nawet jak będą minimalnie większe to różnica w masie będzie pomijalna.Jednak zmiana kopułki powinna wzbudzić naszą czujność ze względu na to że podczas wymiany górnego resora trzeba ją odkleić co zazwyczaj równa się zniszczyć...oczywiście trafiają się rzeźbiarze którzy tego nie robią bo nie centrują cewki.

Górny (pierścień) zawieszenie wykonane z pianki zazwyczaj po tylu latach jest do wymiany (podobno niszczące działanie ma dym z papierosów).Jeśli jest dostępny o odpowiednich wymiarach nie ma problemu,ale pod warunkiem że taki zniszczony głośnik nie był jakiś czas grany ;) .Dlatego że membrana zaczyna latać na boki i ściera się cewka.
Ważne jest też to żeby pianka była zamieniona na piankę a nie np. na gumę.

Co do dostępności są w Polsce firmy które takie rzeczy produkują i możliwe,że "coś" się dobierze,a jak nie to nawet czytałem że jest możliwość zamówienia na wymiar.
Awatar użytkownika
hansu
Posty: 100
Rejestracja: 14 lis 2011, 20:56
Lokalizacja: Kraków

Kolumny do 700 zł

#51

Post autor: hansu »

No więc krótki raport z "placu boju". Człowiek od JBL L80T to jakiś poważniejszy handlarz sprzętem i chyba ma do wysyłania kolumn jakiś uraz, w każdym razie nie dał się przekonać. Powiedział tylko, że jeżeli w najbliższym czasie trafi mu sie inny klient z moich okolic to rozważy opcję dowozu.

Czekam aż właściciel HPM-900 (mam straszną chrapkę na te kolumny ;)) wróci z urlopu i będę wtedy z nim rozmawiał o dodatkowych zdjęciach, cenie itp. Cały czas jednak martwią mnie te osłonki - nie tyle, że są nieoryginalne, tylko po dokładnym przyjrzeniu się one są wyraźnie większe od oryginalnych. Czy to nie zmniejsza swobody drgań membrany i nie odbija się negatywnie na dźwięku? Wspomniałeś jeszcze Wojtku o tych repair kitach - z ciekawości, jakiego rzędu to jest kwota? Po szybkim przeszukaniu ebaya znalazlem tylko zawieszenia, po około 25 dolarów za zestaw.

Oprócz tego w międzyczasie pojawiły się jeszcze takie oferty:

JVC VS-5323
http://allegro.pl/jvc-vs-5323-multi-cel ... 44253.html
Ludzie się o nie nie zabijają, a wiszą już chwilkę, więc wnioskuje, że są mniej warte niż te 520 zł. Czyli raczej nic specjalnego w moim przedziale cenowym.

JBL Radiance R123
http://allegro.pl/jbl-radiance-r123-pot ... 37562.html
Te wyglądają już dużo lepiej :)

I na deser:
Pioneer CS-722A
http://allegro.pl/kolumny-pioneer-cs-72 ... 76183.html
Tu też mam wrażenie, że są o dobre 200 zł za drogie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41488
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kolumny do 700 zł

#52

Post autor: Wojtek »

hansu pisze:i chyba ma do wysyłania kolumn jakiś uraz
Nie chce mu się pakować. Moje L100T są zdecydowanie większe i cięższe, a jednak w dwóch paczkach dojechały kurierem.
Wystarczy trochę folii spożywczej, styropianu do amortyzacji krawędzi, odpowiednio duży solidny karton no i jakiś sznur i taśma klejąca i to w sumie tyle.
Aha, no i trochę chęci do pakowania ;) Upartego nie przekonasz.
hansu pisze:Czy to nie zmniejsza swobody drgań membrany i nie odbija się negatywnie na dźwięku?
Zależy jak bardzo większe i jak to zostało zrobione, ale raczej nie :)
hansu pisze:Wspomniałeś jeszcze Wojtku o tych repair kitach - z ciekawości, jakiego rzędu to jest kwota? Po szybkim przeszukaniu ebaya znalazlem tylko zawieszenia, po około 25 dolarów za zestaw.
To zależy od kitu, bo dostępne są różne. Wiem o jakim zestawie zawieszeń również.
Trafiłem też na pakiet zawieszenie + osłonki: http://w.mawebcenters.com/midwestspeake ... f12-2.html
A także pełny zestaw do naprawy woofera: http://reconingspeakers.com/products-pa ... econe-kit/
Gdyby tak gruntownie przeszukać sieć to pewnie znalazłoby się jeszcze więcej tego :)
hansu pisze:Ludzie się o nie nie zabijają, a wiszą już chwilkę, więc wnioskuje, że są mniej warte niż te 520 zł. Czyli raczej nic specjalnego w moim przedziale cenowym.
Ciekawe kiedy sprzedawca to ogarnie i obniży cenę :)
hansu pisze:Te wyglądają już dużo lepiej :)
Można powiedzieć, że "JBL to JBL", ale z drugiej strony cała seria Radiance to chyba najgorsza seria wśród dawnych JBLi.
hansu pisze:Tu też mam wrażenie, że są o dobre 200 zł za drogie.
Coś w tym stylu. Ta seria modeli Pioneera (CS-x22) pojawia się raz po raz. To jest coś takiego jak ten JVC.
Trochę za bardzo w kierunku "plastic fantastic", ale to raczej dlatego, że to już jest stylistyka 80's, a JVC to jeszcze 70's.


JBL L36 (zdecydowanie konkretniejsze)
http://allegro.pl/jbl-l36-i2062229434.html

Jest też na allegro JBL L150A, ale niestety są one "robione" (nieoryginalne głośniki).


Oprócz tego:

Technics SB-7 (w końcu jakiś konkretny Technics)
http://allegro.pl/technics-sb-7-doskona ... 55506.html

Technics SB-X3
http://allegro.pl/kolumny-technics-sb-x ... 74534.html

Wharfedale W70 D
http://tablica.pl/oferta/kolumny-vintag ... DCAIJ.html
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
hansu
Posty: 100
Rejestracja: 14 lis 2011, 20:56
Lokalizacja: Kraków

Kolumny do 700 zł

#53

Post autor: hansu »

W międzyczasie Pionki HPM-900 pojawiły się jako aukcja, więc pewnie o nie powalczę (choć mam trochę obawy przed kupowaniem na aukcji). Oprócz tego pojawiły się jeszcze takie oferty:

Pioneer CS-911A
http://allegro.pl/pioneer-sc-911a-vinta ... 81903.html

Sansui SP-L250
http://allegro.pl/sansui-sp-l250-waga-5 ... 66748.html

I czy mógłbym prosić o zdanie komentarza na temat Technicsow SB-X3? Jaka to jest mniej więcej "półka"? Próbowałem pogooglać, ale nic poza suchymi danymi technicznymi nie znalazłem.
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Kolumny do 700 zł

#54

Post autor: Robert007Lenert »

Napisze brutalnie. Te Technicsy SB-X3 dudnia i sycza. Pewnie, ze to cykanie i bumbienie moze sie podobac, ale z neutralnym graniem to to nie ma nic wspolnego. Zreszta w kasie do 1000 zl moim zdaniem bez sensu jest szukanie 3-droznych paczek.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41488
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kolumny do 700 zł

#55

Post autor: Wojtek »

hansu pisze:Pioneer CS-911A
Porządne, z tego samego czasu co HPM-100tki, aczkolwiek to HPMy były jednak lepsze, mimo że CS-911A kosztował ciut więcej i miał oszczędniejszą budę.
Może dlatego, że to kabuki? :)
To było tak, że CS-911A było konstrukcją wycelowaną w Sansui (i ich serię SP-xxxx), a HPM-100 w JBLa (i ich serię L100 i pokrewne) ;)
Dobra cena tak czy siak, tym bardziej że wysyłka kurierem gratis.
hansu pisze:Sansui SP-L250
Kolejny konkret, w dodatku dość rzadki, u nas to nawet bardzo rzadki. Sansui chyba za bardzo nie eksportowało tego na zachód.
Stara szkoła monitorów z średnio-wyższej półki. Przypominają JBLe, prawda? Szczególnie starą serię Lxx i 43xx/44xx.
Sansui swojego czasu był wyłącznym dystrybutorem JBLa na Japonię, przy okazji też wykorzystywał ich części do produkcji własnych kolumn.
Najprawdopodobniej nauczyli się parę trików od amerykańskiego producenta :)
Jakby co to sprzedawca nie ściemnia, to był faktycznie najwyższy model z dwudrożnych SP-L...
Robert007Lenert pisze:Napisze brutalnie. Te Technicsy SB-X3 dudnia i sycza. Pewnie, ze to cykanie i bumbienie moze sie podobac, ale z neutralnym graniem to to nie ma nic wspolnego.
Może i tak :) Fajnie że miałeś okazję ich posłuchać.
Dorzuciłem te Technicsy bardziej w ramach ciekawostki, gdyż Technics faktycznie nie zasłynął zbyt mocno na polu kolumn (aczkolwiek też mieli kilka legendarnych konstrukcji). Dużo eksperymentowali, to na pewno, z lepszym lub gorszym skutkiem.
Zresztą, z tych dwóch to już lepszy jest model SB-7 jednak, ale ten już poszedł :)
Robert007Lenert pisze:Zreszta w kasie do 1000 zl moim zdaniem bez sensu jest szukanie 3-droznych paczek.
A to dlaczego?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Re: Kolumny do 700 zł

#56

Post autor: Robert007Lenert »

Wojtek pisze:
Robert007Lenert pisze:Zreszta w kasie do 1000 zl moim zdaniem bez sensu jest szukanie 3-droznych paczek.
A to dlaczego?
Po pierwsze ekonomia. Trzy przetworniki w cenie 2-ch, do tego zwrotnica. By utrzymac cene , trzeba zaoszczedzic na jakosci podzespolow /jest ich poprostu wiecej i musza byc tansze, by utrzymac cene calosci/ Ponadto nie od dzis wiadomo, ze przy mniejszych gabarytach system 2-drozny spisuje sie lepiej. Dowodem na ta teze chocby monitory studyjne bliskiego pola.
ahaja
Posty: 1213
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Kolumny do 700 zł

#57

Post autor: ahaja »

Jest kilka używanych Paradigm ' ów na serwisie. Warto je wziąć pod uwagę.
piotr6
Posty: 52
Rejestracja: 06 gru 2011, 19:34

Kolumny do 700 zł

#58

Post autor: piotr6 »

jest na allegro rodmor ls 30
Awatar użytkownika
hansu
Posty: 100
Rejestracja: 14 lis 2011, 20:56
Lokalizacja: Kraków

Kolumny do 700 zł

#59

Post autor: hansu »

ahaja pisze:Jest kilka używanych Paradigm ' ów na serwisie. Warto je wziąć pod uwagę.
A gdzie to jest "na serwisie"?
piotr6 pisze:jest na allegro rodmor ls 30
Fajnie, a coś więcej oprócz tego, że jest? Szczerze mowiąc na pierwszy rzut oka w porównaniu z innymi kolumnami omawianymi w tym wątku wygląda dość blado...
ODPOWIEDZ