Kolumny do 1000 zł

Tematy związane z zakupem sprzętu nagłaśniającego
ODPOWIEDZ
kulek123
Posty: 465
Rejestracja: 06 gru 2018, 14:58
Gramofon: SABA PSP 248
Lokalizacja: Wilków

Re: Kolumny do 1000 zł

#811

Post autor: kulek123 »

janik31 pisze:
16 gru 2020, 01:52
kulek123 pisze:
10 gru 2020, 07:59
Kolego Janik31 niepotrzebnie się tak denerwujesz, obiecuję że nie będę już pisał nie na temat :) Dokładnie tak jak napisałeś jak będą grać bez zarzutu to nie ma sensu w nich grzebać więc niepotrzebnie się zajmujesz kondensatorami na zapas. Co to jest renowacja? porysowany lub zmatowiony lakier, odrapane maskownice, zdegradowane po latach wytłumienie, wyschnięte kondensatory itd. ale kolumny sprawne i grają.
Czyli każde kolumny nie ważne ile kosztowały ale są starsze niż x lat nadają się chyba do renowacji tak naprawdę?. Chyba, że trafi się jakieś kolumny po renowacji ale prawdę mówiąc nie trafiłem na taką aukcję (przynajmniej na allegro). Pytanie co znaczy grają bez zarzutu albo jak poznać, że coś jest zużyte/do wymiany? Ja np. już wiem, że nie jestem zadowolony z tych Cantonów ale grają prawidłowo. Nic w nich nie trzeszczy, nie świszcze, nie rezonuje. Natomiast nie wiem czy grają jak nowe. Podobno trzeba mieć jakieś specjalne mierniki by pomierzyć pojemność kondensatorów oraz zmierzyć jakiś parametr ESR. Jako, że się na tym nie znam a dodatkowo mam możliwość zwrotu, to będę je zwracał. Chciałem kupić lepsze kolumny niż mam a kupiłem gorsze. No i 120zł w plecy, bo tyle zapłacę za przesyłki.

Chcesz powiedzieć, że w każdej kolumnie na świecie zwrotnica wygląda tak samo, tak samo wyglądają kondensatory i są tak samo oznaczone/opisane?
Ja nie wiem co z nich odczytać jak je rozpoznać i gdzie znaleźć na zwrotnicy. Chyba, że zwrotnica składa się z samych kondensatorów i nie ma innej części podobnej do zwrotnicy w kolumnie.
Na szczęście problemu takiego nie mam z wymianą póki co, bo wolę zwrócić. Podejrzewam, że nie polubiłem kolumn zamkniętych po prostu - pierwszy raz słucham takich. Stare mają otwory bass reflex i brzmią zupełnie inaczej.
Nie do końca są takie same, to tak jakby napisać że wszystkie samochody są takie same, obaj wiemy że tak nie jest i każdy z nas potrafi rozpoznać markę gdzie jest silnik ilu drzwiowe jest dane auto itd. Tak samo jest ze zwrotnicami mają tą samą rolę do spełnienia ale różnią się budową (bardziej rozbudowane lub mniej) zastosowanymi elementami, jakością tych elementów itd. nie zmienia to faktu że w znakomitej większości elementami podstawowymi są kondensatory, cewki i rezystory. Jeżeli w kolumnach zastosowane są kondensatory elektrolityczne to raczej pewnikiem jest że po 30 i więcej latach mogą nie trzymać już pojemności co najpewniej będzie wpływać na średnie i wysokie tony. Czytając twój wpis stwierdzam że chyba najlepszą opcją będzie zwrot patrząc tylko na to że dźwięk ci nie odpowiada. Ja osobiście mam odwrotne odczucia jeżeli chodzi o obudowy zamknięte, wcześniej miałem kolumny stojące z bas refleksem i zmiana na OZ przyniosła same plusy ale to moje odczucia.
SABA PSP 248 / PHILIPS 22RH720 / AKAI CD-37 / ADK 3540
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7658
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Kolumny do 1000 zł

#812

Post autor: amrowek »

Kondensatory cynę lutownice i trochę pojęcia trza miec
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kolumny do 1000 zł

#813

Post autor: grzehu82 »

janik31 pisze:
16 gru 2020, 01:52
Natomiast nie wiem czy grają jak nowe
Odpowiem ci jeśli jeszcze nie wiesz, że na pewno nie grają ja nowe.
janik31 pisze:
16 gru 2020, 01:52
Jako, że się na tym nie znam a dodatkowo mam możliwość zwrotu, to będę je zwracał. Chciałem kupić lepsze kolumny niż mam a kupiłem gorsze. No i 120zł w plecy, bo tyle zapłacę za przesyłki
No cóż nikt tu nie jest wróżką, nie pisałeś jaki dźwięk ci się podoba, albo jakie kolumny chcesz zastąpić. Nie podałeś czego słuchasz, na ilu m2. . Ja i koledzy pisaliśmy jaki to jest poziom kolumn, konkretnego egzemplarza i tak nikt ci nie oceni poza tym co widzisz na zdjęciach i dowiesz się od sprzedawcy. Kolumny zawsze lepiej kupić osobiście, ale nie chciałeś szukać z okolicy na olx bo ci się spieszyło. Ciesz się w te jsytuacji, bo zawsze mogłeś gorzej kupić. Masz chociaż opcje zwrotu. Porady na forum były bezpłatne, z dobrej woli, tak że wybacz, ale nie zrzucimy ci się pokrycie kosztu odsyłania z powodu złego wyboru...
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
janik31
Posty: 14
Rejestracja: 02 gru 2020, 19:23

Re: Kolumny do 1000 zł

#814

Post autor: janik31 »

grzehu82 pisze:
16 gru 2020, 15:32
janik31 pisze:
16 gru 2020, 01:52
Natomiast nie wiem czy grają jak nowe
Odpowiem ci jeśli jeszcze nie wiesz, że na pewno nie grają ja nowe.
janik31 pisze:
16 gru 2020, 01:52
Jako, że się na tym nie znam a dodatkowo mam możliwość zwrotu, to będę je zwracał. Chciałem kupić lepsze kolumny niż mam a kupiłem gorsze. No i 120zł w plecy, bo tyle zapłacę za przesyłki
No cóż nikt tu nie jest wróżką, nie pisałeś jaki dźwięk ci się podoba, albo jakie kolumny chcesz zastąpić. Nie podałeś czego słuchasz, na ilu m2. . Ja i koledzy pisaliśmy jaki to jest poziom kolumn, konkretnego egzemplarza i tak nikt ci nie oceni poza tym co widzisz na zdjęciach i dowiesz się od sprzedawcy. Kolumny zawsze lepiej kupić osobiście, ale nie chciałeś szukać z okolicy na olx bo ci się spieszyło. Ciesz się w te jsytuacji, bo zawsze mogłeś gorzej kupić. Masz chociaż opcje zwrotu. Porady na forum były bezpłatne, z dobrej woli, tak że wybacz, ale nie zrzucimy ci się pokrycie kosztu odsyłania z powodu złego wyboru...

Jakbyś przeczytał mój pierwszy wpis, to byś nie pisał takich bajek. Zanim coś napiszesz, sprawdź. Podałem wszystko, choć bez rozpisywania się: metraż pokoju, markę i model wzmacniacza, oraz model i markę starych kolumn a także wspomniałem iż Tannoy M2 miały za mało basu, więc zwróciłem i szukałem kolumn z większym basem, pytałem o kolumny Braun. Natomiast nikt z Was mi nie polecał tych Cantonów a jedynie potwierdzał, że mój wstępny wybór jest właściwy, więc do kogo miałbym mieć pretensje? Tu nie chodzi zresztą o pretensje, tylko o to, że podsumowałem jak wygląda kupowanie starych kolumn jeśli ktoś nie umie ich naprawiać, czy modernizować, bo się na tym nie zna. Poradników dla laików nie ma w sieci a jedynie dla ludzi obeznanych w temacie. Dlatego ten linkowany wątek o tym jak ktoś sobie wymienia w innych kolumnach kondensatory by mi się na nic nie przydał.

kulek123. Czyli tak jak podejrzewałem - trzeba mieć trochę pojęcia o częściach i naprawach, by korzystać z takich podpowiedzi jak przy wymianie innych kondensatorów w innych kolumnach. Ja jak pisałem musiałbym znaleźć poradnik krok po kroku z takimi samymi kolumnami.
Akurat wysokie i średnie brzmiały ładnie w Cantonach. W każdym razie ładniej niż w starych Pioneerach. Problem był z basem. Był niski ale raz, że krótki a dwa dało się słyszeć głównie niższe rejestry(taka poduszka bardziej), brakowało energii. Dodam iż stare kolumny Pioneer mają tylko dziurę do bass reflexu oraz są puste w środku. Jedynie pod basowym głośnikiem jest coś miękkiego podłożonego ale tylko pod nim. Mniej więcej 30cm długości i 10cm szer. kawałka czegoś białego.Kolumny całe drżą gdy grają a Cantony wcale nie drżały i były baaardzo ciężkie(13kg/szt), choć podobne gabarytowo. Pioneer to waga ok. 5kg/szt
Na pewno Cantony były po brzegi wypełnione materiałem tłumiącym. I tu jest pewnie pies pogrzebany jak sądzę. Albo ja mam oryginalny gust, że mi się podoba dźwięk z pustych kolumn albo te Pioneery to jakaś oryginalna konstrukcja dająca dobre efekty, bo z tego co czytam, to generalnie w każdych kolumnach powinno się znajdować wypełnienie i to ono ponoć ma wzmocnić basy. Pytanie dlaczego w Cantonach jest mniej basu w takim razie?? No i ten bass reflex bez rurki w Pioneer, to też dość oryginalne rozwiązanie.
Przypomnę dla leniwych, że chodzi o kolumny Canton Karat 300 i Pioneer CS-3030.
Dodam iż nagrywałem mobilnym cyfrowym rejestratorem audio oba zestawy i porównywałem pliki w kompie w edytorze audio widma nagrań. Cantony miały braki w paru miejscach na niskich częstotliwościach w porównaniu do Pioneer. Po prostu grały tam ciszej. Pokryło się to z wrażeniami słuchowymi.
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7658
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Kolumny do 1000 zł

#815

Post autor: amrowek »

Że tak się zapytam jeden tor jedno pomieszczenie tylko wachlowanie kolumnami?
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kolumny do 1000 zł

#816

Post autor: Wojtek »

Bardziej basowo grają starsze Cantony GLE czy Quinto. Jeśli ktoś lubi "dum dum" z małych zamkniętych pudeł to byłby to właściwszy kierunek niż bardziej wyważone Karaty.

Z pewnością jednak Canton Karat to wyższa klasa niż Pioneer CS-3030, tyle że brzmienie inaczej wysterowane, pod inne "ucho" nazwijmy to :)

Oczywiście nie jest powiedziane że reszta toru nie załatwia tutaj sprawy, a Pioneer po prostu podbija wszystko co w dole (bo tak najłatwiej).
Altusy wszak też z tego słyną :morda:

Tym bardziej jak się czyta tą analizę i widzi kolega że te Pioneery to jednak oszczędniejsza/tańsza konstrukcja.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Kolumny do 1000 zł

#817

Post autor: zbyszek1982 »

janik31 pisze:
22 gru 2020, 03:09
Ja jak pisałem musiałbym znaleźć poradnik krok po kroku z takimi samymi kolumnami.
Co za problem odczytać wartości kondensatorów i wstawić nowe? procedura jest taka sama dla wszystkich kolumn.
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kolumny do 1000 zł

#818

Post autor: grzehu82 »

zbyszek1982 pisze:
22 gru 2020, 10:38
Co za problem odczytać wartości kondensatorów i wstawić nowe? procedura jest taka sama dla wszystkich kolumn
Jak widać problem...trzeba filmik o tym nakręcić. ;)
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
fbartek1
Posty: 4
Rejestracja: 25 gru 2020, 22:06

Re: Kolumny do 1000 zł

#819

Post autor: fbartek1 »

hej, wrzuciłem swój temat do złego działu (za co przepraszam i dziękuję moderatorom za przeniesienie), więc pozwolę sobie skopiować wcześniej napisany post:

Chciałbym kupić kolumny do 1200 złotych, mam wzmacniacz sharp optonica sm 5100. Słucham głównie starego rocka, lubię naturalne, miękkie, dynamiczne brzmienie basu, fajnie jakby góra grała czysto i 'nie metalicznie'. Sprzęt ma nagłaśniać pokój 30m2 o wysokości 3 metrów. Aktualnie mam klasyczne Altusy 110,z którymi powoli chciałbym się rozstać. Będę wdzięczny za Wasze rady.

wiem, że temat jest do 1000, ale mogę troszkę przekroczyć budżet. z góry dziękuję za wszelkie rady i pozdrawiam.
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kolumny do 1000 zł

#820

Post autor: grzehu82 »

fbartek1 pisze:
26 gru 2020, 20:08
lubię naturalne, miękkie, dynamiczne brzmienie basu, fajnie jakby góra grała czysto i 'nie metalicznie
Saba Box Prof1300
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
fbartek1
Posty: 4
Rejestracja: 25 gru 2020, 22:06

Re: Kolumny do 1000 zł

#821

Post autor: fbartek1 »

grzehu82 pisze:
26 gru 2020, 21:53
fbartek1 pisze:
26 gru 2020, 20:08
lubię naturalne, miękkie, dynamiczne brzmienie basu, fajnie jakby góra grała czysto i 'nie metalicznie
Saba Box Prof1300
Te wystawione na OLX z Bydgoszczy to Twoje? ;)
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kolumny do 1000 zł

#822

Post autor: grzehu82 »

Nie, a są takie?
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kolumny do 1000 zł

#824

Post autor: grzehu82 »

Nie znałem tej oferty, do 1tys. sprawne można wchodzić, te są znacznie więcej wycenione, nie warto moim zdaniem. Model wałkowany kiedyś na forum, bodajże myszor takie miał i opisywał, ktoś jeszcze może miał inny.
Jeśli nie Saba 1300, a nie musi być aż tak mocne to może coś z Philipsa 22RH...
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7658
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Kolumny do 1000 zł

#825

Post autor: amrowek »

Na olx Atl hd308 wiszą
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
ODPOWIEDZ