Kolumny podłogowe/ podstawkowe do salonu 25m2

Tematy związane z zakupem sprzętu nagłaśniającego
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny podłogowe/ podstawkowe do salonu 25m2

#16

Post autor: Arkadyo »

grzehu82 pisze: Może i fajniej nowoczesniej wyglądają, a jako tako grają, ale nie obronią się szczególnie w mniej ustawnych pomieszczeniach z kolumnami typu ATL HD, Namco, Grundig Box, Heco Prof, Telefunken TL...itp.. To nie ten pułap jakościowy moim zdaniem.
Napewno trudniej je ustawić, bas refleks z tyłu ma swoje konsekwencje i ogólne załozenia tez sa zupełnie różne.
Ale że grają jako tako... Dobrze byłoby zestawić bezpośrednio i porównać bo tak to...
Ja co prawda kupiłem uszkodzone i dopiero po upgrade je słyszałem ale byle co koło nich też nie grało żeby powiedzieć że jako tako.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kolumny podłogowe/ podstawkowe do salonu 25m2

#17

Post autor: grzehu82 »

Arkadyo pisze:
08 mar 2023, 13:51
byle co koło nich też nie grało żeby powiedzieć że jako tako
Z czym to porównywałeś? Bo na zdrowy rozsądek nie chce mi się wierzyć kolumna z niskiej półki nie zagra lepiej jak ze średniej z lat 70/80 tych. Przy odpowiednim poziomie wzmacniacza i źródła różnica się jeszcze pogłębi.
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7643
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Kolumny podłogowe/ podstawkowe do salonu 25m2

#18

Post autor: amrowek »

Ja spokojnie 32m2 ogarniam quinto 510 i niczego mi nie brakuje... :D. Mają dużo przestrzeni życiowej

Ps powtórzę się ale więcej basu mają radiotehniki S90 ... I wcale to nie są źle kolumny bo ruskie
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4709
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Kolumny podłogowe/ podstawkowe do salonu 25m2

#19

Post autor: Mawis »

amrowek pisze:
09 mar 2023, 11:09
Ja spokojnie 32m2 ogarniam quinto 510 i niczego mi nie brakuje... :D. Mają dużo przestrzeni życiowej

Ps powtórzę się ale więcej basu mają radiotehniki S90 ... I wcale to nie są źle kolumny bo ruskie
Łotewskie ;)
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7643
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Kolumny podłogowe/ podstawkowe do salonu 25m2

#20

Post autor: amrowek »

Mawis pisze:
09 mar 2023, 11:33
Łotewskie
Zależy niektóre mają jeszcze CCCP :D
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4709
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Kolumny podłogowe/ podstawkowe do salonu 25m2

#21

Post autor: Mawis »

Fakt. Ale to jednak Łotewska CCP :D
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny podłogowe/ podstawkowe do salonu 25m2

#22

Post autor: Arkadyo »

grzehu82 pisze:
09 mar 2023, 11:04
Arkadyo pisze:
08 mar 2023, 13:51
byle co koło nich też nie grało żeby powiedzieć że jako tako
Z czym to porównywałeś? Bo na zdrowy rozsądek nie chce mi się wierzyć kolumna z niskiej półki nie zagra lepiej jak ze średniej z lat 70/80 tych. Przy odpowiednim poziomie wzmacniacza i źródła różnica się jeszcze pogłębi.
Sprawdziłem u tego dla kogo te kolumny robiłem i teraz mam pewność, że były to W 9.5. Miałem wtedy u siebie b&w 685 i diy na seasach i bodajże daytonach wg projekt Zapha ale to nie ma żadnego znaczenia. Idea obu powyższych do wharfedale ma sie jak porównanie śmigłowca z odrzutowcem.
Nie gniewaj się ale zdrowy rozsądek to pojęcie względne zwłaszcza w audio.
Z mojej strony dawno temu przestałem łapać się na cenę zestawu a już słowa kult unikam jak ognia.
Możesz sobie pisać co chcesz o średniej półce z lat 70/80 ale jak widzę głośnik basowy 25-30 cm grający na cewce w zwrotnicy 1-2mh żeby zagadał ze średniakiem około 1" to po prostu dziękuję i tyle. Mi zwyczajnie filozofia grania tamtych lat nie leży choć bardzo lubię bas z niektórych paczek closed. Nie twierdzę, że to gra źle ale lubię jak gra inaczej.
Te wharfedale to bardzo niedoceniane kolumny. Ciekawe glośniki na splotach z włókna szklanego z korektorem fazy na średniaku, odlewanych alu koszach i neodymowej kopułce. Bardzo dobry wykon skrzynek - choć musiałem poprawić szczelność pomiędzy sekcją closed a br, bo tam gdzie szedł przewód uszczelniono tak sobie. Poprawiłem tłumienie obu komór bo obie wytłumiono tak samo choć z założenia to dwa rożne systemy. Niestety zwrotnice, choc ideowo dopracowane zupełnie fajnie to wykon... Słabe bipolary w torze sygnału, które robią autentyczną krzywdę neodymowej kopułce i cewki rdzeniowe gdzie stosunek rdzenia do nawoju jest jaki jest. No cóż cena z czegoś się bierze.
Ale po banalnych poprawkach otrzymujemy fajne kolumny wybijające się w przedziale cenowym w jakim się znajdują. Jednak trzeba wiedzieć, że są nastawione na dużo basu i znaczną energię całego dołu aż po 1khz bez wypychania górnej średnicy i kopułki do przodu. W całym pasmie są bardzo zrównoważone przez co bardzo uniwersalne i muzykalne. Niestety dobrze trzeba do nich dobrać piec, bo niska efektywność oraz podkręcenie grania dołem może sprawiać wrażenie "ciemnego brzmienia", zwłaszcza na słabych oryginalnych bipolarach. Już na tanich foliach janzena bardzo mi się podobały ale zapewne zależy od tego, co kto szuka w kolumnach. Podobnie jak we wszystkim innym. Bardzo sobie cenię vintage w wielu dziedzinach ale raczej końcówka 80 i lata 90-te.
Pewnie, że w konstrukcji wzmacniacza, gramofonu, kolumny czy też samego przetwornika nic zasadniczego się nie zmieniło od dekad. Jednak cyfryzacja procesów projektowych i produkcyjnych ma swoje zalety, przynajmniej do czasu aż marketingowcy nie zaczną wieść prymu w procesie projektowym.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7643
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Kolumny podłogowe/ podstawkowe do salonu 25m2

#23

Post autor: amrowek »

Może autor wątku napisze jak sprawdziły mu się Duale
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2387
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Kolumny podłogowe/ podstawkowe do salonu 25m2

#24

Post autor: dale »

grzehu82 pisze:
08 mar 2023, 13:13
Może i fajniej nowoczesniej wyglądają, a jako tako grają, ale nie obronią się szczególnie w mniej ustawnych pomieszczeniach z kolumnami typu ATL HD, Namco, Grundig Box, Heco Prof, Telefunken TL...itp.. To nie ten pułap jakościowy moim zdaniem.
Też kiedyś tak myślałem, że wspomniane przez Ciebie kolumny to skończone ideały, a znam kilka osób, nawet z tego forum, które przez te kilka lat mojej obecności na tym forum, ściągały wskazane przez Ciebie modele, często z daleka, tylko po to, by za jakiś czas, po cichu poszły na allegro, bądź naszej giełdzie. A są to osoby które nie biorą jeńców przy wyborze sprzętu. Dlatego był bym ostrożny z tak jednoznacznymi werdyktami. :)
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4709
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Kolumny podłogowe/ podstawkowe do salonu 25m2

#25

Post autor: Mawis »

amrowek pisze:
10 mar 2023, 11:17
Może autor wątku napisze jak sprawdziły mu się Duale
No właśnie chciałem przypomnieć ze autor wątku nabyl duale. Zresztą zdaje się że byłem inspiracją w tym kierunku bo słuchał ich u mnie :)
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7643
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Kolumny podłogowe/ podstawkowe do salonu 25m2

#26

Post autor: amrowek »

Mawis pisze:
10 mar 2023, 12:06
No właśnie chciałem przypomnieć ze autor wątku nabyl duale. Zresztą zdaje się że byłem inspiracją w tym kierunku bo słuchał ich u mnie

Co ci się quźwa w Dualach nie podobało, że je ożeniłeś :lol: znaczy się , ze mu wcisnąłeś , że jednak warto :D
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4709
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Kolumny podłogowe/ podstawkowe do salonu 25m2

#27

Post autor: Mawis »

amrowek pisze:
10 mar 2023, 13:46
Mawis pisze:
10 mar 2023, 12:06
No właśnie chciałem przypomnieć ze autor wątku nabyl duale. Zresztą zdaje się że byłem inspiracją w tym kierunku bo słuchał ich u mnie

Co ci się quźwa w Dualach nie podobało, że je ożeniłeś :lol: znaczy się , ze mu wcisnąłeś , że jednak warto :D
Andrzeju, to nie tak. Kolega potrzebował basu wuec zaproponowałem Namco. Przyjechał posluchal bas sie podobal :) Dla porownania odpalilem Duale. No bas wiadomo, mniejszy. No ale wysokie lepsze. No tak to jest mówię :D No ale pożyczyłem koledze na weekend Namco do swojego toru. No i Namco wróciły bo bas ok ale wysokie nie takie. No ok cos za coś mówię. I Namco nadal u mnie a koledze jednak na tyle chyba się spodobaly Duale ze kupil gdzieś takze sobie :D A wiec moze to nie o bas chodzilo tylko o równowagę ;) A Duale u mnie nadal grają i nigdzie sie nie wybierają. Taka to i historia.
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kolumny podłogowe/ podstawkowe do salonu 25m2

#28

Post autor: grzehu82 »

Arkadyo pisze:
10 mar 2023, 10:21
cenię vintage w wielu dziedzinach ale raczej końcówka 80 i lata 90-te
Arkadyo pisze:
10 mar 2023, 10:21
teraz mam pewność, że były to W 9.5
Ja nie słuchałem tych kolumn, a choć opinie mają niezgorsze zawsze zapala mi się taka lampka, ze to przecież mocno budżetowy sprzęt i to z okresu kiedy "księgowość projektuje". Całkiem możliwe jest że inżynierowie Wharfendale mieli dobry pomysł ale gdzieś musieli iść na kompromis, między innymi przycięli choćby na tych bipolarach. Zatem nie kwestionuję że będzie to świetny zestaw za małe pieniądze z rynku wtórnego do większych pomieszczeń (gdzie nie bedą wciśniete w kąt pod ścianę) ale w towarzystwie dobrego mocnego wzmacniacza (a nie KD czy słabszych ampli jak zapewne wiekszość ludzi ma zestawione). I wtedy faktycznie dopiero pokażą "pazur".
Arkadyo pisze:
10 mar 2023, 10:21
średniej półce z lat 70/80 ale jak widzę głośnik basowy 25-30 cm grający na cewce w zwrotnicy 1-2mh żeby zagadał ze średniakiem około 1" to po prostu dziękuję
Nie o takich konstrukcjach myślałem. Z ciekawości jaki model miałeś na myśli?
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny podłogowe/ podstawkowe do salonu 25m2

#29

Post autor: Arkadyo »

grzehu82 pisze: Nie o takich konstrukcjach myślałem. Z ciekawości jaki model miałeś na myśli?
Tu nie chodzi o konkretny model żeby komuś zrobić przykrość, kto akurat ma. Po prostu kolumny to najsłabszy element toru audio i projektowanie odbywa się w mniejszych lub większych kompromisach. Niby z założenia kolumny 3 drożne to mniej kompromisów niż 2 drożne ale cena dobrych 3 dróg... Tu się często szuka oszczędności a himalaje na skrajach pasma przenoszenia jak nie wyłażą na char-kę wypadkową to jest dobrze :)
Efekt też jest, bo takie 10" czy 12" potrafi pozamiatać dołem zwłaszcza w dużym pomieszczeniu gdzie cała fala się po podłodze połozy a że średnicę trochę podbarwi. No wiesz... Bez podbarwienia wyjdzie zestaw 2 x drożej a to nawet w latach 70 i 80 liczono. To nie tak, że wtedy nie było księgowych. Zestaw 2 drożny może to zrobić poprawniej i taniej jednak 6" ekspresji na dole takiej jak 12" miało nie będzie.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny podłogowe/ podstawkowe do salonu 25m2

#30

Post autor: Arkadyo »

A jak zaprojektujemy 30cm zeby pograł wyżej to znowu na dole bedzie kulał...
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
ODPOWIEDZ