Ciepłe kolumny do 3000. Wzmacniacz Onkyo 8450

Tematy związane z zakupem sprzętu nagłaśniającego
ODPOWIEDZ
pacyfist
Posty: 29
Rejestracja: 12 lip 2021, 12:39

Ciepłe kolumny do 3000. Wzmacniacz Onkyo 8450

#1

Post autor: pacyfist »

Cześć,

EDIT: Temat amplitunera już rozwiązany, kupiłem wzmacniacz Onkyo 8450 i do niego chciałbym dobrać kolumny.
Starsze wiadomości zostawiam w niezmienionym stanie.



Wstępnie ten temat pojawił się w dziale wzmacniacze ale zasugerowano mi że zmiana kolumn będzie najrozsądniejszym wyjściem na poprawę brzmienia w dolnych zakresach więc jestem tutaj ;)

Mój zestaw:
Gramofon Onkyo CP 1116A
Wzmacniacz- Amplituner Onkyo RZ800
Kolumny- Boston acustic A360 na froncie + (satelity Boston Acustic + centralny BA i Sub BA ale to nieważne bo chodzi mi teraz o dźwięk w stereo).
Muzyka bardzo różna głownie lata 70 (rock i czarny soul/funky) i filmowa ale czasem też zapodam elektroniczną np. Jarre a czasem Rap z lat 90/00 więc basu dużo. Generalnie przekrojowo poza discopolo i aktualnym popem.

Lubię barwę ciepłą głęboką ale dynamiczną.

Zestaw grający mam od kilku lat i do niedawna nic w nim nie zmieniałem dopóki nie zacząłem grzebać ze zmianą wkładki.
Miesiąc temu wymieniłem wkładkę Dual DMS 242E na Shure M95 z igłą HiTrack w oryginale (zakup dzięki Wojtkowi) i płyty teraz nabrały rumieńców, dźwięki nabrały głębi, bas wyrazistości a gitary bębny i organy hammonda brzmią naprawdę fajnie ciepło i głęboko ale dźwięk nie jest zamulony.
Odsłuch z CD lub Spotify nadal nie do końca mi odpowiada nie ma tej głębi którą dała fajna wkładka z dobrą igłą zwłaszcza na niskiej głośności. W dalszym ciągu przy słuchaniu zwłaszcza cicho brakuje mi głębi i mocy.
Generalnie ten zestaw od początku na niskiej głośności brzmiał co najwyżej średnio.

Nie wiem czy brakuje mi mocy w amplitunerze do napędzenia moich kolumn (dziwne bo RZ800 trochę jej ma) czy po prostu średni tandem z tego?
Rozważałem dołożenie do mojego amplitunera wzmacniacza lub końcówki mocy dodatkowo ale w dziale wzmacniacze zasugerowano że większy efekt da zmiana kolumn.

Teraz do rzeczy: chciałbym wymienic same fronty. Sub i centralny z czasem też ale w dalszej kolejności.

Jak pisałem lubię brzmienie ciepłe z niskoschodzacym basem miękkim ale jednocześnie dynamicznym i żeby nie zgubił zupełnie środka i góry.
Zakładam że za moje fronty dostałbym ok 1000 i dorzucił bym ze 2000 . Chciałbym kupić używki. Budżet nie jest sztywny ale nie chciałbym przekroczyć o kolejny tysiąc.
Jak kupowałem moje Bostony to myślałem o dali sensor 7 ale nie było mnie stać wtedy. Teraz dałbym radę kupić używki ale nie wiem czy zmiana będzie wystarczająco duża.
Ważna sprawa, często słucham dość cicho i chciałbym żeby sprzęt grał ciekawie od niskich głośności.
Czytałem gdzieś że onkyo brzmi ładnie z kolanami klipach i że ta marka gra ciepło ale jestem laikiem sprzętowym dlatego proszę o pomoc. :roll: :eusa-pray:
Ostatnio zmieniony 06 lut 2023, 23:42 przez pacyfist, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2033
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Ciepłe kolumny do 3000 (używki). Amplituner Onkyo Rz800

#2

Post autor: MaciejT »

Może poszukaj wzmacniacza z podbiciem skrajów pasma (loudness), to Ci może pomóc przy cichym słuchaniu. Ewentualnie ratuj się regulatorem basów i sopranów. Charakterystyki ludzkiego ucha nie oszukasz.

https://mlodytechnik.pl/hobby/audio/285 ... s-korekcji
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Ciepłe kolumny do 3000 (używki). Amplituner Onkyo Rz800

#3

Post autor: pawelgrab »

Dodam swoje dwa zdania.
Twój Zestaw Kolego nie będzie grał tak jak chcesz a dlatego, że kolumny Boston A360 mają dupowatą sprawność energetyczną w porównaniu z wieloma innymi kolumnami konkurencji. Na impedancji 4 ohm mają efektywność - wg danych fabrycznych - na poziomie 84 dB natomiast wartość mierzona jest z cało pewnością jeszcze niższa o kilka decybeli czyli poniżej granicy 80dB.
Może byłoby dość dobrze jeżeli nie napędzałby ich ampli, tylko normalna końcówka mocy bądź prądożerny wzmacniacz vintage.
Onkyo RZ800 to amlituner 7.2 o pięknej wydajności , ogromnym poborze mocy z gniazdka - ale tylko na papierze. Jeżeli jego moc (to tylko jedno trafo) rozłożysz na tor 7.2 do tego o bardzo niskiej skuteczności to jest lipa.
Zresztą w TX-RZ800 zastosowano tani klasyczny transformator liniowy a ten ma duże straty.

Przed jakimkolwiek ruchem pożycz normalny wzmacniacz i podłącz fronty- wtedy podejmij decyzję ;) .


Wiem, Kolego pomyślisz jeden mówił zmień kolumny, drugi zamień amplituner , więc wszyscy pierniczą, a właśnie nie, mają rację dlatego, że

dysponując kwotą 3 koła pieniędzy - nawet w obecnych czasach galopady cen - hipotetycznie przyjmując :
1k pieniędzy na preamp phono,
1k pieniędzy ma wzmacniacz,
1 koła pieniędzy na kolumny,

można kupić (złożyć na spokojnie) używany zestaw stereo (w tym vintage) pod siebie, bijący klasą dźwięku co najmniej 2 poziomy twój obecny tor kina domowego, każdy użytkownik tego forum powie ci, że mam rację - więc jest do rozważenia taka sprawa, czy do gramofonu nie zakupić oddzielnego toru stereo :think:
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ciepłe kolumny do 3000 (używki). Amplituner Onkyo Rz800

#4

Post autor: grzehu82 »

pawelgrab pisze:
28 sty 2023, 09:44
na poziomie 84 dB
pawelgrab pisze:
28 sty 2023, 09:44
Przed jakimkolwiek ruchem pożycz normalny wzmacniacz i podłącz fronty
Kolega dobrze mówi, kolumny takie są prądożerne a amplituner nie jest jakoś specjalnie wydajny. Najlepiej oba elementy dobrać ale zacząłbym od końcówki/wzmacniacza.
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
pacyfist
Posty: 29
Rejestracja: 12 lip 2021, 12:39

Re: Ciepłe kolumny do 3000. Wzmacniacz Onkyo 8450

#5

Post autor: pacyfist »

Cześć.
Za radą forumowiczów kupiłem integre Onkyo 8450 i nagle okazało się że zestaw potrafi grać i to nawet ciekawie.
Jakbym ściągnął koc z kolumn, wcześniej nie mogły się rozpędzić a teraz nabrały polotu.
Także już teraz jest dużo lepiej niż było ale wiadomo chciałoby się jeszcze lepiej ;)
Amplituner zostaje póki co bo jako jedyny ma pilota ;) a do wzmacniacza mam wpięte fronty przez preout amplitunera i gramofon.
Myślę nad innymi kolumnami, jakie wpiąć do tego Onkyo zamiast moich Boston Acoustic A350 żeby muzyka jeszcze bardziej nabrała barw i zwiększyła się scena a bas i ogólnie dźwięk żeby był jeszcze bardziej soczysty.
Zakładam że te kolumny udałoby mi się sprzedac i do tego mógłbym coś dołożyć.
Załóżmy że na fronty ( celował bym pewnie w używane) mógłbym wydać 2,5-3 tysiące.

Myślę też o zmianie ampli ale to już w innym wątku ;)
ODPOWIEDZ