Nowe nagłośnienie do mieszkania

Tematy związane z zakupem sprzętu nagłaśniającego
Awatar użytkownika
arabek01
Posty: 153
Rejestracja: 29 sty 2017, 14:31
Gramofon: FINE ARTS TT1

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#31

Post autor: arabek01 »

Ok, dzięki wielkie za pomoc. Zostawiłem zapytanie o polecany wzmacniacz do odpowiedniego działu.
FINE ARTS TT1
Wkładka DUAL z igłą DMS 251E
Onkyo TX-2500 mk1
Heco PCX-2
Awatar użytkownika
arabek01
Posty: 153
Rejestracja: 29 sty 2017, 14:31
Gramofon: FINE ARTS TT1

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#32

Post autor: arabek01 »

No normalnie nie uda mi się zamknąć tego tematu - jest on po prostu zbyt obszerny dla takiego laika jak ja :D

Wraca temat "kolumny vs monitory na standach".
kriss pisze:
02 cze 2018, 14:06
Jezeli chcesz by w miare grało również przy gotowaniu czyli w kuchni to rtv wypadało by dac na ścianie po lewo.
Masz takie ustawienie salonu ze albo siedzisz na wprost głośników w salonie albo w kuchni, sam zdecyduj.
Standy zawsze poprawiają brzmienie, jeżeli masz miejsce na standy to masz tez miejsce na kolumny podlogowe.
Czy w związku z moim metrażem (20m2), skosem w którego stronę będą skierowane głośniki, a także specyfiką pomieszczenia lepiej zdecydować się na kolumny czy monitory na standach? Dodatkowo potomek w drodze więc dalej biorę pod uwagę powieszenie monitorów na ścianie, a to z powodu moich obserwacji - szwagier ma dwie córy i przez pierwsze 2 lata dziewczyny były bardzo zainteresowane jego kolumnami. Chciał podejrzewam, że jeśli głośniki będą wystarczająco ciężkie to może nie będzie problemu ;)
20180803_183437.jpg
Załączam zdjęcie części salonu - robione z kuchni. Po prawej szerokie wejście. Widać, że na ścianie powstaje cegła :D
FINE ARTS TT1
Wkładka DUAL z igłą DMS 251E
Onkyo TX-2500 mk1
Heco PCX-2
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#33

Post autor: Merrick »

Dzieciaki to problem. Z własnego doświadczenia wiem że kochają wciskać kopułki głośników :D
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#34

Post autor: kriss »

Przy tak dużym skosie to kubatura pomieszczenia nie za duża. Raczej nie szedł bym w pełno wymiarowe podłogówki bo może to nie zagrać najlepiej.
Tak samo jak wieszanie monitorów na ścianie na pewno nie poprawi brzmienia. Powiem więcej, znacznie je spier....
Ale Twoja sprawa. Jeśli już serio będziesz musiał to bankowo żadne monitory z tylnym bass reflexem. Wówczas tylko z przodu. Nawet jak dasz standy to nie masz za dużo miejsca by je odpowiednio oddalić od ściany. Mam tu na myśli ścianę po lewo na fotce. Więc tylko przedni otwór basowy bym sugerował.

Problem z kolumnamii jest taki, że lepiej jak mają przestrzeń wokół siebie niż jak są przyklejone do jakiejś ściany. Dodatkowo ten Twoj skos i robią się warunki trudne akustycznie.

A dzieci to inna sprawa bo każdy dzieciak jest jednak inny. Trzeba uczyć, że można, ale razem z tatą :D .
U mnie to mniej lub bardziej ale jakoś działa :)
No i podstawa to kolumny z porządnymi maskownicami.
Wtedy mały gad nie widzi samych głośników i z praktyki wiem, że już tak nie korci bo nie widać kopułek. :)
Awatar użytkownika
arabek01
Posty: 153
Rejestracja: 29 sty 2017, 14:31
Gramofon: FINE ARTS TT1

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#35

Post autor: arabek01 »

Dzięki Kriss za wyczerpującą odpowiedź. Zdecyduję się w takim razie na monitory z bass reflexem z przodu wraz z maskownicami. Do tego dobiorę jakieś standy i będę trzymał kciuki za akustykę mojego salonu ;)
FINE ARTS TT1
Wkładka DUAL z igłą DMS 251E
Onkyo TX-2500 mk1
Heco PCX-2
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#36

Post autor: kriss »

Są też kolumny wolnostojące, ale nie tak duże jak pełno wymiarowe podłogówki. Jest to coś pomiędzy monitorami
a klasycznymi podłogówkani. Myślę że opcja bardziej stabilna i trudniejsza do przewrócenia niż monitory+standy i mogło by się sprawdzić w Twoim pomieszczeniu, ponieważ pod względem zastosowanych głośników bliżej im do monitorów niż podłogówek.
Link tylko dla przykładu , pierwsze lepsze tego typu jakie mi przyszły do głowy:
https://m.ceneo.pl/17509956#tab=spec

Tu masz porównanie wizualne jak wyglądają na tle większych pełno wymiarowych braci.
http://blog.stereotype.co.nz/wp-content ... tle-10.jpg

Są to oczywiście kolumny współczesne. Nie wiem w co tam będziesz celował podejmując decyzję zakupu. Ale może warto wiedzieć, że istnieją również takie konstrukcje.
Awatar użytkownika
arabek01
Posty: 153
Rejestracja: 29 sty 2017, 14:31
Gramofon: FINE ARTS TT1

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#37

Post autor: arabek01 »

O tym nie wiedziałem :D Żonce wizualnie i rozmiarowo też podeszły, a to nie łatwe zadanie ;)

Dla mnie nie jest ważne czy będę miał głośniki współczesne czy vintage. Ważne za to, żeby dobrze współgrały z moim zestawem. Obecnie przymierzam się do zakupu wzmacniacza a później zrobię podejście do głośników. Myślisz, że takie kolumny dobrze zgrają się z Ampli Onkyo?
FINE ARTS TT1
Wkładka DUAL z igłą DMS 251E
Onkyo TX-2500 mk1
Heco PCX-2
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#38

Post autor: kriss »

No te Castle to akurat wizualnie ciekawe kolumny. Dość dobrze wykonane. Miałem monitory Knight 2 i byłem zadowolony.
Nie wiem jaki konkretnie model wzmaka Onkyo masz na myśli. To jak się zgra to zależy o samych kolumn i wzmacniacza. Jak ktoś nie słuchał takiego połączenia to za dużo Ci nie powie jak to zagra. Podstawa żeby Ampli miał wystarczającą moc by napędzić dane kolumny.
W kwestii sprzętu są na forum dużo bardziej doświadczeni koledzy. A tego typu kolumny są robione przez wielu producentów , ja podałem Castle tylko jako przykład.
Awatar użytkownika
arabek01
Posty: 153
Rejestracja: 29 sty 2017, 14:31
Gramofon: FINE ARTS TT1

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#39

Post autor: arabek01 »

Przymierzam się do Onkyo TX-2500. Warty jest swojej ceny?

https://allegro.pl/onkyo-tx-2500-monste ... ml#thumb/2

Szukam po forum, ale nie mogę znaleźć nic o tym czy gra ciepło czy bardziej analitycznie oraz czy obsłużyłby takie kolumny :(
FINE ARTS TT1
Wkładka DUAL z igłą DMS 251E
Onkyo TX-2500 mk1
Heco PCX-2
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#40

Post autor: Wojtek »

arabek01 pisze:
04 sie 2018, 14:32
Przymierzam się do Onkyo TX-2500. Warty jest swojej ceny?
Pytanie kompletnie nie na temat. Wypad do stosownego działu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
arabek01
Posty: 153
Rejestracja: 29 sty 2017, 14:31
Gramofon: FINE ARTS TT1

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#41

Post autor: arabek01 »

Już się robi ;)
FINE ARTS TT1
Wkładka DUAL z igłą DMS 251E
Onkyo TX-2500 mk1
Heco PCX-2
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15142
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#42

Post autor: darkman »

Arabek@ pogadaj jeszcze z chłopakami, którzy mają pokoje audio w skosach (paru kolegów pracuje w takim ukłądzie). Zwykle chłopaki preferują jednak ustawienie sceny odwrotnie niż Ty planujesz. Czyli kolumny pod skosami. Niemniej jednak masz dość dużą lunetę od wykuszu, więc nie powinno być źle.
Natomiast w mojej opinii podstawczaki na niskich standach sprawdzą się Tobie lepiej.
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#43

Post autor: Merrick »

Obawiam się że Darkman ma rację czyli kolumny pod skosami i dorzuciłbym maty wygłuszające bo tak na prawdę nie wiadomo co się dzieje pod takim skosem z akustyką więc lepiej to wygłuszyć. Niskie standy to też dobry pomysł ale nie byle jakie tylko coś porządnego aby niskich nie przenosiło na podłogę bo zdaje się że to stare budownictwo i stropy są drewniane wtedy może uda się uniknąć "dudnienia" niskich
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
arabek01
Posty: 153
Rejestracja: 29 sty 2017, 14:31
Gramofon: FINE ARTS TT1

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#44

Post autor: arabek01 »

Panowie,

Niestety, obawiam się, że szanowna małżonka nie udziela zgody na zmianę aranżacji :D Niewykluczone, że przy kolejnym remoncie zmieni się koncepcja, ale na ten moment muszę to jakoś przeżyć ;)

Co do budowy - jest to niski, bo 2 piętrowy blok budowany pod koniec lat 90-tych. Stropy są betonowe. Dodatkowo nad moim mieszkaniem, a przynajmniej w centralnej jego części znajduje się strych.
darkman pisze:
05 sie 2018, 09:12
Natomiast w mojej opinii podstawczaki na niskich standach sprawdzą się Tobie lepiej.
Darkman - powiedz mi proszę skąd różnica? Pytam, bo zauważyłem, że rozmiary podstawkowców vs niskich kolumn, o których myślę dużo się nie różnią, a chciałbym to zrozumieć. Merrick - oczywiście im więcej opinii tym lepiej, więc twojej też bym chciał zasięgnąć.

Przy okazji jeszcze jedno pytanie - czy nie powinienem szukać kolumn 8-ohmowych do swojego ampli?
FINE ARTS TT1
Wkładka DUAL z igłą DMS 251E
Onkyo TX-2500 mk1
Heco PCX-2
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: Nowe nagłośnienie do mieszkania

#45

Post autor: kriss »

Sam jestem ciekaw odpowiedzi od Darka ;) Ale....
Może tu chodzić o pojemność skrzyni samej kolumny. Im większa tym więcej miejsca potrzebuje dla siebie i słuchacza. Patrząc na Twoją fotkę to za dużo miejsca tam nie ma. Ta sofa to w jakiej odległości od ściany że sprzętem? I jaką odległość planujesz dać między kolumnami ?

Jednym z problemów jakie opisałeś to "strach przed dzieckiem" :D
Dlatego przyszło mi na myśl coś ,co nie będzie duże jak podłogówki, bo na takowe zdecydowanie nie masz miejsca. Ale z drugiej strony będzie trochę bardziej stabilne w przypadku podjęcia próby terroru przez małego "zielonego" ludka :morda:
Darkman bankowo chce dobrze patrząc pod kątem co lepiej zagra.
ODPOWIEDZ