Nagłośnienie pokoju. Kolumny, wzmacniacz

Tematy związane z zakupem sprzętu nagłaśniającego
ODPOWIEDZ
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Nagłośnienie pokoju. Kolumny, wzmacniacz

#76

Post autor: kielek »

Te Tannoye to akurat są dość kiepskie jak juź to brać z serii M1.
Latro
Posty: 1919
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Nagłośnienie pokoju. Kolumny, wzmacniacz

#77

Post autor: Latro »

Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
mikolay
Posty: 130
Rejestracja: 26 lut 2018, 17:01
Gramofon: Technics SL-5, SL-7

Re: Nagłośnienie pokoju. Kolumny, wzmacniacz

#78

Post autor: mikolay »

Na początku dzieki wielkie wszystkim za pomoc! Poprzegladalem Wasze propozycje i nasuwa mi sie pytanie czy pisząc "monitory" myślicie o tym samym co ja ;) oczywiscie wiadomo o jakim przypadku rozmawiamy-pokrycie dźwiękiem niewielkiego pomieszczenia więc wiadomo, że nie może byc mowy o monitorach scenicznych...zeby byla klarowność wyjaśnię co ja rozumiem przez "monitor" w tym przypadku bliskiego pola. Dla mnie to monitor, który jest wykorzystywany w studiu (powiedzmy,że jak np. Yamaha hs70). Dla mnie ten charakter soundu jest plaski i jest przeznaczony do odsłuchu proporcji w miksie przed masteringiem więc płasko neutralnie i bez charakteru bo taki ma byc. Taki sound nie nadawałby sie dla mnie do słuchania muzyki z gramofonu w domu (z reszta z innego źródła też)...i teraz wlasnie kwestia nomenklatury..monitor bliskiego pola to dla mnie np.wspomniana Yamaha hs70 a to coś innego niż kolumna głośnikowa na podstawce...odnoszę wrażenie, że pojęcie "monitor" stosowane jest jakby "zamiennie" tzn. Ktoś ma na myśli kolumnę głośnikową a opisuje ją jako monitor..czy te pojęcia stosuje się zamiennie w szerokim gronie audiowinylowych Braci? Jeśli tak to pojawia się pytanie, które z kolumn nazywane monitorami są nimi w sensie stricte (np. hs70), a które tylko z "nazwy"? Każdy monitor jest kolumną natomiast nie każda kolumna monitorem, więc opisywanie wszystkich jako "monitory" wprowadza trochę bałaganu:)

Ps. Zdalem sobie sprawę, że w przypadku kolumn, to drogi na skróty chyba nie znajde więc poczekam i dosķładam więcej dukatów żeby kupić coś porządniejszego :) a jak narazie pozostaje mi walka z aktualnymi kolumnami ;) ale przezimuje i w międzyczasie poodsłuchuje rożne kolumny zeby nabrać trochę doświadczenia :)
Technics SL-7, Technics SL-5, p205cmk3, at132ep, at122lp, Ortofon 320, epc202c, NAD 3020e, Paradigm Monitor 5 v1
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nagłośnienie pokoju. Kolumny, wzmacniacz

#79

Post autor: Wojtek »

mikolay pisze:
22 mar 2018, 00:27
.i teraz wlasnie kwestia nomenklatury..monitor bliskiego pola to dla mnie np.wspomniana Yamaha hs70 a to coś innego niż kolumna głośnikowa na podstawce...odnoszę wrażenie, że pojęcie "monitor" stosowane jest jakby "zamiennie" tzn. Ktoś ma na myśli kolumnę głośnikową a opisuje ją jako monitor..czy te pojęcia stosuje się zamiennie w szerokim gronie audiowinylowych Braci?
Tak, monitory czyli inaczej podstawkowce. Tak w uproszczeniu.
Monitory bliskiego pola to zupełnie inna kategoria tak jakby, szczególnie jak spojrzysz na takie Cantony to raczej powinno być to oczywiste :)
mikolay pisze:
22 mar 2018, 00:27
Zdalem sobie sprawę, że w przypadku kolumn, to drogi na skróty chyba nie znajde więc poczekam i dosķładam więcej dukatów żeby kupić coś porządniejszego :)
A co Tobie nie pasuje w już proponowanych opcjach, że piszesz teraz że musisz dozbierać?
mikolay pisze:
22 mar 2018, 00:27
ale przezimuje i w międzyczasie poodsłuchuje rożne kolumny
W sensie że będziesz marnował czas sprzedawców robiąc im wjazd na chatę ze wzmacniaczem by sobie coś "potestować" czy jaki plan? :morda:

Jak dla mnie zaczynasz po prostu wydziwiać :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Nagłośnienie pokoju. Kolumny, wzmacniacz

#80

Post autor: darkman »

Mikolay@ na forum nazwy monitory używamy jako 'zamiennika' właśnie i dość uniwersalnie dla kolumn małych i bardzo małych (postawkowych). Monitory bliskiego pola stricte to inna kategoria i najprościej utożsamiać je z 'kolumnami biurkowymi' (zwykle wysokiej jakości). Ten typ często określa wymagania np realizatorów dźwięku. Służą wówczas jako odsłuchy na stole mikserskim. Bywa, że dla osób słuchających z bardzo małej odległości w warunkach amatorskich.
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7657
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Nagłośnienie pokoju. Kolumny, wzmacniacz

#81

Post autor: amrowek »

mikolay pisze:
22 mar 2018, 00:27
Ps. Zdalem sobie sprawę, że w przypadku kolumn, to drogi na skróty chyba nie znajde więc poczekam i dosķładam więcej dukatów żeby kupić coś porządniejszego a jak narazie pozostaje mi walka z aktualnymi kolumnami ale przezimuje i w międzyczasie poodsłuchuje rożne kolumny zeby nabrać trochę doświadczenia
hm wiosna jest więc jak , ?
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
mikolay
Posty: 130
Rejestracja: 26 lut 2018, 17:01
Gramofon: Technics SL-5, SL-7

Re: Nagłośnienie pokoju. Kolumny, wzmacniacz

#82

Post autor: mikolay »

Wojtek pisze:
22 mar 2018, 01:09
A co Tobie nie pasuje w już proponowanych opcjach, że piszesz teraz że musisz dozbierać?
:) na pierwszy rzut nie pasowało mi właśnie to nazewnictwo z "monitorami", byłem z lekka skołowany, a nie chciałem tutaj wylewać pytań, które przychodziły mi co chwile do głowy..teraz jest juz sprawa jasna :)
A czy nie lepiej rzeczywiście dozbierać i kupić lepsze jakościowo kolumny? Czy uważsz że bez sensu kupować lepsze bo i tak na moich 11m2 dobrze nie będzie :D ?
Czy cos mi nie pasuje w proponowanych, to nie mam zielonego pojęcia :) bo jeszcze ich nie słyszałem :)
Wojtek pisze:
22 mar 2018, 01:09
W sensie że będziesz marnował czas sprzedawców robiąc im wjazd na chatę ze wzmacniaczem by sobie coś "potestować" czy jaki plan?
Szczerze, to wolałbym posłuchać kolumn, które mam kupić u siebie w pokoju, w którym będą stały. Co z tego, że posłucham u kogoś, będzie kosmos, a postawie w swojej kanciapie na 11m2 :) i okaże się, że dramat...tanie kolumny tak do 200pln myślę, że mógłbym kupić powiedzmy w "ciemno" bo kasa nie jest duża (choć z drugiej strony to lepiej 200 zostawić w kieszeni i dorzucić do lepszych), ale jak mówimy o droższych np. do 1500 dukatów, to jakbym miał brać to tylko z możliwością zwrotu. Ale nie żeby wydziwiać itp..tylko: jest dobrze, podoba się-zostają, nie jest dobrze, nie podoba się-zwracam...chyba inaczej tego nie widzę :)
Wojtek pisze:
22 mar 2018, 01:09
Jak dla mnie zaczynasz po prostu wydziwiać
Ja bym powiedział, że poszukiwanie, nie wydziwianie :)
Technics SL-7, Technics SL-5, p205cmk3, at132ep, at122lp, Ortofon 320, epc202c, NAD 3020e, Paradigm Monitor 5 v1
mikolay
Posty: 130
Rejestracja: 26 lut 2018, 17:01
Gramofon: Technics SL-5, SL-7

Re: Nagłośnienie pokoju. Kolumny, wzmacniacz

#83

Post autor: mikolay »

darkman pisze:
22 mar 2018, 09:39
Mikolay@ na forum nazwy monitory używamy jako 'zamiennika' właśnie i dość uniwersalnie dla kolumn małych i bardzo małych (postawkowych)
Czyli tak, jak mi się wydawało..dzięki za wyjaśnienie, kolega Wojtek@ też mi to wyjaśnił wiadomość wcześniej. Wszystko jasne :)
Technics SL-7, Technics SL-5, p205cmk3, at132ep, at122lp, Ortofon 320, epc202c, NAD 3020e, Paradigm Monitor 5 v1
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7657
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Nagłośnienie pokoju. Kolumny, wzmacniacz

#84

Post autor: amrowek »

mikolay pisze:
22 mar 2018, 12:22
Ja bym powiedział, że poszukiwanie, nie wydziwianie
tak to można całe życie, coś jak z MHz w kompie
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15126
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Nagłośnienie pokoju. Kolumny, wzmacniacz

#85

Post autor: darkman »

mikolay pisze:
22 mar 2018, 12:25
darkman pisze:
22 mar 2018, 09:39
Mikolay@ na forum nazwy monitory używamy jako 'zamiennika' właśnie i dość uniwersalnie dla kolumn małych i bardzo małych (postawkowych)
Czyli tak, jak mi się wydawało..dzięki za wyjaśnienie, kolega Wojtek@ też mi to wyjaśnił wiadomość wcześniej. Wszystko jasne :)
No spoko, starałem się innymi nieco słowy, ale idea ta sama. Dłuższy temat z tymi mbp.
not bene, jesli masz bardzo małą odległość słuchacza od toru głośnikowego to 'monitory' i mbp sprawdzą się jak najbardziej. Tu już jakoś w pierwszych postach masz konkretne sugestie. Osobiście kolumn podstawkowych nomenklaturowo nie uważam za monitory ale w ogólności tak o nich piszemy, co nie stanowi jakiegoś konkretnego błędu.
Wychodzi na to z co zwykle, tylko Ty sam ocenisz przydatność kolumn dla swojego systemu i po prostu musisz posłuchać. Ani u kogoś (np salon audio) czy u siebie to wbrew pozorom nie jest taki wielki kłopot, da się ogarnąć.
mikolay
Posty: 130
Rejestracja: 26 lut 2018, 17:01
Gramofon: Technics SL-5, SL-7

Re: Nagłośnienie pokoju. Kolumny, wzmacniacz

#86

Post autor: mikolay »

Diazo pisze:
20 mar 2018, 21:07
Mikolay, podjedź do tego Torunia jak masz niedaleko, mają sporo tych klocków
Dzięki za zaproszenie i wcześniejsza pomoc :) rzeczywiście, gdybym miał bliżej, wybrałbym się. Mieszkam w Kołobrzegu.
Technics SL-7, Technics SL-5, p205cmk3, at132ep, at122lp, Ortofon 320, epc202c, NAD 3020e, Paradigm Monitor 5 v1
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nagłośnienie pokoju. Kolumny, wzmacniacz

#87

Post autor: Wojtek »

mikolay pisze:
22 mar 2018, 12:22
Szczerze, to wolałbym posłuchać kolumn, które mam kupić u siebie w pokoju, w którym będą stały. Co z tego, że posłucham u kogoś, będzie kosmos, a postawie w swojej kanciapie na 11m2 :)
Słusznie tylko gdzie znajdziesz u siebie wypożyczalnię vintage kolumn? Ja rozumiem kwestię prawa do zwrotu w ciągu 14 dni, ale przy kolumnach to już jest trochę zabawa, a Ty zakładasz że będziesz tak przerzucał kolumny sprawne, ale "jednak nie podobające się" przy czym nie wiem jaka by tu miała być wina sprzedawcy?

Jak dla mnie to powinieneś się nastawić na przerzucanie sprzętu - kupujesz, a jak nie pasuje to odsprzedajesz.

Od czegoś trzeba zacząć, a propozycje konkretne już padły.
Jak to ma tak wyglądać w przyszłości to ryzykujemy stratę czasu przy doradzaniu, bo klient wybredny i niezdecydowany mimo że wybór ma ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mikolay
Posty: 130
Rejestracja: 26 lut 2018, 17:01
Gramofon: Technics SL-5, SL-7

Re: Nagłośnienie pokoju. Kolumny, wzmacniacz

#88

Post autor: mikolay »

Wojtek pisze:
22 mar 2018, 13:25
Jak to ma tak wyglądać w przyszłości to ryzykujemy stratę czasu przy doradzaniu, bo klient wybredny i niezdecydowany mimo że wybór ma
Rozumiem Cię w pewnym stopniu :) jak jednak widzisz w moim przypadku to nie grozi..SL-5 kupiłem, NAD też już stoi...to, że pozastanawiam się dłużej nad kolumnami chyba mnie nie dyskwalufikuje z forum...myślę, że to troche niesprawiedliwy osąd mojej osoby
Technics SL-7, Technics SL-5, p205cmk3, at132ep, at122lp, Ortofon 320, epc202c, NAD 3020e, Paradigm Monitor 5 v1
mikolay
Posty: 130
Rejestracja: 26 lut 2018, 17:01
Gramofon: Technics SL-5, SL-7

Re: Nagłośnienie pokoju. Kolumny, wzmacniacz

#89

Post autor: mikolay »

mikolay pisze:
22 mar 2018, 14:23
Od czegoś trzeba zacząć, a propozycje konkretne już padł
Wiem wiem :) a moze mogłbys napisać do jakiej firmy Ty byś się sklanial z podanych propozycji? :)
Technics SL-7, Technics SL-5, p205cmk3, at132ep, at122lp, Ortofon 320, epc202c, NAD 3020e, Paradigm Monitor 5 v1
mikolay
Posty: 130
Rejestracja: 26 lut 2018, 17:01
Gramofon: Technics SL-5, SL-7

Re: Nagłośnienie pokoju. Kolumny, wzmacniacz

#90

Post autor: mikolay »

mikolay pisze:
22 mar 2018, 14:23
Jak dla mnie to powinieneś się nastawić na przerzucanie sprzętu - kupujesz, a jak nie pasuje to odsprzedajes
Tak, to madre podejście. Ale trzeba kupować sprzęt, ktory bedzie można rownież potencjalnie bezproblemowo sprzedać. Jak Tobie i Wam się wydaje, ktore z zaproponowanych sprzętów spełniają najlepiej te kryteria?
Technics SL-7, Technics SL-5, p205cmk3, at132ep, at122lp, Ortofon 320, epc202c, NAD 3020e, Paradigm Monitor 5 v1
ODPOWIEDZ