ortofon 510 mkII

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
dominik.adc
Posty: 14
Rejestracja: 15 lip 2016, 18:03

ortofon 510 mkII

#1

Post autor: dominik.adc »

Witam wszystkich,
jeśli chodzi o winyle i gramofony to jestem bardzo początkujący i nie mam o niczym pojęcia - proszę o wyrozumiałość.

dostałem w prezencie gramofon pro-ject 1.2 z wkładką ortofon 510 mkII
jak się okazało, z jakiegoś powodu bez igły. Może wypadła, a może się złamała,trudno stwiedzić, ale w sumie to nieistotne.
istotne jest natomiast to, że nie wiem co mam z tym zrobić. Mogę oczywiście:

1. kupić nową wkładkę - i tu pytanie do Was, jaką? jestem poczatkujący i nie chce wydawać jakiejś kolosalnej kasy na coś na co nie muszę. wiem że te wkładki nie są już produkowane, więc jaki byłby godny zamiennik?

2. wymienić samą igłę - i tu pytanie czy w tej wkładce jest to w ogóle możliwe? czy są igły które wpasowywane są fabrycznie i nie ma możliwości ich zastąpienia? a jeśli można ją wymienić to jakiej szukać? czy ma znaczenie producent?

ze względu na cenę wolałbym chyba tę drugą opcję.

jeśli ktoś mógłby mi pomóc to bardzo proszę i dziękuję.
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Re: ortofon 510 mkII

#2

Post autor: KUTI »

Cześć Dominik, możesz oczywiście kupić samą igłę do tej wkładki. Wszystko zależy ile chcesz na to przeznaczyć, masz do tej wkładki cztery możliwości: 510,520,530 no i 540.
Tu masz przykładowego linka: https://www.thakker.eu/en/needles/ortof ... us/a-5919/
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
ajk
Posty: 40
Rejestracja: 17 sie 2015, 18:50

Re: ortofon 510 mkII

#3

Post autor: ajk »

I co najmniej jeszcze cztery: VinylMaster White, Red, Blue i Silver.

Andrzej
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Re: ortofon 510 mkII

#4

Post autor: KUTI »

Też może być :)
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
dominik.adc
Posty: 14
Rejestracja: 15 lip 2016, 18:03

Re: ortofon 510 mkII

#5

Post autor: dominik.adc »

dzięki za pomoc,

a czy warto zainteresować się niefirmowymi zamiennikami? np:
http://www.gettheneedle.co.uk/stylus/br ... tofon.html

różnica w cenie dosyć spora...
ajk
Posty: 40
Rejestracja: 17 sie 2015, 18:50

Re: ortofon 510 mkII

#6

Post autor: ajk »

Ale to nie sa igly do Twojej wkladki!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: ortofon 510 mkII

#7

Post autor: Wojtek »

dominik.adc pisze: wiem że te wkładki nie są już produkowane
To nie jest prawda.

Seria VinylMaster jest wciąż produkowana.

Nowa igła do 510/VM White: https://www.thakker.eu/en/needles/ortof ... us/a-5923/

Z tego co kojarzę, nie ma do tych wkładek tanich zamienników igieł.

Jeśli ma być inna wkładka na podobnym poziomie i zarazem "tanio" to kup sobie Ortofon OM 10.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ajk
Posty: 40
Rejestracja: 17 sie 2015, 18:50

Re: ortofon 510 mkII

#8

Post autor: ajk »

Z tego co kojarzę, nie ma do tych wkładek tanich zamienników igieł.
Tez nie widzialem Wojtku zamiennikow - widocznie nie oplaca sie produkowac,bo rynek maly I oryginaly dostepne.
Natomiast jest jedna ciekawa mozliwosc - pasuja do tych wkladek igly serii Ortofon 3xx (do chyba malo popularnych
wkladek o zamocowaniu "P". Sa dostepne trzy typy:
305 - sferyczna za 29,50€
310 - elipsa (8x18 a wiec odpowiednik 510/VM Red) za 34,50€ oraz z nich najciekawsza
320 - fine line (niestety gebonded, ale zawsze zaawansowany szlif) za 49,50€
Wszystkie ceny u "wujka Willego czyli Thakker.eu.

Andrzej
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15163
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: ortofon 510 mkII

#9

Post autor: darkman »

ajk pisze: niestety gebonded,
Co to takiego?
Gebonded - czyli? Określenie wieloznaczne, występuje np w handlu, ale nie jest mi znane, ani przetłumaczalne. To rodzaj idiomu?
Proszę o wyjaśnienie.
ajk
Posty: 40
Rejestracja: 17 sie 2015, 18:50

Re: ortofon 510 mkII

#10

Post autor: ajk »

Wybacz, ale nie wiem jak to jest po polsku? Wydawalo mi sie, ze spotkalem sie z tym terminem takze na tym forum. Wyglada to na zniemczony angielski. Chodzi o to, ze diament bedacy zasadnicza czescia igly nie jest w formie "golego" okraglego, kwadratowego, szesciokatnego itp ulamka kamienia, a tylko sama koncowka to diament naklejony na podkladke z metalu lub tanszego kamienia (takie igly nosza nazwy np getippt, bonded). Zaklada sie, ze igly z golym diamentem maja prawie dwukrotna trwalosc, co moze uzasadniac ekonomicznie roznice w cenie.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15163
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: ortofon 510 mkII

#11

Post autor: darkman »

Dzięki ;) No ja też nie wiem jak to jest po polsku.
Nie pytam co to nagi diament, ale przyda się innym użytkownikom zapewne.
ajk pisze: igly z golym diamentem maja prawie dwukrotna trwalosc, co moze uzasadniac ekonomicznie roznice w cenie.
Nie. Producentom jak i samemu diamentowi to obojętne :D Koszt wynika z pozyskania i ceny materiału, szlifu obróbkowego i samej technologii osadzenia. Cena końcowa produktu nie jest pochodną li tylko trwałości danego produktu czy materiału lecz praw rynku kapitałowego, tu w zakresie handlu obowiązują też zasady konkurencji rynkowej ale i prawa zachowania bazy dla podstawowej wyceny produktów globalnych. W tym kontekście cena zdumiewająco, ale nie ma nic wspólnego z jakością. Taki paradoks.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: ortofon 510 mkII

#12

Post autor: Wojtek »

"Gebonded" brzmi jak jakieś nieudolne tłumaczenie z niemieckiego na angielski. Generalnie raczej chodzi o bonded diamond, czyli łączony, w odróżnieniu od "nagiego" itd. :morda:

Dobrze wiedzieć ajk, że pasują do tych wkładek również igły serii 3xx. W sumie ma to sens, skoro była to po prostu wersja 5xx pod T4P.

320 za 50 ojro brzmi jak super deal, ale czy to faktycznie fine line?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15163
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: ortofon 510 mkII

#13

Post autor: darkman »

Brzmi dobrze i chyba taki deal jest b.korzystny. Sądziłem, że np z wyższych serii Goldringi z fine line mają w niemałej cenie, sporą zawartość kosztu igły, a tak daje to do myślenia: mocno cenią swoje korpusy :) i może mają rację.
(coś nie gramotnie mi wyszło - darujcie, pse)
ajk
Posty: 40
Rejestracja: 17 sie 2015, 18:50

Re: ortofon 510 mkII

#14

Post autor: ajk »

"Gebonded" (a czesciej w formie "gebondet") powszechnie uzywa sie na niemieckich forach, a poniewaz jestem tam b.czestym gosciem, musialo mnie sie to bezwiednie utrwalic w glowie. Co do rzeczy samej, czyli igly 320, to posiadam taka. To ze jest to Fine Line musze wierzyc, bo tak pisze nie tylko sprzedajacy, ale jest to takze w materialach Ortofon. Gra, jak dla mnie, bardzo przyzwoicie, zwlaszcza jak patrzy sie na cene. Oryginal to zawsze oryginal.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: ortofon 510 mkII

#15

Post autor: Wojtek »

OK, skoro tak pisze Ortofon to pewnie tak jest. Zdziwiłem się tylko że nieco pozmieniali numerację względem igieł 3xx i 5xx, bo ciężko w takim razie nazwać igłę 320 odpowiednikiem 520, skoro bardziej brzmi to jak 530.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ